Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Pacienti a návštevy

Cafe Da Vinci

Krásna a už na prvý pohľad veľmi útulná kaviarnička, ktorá ničím nepripomína nemocničné prostredie, je zatiaľ otvorená od pondelka do piatka od 7.00 do 15.00 hodiny.

Milý a usmievavý personál Vám ponúkne rôzne druhy káv a čajov, nealkoholické nápoje, minerálne vody, džúsy. Denne na Vás čakajú čerstvé zákusky a múčniky.

"Kaviareň patrí k nefajčiarskym zariadeniam."

Leonardo di ser Piero da Vinci a medicínsky svet

Leonardo bol taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, staviteľ, sochár a maliar. Bol opísaný ako univerzálny génius, ktorý neváhal nazrieť aj do oblastí pozemského bytia, ktoré boli v tých časoch úplné tabu - do vnútra ľudského tela. Leonardo si prial poznať nielen povrchný aspekt ľudskej formy, ale aj celkové poznanie každej pracujúcej časti tela. Považoval umenie za vedu, nazývajúc ju raz "Kráľovnou všetkých vied."

Ostrým zrakom pozoroval všetko, čo bola medicína schopná opísať až omnoho neskôr. Podieľal sa na pitvách a vytvoril množstvo veľmi podrobných anatomických kresieb. Perom a atramentom kreslil jemnú štruktúru svalov na krku a ramenách, rôzne fyziognomické detaily od hrtana až po najtenšie rozvetvenie ciev. Vnútorné orgány, žalúdok, močový mechúr aj srdce nakreslil spolu s popisom ich fungovania. Jedna z jeho kresieb, na ktorej je vysvetlený význam otvorenej fázy mitrálnej chlopne srdca, nedávno inšpirovala britského chirurga, aby vyvinul novú operačnú metódu. Prišiel na spôsob ako pitvať oko, ktorý sa používal až do 19. storočia. Okolo roku 1490 vytvoril do svojho náčrtníka štúdiu Kánon proporcií, podľa ideálnych proporcií mužského tela, ktoré popísal vo svojej práci rímsky architekt Marcus Vitruvius Pollio. Jeho štúdium ľudskej anatómie viedlo k návrhu prvého známeho robota v písanej histórii. Návrh, ktorý sa nazýva aj Leonardov robot, bol pravdepodobne nakreslený okolo roku 1495, ale objavený bol až v 50-tych rokoch 20. storočia.