Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

PTCA a koronárny stent

Čo to je, keď doktor povie "perkutánna transluminálna koronárna angioplastika" (PTCA) a koronárny stent?

PTCA je metóda určená k liečbe ischemickej srdcovej choroby, spôsobovanej zníženým prítokom krvi k srdcovému svalu (myokardu) zúženými vencovitými tepnami. Neznamená nič iné ako rozšírenie koronárnej (vencovitej) tepny, zúženej aterosklerotickým plátom, katétrom s balónikom na konci. Katéter je zavádzaný do organizmu cez kožu (perkutánne) a preniká až ku srdcu a jeho tepnám cievnym systémom (transluminálne). Potom sa balónik na konci katétra roztiahne a výsledkom je rekonštrukcia, čiže spriechodnenie cievy.

Dnes sa používa nielen k liečbe tzv. stabilnej anginy pectoris, ale ako tzv. priama PTCA aj k záchrane života pacientov pri akútnom infarkte myokardu. Jej výsledky sa prenikavo zlepšili, keď bola doplnená implantácia stentov, teda akási výstuž udržujúca tepnu priechodnú. Pomocou PTCA sa v súčasnosti lieči väčší počet chorých ako liečbou medikamentóznou alebo chirurgickou - celosvetovo počet výkonov sa odhaduje na milión ročne!

späť na úvodnú stránku oddelení