Lekár z Nemocnice AGEL Košice-Šaca spomína na svoju najťažšiu silvestrovskú službu

30.12.2020

Hoci každý túži po tom, aby najkrajšie sviatky roka strávil v kruhu svojej rodiny, niekedy si nešťastná udalosť vyžiada svoju daň a na Silvestra sa v nemocniciach objavia pacienti, ktorí potrebujú urgentnú zdravotnú starostlivosť. Oslavy Nového roka tak so sebou prinášajú nielen radosť, ale v prípade hazardu a nepozornosti aj poranenia, ktoré sú neraz vážne. Naozaj sú najkritickejším obdobím roka práve silvestrovské oslavy?

Na túto otázku odpovedal lekár z Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Bývajú poranenia, kedy vybuchne delobuch alebo petarda zapadne za golier alebo sú poranené oči, ale to množstvo nie je také veľké. Tých termických úrazov býva viac sezónne, napríklad vypaľovanie trávy na jar, na jeseň zaváranie, keď začne vykurovacie obdobie a nehorí dobre v peci, tak tam niečo prilejú a potom horí celý dom. Toho je stále ešte veľmi veľa,“ vyjadril sa lekár z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie MUDr. Ján Babík, CSc., ktorý dodnes nedokáže zabudnúť na svoj najťažší deň v práci. A ten sa týka práve záveru roka. Začínajúci chirurgovia, keď nastúpia v auguste, tak prvé nočné služby ich čakajú počas vianočných sviatkov, na mňa pripadol Silvester 1972. V osade natreli podlahu acetónovým lepidlom a zakúrili. Nastal výbuch, vypukol požiar a všetci ušli. Žiaľ, trojročné dvojičky zabudli v postieľke. Bol to veľmi ťažký Silvester, ale, našťastie, obe deti prežili,“ zaspomínal si doktor, ktorý ďalej uviedol, že s kolegami boli presvedčení, že počtov úrazov bude menej, a preto robili intenzívnu prevenciu. „Ešte pred desiatimi rokmi sa na Slovensku ročne popálilo v priemere okolo 2000 ľudí, v súčasnosti vykazujeme v priemere okolo 900 hospitalizovaných pacientov, čo je iste vďaka prevencii a lepšej technickej vybavenosti podnikov a domácností. Musím zdôrazniť, že sme už dlho neriešili hromadné termické nešťastia a nerád by som to týmto privolal.“

Podľa vedúceho lekára Urgentného príjmu MUDr. Juraja Miku sa silvestrovské či novoročné služby na urgente príliš nelíšia od iných pracovných dní. „Nikdy nevieme, čo deň prinesie. Naša práca nerozlišuje bežné a sviatočné dni, pretože sme prvým kontaktom pre pacientov vyžadujúcich neodkladnú nemocničnú starostlivosť. Služba počas posledného dňa v roku nemusí automaticky znamenať vyšší počet úrazov. Tie sa môžu naakumulovať v ktorýkoľvek bežný deň, pričom silvestrovská nočná služba môže byť paradoxne pokojná. Ak už však riešime prípady súvisiace s novoročnými oslavami, najčastejšie ide o neprimerané požitie alkoholických nápojov alebo úrazy spôsobené pyrotechnikou.“