Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Kvalitný život

Zdravý sedliacky rozum a múdrosť tela...

Už v roku 1977, keď Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) vyhlásila slogan "Zdravie pre všetkých v roku 2000", musel ho každý rozumne zmýšľajúci človek považovať za nereálny. Dnes už kráčame šiesty rok novým storočím a tisícročím, a heslo SZO vyzerá ešte iluzórnejšie, ako vtedy. Sen krásny a humánny, ale predsa len sen. Viacmenej každý z nás nepochybne túži po tom, aby jeho život bol čo najkvalitnejší, a preto sme tak náchylní počúvať rôznych vierozvestcov zdravého životného štýlu.

Mnohí sú posadnutí " zdravým" pohybom, iní "zdravou" vegetariánskou stravou a ženú túto posadnutosť až do krajnosti. Také správanie samozrejme so sebou nesie okrem potenciálneho dobra aj množstvo rizík.

G.S. Mayers kedysi dávno zhromaždil hlavné charakteristiky predpokladané u jedinca s nízkym rizikom infarktu myokardu a vtipne z nich zložil výsledný obraz človeka, ktorý je "ideálom".

"Je to úradník mestského úradu, zženštený typ, bez akejkoľvek nadmernej fyzickej, či psychickej záťaže, bez ctižiadosti, ambícií a elánu, ktorý nemá chuť na jedlo a živí sa výhradne ovocím, zeleninou a obilninami, potretými maximálne rybím tukom, neznáša tabak a alkohol, nesleduje rozhlas ani televízor, má veľa vlasov a pravidelne cvičí, no nie je to na ňou podstatne vidieť. Nemá vysoký plat, ani tlak krvi a koncentráciu cholesterolu. Napriek tomu proti vysokému tlaku krvi a cholesterolu, tiež aj proti zrážaniu krvi, užíva príslušné lieky. Aby mu nepoškodili mužské hormóny, podstúpil kastráciu."

Je ale zbytočné podliehať nerealistickým očakávaniam, že smrť sa nás netýka. Pretože smrť je dôsledkom počatia. Fakt, že sme smrteľní, nezmeníme. Stojí život za žitie? Určite! Prečo? Pretože iný nám už darovaný nebude.

Ako môžeme zmerať kvalitu života? Ťažko, pretože kritéria tejto kvality si určuje každý sám. Niekomu stačí, že zájde do krčmy, druhý by nežil kvalitný život bez vysokohorských túr, niekto ďakuje Bohu, že mu dovolil žiť s implantovaným kardiostimulátorom alebo umelou srdcovou chlopňou, iný sa sťažuje ak má len zriedkavé bolesti hlavy.

Najdôležitejšie je, aby sme pomocou najmodernejších medicínskych technológií nepredlžovali umieranie, ale zvyšovali kvalitu života. Aby sme pridávali roky k životu a život k rokom.

späť na úvodnú stránku oddelení