Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

O nemocnici

Novinky a médiá


Kajakár Adam Botek absolvoval v Nemocnici AGEL Košice-Šaca operáciu zápästia

18.7.2024

Jeden z najlepších slovenských kajakárov na hladkej vode Adam Botek podstúpil v Nemocnici AGEL Košice-Šaca operáciu ľavého zápästia. Zákrok absolvoval v celkovej anestézii 8. júla a po takmer 10. dňoch sa do zdravotníckeho zariadenia vrátil na kontrolu. Čo ho teraz čaká?

Celý článok


Účinná prevencia ochorení pečene: Elastografia zachytí jej zmeny už v počiatočnom štádiu

15.7.2024

Cirhóza pečene postihuje mnoho Slovákov, ktorí o svojej chorobe kvôli jej bezpríznakovosti nevedia. Ak sa nepodchytí včas, môže viesť k poškodeniu ďalších orgánov a zvýšiť riziko vážnych zdravotných komplikácií. Účinnú prevenciu voči ochoreniu predstavuje elastografia - rýchle, nebolestivé vyšetrenie, ktoré odhalí akékoľvek zmeny na pečeni hneď na začiatku. O možnostiach preventívneho skríningového vyšetrenia hovorí lekár Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Martin Vrško, PhD.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy

2.7.2024

Prvá operácia štítnej žľazy bola v Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonaná ešte v roku 1997 profesorom MUDr. Michalom Pichaničom, DrSc., ktorý je považovaný za zakladateľa tyreochirurgie v Šaci. Odvtedy sa ORL špecialistom podarilo v šačianskom zdravotníckom zariadení vybudovať jedno z najvýznamnejších tyreochirurgických pracovísk, ktoré je zároveň aj centrom pre východné Slovensko a kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa môže porovnávať s vyspelými centrami v Európe. V nasledujúcom rozhovore primár ORL MUDr. Ivan Veme popisuje nielen samotné začiatky operácií štítnych žliaz, ale aj pokrok a súčasný stav v chirurgii štítnej žľazy.

Celý článok


Riaditeľ UNLP udelil Nemocnici AGEL Košice-Šaca pamätnú medailu za spoluprácu

26.6.2024

Vedenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice pri príležitosti jej 100. výročia poďakovalo partnerským nemocniciam. Pamätnú striebornú medailu za spoluprácu na piatkovej slávnostnej benefícii udelili aj Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Sestra Furiková pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie už 50 rokov: „Myslela som si, že po týždni odtiaľto ujdem“

25.6.2024

Úžasná, usmievavá, skromná a obetavá. Presne taká je Katarína Furiková, ktorá pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca úctyhodných 50 rokov. A hoci za ten čas zažila aj ťažké chvíle a čoskoro oslávi sedemdesiatku, pracovať plánuje dovtedy, kým jej to zdravie dovolí.

Celý článok


Hutnícka kvapka krvi: Vďaka darcom sa podarilo zabezpečiť takmer 36 litrov krvi

21.6.2024

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca dnes navštívilo množstvo dobrovoľných darcov krvi. V rámci podujatia Hutnícka kvapka krvi, organizovaného spoločnosťou U. S. Steel Košice, sa podarilo získať viac ako 35 litrov krvi.

Celý článok


Ortopédi Nemocnice AGEL Košice-Šaca prichádzajú s unikátnou novinkou: Umelý kĺb zápästia zbaví bolestí a zachová jeho plnú hybnosť

17.6.2024

Pacienti s chronickými bolesťami zápästia, s poúrazovou artrózou či deštrukciou zápästia pri reumatoidnej artritíde majú jedinečnú možnosť, ako svoj problém vyriešiť. Pre zmiernenie bolestí a zlepšenie stavu už viac nemusia akceptovať čiastočné alebo úplné obmedzenie hybnosti v zápästí. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca dokážu vďaka novej špeciálnej operačnej metóde poskytnúť úplne všetky moderné možnosti pri riešení poúrazových a degeneratívnych stavov na zápästí, a to prostredníctvom umelého kĺbu, ktorý zbaví pacientov bolestí pri zachovaní plného rozsahu hybnosti zápästia. Téme sa venuje MUDr. Tomáš Ševčík, MPH, primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Svetový deň darcov krvi: V Nemocnici AGEL Košice-Šaca poskytli poradenstvo a bezplatné vyšetrenia

14.6.2024

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca dnes informovali o darovaní krvi a bezplatne realizovali orientačné vyšetrenie krvnej skupiny. Hematologicko-transfúziologické oddelenie počas Svetového dňa darcov krvi (14. jún) navštívilo 32 dobrovoľníkov, vďaka ktorým sa podarilo získať viac ako 14 litrov vzácnej tekutiny.

Celý článok


V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca dosiahli unikátne svetové prvenstvo

11.6.2024

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca intervenční kardiológovia ako prví na svete úspešne implantovali aortálnu protézu u pacientky s komplexnou vrodenou chybou srdca a výrazne rozšírenou aortou.

Celý článok


Potápači, ktorí z vodnej nádrže vytiahli až 8 vriec odpadu, sa po ponore zregenerovali v hyperbarickej komore šačianskej nemocnice

10.6.2024

Hyperbarickú komoru Nemocnice AGEL Košice-Šaca okrem pacientov každoročne navštevujú aj potápači, ktorí čistia vodné plochy v okolí. Využívajú ju k regenerácii a trénovaniu suchého ponoru, keďže oxygenoterapia v komore dokáže ľudskému telu zabezpečiť až 20-násobne vyšší prísun kyslíka a taktiež pomáha aj pri detoxikácii.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca získala opätovne najvyšší status ocenenia ESO ANGELS AWARDS

6.6.2024

Neurologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca získalo už štvrtýkrát po sebe DIAMANTOVÝ STATUS ESO ANGELS AWARDS udeľovaný za úroveň starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Ocenenie pred pár dňami prevzala na medzinárodnom kongrese European Stroke Organisation v švajčiarskom Bazileji lekárka neurologického oddelenia MUDr. Tatiana Tirpáková.

Celý článok


Lekári Gynekologicko-pôrodníckej kliniky zaujali auditórium odborného kongresu. Prednášali o raritných problematikách, najnovších poznatkoch, diagnostických markeroch i ochoreniach v gravidite.

29.5.2024

Pred pár dňami (16. – 18. 05. 2024) sa v Bratislave uskutočnil už XXX. Kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, na ktorom mala svoje zastúpenie aj Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Lekári šačianskeho zdravotníckeho zariadenia svojimi príspevkami potvrdili svoje relevantné miesto v odbornej spoločnosti.

Celý článok


Najvyššie ocenenie pre zdravotné sestry získalo päť sestier spoločnosti AGEL

20.5.2024

Aj tento rok si pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek uctila prácu laureátok zo spoločnosti AGEL a udelila im to najvýnimočnejšie ocenenie Biele srdce na Republikovej úrovni v dvoch kategóriách, ktoré si prevzali 17. mája na slávnostnom galavečere v Senci.

Celý článok


Lucia žila štyri mesiace v strachu, že neprežije pôrod. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zachránili nielen ju, ale aj jej synčeka.

16.5.2024

Keď Lucia odchádzala z morfologického ultrazvuku, celú cestu domov preplakala. Gynekológ jej totiž povedal, že počas tehotenstva môže kedykoľvek vykrvácať a zomrieť. Našťastie, pomoc našla u prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erika Dosedlu, PhD., MBA, vďaka ktorému sa dnes môže tešiť zo zdravého synčeka Samka.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca vzdala poctu svojim sestrám a pôrodným asistentkám. Ocenenie Biele srdce na regionálnej úrovni získali štyri z nich.

13.5.2024

Medzinárodný deň sestier (12. 5.) oslávili zamestnanci Nemocnice AGEL Košice-Šaca už tradične slávnostným popoludním v Dome umenia v Košiciach. Spoločenské podujatie bolo oslavou krásneho povolania a poďakovaním za neúnavnú a obetavú prácu sestier a pôrodných asistentiek. Ocenenie Biele srdce na regionálnej úrovni prevzali štyri sestry.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca dostala nové monitory dychu pre novorodencov

7.5.2024

Nadácia Križovatka opäť obdarovala Novorodenecké oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, tentokrát až 15 monitormi dychu, ktorých používanie je jedinou osvedčenou formou prevencie syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Celý článok


Ďalší zázrak na Gynekologicko-pôrodníckej klinike: Mamička s cystickou fibrózou porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už druhé bábätko

3.5.2024

Cystická fibróza patrí k dedičným ochoreniam a prejavuje sa prevažne pľúcnym postihnutím. Svoje o tom vie aj mladá mamička Marcela (33), ktorá sa už počas prvého tehotenstva musela popasovať nielen s cystickou fibrózou, ale aj diabetom a ďalšími komplikáciami. A hoci je s touto diagnózou ojedinelé, ak žena otehotnie prirodzene, pretože hustý hlien sa nachádza aj v krčku maternice či vajcovodoch, Marcela priviedla na svet v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už druhého synčeka.

Celý článok


Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve získal finančnú podporu v rámci Programu Interreg VI-A Maďarsko-Slovensko

30.4.2024

Občianske združenie AGEL ACADEMY v spolupráci so Vzdelávacím, vedeckým a výskumným inštitútom AGEL a Nemocnicou AGEL Košice-Šaca získalo vďaka úspešnému projektu finančnú podporu pre organizáciu Artroskopického kongresu s názvom: NOVÉ TRENDY V ARTROSKOPICKEJ OPERATÍVE. Hlavnou témou kongresu, ktorý sa uskutoční v dňoch 26. - 27. septembra 2024 v hoteli Yasmin v Košiciach, budú Moderné trendy v artroskopickej operatíve.

Celý článok


Blíži sa leto a naša pokožka bude opäť vystavená slnečným lúčom: Aké zmeny na svojej koži by sme si mali všímať a kedy je nevyhnutná operácia?

24.4.2024

Ako sa vyjadrila MUDr. Soňa Babjáková, lekárka Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, mnohí ľudia sú ešte stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve to môže byť chyba. Pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru. Chirurgickému odstraňovaniu rôznych druhov kožných a podkožných nádorov s následnou rekonštrukciou tkaniva sa venujú aj v šačianskom zdravotníckom zariadení.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca darovala zachovalé lôžka a kreslá: Elektricky polohovateľná posteľ uľahčí opatrovanie chorej Natálky

22.4.2024

Jedenásťročná Natálka z Košíc prišla na svet predčasne. Nedostatočný prísun kyslíka pred narodením spôsobil dievčatku vážne zdravotné komplikácie. Natálkina mama sa o postihnutú dcéru a jej mladšiu sestru stará sama. Vďaka elektricky polohovateľnej posteli od Nemocnice AGEL Košice-Šaca pre ňu bude opatera dcéry odteraz o niečo jednoduchšia.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Popáleninové oddelenie Klinického centra v Debrecíne zahájili odbornú cezhraničnú spoluprácu

12.4.2024

Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL n.o. a Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s. v spolupráci s University of Debrecen, Medical Faculty zorganizovali popáleninový seminár v rámci cezhraničnej spolupráce. Toto podujatie bolo organizované ako prvé v danej oblasti.

Celý článok


Novinka v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Korekcia kostnej deformity pomocou 3D plánovania v grafických programoch

3.4.2024

Pred pár dňami sa na ortopedickej sále Nemocnice AGEL Košice-Šaca vykonala skutočne unikátna operácia pod vedením primára Jednodňovej zdravotnej starostlivosti MUDr. Tomáša Ševčíka, MPH. Vďaka technologickej novinke sa docieli nielen presná korekcia, ale aj detailné umiestnenie implantátu v operovanom zápästí.

Celý článok


Svetový deň boja proti tuberkulóze: Liečba pacienta je dlhodobá, počet prípadov v posledných rokoch mierne vzrástol

22.3.2024

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 24. marec za Svetový deň boja proti tuberkulóze. Odhady hovoria o 9 miliónoch nových prípadov ochorenia ročne, pričom jedna pätina postihnutých zomiera. Liečba tuberkulózy je zdĺhavá a na začiatku vyžaduje hospitalizáciu. O jej rizikových faktoroch, diagnostike a spôsobe liečby sme hovorili s lekárkou pneumologicko-ftizeologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Miroslavou Fečaninovou.

Celý článok


Jarné sympózium Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Špecialisti internej medicíny si vymenili vedecké poznatky a skúsenosti

15.3.2024

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa uskutočnilo historicky 1. jarné sympózium internistov. Odborného podujatia zameraného na aktuálne trendy a inovácie v oblasti internej medicíny sa zúčastnilo viac ako sto lekárov a špecialistov.

Celý článok


Riaditelia nemocníc sa stretli po včerajšej mimoriadnej situácii v UNLP

8.3.2024

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH sa prišiel osobne poďakovať generálnemu riaditeľovi Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavlovi Rusnákovi, MBA za pomoc a spoluprácu s ošetrením zranených po včerajšom požiari v košickej nemocnici.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca mapuje zdravotný stav bývalých reprezentantov

4.3.2024

Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa dohodli na aktívnej spolupráci. Do Diagnostického centra postupne prichádzajú futbalisti s jasným zámerom – čo najdetailnejšie zmapovať svoj zdravotný stav. Za jeden deň a bez čakania.

Celý článok


Hrebeň, masážne lopty, šatkovanie, náparka či bezkáblový monitoring: Budúce mamičky v Nemocnici AGEL Košice-Šaca majú na výber z množstva moderných pôrodných techník a pomôcok

29.2.2024

Začiatkom januára 2024 sa kolektív Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca zúčastnil kurzu Funkční přístupy k porodu pod vedením pôrodnej asistentky Anny Kohutovej a fyzioterapeutky Olgy Gruberovej s cieľom skvalitniť starostlivosť o rodiace ženy. Počas dvojdňovej vzdelávacej aktivity sa naučili, ako využiť aktivitu rodičky a dieťaťa, biomechaniku panvy a gravitáciu v prospech pôrodu.

Celý článok


Saunovanie a jeho účinky na zdravie

23.2.2024

V zimnom období patrí saunovanie medzi obľúbené relaxačné aktivity, ktoré majú priaznivý účinok na fyzické a psychické zdravie človeka. O správnom spôsobe saunovania a jeho zdravotných účinkoch sme sa rozprávali s lekárkou Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Janou Zápachovou.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonávajú vonkajší obrat plodu: Inovatívny prístup Gynekologicko-pôrodníckej kliniky otvára mamičkám nové možnosti

16.2.2024

Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca neustále napreduje, a to aj vďaka jej prednostovi doc. MUDr. Erikovi Dosedlovi, PhD., MBA, ktorý denne zlepšuje zdravotnícke postupy a techniky. Najnovšie sa tak šačianska gynekológia môže pochváliť implementáciou inovatívnych prístupov k vonkajšiemu obratu plodu. Ide o techniku, ktorá je známa svojimi výhodami v optimalizácii polohy plodu pred pôrodom, vďaka čomu sa budúcim mamičkám otvárajú ďalšie možnosti pre ich pôrodný plán.

Celý článok


Bezpečnosť pacienta: Aké sú riziká chirurgických zákrokov a úskalia práce personálu z operačných sál?

15.2.2024

Práca sestier z operačných sál je pre verejnosť anonymná, preto sa jej častokrát dostáva menej pozornosti, než si v skutočnosti zaslúži. Európsky deň perioperačnej ošetrovateľskej starostlivosti sestier (15. február) vyhlásený v roku 2006 Európskou asociáciou sestier z operačných sál (EORNA) je príležitosťou vyzdvihnúť ich náročnú a nezastupiteľnú prácu. Tento deň je zároveň určený na podporu maximálnej bezpečnosti pacientov na celom svete. O špecifickej práci vyžadujúcej vysoko profesionálne zručnosti, fyzickú a emocionálnu odolnosť a spôsobe, akým personál operačných sál zaisťuje bezpečnosť pacientov, sme sa zhovárali s vedúcou sestrou Operačného centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca Mgr. Petrou Gašparovou.

Celý článok


Krv darovaná s láskou: Valentínsky mobilný odber prilákal desiatky prvodarcov

14.2.2024

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca v spolupráci s Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM včera zorganizovali valentínsky mobilný odber krvi. Na výzvu „Daruj kvapku krvi s láskou“ zareagovalo sedemdesiat dobrovoľníkov, vďaka ktorým sa podarilo získať takmer 28 litrov nenahraditeľnej tekutiny.

Celý článok


Revolučná operačná metóda v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Ako jediní na Slovensku operujú deformity nohy bez jaziev

6.2.2024

Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa môže pochváliť ďalším úspechom na poli ortopédie. Primár Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF MUDr. Roman Totkovič realizuje unikátnu operačnú techniku ako jediný na Slovensku. Nová metóda prináša riešenie pre mnohé diagnózy na nohe, nezanecháva jazvy a výrazne skracuje čas rekonvalescencie.

Celý článok


Prednosta gynekológie Erik Dosedla spolu s tímom autorov vydali osvetovú publikáciu o problematike reprodukcie a sexuálnych práv

5.2.2024

Odbornú literatúru pred pár dňami obohatila prvá komplexná publikácia s názvom Reprodukčné a sexuálne práva, za ktorou stojí kolektív 6-členného autorského tímu na čele s prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erikom Dosedlom, PhD., MBA. Kniha, ktorej príprava trvala takmer rok, je určená pre odbornú verejnosť a zameriava sa na zaujímavé diskurzy.

Celý článok


Pätoro pre šestonedieľku: Praktické rady a odpovede na najčastejšie otázky

1.2.2024

Obdobie šestonedelia je pre mnohé ženy náročné. Ich telo sa mení, vracia sa do predpôrodného stavu a zároveň sa spúšťa aj laktácia. Je preto pochopiteľné, že mamičky majú množstvo otázok, na ktoré hľadajú odpovede. Lekárka Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Zuzana Ballová sa im to snažila uľahčiť a zodpovedala na tie otázky, s ktorými sa počas poradní stretáva najčastejšie.

Celý článok


Generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca Pavol Rusnák: „Máme za sebou jeden z najúspešnejších rokov fungovania.“

26.1.2024

Pre generálneho riaditeľa Nemocnice AGEL Košice-Šaca, vynikajúceho lekára a profesionálneho manažéra, MUDr. Pavla Rusnáka, MBA je dôležité, aby popri náročných povinnostiach zostal v kontakte s pacientmi ako anestéziológ. Čas strávený na operačnej sále totiž považuje za víťazstvo, keďže zdravotník hneď vidí efekt svojej práce a na poste riaditeľa sú výsledky častokrát viditeľné až s odstupom mesiacov či rokov. Ako hodnotí uplynulých dvanásť mesiacov a aké výzvy čakajú na šačianske zdravotnícke zariadenie v roku 2024?

Celý článok


Inovácia v obraze a bezkonkurenčné vyšetrenie: Šačianska Gynekologicko-pôrodnícka klinika kúpou najmodernejšieho USG prístroja vstúpila do novej éry ultrazvukovej diagnostiky

24.1.2024

Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca majú nové zariadenie, ktoré rozšírilo „rodinu“ ultrazvukových prístrojov. GE Voluson E22 Expert je určený na posunutie hraníc v oblasti moderných prenatálnych a gynekologických diagnostických možností. Ide o najpokročilejší a najbezpečnejší ultrazvukový prístroj v modernom pôrodníctve.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytne klubu FC Košice komplexnú zdravotnú starostlivosť a celý tím špecialistov

16.1.2024

Nemocnica AGEL Košice-Šaca uzavrela dohodu o spolupráci s FC Košice. Klub týmto rozhodnutím získa komplexnú zdravotnú starostlivosť na úrovni preventívnych prehliadok, rýchlej diagnostiky, čo najskoršej liečby či rehabilitácie, a to nielen pre hráčov A-mužstva, ale časom aj mládežníkov.

Celý článok


Viac ako tri tisícky realizovaných odberov krvi pomohlo zachrániť životy pacientov šačianskej nemocnice

15.1.2024

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca v roku 2023 realizovalo viac ako tritisíc odberov krvi. Lekári vďaka nej zachránili životy pacientov s úrazmi, ženám po komplikovaných pôrodoch a liečili onkologických pacientov.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vzdelávajú sestry z celého Slovenska o podpore dojčenia v prvých dňoch po pôrode

11.1.2024

V priestoroch Posluchárne MUDr. Charváta Nemocnice AGEL Košice-Šaca prebieha od štvrtka, 11. januára 2024, rána celodenný seminár a workshop s názvom Podpora dojčenia v prvých dňoch po pôrode. Pozvanie naň prijali nielen sestry a zdravotníci Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ale aj kolegyne z Kežmarku, Krompách či Levíc.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa v uplynulom roku narodilo takmer 1700 bábätiek

5.1.2024

Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca už roky patrí k vyhľadávaným zariadeniam, o čom svedčí aj fakt, že dôveru v jej služby prejavujú nielen mamičky z východoslovenského regiónu, ale z celého Slovenska. Bolo tomu tak aj v uplynulom roku, počas ktorého lekári, pôrodné asistentky a sestry šačianskeho zdravotníckeho zariadenia pomohli na svet takmer 1700 bábätkám. Dominovali chlapci alebo dievčatá?

Celý článok


„Panák slivovičky v mrazoch zahreje“ – pravda alebo mýtus?

30.12.2023

Alkohol je jednou z najčastejšie konzumovaných psychoaktívnych látok na svete. Okrem známych účinkov však zohráva aj významnú úlohu v teplotnej regulácii organizmu.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca získala vysoko uznávanú akreditáciu kvality a bezpečnosti zdravotníckeho zariadenia

22.12.2023

Šačianska nemocnica je jednou z dvoch slovenských nemocníc, ktoré sa môžu prezentovať certifikátom kvality a bezpečnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Príprava na splnenie najvyšších kritérií Spojenej akreditačnej komisie (SAK) a získanie akreditácie trvala takmer dva roky.

Celý článok


Pracujú v Kardiocentre AGEL Košice-Šaca a okrem spoločného priezviska ich spája aj láska ku kardiológii

21.12.2023

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca pracujú viacerí renomovaní, a to nielen domáci, ale aj zahraniční odborníci. Dvaja z nich dokonca zdieľajú totožné priezvisko: Farkaš. Napriek tomu, že sa volajú rovnako, pochádzajú z rôznych kútov sveta. Okrem spoločného priezviska ich však spája aj láska ku kardiológii, ktorej sa už skoro dve desaťročia aktívne venujú.

Celý článok


Fighter Wittner dobojoval MMA zápas v bolestiach. Odtrhnutý prsný sval mu naspäť prišili v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

21.12.2023

MMA fighter Jozef Wittner utrpel počas nedávneho zápasu vážne zranenie, pre ktoré skončil až na operačnom stole. Športovec sa po úraze zveril do rúk primára Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ortopéda MUDr. Tomáša Ševčíka, ktorý bol jeho prvou voľbou.

Celý článok


Režim v Nemocnici AGEL Košice-Šaca počas vianočných sviatkov

20.12.2023

Počas vianočných sviatkov bude Nemocnica AGEL Košice-Šaca fungovať v obmedzenom režime. Zatvorené budú niektoré kliniky, oddelenia a ambulancie. Obmedzený režim zdravotníckeho zariadenia sa nevzťahuje na urgentný príjem.

Celý článok


Dopĺňanie vitamínu D počas jesene a zimy: Strava zabezpečí len 10 percent potrebného množstva

19.12.2023

Dôležitým zdrojom vitamínu D je slnko. Počas zimných mesiacov, kedy je ho nedostatok, je preto na mieste otázka, ako si ho dopĺňať v zimnom období?

Celý článok


Rodička sa po raritnom popôrodnom krvácaní vďaka dôslednosti lekárov druhýkrát narodila

13.12.2023

Mal to byť „bežný“ pôrod, akých na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca odviedli už tisíce. Napokon sa jeden z najkrajších dní mamičky Ivany zmenil na raritný prípad popôrodného krvácania a boj o život. Diagnóza bola vážna: skryté krvácanie do retroperitoneálnej oblasti medzi maternicou a obličkou, ktoré ani po rýchlom zákroku neustávalo.

Celý článok


Netradičná záľuba lekára šačianskej nemocnice: Svoju stratégiu predvedie na majstrovstvách sveta v Číne

12.12.2023

Internista Michal Králik sa venuje neštandardnej záľube. Ako jeden z mála Slovákov je úspešným hráčom starovekej strategickej doskovej hry Go, v rámci ktorej sa už čoskoro zúčastní majstrovstiev sveta v Číne. Svoje zaujímavé hobby a pôsobenie na Internej klinike UPJŠ LF a Nemocnice AGEL Košice-Šaca nám priblížil v rozhovore.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca ocenila osobnosti roka 2023

11.12.2023

Na piatkovom (8. 12. 2023) slávnostnom podujatí Nemocnice AGEL Košice-Šaca s názvom Osobnosti roka 2023 sa v Dome umenia v Košiciach už tradične odovzdávali ocenenia zamestnancom, a to hneď v štyroch kategóriách: lekár, zdravotnícky pracovník, nezdravotnícky pracovník a v neposlednom rade aj špeciálne ocenenie za Mimoriadny čin roka.

Celý článok


Spoločnosť AGEL SK a Slovenská akadémia vied podpísali zmluvu o spolupráci

8.12.2023

Skupina AGEL, Slovenská akadémia vied a Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL podpísali rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci. Kooperovať budú v oblasti vedy, výskumu a vývoja a pri príprave spoločných projektov.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca po piatykrát s titulom Nemocnica roka. V rebríčku uspeli aj ďalšie nemocnice siete AGEL

4.12.2023

Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne dosiahla obrovský úspech. Podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) sa stala Nemocnicou roka 2023 v kategórii všeobecných nemocníc. Potvrdila tým titul, ktorý získala aj v predchádzajúcich štyroch rokoch.

Celý článok


Lekári skupiny AGEL a vedci z MultiplexDX budú spolupracovať pri diagnostike rakoviny prsníka a efektívnej liečbe onkologických pacientok

30.11.2023

Skupina AGEL, spoločnosť MultiplexDX a Vedecký, výskumný a vzdelávací inštitút AGEL podpísali rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci. Kooperovať budú v oblasti inovatívnej diagnostiky rakoviny prsníka pre stanovenie efektívnej a personalizovanej liečby onkologických pacientok.

Celý článok


Skupina AGEL sa na vysokoškolskej pôde opäť predstavila ako atraktívny zamestnávateľ

23.11.2023

Dňa stáží, ktorý 23. novembra 2023 organizovalo Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, sa aj tentokrát zúčastnila Skupina AGEL. Ako trojnásobný víťaz prestížnej ankety Najzamestnávateľ budúcim lekárom odprezentoval atraktívne možnosti pracovných stáží v sieti svojich zdravotníckych zariadení.

Celý článok


Lekár urocentra: Zatiaľ čo ženy berú preventívne vyšetrenia u gynekológa ako samozrejmosť, muži k urológovi tak automaticky nechodia

22.11.2023

November alebo tiež Movember je mesiac venovaný mužom a prevencii rakoviny prostaty. O onkologických ochoreniach mužských pohlavných orgánov sme sa pri tejto príležitosti rozprávali s primárom Urocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Igorom Milichovským.

Celý článok


Obrovský úspech ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Live prenos z unikátnej operácie si pozreli špecialisti z celého sveta

16.11.2023

Vo štvrtok 16. novembra 2023 sa uskutočnil stream jedinečného zákroku priamo z operačnej sály Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Živý prenos, ktorý sledovali stovky ortopedických odborníkov, zachytával výkon novej techniky riešenia poškodených šliach prostredníctvom artroskopie ramena s názvom suprakapsulárna rekonštrukcia ramena pri nerekonštruovateľnej ruptúre (roztrhnutí) šliach rotátorovej manžety.

Celý článok


Jedinečná možnosť pre pacientov s rozsiahlym a dlhotrvajúcim poškodením kože: Inovatívny biomateriál podporuje hojenie

16.11.2023

Vedecký tím z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v spolupráci so Vzdelávacím, vedeckým a výskumným inštitútom AGEL a Nemocnicou AGEL Košice-Šaca odprezentovali významné výsledky výskumu týkajúceho sa inovatívneho biomateriálu a jeho perspektívy v terapii defektov kože počas vedeckého seminára, ktorý sa uskutočnil dňa 15. novembra 2023 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca za účasti vedenia zdravotníckeho zariadenia.

Celý článok


Prednostka Kliniky rádiológie vyvracia mýty: Mnohí si myslia, že rádiológ len popisuje röntgenové snímky, ale jeho úloha je oveľa dôležitejšia

8.11.2023

Úloha rádiológa v zdravotníckom zariadení je významnejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čím presne sa títo špecialisti zaoberajú a ako sa ich práca zmenila v porovnaní s minulosťou, opisuje pri príležitosti dnešného (8. november) Svetového dňa rӧntgenológie a rӧntgenológov prednostka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tatiana Muchová, PhD., MPH, MBA.

Celý článok


Výsledky výskumu realizovaného v Gastrocentre Nemocnice AGEL Košice-Šaca boli odprezentované aj v Dánsku

6.11.2023

MUDr. Emese Majorová, lekárka z Internej kliniky a Gastrocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca, sa v dňoch 14. – 17. októbra 2023 zúčastnila gastroenterologického kongresu „UEG Week“ v dánskom Copenhagene. Na tomto celoeurópskom podujatí, na ktoré bolo prihlásených viac ako 2 500 odborných prác, aktívne, vo forme posteru, prezentovala výsledky výskumu realizovaného v Gastrocentre, ktorý je zameraný na nálezy baktérií a ich rezistencie na antibiotiká v tráviacom trakte človeka.

Celý článok


Onkologická pacientka: „Nech sa snažíte akokoľvek pripraviť, rakovina vás prinúti siahnuť si na dno svojich síl“

31.10.2023

Košičanke Jane pred dvoma rokmi diagnostikovali nádor na prsníku. Prvú operáciu a následnú obojstrannú mastektómiu spojenú s plastickou operáciou absolvovala v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Pri príležitosti Ružového októbra, kampani zameranej na zvyšovanie povedomia o rakovine prsníka, sa s nami podelila o svoj príbeh. V úprimnom rozhovore sa zdôverila o náročnom boji s ochorením, ktoré jej vzalo nielen prsia, ale aj blízkych.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca si počas XVI. Šačianskeho dňa ošetrovateľstva zdravotníci opäť odovzdávali svoje dlhoročné skúsenosti

27.10.2023

V piatok 27. októbra 2023 sa uskutočnil už XVI. ročník najväčšieho vzdelávacieho podujatia Nemocnice AGEL Košice-Šaca s názvom Šačiansky deň ošetrovateľstva. Celodenného odborného programu, pripraveného v spolupráci s Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice III, sa zúčastnili desiatky zdravotníkov a odznelo na ňom množstvo podnetných prednášok.

Celý článok


Svetový deň osteoporózy: Pre zdravé kosti je rozhodujúcich prvých 25 rokov života

20.10.2023

Osteoporóza nebolí, tiché ochorenie môže prezradiť až zlomenina. Problém s rednutím kostí majú najmä ženy po menopauze. Štatisticky je rizikom osteoporotickej zlomeniny ohrozená každá druhá žena nad 50 rokov. Ako vieme podporiť zdravie našich kostí? Téme sa pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy (20. október) venuje lekárka Osteocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Zuzana Lörinczová.

Celý článok


Skríningové mamodiagnostické centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca podporuje kampaň „Pink“ október

18.10.2023

Kampaň „Pink“ október je zameraná na zvýšenie povedomia o rakovine prsníka, ktorá je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Podporiť ju môže každý, napríklad nosením ružovej stužky, trička či organizovaným osvetových akcií v školách či na rôznych pracoviskách. Téme sa venuje lekárka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Nora Lešková a primárka kliniky MUDr. Tatiana Špakovská, PhD., MPH.

Celý článok


Cena Jesenného kongresu SOTS s medzinárodnou účasťou putovala aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca

17.10.2023

MUDr. Martin Matúška sa so svojou prednáškou stal víťazom v sekcii Fórum mladých ortopédov, a to spomedzi 18 prednášajúcich ortopédov zo Slovenska.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca pozastavila návštevy pacientov

6.10.2023

Dôvodom je zvýšený výskyt respiračných ochorení a prevencia. Nariadenie je platné s účinnosťou od 6. októbra 2023 do odvolania.

Celý článok


10 všeobecných odporúčaní: Ako eliminovať riziko pádu v domácom prostredí?

5.10.2023

Keďže október je Mesiacom úcty k starším, ktorí majú častokrát obmedzenú pohyblivosť, prinášame vám prehľad základných odporúčaní, ktorými sa dajú ovplyvniť vonkajšie rizikové faktory pádu v domácom prostredí. Téme sa venuje vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Košice-Šaca Bc. Nikola Turáková, dipl.s.

Celý článok


Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Bezplatného merania krvného tlaku sa zúčastnili desiatky záujemcov

29.9.2023

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú zodpovedné za takmer polovicu všetkých úmrtí nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Sú hlavnou príčinou invalidity a zníženej kvality života. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že mierny pokles tlaku krvi, obezity, cholesterolu a používania tabaku by incidenciu kardiovaskulárnych ochorení znížil o viac než polovicu. Keďže 29. septembra si každoročne pripomíname Svetový deň srdca, v Nemocnici AGEL Košice-Šaca dnes prebiehala preventívna kampaň zameraná na odhalenie rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení a meranie krvného tlaku.

Celý článok


9. stredoeurópsky popáleninový kongres privítal viac než sto zdravotníkov, ktorí odprezentovali najaktuálnejšie výsledky v oblasti popálenín

22.9.2023

Aktuálny 9. stredoeurópsky popáleninový kongres (21. – 22. 2023, Double Tree by Hilton Košice), ktorý sa konal pri príležitosti 52. výročia založenia Centra popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, opäť združil významných odborníkov z okolitých krajín a zámoria.

Celý článok


9. Stredoeurópsky popáleninový kongres poctia svojimi prednáškami uznávaní odborníci zo Slovenska i zahraničia

28.8.2023

Ako sa vyjadrila MUDr. Soňa Babjáková, lekárka z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a členka organizačného výboru 9. Stredoeurópskeho popáleninového kongresu, odborného podujatia sa zúčastní viacero významných osobností súčasnej popáleninovej medicíny.

Celý článok


Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?

4.8.2023

Poštípanie hmyzom v letnom období je pomerne častou komplikáciou pobytu v prírode či na záhrade. I keď nie stále sa to dá, je vhodné všimnúť si, o aký hmyz mohlo ísť. Téme sa venuje primárka urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarína Hricová.

Celý článok


Všetko, čo je dôležité vedieť o dojčení

1.8.2023

Prečo je dojčenie pre dieťa tak dôležité a čo ovplyvňuje nástup laktácie? Pri príležitosti prebiehajúceho Svetového týždňa dojčenia, odpovedá na najčastejšie otázky vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca PhDr. Ľubomíra Karoľová.

Celý článok


Počet úrazov počas letných prázdnin stúpa: Primárka urgentného príjmu radí, ako v konkrétnych situáciách poskytnúť prvú pomoc

27.7.2023

V letných mesiacoch sme aktívnejší – viac cestujeme, športujeme a lákajú nás rôzne dobrodružstvá. Aj to je dôvod, prečo lekári počas prázdnin zaznamenávajú zvýšený počet úrazov. Z dôvodu vysokých teplôt nie sú výnimkou ani kolapsy. Na to, ako to v týchto dňoch vyzerá na urgentnom príjme a čo robiť v prípade, že sa prázdninová aktivita skončí zranením, sme sa pozreli s lekármi z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Anna Tóthová už 43 rokov pracuje s popálenými pacientmi: „Všetkým hovorím: nech radšej dieťa chvíľu plače doma v postieľke, kým rodičia vypijú kávu, ako v bolestiach po obarení na popáleninovej klinike.“

20.7.2023

Každý, kto pozná Mgr. Annu Tóthovú vie, že ide o naozaj vzácnu ženu, ktorá celý svoj profesijný život zasvätila práci na jednom z najťažších oddelení. Vedúca sestra Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa denne stretáva s naozaj ťažkými životnými príbehmi a vážne popálenými pacientmi, medzi ktorými sú častokrát aj deti. Ako si po 43. rokoch spomína na svoje začiatky, najkrajšie a najťažšie dni v práci a aké úprimné slová adresovala svojim kolegyniam?

Celý článok


Nový krajský odborník pre všeobecné lekárstvo: ,,Chceme zvýšiť počty všeobecných praktických lekárov v kraji“

19.7.2023

Prednosta Kliniky všeobecného lekárstva Nemocnice AGEL Košice-Šaca prof. MUDr. PhDr. Peter Kalanin, PhD. bol koncom marca vymenovaný do funkcie krajského odborníka pre všeobecné lekárstvo v Košickom samosprávnom kraji. Aké budú jeho prvé kroky v novej pozícii a čo považuje v odbore všeobecného lekárstva za najdôležitejšie?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa za prvý polrok narodilo takmer 800 bábätiek

17.7.2023

Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca patrí k najvyhľadávanejším pôrodniciam na východe Slovenska. Za prvých šesť mesiacov v nej mamičky priviedli na svet bezmála osemsto bábätiek.

Celý článok


Gynekologicko-pôrodnícka klinika získala ženské panvové trenažéry na nácvik lekárskych zručností, vyšetrenia a šitia

14.7.2023

Vďaka grantu z Nadácie Tatrabanka, o ktorý požiadal Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL n.o., sa zlepší výučbový proces študentov všeobecného lekárstva v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, ktorej Gynekologicko-pôrodnícka klinika je výučbovým pracoviskom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Lekárskej fakulty v Košiciach. Prostredníctvom projektu Inovácia predmetu gynekológie a pôrodníctva sa zabezpečí progres pregraduálnej a postgraduálnej výučby a zatraktívnenie priebehu praktických cvičení simuláciou na moderných zdravotníckych modeloch pre výučbu a nácvik lekárskych zručností.

Celý článok


Plastika odstávajúcich ušníc: Ako prebieha zákrok a pooperačná starostlivosť?

11.7.2023

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca poskytujú aj rôzne typy estetických a korekčných chirurgických výkonov, ktoré sa realizujú za účelom zlepšenia vzhľadu tváre či krku. Jedným z takýchto zákrokov je aj takzvaná otoplastika. Operácia odstávajúcich ušníc sa vykonáva u detí od predškolského veku a taktiež aj u dospelých. Ako sa pri nej postupuje? Téme sa venuje ORL lekárka MUDr. Ľubomíra Švecová.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne obhájila najvyšší status ocenenia ESO ANGELS AWARDS

30.6.2023

Neurologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca získalo tretíkrát po sebe DIAMANTOVÝ STATUS ESO ANGELS AWARDS udeľovaný za úroveň starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Ocenenie prevzala na medzinárodnom kongrese IX. European Stroke Organisation Conference v Mníchove lekárka neurologického oddelenia MUDr. Ivana Trusinová. O závažnom dopade ochorenia na človeka, spôsobe liečby a dôležitosti jej rýchleho aplikovania podrobne informuje primárka neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Eva Rozprávková.

Celý článok


Lekári Nemocnice AGEL Košice-Šaca členmi zdravotníckeho tímu národného mužstva na futbalových Majstrovstvách sveta

26.6.2023

Súčasťou realizačného tímu na futbalových Majstrovstvách sveta v Argentíne boli aj lekári Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ortopéd MUDr. Ronald Polomský z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny a fyziater MUDr. Róbert Filep z kliniky liečebnej rehabilitácie. Akú zdravotnú starostlivosť hráčom počas šampionátu poskytovali?

Celý článok


Spoločnosť AGEL SK, Košický klaster nového priemyslu a Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL podpísali Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci

23.6.2023

Cieľom tejto spolupráce je zlepšenie kvality vzdelávania a výskumu, s dôrazom na najnovšie vedecké poznatky. Zmluvné strany sa dohodli na spoločnom postupe pri prepojení teórie a praxe vo vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti. Slávnostné podpísanie zmluvy sa uskutočnilo 23. júna 2023 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Rekonštrukčné operácie po onkochirurgii: Aké sú možnosti záchrany prsníka a čo všetko je potrebné vedieť pred zákrokom?

22.6.2023

Prsia sú dôležitým aspektom v sebaobraze ženy. Do života mnohých však zasahuje zákerné onkologické ochorenie alebo jeho reálna hrozba a jeho dôsledkom býva aj život zachraňujúci onkologický výkon. Dnešná medicína však aj v tejto oblasti neuveriteľne napreduje. Ako sa v rozhovore vyjadrila MUDr. Petra Eliášová Dutková, lekárka z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, rekonštrukcia prsníkov po onkologickom výkone uľahčuje ženám nielen rekonvalescenciu, ale v neposlednom rade im pomáha zvládnuť aj samotnú onkologickú diagnózu.

Celý článok


Novinka v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Mamičkám pri pôrode poskytuje úľavu a uvoľnenie vaginálna náparka

19.6.2023

Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca ponúka ženám novú procedúru – bylinnú vaginálnu náparku. Pre mamičky pri pôrode prináša hneď niekoľko priaznivých účinkov.

Celý článok


Darcovia krvi sa opäť podelili o svoje zdravie: V rámci hutníckej kvapky krvi darovali takmer 30 litrov život zachraňujúcej tekutiny

16.6.2023

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca navštívili aj dnes dobrovoľní darcovia krvi. V rámci podujatia Hutnícka kvapka krvi, organizovaného spoločnosťou U. S. Steel Košice darovali takmer 30 litrov vzácnej tekutiny.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca súčasťou Svetového kongresu futbalovej medicíny

14.6.2023

Prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca, Lekárskej fakulty UPJŠ Košice, MUDr. Peter Polan, PhD., MPH zastupoval šačiansku nemocnicu na Svetovom kongrese futbalovej medicíny v Londýne. Súčasťou kongresu bolo zasadnutie zástupcov FIFA Medical Centre of Excellence.

Celý článok


Sestra inštrumentárka: „Na operačnej sále nie je priestor na rivalitu. Začínajúcim kolegom sa snažíme čo najviac odovzdať a prácu ich naučiť dobre, pretože potrebujeme spolupracovať“

9.6.2023

Pred očami verejnosti sú ukryté a poďakovania od pacientov sa im dostane len málokedy. Ich práca je pritom nesmierne dôležitá a vyžaduje špecifické zručnosti. Na operačnej sále sú dôležitým členom tímu. Zabezpečujú prípravu operácie a asistujú pri chirurgických zákrokoch. O špecifickej práci, ktorá vyžaduje vysoké nároky ako po stránke profesionálnej, tak aj psychickej, fyzickej a emocionálnej, sme sa zhovárali s vedúcou sestrou Operačného centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca Mgr. Petrou Gašparovou a sestrou inštrumentárkou Máriou Groszmannovou.

Celý článok


Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe

8.6.2023

Podľa slov MUDr. Sone Babjákovej, deti, väčšinou 1 až 3-ročné, tvoria približne 25 % všetkých pacientov Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Lekárka tento stav odôvodňuje tým, že práve vtedy sú vo veku, kedy začínajú chodiť a sú možno ťažšie ustrážiteľné. Zároveň už dosiahnu na kuchynský pult alebo stôl, na ktorých rodičia nechtiac nechajú položené nádoby s horúcimi tekutinami, a nešťastie je na svete.

Celý článok


Pacientom so sklerózou multiplex dokážu na Klinike liečebnej rehabilitácie v Šaci skvalitniť život

30.5.2023

Sclerosis multiplex, čiže roztrúsená skleróza, je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Ide o zápalovo-degeneratívne ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém a jeho vývoj je často nepredvídateľný. A keďže práve dnes si pripomíname Svetový deň sklerózy multiplex, ktorý má za cieľ na toto závažné neurologické ochorenie upozorniť a zároveň o ňom zvyšovať informovanosť, prinášame vám príbeh pacienta Jozefa, ktorý bol s touto diagnózou hospitalizovaný na Klinike liečebnej rehabilitácie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Biele srdce ocenilo dobré srdcia našich sestier: Najvyššie ocenenie si prevzali aj dve sestry zo Šace

23.5.2023

Pre niekoho bežný deň, pre sestry, ktoré bez ohľadu na to, či je deň, či noc, bežný deň alebo sviatok pracujú s plným nasadením, viac než výnimočný. Piatok 19. mája patril v Senci slávnostnému galavečeru a odovzdávaniu prestížneho ocenenia Biele srdce, ktoré sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Až sedem ocenení získali sestry, ktoré pôsobia v zdravotníckych zariadeniach Skupiny AGEL. Medzi nimi aj dve sestry, zamestnankyne Nemocnice AGEL Košice-Šaca a Kardiocentra AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Odvážny piatak zo Šace zachránil život mame a ešte nenarodenému bračekovi

23.5.2023

Jedenásťročný Matej zo Šace na osudný aprílový deň tak ľahko nezabudne. Bola sobota ráno, keď v kúpeľni našiel bezvládne ležať na zemi svoju mamu. Gabriela Stolárová (39) bola v ôsmom mesiaci tehotenstva a na to, čo sa stalo, si vôbec nepamätá.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca oddnes povoľuje návštevy

22.5.2023

S účinnosťou od 22. 05. 2023 sú so súhlasom generálneho riaditeľa Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavla Rusnáka, MBA v šačianskom zdravotníckom zariadení opätovne povolené návštevy.

Celý článok


Členovia operačných tímov Nemocnice AGEL Košice-Šaca prijali pozvanie na raňajky s primárom

17.5.2023

Zamestnanci Operačného centra začínali stredajšiu službu naozaj netradične – na spoločných raňajkách, na ktoré ich pozval primár, generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca vzdala hold svojim sestrám a pôrodným asistentkám. Ocenenie Biele srdce na regionálnej úrovni získali štyri z nich

15.5.2023

Medzinárodný deň sestier (12. 5.) oslávili zamestnanci Nemocnice AGEL Košice-Šaca slávnostným popoludním v Dome umenia v Košiciach. Krásnym spoločenským podujatím si uctili nenahraditeľnú a náročnú prácu sestier a pôrodných asistentiek. Ocenenie Biele srdce na regionálnej úrovni si prevzali štyri sestry.

Celý článok


Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“

9.5.2023

Na 26. apríl 2023 zranení baníci ani ich rodiny už nikdy nezabudnú. Práve v tento deň došlo v Bani Nováky pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchalo splodín horenia. Dvoch zo štyroch ťažko zranených baníkov previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca, kde boli hospitalizovaní na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Po pár dňoch sa ich stav, našťastie, zastabilizoval a dokázali o tragédii prehovoriť.

Celý článok


Svetový deň hygieny rúk: Viete, ktoré zlozvyky znižujú účinnosť ich umývania?

5.5.2023

Prostredníctvom Svetového dňa hygieny rúk (5. 5.) si pravidelne pripomíname význam hygieny rúk v prevencii infekcií. Infekcie spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti komplikujú každý rok uzdravenie stovkám miliónov pacientov na celom svete. Hygiena rúk je základným a efektívnym opatrením za predpokladu, že je vykonávaná správne. Zdá sa, že ide o veľmi jednoduchú činnosť, ale nedostatky v dodržiavaní správnych postupov v hygiene rúk u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sú celosvetovým problémom. Bezpečná starostlivosť je nielen znakom úcty k pacientom, ale aj základným právom pacienta. Význam hygieny rúk je potrebné pripomínať nielen zdravotníkom, ale tiež širokej laickej verejnosti. S hygieničkou Nemocnice AGEL Košice-Šaca MVDr. Ľubomírou Bodnárovou sme sa preto na hygienu rúk zamerali detailne. V nasledujúcich riadkoch podrobne vysvetľuje, kedy a ako často je potrebné umývať si ruky, ktorý spôsob hygieny je správny a akých zlozvykov sa pri umývaní rúk dopúšťame najčastejšie.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca má nového primára Novorodeneckého oddelenia

4.5.2023

Nemocnica AGEL Košice-Šaca má nového primára Novorodeneckého oddelenia. MUDr. Ján Kapec už od strednej školy vedel, že sa túži stať lekárom. Nad iným povolaním, ktoré sa stalo zároveň aj jeho poslaním, ani nerozmýšľal. Vo funkcii primára novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca je od 1. mája 2023. Ako vnímal svoj prvý deň v novej pozícii?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca vyhradila nové parkovacie miesta pre pacientov a návštevníkov zdravotníckeho zariadenia

3.5.2023

Nemocnica AGEL Košice-Šaca vyhradila nové parkovacie miesta pre pacientov a návštevníkov zdravotníckeho zariadenia. K reorganizácii parkovacieho systému došlo v snahe zabezpečiť väčší počet parkovacích miest a zlepšiť kvalitu poskytovaných služieb v šačianskej nemocnici.

Celý článok


Choroby z povolania: Viete, ktoré patria k najrozšírenejším?

28.4.2023

Zámerom Svetového dňa bezpečnosti a zdravia pri práci, pripadajúceho na 28. apríl, je prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok a zvýšeniu bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s MUDr. Lindou Baldovskou z oddelenia pracovného lekárstva a klinickej toxikológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorá uviedla aký je vývojový trend chorôb z povolania a čo je z hľadiska prevencie poškodenia zdravia pri práci najdôležitejšie.

Celý článok


Vedúca sestra Zuzana Krasnecová po 40. rokoch na „ARO“: ,,Už si ani neviem predstaviť, že by som robila niečo iné“

21.4.2023

Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pracuje dohromady už štyri desaťročia. Napriek tomu, že Mgr. Zuzana Krasnecová sa v práci denne stretáva s ťažkými prípadmi, aj vďaka nej panuje na pracovisku príjemná atmosféra. Zodpovedná a obetavá zamestnankyňa Nemocnice AGEL Košice-Šaca je tak príkladom pre mnohých. Vedúca sestra, ktorej nechýba ľudskosť a empatia, sa pritom vôbec neplánovala zamestnať v zdravotníckom zariadení.

Celý článok


Na gynekologicko-pôrodníckej klinike v Šaci operujú aj veľmi veľké myomatózne zmenené maternice: Najväčšia mala 8 kilogramov

19.4.2023

Myómy maternice sú nezhubné nádory svalovej vrstvy maternice a sú považované za najčastejšie ochorenie v oblasti malej panvy u žien. Zvýšený výskyt myómov je u žien po 30. roku života, pričom u žien starších ako 50 rokov sa vyskytujú až u 70 %. Téme sa bližšie venuje prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA, ktorý operačne odstraňoval až 8-kilogramovú maternicu.

Celý článok


Ako si chrániť hlas? Krik a šepot sú dve polohy, ktoré ho najviac poškodzujú

14.4.2023

Od roku 2003 si 16. apríla každoročne pripomíname Svetový deň hlasu. Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť informovanosť verejnosti či poukázať na prevenciu. Aké najčastejšie ochorenia hlasu a hlasiviek poznáme, mohol ich ovplyvniť aj koronavírus, treba sa báť, keď si počas dňa opakovane odkašliavame? Na otázky odpovedá MUDr. Valéria Doláková, lekárka otorinolaryngologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Viete rozlíšiť personál v nemocnici? Zdravotníkov rozpoznáte podľa farby uniformy

14.4.2023

Zorientovať sa v množstve zdravotníckeho personálu môže byť pre pacienta niekedy náročné. Aby boli jednotlivé pracovné pozície rozpoznateľné, sú uniformy zdravotníkov Nemocnice AGEL Košice-Šaca farebne rozlíšené.

Celý článok


Počas veľkonočných sviatkov ošetrili na Urgentnom príjme Nemocnice AGEL Košice-Šaca 241 pacientov

12.4.2023

Keďže v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je poskytovaná nepretržitá zdravotná starostlivosť, zamestnanci urgentného príjmu boli v službe aj počas uplynulých voľných dní, kedy mali plné ruky práce.

Celý článok


Veľkonočného odberu krvi sa zúčastnili obdivuhodní darcovia

5.4.2023

Veľkonočný odber krvi, ktorý sa na hematologicko-transfúziologickom oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca uskutočnil 5. apríla 2023, podporili aj pravidelní darcovia, ktorí majú za sebou už desiatky odberov. Niektorí z nich dokonca prekročili hranicu magickej stovky.

Celý článok


Horšie počujete, pociťujete tlak či zaľahnutie ucha sprevádzané pískaním alebo šumením? Pozor na infarkt ucha

28.3.2023

Počuli ste už o tom, že aj ucho môže dostať infarkt? Čo je jeho príčinou, aké faktory naň vplývajú a kedy by mal pacient spozornieť a vyhľadať pomoc odborníka? Téme sa venuje lekárka otorinolaryngologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Daniela Špilárová.

Celý článok


Neprítomný pohľad, pachové vnemy, tŕpnutie či zášklby tváre, agresivita. To všetko môžu byť prejavy epilepsie. Ako sa s ňou žije?

24.3.2023

Epilepsia je neurologické ochorenie mozgu, ktoré nie je možné vyliečiť, iba zmierniť. Snahou lekárov je znížiť počet epileptických záchvatov a zabezpečiť pacientom čo najlepšiu kvalitu života. O diagnostike, priebehu liečby a živote pacientov s týmto ochorením sme sa pri príležitosti Svetového dňa epilepsie (26. marec) zhovárali s primárkou Neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Evou Rozprávkovou, ktorá okrem iného radí, čo robiť pri epileptickom záchvate a ako poskytnúť prvú pomoc.

Celý článok


Lekárka z Ameriky hodnotí stáž v Nemocnici AGEL Košice-Šaca najvyššou možnou známkou: Kvalita medicíny, ktorú som tu videla, na mňa zapôsobila. Operácie sú na vysokej úrovni.

22.3.2023

Primár Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Roman Totkovič, FEBOT je uznávaným odborníkom v oblasti chirurgie nohy a členka. Pre jeho unikátne operácie ho vyhľadávajú nielen pacienti, ale tiež lekári, ktorí sa od skúseného ortopéda učia. V uplynulých dňoch absolvovala stáž pod jeho vedením doktorka Edee Renier zo Spojených štátov amerických. Ako hodnotí svoju skúsenosť a v čom vidí rozdiel medzi pracoviskami na Slovensku a v USA sa dočítate v rozhovore.

Celý článok


Nespavosť postihuje asi štyridsať percent dospelých ľudí a vekom jej percento narastá

21.3.2023

Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie tela, ale aj nervovej sústavy. Nedostatok spánku narúša činnosť mozgu, čo sa odzrkadlí v zhoršenom fungovaní všetkých ostatných orgánov. Téme sa pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravého spánku (21. 3. 2023) venuje primárka Neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Eva Rozprávková.

Celý článok


Svetový deň Downovho syndrómu: Včasnou prenatálnou diagnostikou sa môže tehotná žena pripraviť na pôrod dieťaťa s týmto vážnym ochorením

21.3.2023

Dvadsiaty prvý marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Oficiálne sa oslavuje od roku 2012, a to na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov. Cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o Downovom syndróme a výzva OSN, aby sa práve v tento deň viac o Downovom syndróme písalo, hovorilo a diskutovalo. Čo je príčinou najčastejšieho genetického ochorenia a ako sa dá Downov syndróm odhaliť? Na otázky odpovedá prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Celý článok


Spoločnosť AGEL SK a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, n.o. podpísali Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci

17.3.2023

V záujme zvýšenia kvality vzdelávacieho procesu a vedeckovýskumnej činnosti s cieľom uplatňovania najmodernejších poznatkov vedy, výskumu a vzdelávania sa zmluvné strany dohodli na spoločnom postupe pri zabezpečení spolupráce v oblasti vedeckovýskumnej, vzdelávacej a prepojenia teórie a praxe. Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci podpísali spoločnosť AGEL SK a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (VŠZaSP) dňa 17. marca 2023 v priestoroch Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Pre inštrumentárku Danu Kolesár je najlepším relaxom jazda na motorke. O adrenalínové situácie nemá núdzu v práci ani na cestách

16.3.2023

Sestra špecialistka Dana Kolesár v pracovnej dobe inštrumentuje na operačnej sále Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Voľné chvíle si najradšej užíva pozorovaním krajiny zo sedla svojej motorky. Aj keď v kabelke okrem typicky ženských záležitostí niekedy nosieva aj skrutkovač a kombinačky, jej vášeň pre netradičné hobby inak nerozpoznáte. Láska k motorkám jej priniesla aj životnú lásku a silné priateľstvá v komunite motorkárov. V minulosti jazdila rýchlostné šprinty, teraz na dvoch kolesách spoznáva svet.

Celý článok


Pitie kávy nalačno nie je problém: Kofeín zlepšuje bdelosť, pozornosť a reakčný čas

10.3.2023

Neviete si bez kávy predstaviť ani jeden deň? Pijete šálku, dve alebo viac? Rozmýšľali ste nad tým, aké množstvo je pre telo prospešné a aký má na človeka vlastne vplyv? Na otázky odpovedá lekár Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Fülöp.

Celý článok


Spoločnosť AGEL SK, UPJŠ a Lekárska fakulta v Košiciach podpísali Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci

2.3.2023

Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci uzatvorili s cieľom konkretizovať hlavné oblasti a formy spolupráce medzi spoločnosťou AGEL SK, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Vzdelávacím, vedeckým a výskumným inštitútom AGEL.

Celý článok


Pre primárku Katuščákovú je jej práca druhým domovom: ,,Odmalička som vedela, že chcem byť lekárkou“

28.2.2023

Primárka MUDr. Mária Katuščáková je pre Kliniku liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca obrovským prínosom, a to aj vďaka jej vyššej erudovanosti, keďže má atestáciu nielen z fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, ale aj z neurológie, čo je v súčasnosti považované za vzácnosť. Avšak nielen vďaka jej pracovným zručnostiam sa zaslúžene uchádza o prvenstvo v ankete Slovenka roka.

Celý článok


Idú príkladom: Valentínsky odber krvi podporili aj zamestnanci Nemocnice AGEL Košice-Šaca

15.2.2023

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca zrealizovalo 15. 2. 2023 valentínsky odber krvi, vďaka ktorému sa podarilo zabezpečiť takmer 9 litrov krvi.

Celý článok


Šport-Artro centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca nájdu pacienti v nových priestoroch

14.2.2023

S účinnosťou od 31. 1. 2023 bolo Šport-Artro centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca presťahované do nových priestorov. Zmena v umiestnení pracoviska predstavuje pre pacientov zvýšenie komfortu a dostupnosť všetkých služieb na jednom mieste.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca dostala nové monitory dychu pre novorodencov

7.2.2023

Nadácia Križovatka opäť obdarovala novorodenecké oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, tentokrát 10 monitormi dychu, ktorých používanie je jedinou osvedčenou formou prevencie syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Celý článok


Psychologička o mesačnom pôste bez alkoholu: „Na Slovensku prevláda nastavenie, že sa nepatrí nepiť“

3.2.2023

Čísla hovoria za všetko. Až 400 000 ľudí na Slovensku je závislých od alkoholu. O tom, že cesta za triezvym životom nie je jednoduchá, no oplatí sa na ňu vykročiť, sme sa zhovárali s klinickou psychologičkou Nemocnice AGEL Košice-Šaca PhDr. Máriou Humeníkovou.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca mení prevádzku v MOM

31.1.2023

Prevádzka mobilného odberového miesta Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa od februára mení.

Celý článok


Svalovice sa netreba obávať: Prečo je pre telo prínosom?

27.1.2023

Do nového roka 2023 vstúpili viacerí z nás rôznymi predsavzatiami, medzi ktorými sa často nachádza aj záväzok začať športovať. K aktívnemu pohybu a najmä pri jeho začiatkoch, však patrí aj takzvaná svalovica. Čo sa vtedy deje s naším telom? Téme sa venuje medicínsky riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA, ktorý je zároveň aj vedúcim lekárom Šport-Artro centra.

Celý článok


Nosové spreje a závislosť

23.1.2023

Dokážu nám pomôcť uvoľniť dýchanie, ale ani s nimi to netreba preháňať. Nosové spreje môžu byť aj návykové. Téme sa venuje farmaceut Lekárne AGEL Košice PharmDr. Dávid Ferko.

Celý článok


V laboratóriách Nemocnice AGEL Košice-Šaca vykonali v roku 2022 takmer milión vyšetrení

17.1.2023

Rok 2022 bol výzvou aj pre laboratóriá Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktoré zaznamenali nielen nárast vyšetrení, ale aj rozširovanie portfólia. Ako to vyzeralo v praxi, približuje primárka Oddelenia klinickej biochémie RNDr. Eva Janoková, ktorú za laboratórnu časť Hematologicko-transfúziologického oddelenia v nasledujúcom rozhovore dopĺňa jeho primárka MUDr. Annamária Bratková.

Celý článok


Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu - naši predkovia vedeli, ako na to

16.1.2023

Niektorí psychológovia sú presvedčení, že najdepresívnejší deň roka pripadá na január. Nazývajú ho Blue monday (modrý pondelok) a dokonca má pridelený konkrétny deň. Každoročne pripadá na tretí januárový pondelok. Psychológa Nemocnice AGEL Košice-Šaca Mgr. Vlastimila Kolára sme požiadali o odporúčania, ako sa novoročnej depresii vyhnúť alebo ju aspoň zvládnuť čo najlepšie.

Celý článok


Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou

12.1.2023

Uplynulý rok 2022 ovplyvnil nielen fungovanie zdravotníckych zariadení, ale aj lekární, ktoré sa museli popasovať hneď s viacerými zmenami. Tie boli zapríčinené sezónnosťou, nárazovým dopytom a dokonca aj vojnou na Ukrajine. Ktoré lieky sa predávali najčastejšie a čo robiť v prípade ich nedostupnosti? Na otázky odpovedá farmaceut košickej AGEL lekárne PharmDr. Dávid Ferko, ktorého záverom doplnila zodpovedná farmaceutka Mgr. Lucia Adzimová Vargová z AGEL lekárne v Poliklinike VA U. S. Steel.

Celý článok


V pôrodnici Nemocnice AGEL Košice-Šaca mamičky vlani priviedli na svet viac ako 1800 bábätiek

5.1.2023

Gynekologicko-pôrodnícka klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca patrí k vyhľadávaným pôrodniciam. Dôveru v jej služby prejavujú nielen mamičky z východoslovenského regiónu, ale celého Slovenska. V roku 2021 sa v šačianskej pôrodnici narodil rekordný počet bábätiek. Koľko detí tu priviedli zdravotníci na svet v roku 2022?

Celý článok


Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“

4.1.2023

Slovenské zdravotníctvo prechádza historickými zmenami. Ako ich vníma generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA, čo považuje za svoj najväčší úspech a s akými očakávaniami vstupuje do nového roka? Prečítajte si rozhovor s profesionálom, pre ktorého je dôležité, aby popri náročných povinnostiach vrcholového manažéra zostal v kontakte s pacientmi ako anestéziológ.

Celý článok


Režim v Nemocnici AGEL Košice-Šaca počas vianočných sviatkov

21.12.2022

Počas vianočných sviatkov bude Nemocnica AGEL Košice-Šaca fungovať v obmedzenom režime. Vybrané kliniky, oddelenia a ambulancie budú zatvorené. Obmedzený režim zdravotníckeho zariadenia sa nevzťahuje na urgentný príjem.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca po štvrtýkrát s titulom Nemocnica roka

15.12.2022

Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne dosiahla obrovský úspech. Podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) sa stala Nemocnicou roka 2022 v kategórii všeobecných nemocníc. Potvrdila tým titul, ktorý získala aj v predchádzajúcich troch rokoch.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca ocenila Osobnosti roka 2022

12.12.2022

Na slávnostnom podujatí Nemocnice AGEL Košice-Šaca s názvom Osobnosti roka 2022 sa v Dome umenia v Košiciach dňa 9. 12. 2022 rozdávali ocenenia v štyroch kategóriách: lekár, zdravotnícky pracovník, nezdravotnícky pracovník a v neposlednom rade aj špeciálne ocenenie za Mimoriadny čin roka.

Celý článok


Štedrá Mikulášska kvapka krvi: Darcovia zabezpečili pre pacientov takmer 35 litrov krvi

7.12.2022

Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice AGEL Košice Šaca v spolupráci s Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM včera na univerzitnej pôde zorganizovalo mikulášsky mobilný odber krvi. Vďaka vysokému počtu účastníkov sa zdravotníkom podarilo získať takmer 35 litrov život zachraňujúcej tekutiny.

Celý článok


Prvý bariatrický pacient Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Kedysi som zjedol 4 rezne, dnes mi stačí jeden, žalúdok ma už nepustí

1.12.2022

Keď mu ručička na váhe ukázala 160 kilogramov, myslel si, že je to jeho strop, ale nebolo to tak. Tá sa napokon zastavila až na čísle 192. Reč je o Marianovi Manasilovi (56), ktorý v roku 2018 podstúpil bariatrickú operáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. V tom čase sa 52-ročný kamionista obával, že jeho hmotnosť mu viac neumožní pracovať a cítil, že bez pomoci lekárov by pred sebou nemal dlhý život. Práve preto sa rozhodol pre zákrok. Ako sa mu darí dnes?

Celý článok


Najväčšieho vzdelávacieho podujatia Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa zúčastnilo 240 zdravotníkov

28.11.2022

V piatok 25. novembra 2022 sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca uskutočnil XV. ročník vzdelávacieho podujatia Šačiansky deň ošetrovateľstva. Celodenného odborného programu, pripraveného v spolupráci s Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice III, sa zúčastnilo 240 sestier z košických nemocníc.

Celý článok


AGEL na vysokoškolskej pôde ako atraktívny zamestnávateľ: Sme presvedčení, že mladej generácii chýba pocit reálnej vízie stabilného zamestnávateľa

24.11.2022

Dňa stáží, ktorý organizovalo Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, sa zúčastnila aj Skupina AGEL. Ako dvojnásobný víťaz prestížnej ankety Najzamestnávateľ na podujatí prezentovala budúcim lekárom atraktívne možnosti pracovných stáží v sieti svojich zdravotníckych zariadení.

Celý článok


Študenti košického gymnázia darovali krv: Vďaka prvodarcom sa podarilo získať viac ako 9 litrov krvi

16.11.2022

Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca zrealizovalo mobilný odber krvi na košickom gymnáziu. Od dobrovoľných darcov získali takmer 9,5 litra krvi.

Celý článok


Nový odporúčaný postup v prípade patologického tehotenstva výrazne zlepší starostlivosť o tehotné ženy na Slovensku

15.11.2022

Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA sa môže pochváliť ďalším významným úspechom. Uznávaný odborník, ktorý za sedemnásť rokov pomohol priviesť na svet viac než 4000 detí, je hlavným autorom odporúčaného postupu s názvom Hypertenzné ochorenia v tehotnosti, ktorý bol úspešne prijatý Komisiou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre štandardné diagnostické postupy a štandardné terapeutické postupy.

Celý článok


Cukrovku netreba podceňovať, vyskytuje sa v každom veku

14.11.2022

Chronické ochorenie diabetes mellitus, ktoré sa prejavuje zvýšením hladiny cukru v krvi, tzv. hyperglykémiou, je považované za epidémiu tretieho tisícročia a svedčia o tom aj čísla. Za uplynulý rok 2021 Diabetologická ambulancia Nemocnice AGEL Košice-Šaca zaznamenala celkovo viac než 18 300 návštev pacientov. V rozhovore vypracovanom pri príležitosti dnešného Svetového dňa diabetu (14. november) MUDr. Kamila Babjaková upozorňuje, že cukrovka sa nevyhýba ani deťom.

Celý článok


Rakovina prostaty môže byť v ranom štádiu bez príznakov: Akým vyšetrením sa dá odhaliť?

10.11.2022

Všimli ste si, že počas novembra niektorí muži vôbec nepoužívajú holiace strojčeky a nechávajú si narásť fúzy? Týmto spôsobom, v rámci kampane MOVEMBER (spojenie slov noVEMBER a anglického MOustache - fúzy), upozorňujú na vážne mužské ochorenia, ako je napríklad rakovina prostaty či semenníkov. O tom, ako prebieha diagnostika a aké sú prognózy, sme sa rozprávali s primárom Urocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Igorom Milichovským.

Celý článok


Mobilný odber krvi v Moldave nad Bodvou – od darcov získali vyše 7 litrov krvi

4.11.2022

Zamestnanci hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca včera vycestovali za darcami krvi do Moldavy nad Bodvou. Uskutočnil sa tam už 6. ročník mobilného odberu krvi, ktorý nemocnica realizuje v spolupráci s miestnym fitness centrom.

Celý článok


Spoločnosť AGEL SK a Technická univerzita v Košiciach podpísali dodatok k Rámcovej zmluve o vzájomnej spolupráci

3.11.2022

V záujme zvýšenia kvality vzdelávacieho procesu a vedeckovýskumnej činnosti s cieľom uplatňovania najmodernejších poznatkov vedy a vzdelávania sa spoločnosť AGEL SK a.s. a Technická univerzita v Košiciach, Strojnícka fakulta (SjF TUKE) dohodli na spoločnom postupe pri zabezpečení spolupráce v oblasti vedeckovýskumnej, vzdelávacej, podnikateľskej a prepojenia teórie a praxe. Zmluvu uzatvorili v auguste 2021 a dnešným dňom do procesu vstupuje aj Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL n. o.

Celý článok


Svetový deň psoriázy: Liečbou je možné dosiahnuť až bezpríznakový stav

28.10.2022

Ostro ohraničené ružovočervené škvrny rôznej veľkosti, suché, ľahko sa odlučujúce šupiny na povrchu kože – psoriáza. Ložiská môžu byť veľkosti kvapky, mince, ale i väčších mapovitých rozmerov. Symptómy ochorenia bývajú ľahké, ale i tak závažné, že postihnutého privedú k invalidite. Najnovšiu a vysoko účinnú terapiu pre pacientov predstavuje biologická liečba. O nej a úskaliach nepríjemného kožného ochorenia sme sa pri príležitosti Svetového dňa psoriázy (29. 10.) zhovárali s MUDr. Katarínou Drotárovou, primárkou Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Pacientka Tatiana z oddelenia dlhodobo chorých odporúča: „Buďte v pohybe, fyzickom i mentálnom“

25.10.2022

Prejavovať úctu starším je potrebné nielen počas októbra, ktorý je venovaný práve tým skôr narodeným, ale po celý rok. Ako sa vyjadrila pani Tatiana (79), pacientka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Košice-Šaca, aj mladí ľudia potrebujú tých starších. S akými ďalšími životnými skúsenosťami sa v rozhovore podelila?

Celý článok


Osteoporóza – tichá choroba, čo láme kosti: Ohrozená je každá druhá žena nad päťdesiat rokov

20.10.2022

Svetový deň osteoporózy pripadá na 20. október a pripomíname si ho od roku 1997. Diagnóza signalizujúca rednutie kostí je považovaná za chorobu tretieho tisícročia.  Postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku sa na osteoporózu lieči približne 400 tisíc pacientov. Štatistiky hovoria, že každá 2. žena nad 50 rokov je ohrozená rizikom osteoporotickej zlomeniny. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa v najbližšom desaťročí zvýši dvoj- až trojnásobne. Téme sa venuje lekárka Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Zuzana Lörinczová.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Detská fakultná nemocnica Košice podpísali memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci

19.10.2022

Memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci podpísali dnes Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Detská fakultná nemocnica Košice. Obsahom memoranda je spolupráca pri zabezpečení poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov, a to podľa dostupných špecializácií, ktorými druhá strana memoranda nedisponuje.

Celý článok


Svetový deň menopauzy: Každá žena po poslednej menštruácii by mala absolvovať dôležité vyšetrenie zamerané na hustotu kostí

18.10.2022

Návaly na krku a hrudi, potenie, poruchy spánku, nervozita, bolesti hlavy, búšenie srdca či poruchy srdcového rytmu. Keďže „prechod“ je pre mnohé ženy obávaným obdobím, je potrebné upozorňovať nielen na klimaktérium, ale aj na menopauzu, postmenopauzu či senium. Téme sa venuje primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Otto Tomášů.

Celý článok


PINK OCTOBER Ženy aj v súčasnosti odmietajú mamografiu: Lekárky z Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca vysvetľujú, prečo sa nemusia báť

13.10.2022

Kampaň Pink october každoročne pripomína jednu dôležitú vec. Tento mesiac je zasvätený povedomiu o rakovine prsníka. Zapojiť sa môže každý, a to najmä objednaním sa na preventívne vyšetrenie alebo šírením osvety nosením ružovej stužky, ružového oblečenia či zdieľaním tejto myšlienky. Ako sa na vyšetrenie pripraviť a prečo sa ho ženy nemusia obávať? Je možné zachytiť rakovinu prsníka včas? Na otázky spoločne odpovedajú lekárka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Nora Lešková a primárka kliniky MUDr. Tatiana Špakovská, PhD., MPH.

Celý článok


Svetový deň duševného zdravia: „Okolie reaguje až na prejavy, ktoré sú už silne mimo normy“

10.10.2022

„Dobíjajme si ΄baterku΄. Vybíja sa ľahko, často a bez nášho úsilia, no dobiť ju je na nás,“ odporúča psychológ Nemocnice AGEL Košice-Šaca Mgr. Vlastimil Kolár v rozhovore pri príležitosti dnešného Svetového dňa duševného zdravia.

Celý článok


Otrava hubami môže zapríčiniť trvalé poškodenie orgánov

6.10.2022

Jesenné počasie praje hubárom, pre ktorých začala sezóna zberu. Pozornosť preto dnes venujeme otrave hubami, ktorá môže spôsobiť nepríjemné, ale aj veľmi vážne zdravotné komplikácie, v najhoršom prípade smrť. Téme sa venuje lekár Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Martin Vrško, ktorý v rozhovore vysvetľuje, ako sa jednotlivé druhy otráv hubami líšia a upozorňuje na rizikové skupiny ľudí, pre ktorých môžu byť obzvlášť nebezpečné.

Celý článok


Mamodiagnostické centrum Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca získalo vzácne ocenenie

4.10.2022

Osvetový projekt ´Ja som už bola´, ktorý je zameraný na odstránenie psychologických bariér skríningovej mamografie na Slovensku, pokračuje udelením ocenenia pacientskych združení OZ Amazonky a Ružovej stužky n. f. preverenému skríningovému mamografickému pracovisku v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Podpora prevencie a včasného odhalenia ochorenia je dôležitou súčasťou boja s rakovinou prsníka.

Celý článok


Nevhodne nastavený tréning a diéta môžu vážne poškodiť zdravie: U ktorých športovcov je riziko vyššie?

28.9.2022

Pravidelné zdravotné prehliadky a komplexná diagnostika nie sú dôležité iba pre profesionálnych športovcov. Podceňovať by ich rozhodne nemali ani rekreační milovníci športu a napriek mladému organizmu tiež deti, ktoré trénujú výkonnostne. Telovýchovný lekár z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Michal Fečík vysvetľuje, ako dokáže komplexná diagnostika podchytiť včas možné riziká, optimalizovať tréningový proces a zvýšiť výkonnosť. Prezradil tiež, akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú amatérski športovci a prečo sa im nedarí schudnúť.

Celý článok


Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti: O aké výkony je najväčší záujem?

27.9.2022

Jednodňová zdravotná starostlivosť (JZS) je považovaná za moderné, efektívne a diskrétne riešenie rôznych zdravotných komplikácií. Ďalšou z jej výhod je aj krátkosť času, ktorý pacient strávi v zdravotníckom zariadení, vďaka čomu sa eliminuje riziko takzvaných nozokomiálnych nákaz. Okrem iného dochádza aj k rýchlejšiemu začleneniu pacienta do jeho bežnej činnosti, keďže tento celosvetový trend umožňuje riešiť stavy, ktoré nie je možné realizovať v ambulancii, ale nevyžadujú si ani dlhodobú hospitalizáciu v nemocnici. V akých odboroch sa preferuje? Téme sa venuje primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tomáš Ševčík.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca spustila edukáciu mamičiek pripravujúcich sa na pôrod

22.9.2022

Budúce rodičky majú v Nemocnici AGEL Košice-Šaca možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Prvé stretnutie s mamičkami v očakávaní sa na gynekologicko-pôrodníckej klinike uskutočnilo tento týždeň. Predpôrodná edukácia pozostáva z troch stretnutí, v rámci ktorých sa dozvedia všetky dôležité informácie o období tehotenstva a narodení bábätka.

Celý článok


Dopĺňanie vitamínu D počas jesene a zimy: Potrava zabezpečí len 10 percent potrebného množstva

20.9.2022

Horúcim letným dňom už odzvonilo a o slovo sa začína hlásiť sychravé počasie. Keďže slnko je dôležitým zdrojom vitamínu D, na mieste je otázka, ako si ho dopĺňať v jesennom a zimnom období? Téme sa venuje farmaceut AGEL lekárne PharmDr. Dávid Ferko.

Celý článok


Svetový deň sepsy: Otrava krvi postihuje až 30 miliónov ľudí ročne, prečo jej výskyt narastá?

13.9.2022

Sepsa je najčastejšou príčinou smrti po nezvládnutej infekcii. Pri otrave krvi hovoríme o život ohrozujúcom zlyhávaní orgánov, ktoré je spôsobené neprimeranou odpoveďou hostiteľa na infekciu. Ako vzniká, kto je najviac ohrozený a ako sa dá sepse predchádzať? Téme sa venuje primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Michal Blanár.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice podpísali memorandum o spolupráci

12.9.2022

Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice sa dohodli na spolupráci. Riaditelia oboch zdravotníckych zariadení dnes podpísali Memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci na pôde UNLP na Rastislavovej ulici v Košiciach.

Celý článok


Mykóza ako neželaný „suvenír“? Gynekologička radí, ako sa jej zbaviť

2.9.2022

Hoci sú prázdniny na konci, na kúpanie ešte stále nie je neskoro. Niektorí si preto užívajú posledné letné dni v bazéne, na dovolenke alebo sa ochladzujú v prírodnom jazere. Na čo si však treba dávať pozor? Čo je dôležité urobiť po kúpaní a ako sa popasovať s vaginálnou mykózou? Na otázky odpovedá lekárka Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Zuzana Ballová.

Celý článok


Bábätká a horúčavy: Základné odporúčania primárky novorodeneckého oddelenia

25.8.2022

Horúčavy pomerne ťažko zvládajú nielen dospelí, ale aj deti a čím sú menšie, tým sú pre ne vysoké denné teploty náročnejšie. Aj preto je dôležité vedieť, ako sa o novorodencov a dojčatá počas teplých letných mesiacov postarať. Téme sa venuje primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Celý článok


Dôležité informácie o herniách: Operácia, rekonvalescencia a výskyt

22.8.2022

Hernia, čiže prietrž alebo pruh, znamená defekt v brušnej stene, cez ktorý sa navonok tlačí obsah dutiny brušnej. Podľa čoho sa rozdeľujú a aké operačné možnosti sú k dispozícii popisuje chirurg Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Radoslav Krajničák, PhD.

Celý článok


Chcete jesť zdravo, no šaláty vám nechutia? Nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Košice-Šaca radí, ako sa stravovať v lete

16.8.2022

Strava je dôležitým aspektom vplývajúcim na zdravie. Nie nadarmo sa hovorí, že jedlo môže byť liekom, ale tiež jedom. Na zloženie jedálnička má vplyv aj ročné obdobie. Aktuálne počasie si žiada odľahčenie a úpravu stravy. Ktoré potraviny je vhodné konzumovať, akým jedlám je lepšie sa vyhnúť a čím je pre organizmus prospešný pôst? Na otázky odpovedá nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Košice-Šaca Jana Parnicová.

Celý článok


Michalovskí extraligoví hokejisti testovali svoju výkonnosť v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

11.8.2022

Začiatkom týždňa absolvovali hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zdravotnú prehliadku a diagnostické vyšetrenia. Zdravie a výkonnosť profesionálnych športovcov testovali pred začiatkom extraligovej sezóny lekári z ambulancie športového lekárstva.

Celý článok


Ochrana očí počas leta: Pozor na dlhodobé vystavenie UV žiareniu

9.8.2022

Počas horúcich letných dní je dôležité myslieť nielen na ochranu kože, ale aj očí. Tie sú totiž rovnako náchylné na poškodenie UV žiarením. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta? Téme sa venuje očná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jaroslava Zlacká.

Celý článok


Prečo je voda pre naše telo tak dôležitá?

4.8.2022

Voda = základ ľudského organizmu. Bežnou chybou je, že mnohí ľudia vyčkávajú až do momentu pocitu smädu, ktorý je už často varovným príznakom dehydratácie. Téme sa venuje prednostka Internej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ Košice a Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Natália Vaňová, EMBA.

Celý článok


Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?

2.8.2022

Tetovanie - obdivované i zatracované. Zatiaľ čo pred dvoma desiatkami rokov bolo raritou, dnes je bežnou záležitosťou populárnou naprieč všetkými spoločenskými vrstvami i vekovými kategóriami. Nápisy a symboly na koži už nie sú len výsadou rebelov. Ich nositeľmi sú bežní muži a ženy od študentov po vrcholových manažérov, ktorí si nechávajú zvečniť mená detí, dátumy svadby a motivačné citáty. Ľudia svoje telá zdobia už od nepamäti. Kedysi ako súčasť kmeňových rituálov a symbol príslušnosti k určitej sociálnej skupine. Dnes sú tetovanie a piercing hlavne spôsobom vyjadrenia individuality. S oboma spomínanými praktikami skrášľovania sa však spájajú určité zdravotné riziká. Pozreli sme sa na nich s primárkou Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarínou Drotárovou.

Celý článok


Svetový deň hepatitídy: Ako sa chrániť pred „žltačkou“, liečba a prevencia

28.7.2022

Svetový deň hepatitídy, ktorý si každoročne pripomíname 28. júla, vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008. Jeho cieľom je zvýšenie povedomia o „žltačke“, zápalového ochorenia pečene. Aké typy hepatitídy rozlišujeme? Ako sa pred ňou chrániť? Téme sa venuje lekárka z Hepatologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Táňa Hudáková.

Celý článok


Včely, osy, sršne, hady... Ako správne poskytnúť prvú pomoc po uštipnutí?

25.7.2022

Poštípanie hmyzom v letnom období je pomerne častou komplikáciou pobytu v prírode či na záhrade. I keď nie stále sa to dá, je vhodné všimnúť si, o aký hmyz mohlo ísť. Téme sa venuje primárka Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarína Hricová.

Celý článok


Klimatizácia či ventilátor? Návod, ako sa správne ochladzovať

21.7.2022

Napriek tomu, že klimatizácia aj ventilátor môžu byť dobrými „pomocníkmi“, ako sa v horúcich dňoch ochladzovať, ani s nimi to netreba preháňať. V niektorých prípadoch nám môžu dokonca aj uškodiť. Na pozore by sa mali mať najmä astmatici či alergici. Téme sa venuje všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

Celý článok


Pokožka si pamätá, koľko UV žiarenia dostala počas celého života. Aké zásady dodržiavať, aby bol pobyt na slnku bezpečný?

19.7.2022

Optimálne slnečné žiarenie pôsobí na organizmus priaznivo a spolu s tvorbou vitamínu D prináša viacero zdravotných benefitov. Nadmerné vystavovanie sa slnku však môže byť nebezpečné. Dovolenková sezóna je v plnom prúde a k moru či bazénom vyrážajú nielen tí, ktorí si leto bez bronzovej pokožky nedokážu predstaviť, ale aj takí, ktorí musia byť pri pobyte na slnku opatrní. Na čo pri slnení nezabúdať a ako sa opaľovať bezpečne, radí primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarína Drotárová.

Celý článok


Študentky o praxi v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: „Videli a vyskúšali sme si mnoho činností, ku ktorým sme sa v iných nemocniciach nedostali“

15.7.2022

Letné mesiace sú obdobím, kedy študenti zdravotníckych odborov získavajú praktické zručnosti pre svoje budúce povolanie. Personál niektorých kliník a oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca preto aktuálne dopĺňajú študenti absolvujúci povinnú študentskú prax. Skúsení lekári a sestry budúcim kolegom odovzdávajú cenné rady a pomáhajú získať častokrát prvé praktické zručnosti.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zakázali návštevy

7.7.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca bude od zajtra, t. j. piatka 8. júla 2022, platiť zákaz návštev. Zdravotnícke zariadenie k tomuto opatreniu pristúpilo na základe nepriaznivej epidemiologickej situácie v súvislosti s COVID-19.

Celý článok


Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19: Po koľkých dňoch je vhodné vrátiť sa k fyzickým aktivitám?

4.7.2022

Plavková sezóna je v plnom prúde a mnohí sa ešte narýchlo snažia zbaviť nadbytočných kilogramov. Diétami, ale aj cvičením. Tí, ktorí prekonali COVID-19, sa častokrát pýtajú, kedy je vhodné vrátiť sa po vyzdravení k obľúbeným tréningom? Ako postupovať, keď sa po chorobe nevieme dostať do pôvodnej formy? Na otázky odpovedá všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

Celý článok


Na Urgentnom príjme Nemocnice AGEL Košice-Šaca ošetrili za dva mesiace viac ako 4 200 pacientov

1.7.2022

Urgentný príjem Nemocnice AGEL Košice-Šaca je v prevádzke dva mesiace. Zdravotnú starostlivosť v ňom za ten čas poskytli už viac ako 4 200 dospelým pacientom, ktorí sú triedení podľa závažnosti zdravotného stavu. Od neho sa odvíja doba čakania na vyšetrenie. Ako to prebieha v praxi, kto je ošetrený bezodkladne a kto si na vyšetrenie musí počkať?

Celý článok


Zápach z úst - nepríjemný spoločník, ktorý môže signalizovať vážny problém

28.6.2022

Halitóza, odborné pomenovanie zapáchajúceho dychu, dokáže poriadne znepríjemniť život. Najčastejšie ho spôsobuje nesprávna ústna hygiena či pokazené zuby, niekedy však môže signalizovať aj vážny zdravotný problém.

Celý článok


Hlavný lekár reprezentácie U19 Polan: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením viac ako dvojročnej práce“

22.6.2022

Reprezentácia U19 sa na aktuálne prebiehajúce (18. 6. - 1. 7. 2022) Majstrovská Európy vo futbale do 19 rokov pripravovala zodpovedne aj po zdravotnej stránke. Preventívne prehliadky absolvovali hráči ešte koncom uplynulého roka v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, ktorá im zabezpečuje kompletnú zdravotnú starostlivosť. A hlavný lekár reprezentácie, prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny MUDr. Peter Polan, PhD., MPH, nechýba po ich boku ani v týchto dňoch, kedy zverenci trénera Alberta Rusnáka st. predvádzajú na domácom trávniku bojovnosť a odhodlanie.

Celý článok


Sedem rizikových aktivít počas letných prázdnin

21.6.2022

Letné prázdniny pomaly „klopú“ na dvere a mnohí sa už nevedia dočkať, čo všetko počas voľných slnečných dní stihnú. V tejto súvislosti je dôležité upriamiť pozornosť na niektoré aktivity, pri ktorých netreba zabúdať na bezpečnosť a prevenciu. Téme sa venuje traumatológ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jozef Kubašovský.

Celý článok


Dobrovoľní darcovia krvi opäť nesklamali: Vďaka ich nezištnej pomoci sa podarilo získať takmer 70 litrov najvzácnejšej tekutiny

17.6.2022

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca tento týždeň navštívilo 162 dobrovoľníkov ochotných darovať najvzácnejšiu tekutinu. Vďaka pravidelným darcom a prvodarcom sa podarilo získať takmer 70 litrov život zachraňujúcej krvi.

Celý článok


Reprezentant v skejtbordingu Richard Tury po operácii v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: „Niet lepšej nemocnice, tu hľadajú riešenia“

16.6.2022

Uplynulá sezóna slovenského reprezentanta v skejtbordingu patrila medzi jeho najlepšie. Po úspechu na Tampa AM 2021 však Richard Tury (29) začal v operovanom lakti pociťovať bolesti. Ako sa vyjadril, obmedzovalo ho to hlavne pri jazdení, a tak vyhľadal pomoc odborníkov. Kontrola ukázala, že skrutky už nedržali v lakti tak, ako by mali, a preto museli ísť von. Operácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa podarila a dnes sa môže plne sústrediť na kvalifikáciu na olympiádu.

Celý článok


Na každej kvapke záleží: Darovanie krvi prináša pozitíva aj pre darcu

14.6.2022

Pri príležitosti osláv dnešného Svetového dňa darcov krvi (14. jún) vyzýva Nemocnica AGEL Košice-Šaca všetkých, ktorí sú ochotní podeliť sa o najvzácnejšiu tekutinu, aby, bez ohľadu na krvnú skupinu, prišli na Transfúziologické oddelenie, Poliklinika VA U. S. Steel, darovať krv. 

Celý článok


Keď sa šťastie násobí: Mamička z dvojičiek porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca dvojičky

9.6.2022

Miriama Vincová vždy túžila po dvojičkách. Sama je z dvojčiat a svoj sen o dvoch uzlíčkoch v perinke si splnila pred pár dňami v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, kde koncom mája priviedla na svet vytúžených synov. Romanko a Damiánko sú siedmymi dvojičkami narodenými v šačianskej pôrodnici od začiatku tohto roka. K pravdepodobnosti viacplodového tehotenstva a jeho možným rizikám sa vyjadruje lekár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Juraj Gimera.

Celý článok


Pokrok v liečbe defektov tvrdých tkanív a kože

8.6.2022

Vedecký tím z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v spolupráci so Vzdelávacím, vedeckým a výskumným inštitútom AGEL n.o. a Nemocnicou AGEL Košice-Šaca a.s. po takmer 15-ročnej experimentálnej štúdii venujúcej sa problematike regeneračnej medicíny prichádzajú s významným riešením v terapii tvrdých tkanív a kože.

Celý článok


Anton Kapel z Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Moment, kedy sa zresuscitovaný pacient vracia do života, prináša uspokojenie“

6.6.2022

Anton Kapel pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca úctyhodných 36 rokov. V pozícii sestry na Urgentnom príjme sa naučil čeliť množstvu ťažkých situácií, avšak na október 1995 už nezabudne nikdy. Prečo?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa počas Medzinárodného dňa detí rozdávali darčeky

1.6.2022

Dnešný deň patrí deťom a nezabudlo sa na nich ani v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Pozornosť pri príležitosti oslavy sviatku detí venovali zdravotníci bábätkám z Novorodeneckého oddelenia a detským pacientom z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Darčekmi spríjemnili pobyt v nemocnici 25 deťom.

Celý článok


Helena Kapturová po 49 rokoch v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: „Nerátala som s tým, že tu tak dlho zostanem“

30.5.2022

Sestra Helena Kapturová pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už 49 rokov. Za ten čas sa stala nielen profesionálkou, ale pre mnohých pacientov aj mamou, priateľkou či učiteľkou. Zároveň je spoluautorkou prvej odbornej literatúry pre študentov stredných zdravotníckych škôl s názvom Ošetrovanie popálených a držiteľkou prestížnych ocenení Sestra roka a Biele srdce. Ako si spomína na svoj prvý deň v práci a ktorý moment považuje za ten najťažší?

Celý článok


Pozor na úrazy na trampolínach, najčastejšie sú poranenia končatín

26.5.2022

Na záhradách a dvoroch rodinných domov čoraz častejšie pribúdajú trampolíny a spolu s nimi sa zvyšuje aj frekvencia úrazovosti. Ako znížiť riziká počas detskej aktivity na trampolíne? Téme sa venuje traumatológ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jozef Kubašovský.

Celý článok


Galina Ačaiová, ktorá po 43 rokoch v Nemocnici AGEL Košice-Šaca odišla do dôchodku: „Ak sa ešte raz narodím, opäť budem sestrička“

24.5.2022

Celý svoj život zasvätila zdravotníctvu a urobila by tak znova. Teraz už bývalá vedúca sestra Oddelenia dlhodobo chorých Galina Ačaiová počas 43 rokov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zažila veľa krásnych, ale aj ťažkých chvíľ, ktorým sa vždy postavila čelom. Inak tomu nebolo ani v čase, kedy sa v zdravotníckom zariadení pomáhala obetavo starať o COVID-19 pozitívnych pacientov, a to aj napriek tomu, že sa jej pandémia bytostne dotkla.

Celý článok


Pozor na pľuzgiere: Dôležité fakty o opaľovaní, spálení a prvej pomoci po dlhom pobyte na slnku

19.5.2022

Stúpajúca teplota priam láka tráviť voľný čas vonku, na slnku, ktoré vyhrieva kožu a zasahuje ju žiarením celého spektra, od ultrafialového po infračervené. Okrem výhrevného účinku ide aj o pigmentáciu, prehrievaním zároveň dochádza k odparovaniu vody a jej stratám, čo pri nedostatku príjmu tekutín môže viesť i k dehydratácii organizmu. Tá predisponuje človeka k možnosti, že sa na slnku spáli. Aj preto je dôležité vedieť, ako postupovať, keď to s opaľovaním preženieme? Téme sa venuje prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD.

Celý článok


Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca

17.5.2022

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier (12. 5. 2022) prijala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sestry ocenené Bielym srdcom. Z Prezidentského paláca si uznanie odnieslo 28 sestier a pôrodných asistentiek, zastúpenie mala aj Nemocnica AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Dereprofilizácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

10.5.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca boli v uplynulých dňoch zrušené reprofilizované oddelenia vyhradené pre COVID-19 pozitívnych pacientov. V roku 2021 bolo v zdravotníckom zariadení hospitalizovaných 15 359 ľudí, z toho 355 s diagnózou koronavírusu.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca obhájila zisk najvyššieho statusu ocenenia ESO ANGELS AWARDS

9.5.2022

Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne získala DIAMANTOVÝ STATUS ESO ANGELS AWARDS. Po prvenstve v roku 2020 obhájilo neurologické oddelenie najvyšší status ocenenia udeľovaného za liečbu a starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou aj za rok 2021. Zdravotnícke zariadenie získalo v predchádzajúcich rokoch trikrát po sebe tiež GOLD STATUS ESO ANGELS AWARDS za roky 2017-2019.

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

3.5.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej klesá počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Zdravotnícke zariadenie pripomína, že s účinnosťou od 26. apríla 2022 sú so súhlasom riaditeľa spoločnosti povolené návštevy v zdravotníckom zariadení.

Celý článok


Malígny melanóm patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia

2.5.2022

Je sotva badateľný a pre svoju schopnosť rýchlo metastázovať je považovaný za najzákernejší typ rakoviny. Reč je o malígnom melanóme, ktorého výskyt v celosvetovom meradle postupne narastá. Včasný záchyt ochorenia je kľúčovým faktorom úspešnej liečby. Na dôležitosť prevencie rakoviny kože poukazuje Melanoma day, ktorý tento rok pripadá na 2. máj. O rizikových faktoroch rozvoja melanómu, prevencii a liečbe ochorenia spájaného s pigmentovými znamienkami hovorí dermatovenerologička MUDr. Katarína Drotárová, primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca spustila prevádzku moderného urgentného príjmu tretieho tisícročia: Aké sú dojmy prvých pacientov?

28.4.2022

Na novom Urgentnom príjme Nemocnice AGEL Košice-Šaca boli prví pacienti ošetrení dnes, vo štvrtok, 28. apríla 2022. Najväčšia z nemocníc siete AGEL, ktorá sa stala trikrát po sebe Najlepšou všeobecnou nemocnicou roka podľa hodnotenia INEKO, vybudovaním moderných priestorov urobila ďalší dôležitý krok k podstatnému zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zlepšeniu medicínskych procesov od prijatia, cez triedenie pacientov až po urgentné zákroky a hospitalizácie.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa povoľujú návštevy a upravuje sa prevádzka vakcinačného centra

26.4.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca je počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 stabilizovaný. S účinnosťou od 26. apríla 2022 sú so súhlasom riaditeľa spoločnosti povolené návštevy v zdravotníckom zariadení.

Celý článok


Počet hospitalizovaných s koronavírusom v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej klesá

19.4.2022

V zdravotníckom zariadení opätovne klesol počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

Celý článok


Popáleninový úraz je jedným z najstrašnejších a najbolestivejších poranení Zanecháva trvalé následky nielen na tele, ale hlavne na duševnom zdraví

13.4.2022

Obarenie tekutinami, pracovné úrazy, hra s ohňom, nešťastia, ktoré vznikli z chvíľkovej nepozornosti... V Nemocnici AGEL Košice-Šaca každý rok ošetria približne 9000 pacientov s popáleninami rôzneho rozsahu. Vážne úrazy vyžadujúce hospitalizáciu predstavujú takmer 300 prípadov. Aj tento rok si jarné vypaľovanie trávy už stihlo vyžiadať niekoľko obetí. O najčastejších príčinách termických úrazov, náročnosti liečby popálených pacientov a trvalých následkoch poranení hovorí prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca klesá počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19

12.4.2022

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Dobrou správou je, že postupne sa znižuje nielen počet hospitalizovaných pozitívnych pacientov, ale aj neprítomných zamestnancov.

Celý článok


Farmaceut AGEL lekárne: Nedostatok vitamínu D sa týka väčšiny populácie

8.4.2022

Prečo je vitamín D tak dôležitý, aké sú jeho prirodzené zdroje a kedy by sme ho mali začať dopĺňať? Farmaceut AGEL lekárne PharmDr. Dávid Ferko v nasledujúcom rozhovore vysvetľuje, vďaka čomu sa vitamín D počas pandémie ochorenia COVID-19 stal symbolom imunity a odpovedá na najčastejšie otázky.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca dostala darom monitory dychu pre bábätká

6.4.2022

Vďaka sponzorskej spolupráci Nadácie Križovatka a spoločnosti KiK textil dostalo Novorodenecké oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca 20 monitorov dychu. Ich používanie je jedinou osvedčenou formou prevencie syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o 23 pacientov s koronavírusom

5.4.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov sa v porovnaní s uplynulým týždňom mierne zvýšil.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o 21 pacientov s koronavírusom

29.3.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Dobrou správou je, že počty hospitalizovaných pozitívnych pacientov a neprítomných zamestnancov v porovnaní s uplynulým týždňom klesli.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca má moderný urgentný príjem tretieho tisícročia. Projekt spolufinancovala Európska únia a prvých pacientov nemocnica privíta už o pár dní

28.3.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca dnes slávnostne otvorili nový, moderný urgentný príjem. Najväčšia z nemocníc siete AGEL, ktorá sa stala trikrát po sebe Najlepšou všeobecnou nemocnicou roka podľa hodnotenia INEKO, tak urobila ďalší dôležitý krok k podstatnému zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Náročnú výstavbu nezastavila ani pandémia koronavírusu. Prví pacienti na nový urgent prídu už o pár dní.

Celý článok


Pacienti s epilepsiou môžu napriek obmedzeniam viesť plnohodnotný život. Stretávajú sa však s predsudkami okolia

25.3.2022

Epilepsia je neurologické ochorenie mozgu, ktoré nie je možné vyliečiť, iba zmierniť. Snahou lekárov je znížiť počet epileptických záchvatov a zabezpečiť pacientom čo najlepšiu kvalitu života. O diagnostike, priebehu liečby a živote pacientov s týmto ochorením sme sa pri príležitosti Svetového dňa epilepsie (26. marec) zhovárali s primárkou neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Evou Rozprávkovou, ktorá okrem iného radí, čo robiť pri epileptickom záchvate a ako poskytnúť prvú pomoc.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o 32 pacientov s koronavírusom

22.3.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov aj neprítomných zamestnancov sa v porovnaní s uplynulým týždňom zvýšil.

Celý článok


Svetový deň Downovho syndrómu: V Nemocnici AGEL Košice-Šaca realizujú kompletnú prenatálnu diagnostiku chromozomálnych chýb

21.3.2022

Dvadsiaty prvý marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Oficiálne sa oslavuje od roku 2012, a to na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov. Cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o Downovom syndróme a výzva OSN, aby sa práve v tento deň viac o Downovom syndróme písalo, hovorilo a diskutovalo. Čo je príčinou najčastejšieho genetického ochorenia a ako sa dá Downov syndróm odhaliť? Na otázky odpovedá primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o 28 pacientov s koronavírusom

15.3.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet hospitalizovaných pozitívnych pacientov v porovnaní s uplynulým týždňom mierne narástol, zároveň sa ale znížil počet zamestnancov na PN.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca začína spolupracovať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre pacientov Nemocnice s poliklinikou Kráľovský Chlmec

10.3.2022

Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s. a Nemocnica s poliklinikou n.o. Kráľovský Chlmec podpísali Memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci. Jeho cieľom je zabezpečenie poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov Nemocnice s poliklinikou n.o. Kráľovský Chlmec, ktorí sú prvotne vyšetrení v NsP KCH a následne je potrebná konzultácia „vyššieho“ pracoviska, a to podľa dostupných špecializácii v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o 25 pacientov s koronavírusom

8.3.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov zostáva bez väčších zmien, opäť sa však zvýšil počet absentujúcich zamestnancov.

Celý článok


Aké signály môžu prezradiť, že dieťaťu sa zhoršuje sluch? Kedy je nevyhnutné vyhľadať ORL lekára?

3.3.2022

Pri príležitosti Svetového dňa sluchu a počutia, ktorý si každoročne pripomíname 3. marca, lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Valéria Doláková v nasledujúcom rozhovore popísala, čo patrí medzi najčastejšie príčiny poruchy sluchu, aké stupne postihnutia poznáme a zároveň vymenovala aj najčastejšie signály, pri ktorých je potrebné zvýšiť pozornosť.

Celý článok


Výnimočná operácia umelej kĺbovej náhrady palca ruky v šačianskej nemocnici. Obnovuje pôvodný pohyb aj kĺb

2.3.2022

Nemocnica AGEL Košice-Šaca za niekoľko posledných týždňov zrealizovala ďalšiu unikátnu operáciu. Tentokrát išlo o umelú kĺbovú náhradu palca ruky. Na Slovensku sú len 2 pracoviská, v ktorých sa vo väčšej miere realizuje táto operácia, jedným z nich je práve šačianska nemocnica.

Celý článok


Počet hospitalizovaných pacientov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva nezmenený

1.3.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov zostáva na vysokej úrovni, naďalej však klesá počet absentujúcich zamestnancov. Od marca dochádza k zmene prevádzky vakcinačného centra.

Celý článok


Počet pozitívnych zamestnancov Nemocnice AGEL Košice-Šaca postupne klesá

22.2.2022

Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou COVID-19. Počet pozitívnych pacientov sa výrazne nemení, postupne však klesá počet pozitívnych zamestnancov.

Celý článok


Zdravotnícke zariadenia skupiny AGEL SK budú výučbovou základňou pre študentov prešovskej univerzity

17.2.2022

Skupina AGEL SK a Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove včera podpísali Memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci pri vzdelávaní študentov. Cieľom spolupráce je zabezpečenie praktického vzdelávania budúcich zdravotníckych pracovníkov.

Celý článok


Z Calgary do Šace: Zuzana pre neutíchajúce bolesti priletela do Nemocnice AGEL Košice-Šaca až z Kanady

16.2.2022

Bolesti, ktoré pociťovala od hlavy až po päty, boli dôvodom, pre ktoré si Zuzana kúpila letenku z Kanady do Rakúska a následne pricestovala až do Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Opätovne narástol počet pozitívnych zamestnancov Nemocnice AGEL Košice-Šaca

15.2.2022

O infekčnosti variantu Omikron svedčí aj stúpajúci počet zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorí nenastúpili do práce v dôsledku pozitivity alebo karantény.

Celý článok


Lekársky tím Nemocnice AGEL Košice-Šaca posilnili špecialisti s dlhoročnými skúsenosťami zo zahraničných kliník

11.2.2022

Začiatkom roka sa rodina zdravotníkov Nemocnice AGEL Košice-Šaca rozšírila o ďalšie posily. Z nových kolegýň sa potešili na Klinike liečebnej rehabilitácie a očnom oddelení, kam smerovali kroky skúsených lekárok s dlhoročnou praxou v zahraničí.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca stúpa počet pozitívnych pacientov aj zamestnancov

8.2.2022

Počet pacientov s diagnózou COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca stúpa. Za uplynulý týždeň sa množstvo hospitalizovaných zdvojnásobilo. Vzrástol tiež počet absentujúcich zamestnancov.

Celý článok


Mamička s achondropláziou, trpasličím vzrastom, porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca nádherné dievčatko

7.2.2022

Annamária (27) má síce len 123 centimetrov, ale obrovskú radosť zo života. Miluje cestovanie a svoju rodinu, ktorá sa len pred pár dňami rozrástla o prvé bábätko. Rozkošnú Laru priviedla na svet v Nemocnici AGEL Košice-Šaca presne 2. 2. 2022. Krásne dievčatko sa narodilo s mierami 45 centimetrov a 2690 gramov.

Celý článok


Lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca: „Kolonoskopickým vyšetrením vieme zabrániť vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka“

4.2.2022

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí k druhému najčastejšiemu typu rakoviny na Slovensku. Včasná diagnostika ochorenia predstavuje 90-percentnú úspešnosť liečby. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. 2. 2022) sme sa s MUDr. Štefanom Muchom, lekárom z Gastrocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca, zhovárali o príznakoch, diagnostike a prevencii rakoviny tráviaceho traktu.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa narodilo deväť „magických“ bábätiek

3.2.2022

Vo výnimočný deň prišlo na svet v Nemocnici AGEL Košice-Šaca deväť novorodencov. Jedinečný dátum narodenia si do rodného listu zapíšu štyria chlapci a päť dievčat.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca narastá počet pozitívnych zamestnancov

1.2.2022

K dnešnému dňu sa počet pacientov s diagnózou COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca výrazne nezmenil, zdravotnícke zariadenie však zaznamenáva nárast neprítomných zamestnancov z dôvodu pozitivity. V platnosti zostávajú všetky epidemické opatrenia.

Celý článok


Mamička s cystickou fibrózou porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca vytúžené bábätko: „O Rastíka sme sa snažili 6 rokov“

31.1.2022

Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca rodila v priebehu troch rokov už druhá pacientka s cystickou fibrózou. Toto ochorenie patrí k dedičným a jej výsledkom je produkcia chybnej bielkoviny. Cystická fibróza sa prejavuje prevažne pľúcnym postihnutím, niekedy však ovplyvní aj viacero orgánov naraz. Mladá mamička Marcela (31) sa tak počas tehotenstva musela popasovať nielen s cystickou fibrózou, ale aj s diabetom a ďalšími komplikáciami.

Celý článok


Epidemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva nezmenená

25.1.2022

Počet pacientov s diagnózou COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva bez výrazných zmien. Potvrdzuje sa nárast prípadov mutácie Omikron. V platnosti zostávajú všetky epidemické opatrenia.

Celý článok


Hodnotenie roka 2021 z pohľadu zamestnancov AGEL lekární: Práca farmaceuta sa zmenila

19.1.2022

Pandémii koronavírusu čelí celý svet už viac než dva roky a výrazne zasiahla do všetkých sfér. Zmena sa prejavila aj v správaní pacientov, v ich požiadavkách či komunikácii a zároveň aj v celkovom fungovaní AGEL lekární. Aké lieky sa vlani predávali najviac?

Celý článok


Epidemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je naďalej priaznivá

18.1.2022

Počet hospitalizovaných pacientov s diagnózou COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca opakovane klesá. Očakáva sa, že ide o prechodné zlepšenie situácie pred nárastom prípadov súvisiacich s mutáciou Omikron. Všetky zavedené epidemické opatrenia preto naďalej zostávajú v platnosti.

Celý článok


Na Oddelení klinickej biochémie Nemocnice AGEL Košice-Šaca vykonali v roku 2021 viac ako 900-tisíc vyšetrení

17.1.2022

Laboratórna diagnostička z Oddelenia klinickej biochémie Nemocnice AGEL Košice-Šaca RNDr. Eva Janoková uznáva, že rok 2021 bol pre laboratóriá jedným z najnáročnejších. Museli sa popasovať nielen s opakovane sa meniacou skladbou vyšetrení, zaradením nových parametrov do portfólia, ale aj neutíchajúcim náporom vzoriek na analýzu.

Celý článok


V hyperbarickej komore Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa najčastejšie liečia ORL pacienti s náhlou stratou sluchu alebo tinnitom

13.1.2022

História hyperbarickej oxygenoterapie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca siaha až 19 rokov dozadu. Za ten čas bolo v zdravotníckom zariadení liečených až 6829 pacientov pri 46 116 expozíciách. Na akom princípe funguje HBO, aký má vplyv na ľudské telo a komu za ňu vďačíme? Jej vznik, prínos a štatistiky približuje lekár MUDr. Ján Orság.

Celý článok


Priaznivá epidemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca pretrváva

11.1.2022

Trend klesajúceho počtu hospitalizovaných pacientov s diagnózou COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej pokračuje. Predpokladá sa, že ide o prechodné zlepšenie situácie pred očakávaným nárastom prípadov súvisiacich s mutáciou Omikron. Všetky zavedené epidemické opatrenia preto zostávajú v platnosti.

Celý článok


Na Hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca prevažuje darcovstvo skupiny A Rh pozitív

10.1.2022

Situácia v zdravotníckych zariadeniach je vážna, a preto záleží na každej kvapke krvi. Nemocnica AGEL Košice-Šaca počas uplynulého roka vyzývala záujemcov, bez ohľadu na krvnú skupinu, aby prišli na Transfuziologické oddelenie na Poliklinike VA U. S. Steel darovať najvzácnejšiu tekutinu. Vďaka reakcii ochotných darcov sa situáciu so zásobami podarilo stabilizovať.

Celý článok


Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života

7.1.2022

V súvislosti s epidémiou koronavírusu čelí zdravotníctvo dlhodobému tlaku a obrovskému náporu. Stáť v tejto dobe na čele zdravotníckeho zariadenia predstavuje obrovskú zodpovednosť a zároveň výzvu, ktorú riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA prijal v marci minulého roka. V rozhovore sme sa ho opýtali, ako vníma prvých osem mesiacov svojho pôsobenia a bilancuje rok 2021.

Celý článok


Historicky rekordná pôrodnosť v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

5.1.2022

Rok 2021 sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca končil krásnym rekordom. Počas uplynulých dvanástich mesiacov sa na Gynekologicko-pôrodníckej klinike narodilo viac než 2000 bábätiek. Celkovo zdravotníci odviedli 2005 pôrodov, pričom na svet sa vypýtalo až 22 dvojičiek. Medzi mamičkami sa nachádzali aj COVID-19 pozitívne. Našťastie, situáciu sa poradilo vždy zvládnuť.

Celý článok


Pandemická situácia sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej zlepšuje

4.1.2022

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca už niekoľko dní po sebe klesá počet hospitalizovaných COVID-19 pozitívnych pacientov. Napriek tomu sa zavedené opatrenia, s ohľadom na mutáciu Omikron, neuvoľňujú. V zdravotníckom zariadení aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient musí mať pri vstupe riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa mierne zlepšila

30.12.2021

Vianočné sviatky v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už druhý rok po sebe poznačila pandémia koronavírusu. Zdravotníci však najkrajšie sviatky v roku zvládli, či už sa to týka pacientov s covidom, alebo urgentných stavov. Dokonca v uplynulých dňoch vývoj pandémie zaznamenal mierne zlepšenie. Na prílišný optimizmus je však priskoro, všetci očakávajú, aký bude priebeh v nasledujúcich dňoch a týždňoch v súvislosti s mutáciou Omikron.

Celý článok


Stačilo pár rokov a z aktívneho človeka plného života sa stal pacient s obezitou: „Človek sa začne sám sebe hnusiť a prepadá sa do toho ešte viac,“ opisuje svoju skúsenosť bariatrický pacient

27.12.2021

Morbídna obezita výrazným spôsobom ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života. Za najúčinnejšiu zbraň v boji s ňou je v súčasnosti považovaná chirurgická liečba. O strastiach s nadváhou a čerstvých skúsenostiach po odstránení časti žalúdka hovorí pacient Erik. Možnosti bariatrických operačných výkonov a ich benefity predstavuje prednosta Chirurgickej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Andrej Vrzgula, PhD.

Celý článok


Tradičné jedlá, obľúbené zvyky a vzácne chvíle s rodinou: Čas adventu z pohľadu zdravotníkov Nemocnice AGEL Košice-Šaca

23.12.2021

Vianoce – najkrajší čas roka, kedy sa aj dospelí na chvíľu stávajú deťmi. Čarovná atmosféra a srdcia naplnené pokojom a láskou. Ako sviatočný čas prežívajú tí, ktorí sa starajú o naše zdravie a mnoho príležitostí na odpočinok si počas roka neužijú? Svoje vianočné rituály, tradície a obľúbené spomienky z detstva nám prezradili osobnosti z Nemocnice AGEL Košice-Šaca: riaditeľ spoločnosti MUDr. Pavol Rusnák, MBA, námestníčka pre ošetrovateľstvo Mgr. Mária Vinterová, dipl. s. a primárka Kliniky liečebnej rehabilitácie MUDr. Mária Katuščáková.

Celý článok


Futbaloví reprezentanti U19 absolvovali v Nemocnici AGEL Košice-Šaca dôležité vyšetrenia

22.12.2021

Futbalová reprezentácia U19 má výnimočné postavenie. Už o pár mesiacov zabojuje o prvenstvo na Majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia na Slovensku. Športovci preto nenechávajú nič na náhodu a už teraz sa zodpovedne pripravujú. Práve v týchto dňoch absolvujú preventívne prehliadky v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, ktorá im zabezpečuje kompletnú zdravotnú starostlivosť.

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je naďalej vážna

21.12.2021

Situácia s vývojom epidémie koronavírusu je naďalej vážna. Nemocnica AGEL Košice-Šaca od 25. novembra poskytuje iba neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Vykonávané sú len urgentné zákroky a zákroky, ktoré nevyžadujú hospitalizáciu.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca po tretíkrát s titulom Nemocnica roka

16.12.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca dosiahla skvelý úspech. Podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) sa stala Nemocnicou roka 2021 v kategórii všeobecných nemocníc. Potvrdila tým svoj vlaňajší úspech a obhájila titul, ktorý získala aj v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Celý článok


Otváracie hodiny Vakcinačného centra a Mobilného odberného miesta Nemocnice AGEL Košice-Šaca počas sviatkov

15.12.2021

Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca informuje verejnosť o upravených otváracích hodinách Vakcinačného centra na Poliklinike VA U. S. Steel a Mobilného odberného miesta počas nastávajúcich sviatkov.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je naďalej vážna

14.12.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca, ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie, môže od 25. novembra poskytovať už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V nemocnici aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient musí mať pri vstupe riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


„Nezaočkovaní odmietajú umelú pľúcnu ventiláciu, keď už nevládzu, prosia nás, aby sme ich napojili,“ hovorí primár OAIM MUDr. Michal Blanár

9.12.2021

Svojich kolegov úprimne obdivuje a antivaxerov pozýva, aby aspoň na jeden deň prišli do nemocnice polohovať COVID-19 pozitívnych pacientov, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Primár Oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Michal Blanár v otvorenom rozhovore približuje, ako vyzerá starostlivosť o pacienta na OAIM a čo mu dodáva silu aj naďalej bojovať proti pandémii?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o tridsať pacientov s ochorením COVID-19, kritická situácia vo vývoji pandémie koronavírusu pretrváva

7.12.2021

Kritická situácia s vývojom pandémie koronavírusu pokračuje. Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytuje iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Mimoriadny režim sa týka lôžkovej časti ústavného zariadenia. Pacientom je poskytovaná ambulantná starostlivosť a výkony týkajúce sa jednodňovej starostlivosti.

Celý článok


Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe: Špecialisti z Nemocnice AGEL Košice-Šaca prinavracajú sebavedomie ženám z celého Slovenska

2.12.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca je jediným pracoviskom na východnom Slovensku poskytujúcim komplexné služby v rámci diagnostiky, operačnej liečby a rekonštrukčných výkonov v súvislosti s nádorovými ochoreniami prsníkov. Navštevujú ho preto pacientky z celého Slovenska. O možnostiach liečby karcinómu prsníka a rekonštrukčných operáciách po jeho chirurgickej liečbe hovoria vedúci lekár z Mamárneho centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Ladislav Saksun, PhD. a prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie MUDr. Peter Lengyel, PhD.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je naďalej kritická

30.11.2021

Na základe príkazu ministra zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky poskytuje Nemocnica AGEL Košice-Šaca od uplynulého týždňa už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Mimoriadny režim sa týka lôžkovej časti ústavného zariadenia. Ambulantná starostlivosť a výkony týkajúce sa jednodňovej starostlivosti sú naďalej pacientom poskytované bez obmedzení.

Celý článok


Magnetickej rezonancie sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca nemusia obávať ani klaustrofobici

29.11.2021

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je jednou z rádiologických modalít, ktorá svojou výnimočnosťou významnou mierou prispieva k stanoveniu správnej diagnózy a vo viacerých prípadoch je nenahraditeľná inými zobrazovacími metódami, najmä možnosťou detailného zobrazenia anatomických štruktúr a ich zmien, a to bez radiačnej záťaže. O výhodách magnetickej rezonancie a špecifických skupinách vyšetrovaných pacientov informuje primárka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tatiana Špakovská, PhD., MPH.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť

26.11.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca od včerajška poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku, vrátane spádovej oblasti šačianskej nemocnice. Znamená to úplné zastavenie plánovanej „bielej“ medicíny. Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí navštevujú dialýzu, sa nič nemení.

Celý článok


Kritická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Narastá počet hospitalizácií aj zamestnancov na PN a v karanténe

23.11.2021

S ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


Rozhovor s lekármi Vakcinačného centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Neočkovať sa je ako ruská ruleta“

18.11.2021

Vo Vakcinačnom centre Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel, v ktorom od jeho spustenia podali takmer 32 000 dávok, očkujú záujemcov aj lekári MUDr. Zdeněk a Adriána Jarolímkovci, ktorí sú denne konfrontovaní pandémiou koronavírusu, jej následkami, smutnými ľudskými príbehmi a strachom. Manželia sa v nasledujúcom otvorenom rozhovore podelili o svoje skúsenosti, vysvetlili, prečo sa dali zaočkovať a zároveň v ňom sprostredkovali posolstvo pre ľudí, ktorí majú obavy a vakcíne sa vyhýbajú.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca začína byť kritická: Mortalita covidových pacientov je vyššia ako v 2. vlne

16.11.2021

S ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


Svetový deň diabetu: Chronické ochorenie, ktoré nebolí

15.11.2021

Epidémia tretieho tisícročia. Aj tak by sa dala nazvať cukrovka, ktorá patrí k chronickým ochoreniam. Ako sa prejavuje a čo má na diabetes vplyv, v nasledujúcom rozhovore pri príležitosti Svetového dňa diabetu (14. november) vysvetľuje MUDr. Kamila Babjaková, lekárka z Diabetologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorú v roku 2020 „navštívilo“ takmer 2800 pacientov.

Celý článok


Príznaky rakoviny prostaty netreba podceňovať: Akým vyšetrením sa dá odhaliť?

12.11.2021

Počas novembra sa niektorí muži vôbec neholia a nie je to len záležitosťou imidžu. Týmto spôsobom upozorňujú na vážne mužské ochorenia, ako je napríklad rakovina prostaty či semenníkov. Kampaň MOVEMBER, ktorej názov vznikol spojením slov noVEMBER a anglického MOustache (fúzy), pomáha podporovať aj samotnú prevenciu. O tom, ako prebieha diagnostika a aké sú prognózy, sme sa rozprávali s vedúcim lekárom Urocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Igorom Milichovským.

Celý článok


Známa slovenská tenistka Jana Čepelová priviedla na svet vytúžené bábätko v šačianskej nemocnici

10.11.2021

Niekdajšia 50. hráčka sveta Jana Juhászová Čepelová (28) sa len pred pár dňami stala hrdou mamou. Dcérku Nelu porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca 3. novembra 2021. Aké má so zdravotníckym zariadením skúsenosti?

Celý článok


Počet hospitalizovaných COVID-19 pozitívnych pacientov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca postupne narastá

9.11.2021

S ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


Ako sa stať rádiológom a čo presne je jeho úlohou?

8.11.2021

Rádiológ je neodmysliteľnou súčasťou každého zdravotníckeho zariadenia. Čím presne sa títo špecialisti zaoberajú a aké sú najnovšie trendy v obore, opisuje v rozhovore pri príležitosti dnešného (8. november) Svetového dňa rӧntgenológie a rӧntgenológov prednostka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tatiana Muchová, PhD., MPH.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv

5.11.2021

Situácia v nemocniciach je naozaj vážna, a preto záleží na každej kvapke krvi. Nemocnica AGEL Košice-Šaca pozýva záujemcov, bez ohľadu na krvnú skupinu, aby prišli na Transfuziologické oddelenie na Poliklinike VA U. S. Steel darovať najvzácnejšiu tekutinu. 

Celý článok


Pandémia koronavírusu prináša aj neuveriteľné prípady so šťastným koncom. Lekári neverili, že prežije, Štefan sa však druhýkrát narodil, boj s covidom vyhral a oženil sa

4.11.2021

Jeho zdravotný stav bol tak vážny, že mu zdravotníci veľké šance na prežitie nedávali. Osem týždňov jeho života, akoby nebolo. Statočný Štefan aj napriek komplikáciám ochorenie covid zvládol a po ôsmich týždňoch sa z umelého spánku prebral. Osud chcel, že to bolo presne v deň jeho narodenín. Po deviatich mesiacoch od kedy dostal covid, je síce stále práceneschopný, no zdá sa, že svoj najťažší boj v živote vyhral aj vďaka všetkým lekárom, ktorí o jeho život týždne bojovali. Jeho stav sa každým dňom zlepšuje. Aký je jeho príbeh a odkaz pre ľudí, ktorí boj s ochorením COVID-19 aktuálne zvádzajú?

Celý článok


Takmer všetci pacienti s COVID-19, hospitalizovaní v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, nie sú zaočkovaní

2.11.2021

Okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie sú podľa COVID automatu aj tento týždeň zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba). V Nemocnici AGEL Košice-Šaca preto aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


Lukáš Adamec po operácii v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: „Je tu bombová starostlivosť!“

28.10.2021

Obľúbeného speváka Lukáša Adamca v stredu 27. októbra operovali v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Do nemocnice ho priviedol nedávny úraz, ktorý mu spôsoboval bolesti. Práve preto sa vôbec netajil tým, že sa na zákrok tešil.

Celý článok


Výnimočný zákrok ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Nanoskopia kolena s najmenšou optikou

26.10.2021

Ortopédi Nemocnice AGEL Košice-Šaca ako prví realizovali nanoskopiu kolena s najmenšou optikou. V prípade pacientky, ktorá zákrok pred pár dňami absolvovala, išlo o ošetrenie poškodeného menisku po úraze. Výhodou je, že po 20-minútovej miniinvazívnej technike nezostanú pacientovi žiadne jazvy, viditeľné bude len miesto vpichu zavádzacej ihly.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zaočkovali prvých záujemcov o tretiu dávku vakcíny proti COVID-19

25.10.2021

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou koronavírusu. Na základe epidemiologickej situácie zostávajú podľa COVID automatu okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba). V zdravotníckom zariadení naďalej platí zákaz návštev a sprísnené opatrenia.

Celý článok


Ortopéd Michal Mitro odišiel z Ameriky: „Vedel som, že ak sa vrátim na Slovensko, bude to jedine do Nemocnice AGEL Košice-Šaca.“

22.10.2021

MUDr. Michal Mitro má len 29 rokov, no počas svojej kariéry stihol toho už naozaj veľa. Úspešne pôsobil v Spojených štátoch amerických, kde získal neoceniteľné množstvo skúseností, pracoval so samými zvučnými menami v oblasti medicíny, pôsobil v prestížnych nemocniciach a súčasne si dopĺňal vzdelanie. Napokon ho však životná cesta zaviedla do Nemocnice AGEL Košice-Šaca, kde pracuje ako ortopéd. Prečo sa zamestnal práve v tomto zdravotníckom zariadení a ako porovnáva situáciu na Slovensku s možnosťami v Amerike?

Celý článok


Bolesť chrbta naznačuje, že máme niečo z našich pohybových návykov zmeniť

19.10.2021

S bolesťou krku či chrbta sa počas života stretne pravdepodobne každý človek. Problémy s chrbticou trápia veľkú časť populácie. Čo je ich príčinou, ako sa ich zbaviť či ešte lepšie, ako im predchádzať? Pred pár dňami sme si pripomenuli Svetový deň chrbtice a pri tejto príležitosti sme sa zamerali na prevenciu a odporúčania, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý pohybový aparát. Ako na zdravý chrbát a život bez bolesti radí Mgr. Martina Jurčová, vedúca fyzioterapeutov z Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Vo Vakcinačnom centre Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel sa spúšťa očkovanie 3. dávkou

18.10.2021

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou koronavírusu. Okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie sú podľa COVID automatu aj tento týždeň zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba), v zdravotníckom zariadení naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca evidujú zvýšený záujem o operačné výkony

11.10.2021

Na základe epidemiologickej situácie zostávajú podľa COVID automatu okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba). V Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej platí zákaz návštev a sprísnené opatrenia.

Celý článok


Jedinečná operácia umelej kĺbovej náhrady členka: V Nemocnici AGEL Košice-Šaca ju absolvovala už 5. pacientka

8.10.2021

Unikátny zákrok, ktorý sa v rámci celého Slovenska aj Česka realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, absolvovala 5. októbra 2021 ako piata v poradí pani Darina. Operácia umelej kĺbovej náhrady členka je indikovaná, ak má pacient kĺb nezvratne poškodený artrózou.

Celý článok


Profesor Michal Pichanič, významná osobnosť slovenskej ORL a zakladateľ chirurgie štítnej žľazy v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, oslávil 90-ku

6.10.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca a Slovenská spoločnosť pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku zorganizovala pri príležitosti životného jubilea prof. MUDr. Michala Pichaniča, DrSc. (90) Šačianske ORL popoludnie. Okrem odborného programu bolo popoludnie venované práve oslávencovi. Profesor, ktorý je dôležitým pilierom rozvoja slovenskej otorinolaryngológie, získal počas slávnostného podujatia Zlatú medailu a zároveň si zaspomínal na svoje začiatky.

Celý článok


Počas uplynulého týždňa sa v mobilnom odbernom mieste Nemocnice AGEL Košice-Šaca realizovalo viac než 1000 antigénových testov: Koľko bolo pozitívnych?

4.10.2021

Oddnes, 4. októbra 2021, sú okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie podľa COVID automatu zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba) na základe zhoršenia epidemiologickej situácie. Z uvedeného dôvodu sa aj naďalej nariaďuje všetkým osobám prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora a v platnosti zostáva aj zákaz návštev. Ako vyzerá aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca má ako jediná licenciu na implantáciu umelej náhrady menisku: Rozhovor s prvým pacientom

1.10.2021

Slavomír (46) z Košickej Polianky bol v októbri 2015 úplne prvým pacientom, ktorý v Nemocnici AGEL Košice-Šaca podstúpil jedinečnú operáciu menisku. Teraz, po takmer šiestich rokoch, sa vrátil do zdravotníckeho zariadenia, aby ukázal, ako sa mu darí, že jazvu na kolene nie je takmer ani vidieť a v súčasnosti ani „nevie“, že ho vôbec operovali.

Celý článok


Záujem o preventívne prehliadky rastie: Zamestnávatelia doprajú zamestnancom aj vyšetrenia navyše

30.9.2021

Zdravotnú lekársku prehliadku v Nemocnici AGEL Košice-Šaca podstupujú ročne tisícky klientov, ktorí si uvedomujú dôležitosť prevencie a včasného záchytu civilizačných ochorení. Záujem o prehliadky rastie zo strany zamestnávateľov aj individuálnych klientov. O ochoreniach, ktoré nás trápia najviac a príbehoch pacientov, ktorým včasná diagnostika zachránila život, hovorí PhDr. Erika Nagyová, manažérka Diagnostického centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktoré v týchto dňoch oslavuje 15. výročie od svojho otvorenia.

Celý článok


Univerzálnym liekom pre srdce a cievy sú kvalitná čokoláda a orechy

29.9.2021

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú zodpovedné za takmer polovicu všetkých úmrtí nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Sú hlavnou príčinou invalidity a zníženej kvality života. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že mierny pokles tlaku krvi, obezity, cholesterolu a používania tabaku by incidenciu kardiovaskulárnych ochorení znížil o viac než polovicu. Keďže 29. septembra si každoročne pripomíname Svetový deň srdca, v rozhovore s kardiologičkou Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Natáliou Vaňovou, EMBA sa o tejto problematike môžete dočítať viac.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca zaviedla triáž pacientov a obmedzila vstup do zdravotníckeho zariadenia

27.9.2021

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca platí zákaz návštev a sprísnené opatrenia. Zdravotnícke zariadenie zaviedlo triáž pacientov. Hlavný vstup do budovy je počas pracovných dní otvorený do 16-tej hodiny. V neskorších hodinách a počas víkendov je možné vstupovať do budovy iba zadným vchodom.

Celý článok


Očná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca radí: Ako sa správne starať o zrak a čím si najviac škodíme?

24.9.2021

Verejná zbierka Biela pastelka, ktorej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím, prebieha počas piatka, t.j. 24. septembra aj na Poliklinike VA U. S. Steel. Pri tejto príležitosti sme oslovili očnú lekárku Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jaroslavu Zlackú, ktorá v nasledujúcom rozhovore popisuje situáciu na Slovensku a poukazuje na viaceré dôležité témy.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa starajú o pacienta na umelej pľúcnej ventilácii, zákaz návštev platí aj naďalej

20.9.2021

Od minulého týždňa sú Košice I. – IV. podľa COVID automatu zaradené do I. stupňa ohrozenia (červená farba) na základe zhoršenia epidemiologickej situácie. Z uvedeného dôvodu sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca nariadilo prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora a zakázali sa návštevy. Ako vyzerá aktuálna situácia v zdravotníckom zariadení?

Celý článok


Vďaka ktorým potravinám si budujeme lepšiu imunitu a čo zabaliť školákom na desiatu?

16.9.2021

Teplé dni čoskoro vystriedajú tie chladnejšie, a preto je na mieste myslieť nielen na vhodné vitamínové doplnky, ale aj na správnu a zdravú stravu. Ako by mal vyzerať ideálny jedálniček? Na otázky odpovedá nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Košice-Šaca Jana Parnicová.

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Zákaz návštev, vstup len s respirátorom a poučenie pre pacientov

13.9.2021

Oddnes, 13. septembra 2021, sú Košice I. – IV. podľa COVID automatu zaradené do I. stupňa ohrozenia (červená farba) na základe zhoršenia epidemiologickej situácie. Z uvedeného dôvodu sa od 13. septembra 2021 nariaďuje všetkým osobám prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora. S účinnosťou od dnešného dňa platí v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj zákaz návštev.

Celý článok


Svetový deň prvej pomoci: Existuje jediný dôvod, prečo ju neposkytnúť

10.9.2021

Ovládať základy poskytovania prvej pomoci by malo patriť k „povinnej výbave“ každého človeka. Podľa lekárky z Nemocnice AGEL Košice-Šaca je záujem o kurzy prvej pomoci dostatočný, avšak absolvovať jedno školenie nestačí. Svetový deň prvej pomoci, pripadajúci tento rok na 11. september, je príležitosťou pripomenúť si dôležité informácie a zásady, ktoré je potrebné dodržať v život ohrozujúcich situáciách. Na otázky odpovedala lekárka Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca a školiteľka prvej pomoci MUDr. Katarína Hricová.

Celý článok


Na Klinike liečebnej rehabilitácie sa ročne starajú o tisíce pacientov: Čo ich trápi a ako im vedia pomôcť?

8.9.2021

Svetový deň fyzikálnej terapie (8. september) je príležitosťou pripomenúť si prácu tých, ktorí nám pomáhajú zostať mobilnými a aktívnymi. Možno nie každému je známe, že fyzioterapia a fyzikálna terapia sú dva rozdielne pojmy. To, aký je medzi nimi rozdiel, v čom spočíva práca fyzioterapeutov a aký dopad má na dnešné deti pohodlný spôsob života, vysvetľuje Mgr. Lena Klemová, manažérka dennej zmeny z Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na ktorej ročne preliečia viac ako 8-tisíc pacientov ambulantne a tisíc formou hospitalizácie.

Celý článok


Pacienti Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa môžu na vyšetrenie objednať už aj e-mailom

24.8.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca zavádza novinku v objednávaní pacientov. Na plánované ambulantné vyšetrenie sa po novom môžu záujemcovia objednať aj prostredníctvom e-mailu.

Celý článok


Nové otváracie hodiny Mobilného odberného miesta Nemocnice AGEL Košice-Šaca

24.8.2021

Na základe najnovšieho príkazu z Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa v Mobilnom odbernom mieste Nemocnice AGEL Košice-Šaca menia otváracie hodiny antigénového testovania verejnosti.

Celý článok


Mobilné odberové miesto Nemocnice AGEL Košice-Šaca rozširuje svoje otváracie hodiny. Otestovať sa je možné aj počas víkendu

20.8.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca upravuje ordinačný čas odberného miesta pre antigénové testovanie. Zdravotnícke zariadenie realizuje testovanie už výhradne iba v mobilnom odberovom mieste. Verejnosti je k dispozícii 8 hodín denne, 7 dní v týždni aj počas sviatkov.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca platí zákaz návštev: Na koho sa obmedzenie nevzťahuje?

16.8.2021

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca platí od dnešného dňa zákaz návštev pacientov. Rozhodnutie súvisí s novým covid automatom, ktorý je v platnosti tiež od dnešného dňa. Ten hovorí, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť v územných obvodoch okresov v stupni Monitoring, v stupni Ostražitosť alebo v 1., 2., alebo 3. stupni ohrozenia podľa Alert systému pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2, sú povinní zabezpečiť zákaz návštev a jeho dodržiavanie na všetkých lôžkových oddeleniach zariadenia.

Celý článok


Počet darcov krvi v lete klesá: Aké majú zásoby na Hematologicko-transfúznom oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca?

13.8.2021

Ako uviedla Národná transfúzna služba SR, v letných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd a ťažkých úrazov vyžadujúcich si bezodkladné operačné zákroky, prebiehajú transplantačné programy. Okrem bežného naplánovaného operačného programu evidujú zvýšené požiadavky na krvné prípravky, pretože nemocničné zariadenia dobiehajú plánované operačné zákroky, ktoré boli z dôvodu pandémie COVID-19 pozastavené. Darcov krvi je momentálne menej z viacerých dôvodov.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca je pripravená na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Počas júla a augusta v nemocnici nemali žiadneho covid pozitívneho pacienta

12.8.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca využila letné mesiace na dôslednú prípravu na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Priaznivá pandemická situácia umožnila, aby si zdravotníci sčasti aj oddýchli a vybrali si dovolenky, ktoré počas prvej a druhej vlny pandémie kvôli ich permanentnému nasadeniu nemohli čerpať. Nemocnica má pripravený nový pandemický plán, kontrolou prešli technické a technologické zariadenia. V zmysle príkazu ministra zdravotníctva už nemocnica poskytuje aj možnosť verejnosti dať sa otestovať nielen komerčnými PCR testami, ale aj antigénovými testami za poplatok 5 EUR.

Celý článok


Novorodenci a seniori hospitalizovaní v Nemocnici AGEL Košice-Šaca dostali milé darčeky

6.8.2021

Vďaka záľube a šikovnosti rozdáva radosť. Spokojná pacientka Žaneta venovala Nemocnici AGEL Košice-Šaca veľkú krabicu plnú háčkovaných chobotničiek, ktoré budú spríjemňovať pobyt v zdravotníckom zariadení nielen novorodencom, ale aj seniorom.

Celý článok


Budúce zubárky získavajú praktické skúsenosti na I. Dentálnej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

3.8.2021

V ostatných týždňoch do Nemocnice AGEL Košice-Šaca zavítalo viacero študentov, ktorí si počas praxe v zdravotníckom zariadení prehlbovali štúdiom získané vedomosti. Najnovšie na I. Dentálnu kliniku, sídliacu na Poliklinike VA U. S. Steel, nastúpili dve budúce zubárky. Aké sú ich skúsenosti?

Celý článok


Všetko, čo je dôležité vedieť o dojčení

2.8.2021

Prečo je dojčenie pre dieťa tak dôležité a čo ovplyvňuje nástup laktácie? Pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového týždňa dojčenia odpovedá na najčastejšie otázky vedúca sestra Novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca PhDr. Ľubomíra Karoľová.

Celý článok


Sestry a zdravotnícki asistenti si s podporou AGEL SK už po druhýkrát zvýšili kvalifikáciu: Diplomy získalo 22 absolventov

30.7.2021

AGEL SK už niekoľko rokov aktívne spolupracuje s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, vďaka čomu si 22 absolventov, z toho až 15 sestier a zdravotníckych asistentov z nemocníc siete AGEL SK, zvýšilo prostredníctvom štúdia kvalifikáciu. Slávnostné odovzdávanie diplomov sa uskutočnilo v priestoroch Nemocnice AGEL Košice-Šaca počas štvrtkového, t.j. 29. 7. 2021, popoludnia.

Celý článok


Lekárka o opaľovaní: Kult krásy je neúprosný. Podrobne o prínose i rizikách slnečného žiarenia a starostlivosti o pokožku počas leta

29.7.2021

Bronzová pokožka je symbolom krásy a nevychádza z „módy“ ani napriek všeobecne známym rizikám, ktoré sa s opaľovaním spájajú. Dovolenková sezóna je v plnom prúde, s primárkou Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarínou Drotárovou sme sa preto podrobne rozprávali o zásadách bezpečného opaľovania, starostlivosti o pokožku a pigmentových škvrnách, ktoré môžu byť nepríjemnou spomienkou na leto.

Celý článok


S akými výzvami vstúpila Nemocnica AGEL Košice-Šaca do druhého polroka?

27.7.2021

Vedenie nemocnice AGEL Košice-Šaca bilancuje polročné obdobie ovplyvnené epidémiou koronavírusu. V nemocnici hospitalizovali 7 628 pacientov, odobrali 23 610 vzoriek na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19, podali 21 724 očkovacích dávok a na svet prišlo 1 030 bábätiek. Aké výzvy čakajú zdravotnícke zariadenie v najbližšom období?

Celý článok


Starostlivosť o bábätká v horúčavách: Ako obliekať novorodencov a zvládnuť tropické noci, odporúčania pred cestou autom a k prechádzkam

26.7.2021

Horúčavy sú pre bábätká nebezpečné. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako sa o novorodeniatka a dojčatá počas teplých letných mesiacov postarať a čomu sa vyhnúť. Téme sa venuje primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Celý článok


Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie. Viete, ako poskytnúť prvú pomoc

21.7.2021

Letné mesiace majú špecifickú príchuť a viac ako inokedy v roku si počas nich doprajeme zábavu, výlety, šport a cestovanie. Na čo si dávať pozor, aby sa prázdninové aktivity neskončili nepríjemnou skúsenosťou a zbytočný úraz nedal predčasnú bodku za letnou zábavou? Na to, ako to v týchto dňoch vyzerá na urgentnom príjme a čo robiť v prípade, že sa prázdninové dobrodružstvo skončí zranením, sme sa pozreli s lekármi z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Pitný režim športovcov: Koľko vypotíme, aké množstvo tekutín by sme mali prijať a prečo je voda pre naše telo taká dôležitá?

20.7.2021

Voda je základom ľudského organizmu. Tvorí viac ako polovicu celkovej váhy každého človeka, pričom tí pevnejší majú v tele viac vody ako štíhlejší. Preto sa obézni ľudia veľa potia a sú častejšie smädní. Bežnou chybou je, že mnohí ľudia vyčkávajú až do momentu pocitu smädu, ktorý je už často varovným príznakom dehydratácie. Pravidelné dodržiavanie pitného režimu by sme pre správne fungovanie organizmu mali mať na mysli nielen v bežnom živote, ale zvýšenú pozornosť by sme mu mali venovať predovšetkým v čase športového výkonu, bez ohľadu na to, či ide o profesionálnu alebo len rekreačnú úroveň. Téme sa venuje kardiologička Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Natália Vaňová, EMBA.

Celý článok


Budúci lekári získavajú v Nemocnici AGEL Košice- Šaca praktické skúsenosti

16.7.2021

Personál Nemocnice AGEL Košice-Šaca v týchto dňoch dopĺňajú študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pripravujúci sa na svoje budúce povolanie. Odbornú prax v rôznych zdravotníckych odboroch absolvuje v šačianskej nemocnici počas leta až 60 študentov.

Celý článok


Čo urobia ľadové nápoje s hlasivkami a ako sa zbaviť zachrípnutia?

13.7.2021

Už neraz sa mnohým stalo, že počas horúceho dňa vypili chladený nápoj a zostali zachrípnutí. Ako sa popasovať s takýmito neželanými ťažkosťami a kedy je potrebné vyhľadať pomoc odborníka? Vysvetľuje ORL lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Valéria Doláková.

Celý článok


Aktívnemu športovcovi hrozila výmena kolena: Po operácii v Nemocnici AGEL Košice-Šaca „zdolal“ na bicykli Slovensko

9.7.2021

Prognózy vôbec neboli ružové. Vášnivému športovcovi diagnostikovali artrózu 2. – 3. stupňa, no s verdiktom „výmena kolena“ sa Róbert Hranák nezmieril. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca podstúpil šiestu operáciu, vďaka ktorej si mohol splniť sen. Hoci sa musel vzdať všetkých behavých športov aj futbalu, objavil čaro bicykla a podarilo sa mu niečo, čo predtým, pri svojich zdravotných problémoch, považoval za nemožné.

Celý článok


Lekár o liečbe kmeňovými bunkami: Pacientov, ktorí prišli na amputáciu a chodia, máme desiatich

7.7.2021

Vynikajúci odborník MUDr. Ján Babík, CSc., ktorý stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku, pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už 50 rokov. Osobne je tak svedkom toho, ako sa medicína posúva vpred. Od roku 2013 používajú v zdravotníckom zariadení bunkovú liečbu so zameraním na diabetickú nohu a kritickú ischémiu končatín s hroziacou amputáciou. Súčasne realizujú výskum kožnej náhrady s možnosťou nosiča buniek pre liečbu rozsiahlych popálenín a bunkovú liečbu využíva aj Chirurgická klinika pri liečbe Crohnovej choroby a na chronické perianálne fistuly.

Celý článok


Chcete schudnúť? Návod a odporúčania nutričnej terapeutky a lekára z Nemocnice AGEL Košice-Šaca

6.7.2021

Plavková sezóna je v plnom prúde a mnohí sa ešte narýchlo snažia zbaviť nadbytočných kilogramov. Ako by mal vyzerať ideálny jedálniček? Je lepšie chudnúť v lete alebo v zime či ako predísť jojo efektu? Na otázky odpovedajú nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Košice-Šaca Jana Parnicová a všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca získala ocenenie Zlatý Aeskulap

2.7.2021

Spoločnosť AGEL a.s. udelila Nemocnici AGEL Košice-Šaca ocenenie Zlatý Aeskulap za rok 2019 v kategórii Spoločnosť roka.

Celý článok


Mobilné odberné miesto Nemocnice AGEL Košice-Šaca zostáva v prevádzke

1.7.2021

Napriek tomu, že sa viaceré mobilné odberné miesta v ostatných dňoch rušia, mobilné odberové miesto pred Nemocnicou AGEL Košice-Šaca je v gescii zdravotníckeho zariadenia, takže prevádzka bude fungovať aj naďalej.

Celý článok


Hyperbarickú komoru v Nemocnici AGEL Košice-Šaca využívajú pacienti aj potápači

29.6.2021

Nemocnicu AGEL Košice-Šaca každoročne navštevujú potápači, ktorí čistia vodné plochy v okolí. Hyperbarickú komoru využívajú k regenerácii a trénovaniu suchého ponoru. Oxygenoterapia v komore zabezpečí ľudskému telu 20-násobne vyšší prísun kyslíka, pomáha pri detoxikácii a regenerácii organizmu.

Celý článok


Začala sa edukácia budúcich mamičiek v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Čo všetko sa môžu dozvedieť?

28.6.2021

Ako sa starať o novorodenca, na čo všetko sa treba pripraviť, ale aj na mnohé ďalšie otázky dostávajú mamičky vďaka edukačným stretnutiam požadované odpovede. Cieľovou skupinou sú ženy, ktoré sa rozhodli rodiť práve v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Aké „nástrahy" na nás číhajú pri zapnutej klíme či ventilátore? Môžeme sa ochladzovať po celý deň?

25.6.2021

Teploty sa aktuálne šplhajú na extrémne hodnoty a ľudia sa snažia schladiť rôznymi spôsobmi. Napriek horúčavám to ale netreba preháňať. Je vhodnejšia klimatizácia alebo ventilátor, ako sa zbaviť bolestí spôsobených prievanom a na čo nesmieme zabúdať pri ochladzovaní? Odpovedá všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

Celý článok


Letné horúčavy zvyšujú riziko prehriatia organizmu: Opatrní musia byť najmä ľudia užívajúci lieky

22.6.2021

Vysoké letné teploty so sebou prinášajú nebezpečenstvo prehriatia organizmu a tepelného úpalu. Ako sa prejavujú, ktoré ochorenia zvyšujú riziko ich vzniku a čo robiť v prípade, ak k prehriatiu dôjde, vysvetľuje všeobecná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tímea Molek Dánielová.

Celý článok


Psychologička Nemocnice AGEL Košice-Šaca: „Neodhalené psychické problémy sa môžu prejaviť telesnými ťažkosťami“

18.6.2021

Asi nikto z nás si pred viac ako rokom, keď sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad ochorenia COVID-19, nedokázal predstaviť, čo všetko budeme musieť v súvislosti s koronavírusom podstúpiť a ako dlho to bude trvať. Strach z ochorenia, strata sociálnych kontaktov, obmedzenia, neustále sa meniace opatrenia, dlhodobá nedostupnosť dovtedy bežných vecí a služieb. Ak by nám predtým niekto povedal, že naše deti sa budú celý rok učiť z domu, vnúčatá nebudú môcť navštevovať starých rodičov a do prírody budeme potrebovať test, ťažko by sme mu uverili. Každý z nás sa so situáciou musel vysporiadať. Niekomu sa to darilo lepšie, inému ťažšie, no skúsenosť, ktorou sme prešli a ktorej ešte stále čelíme, nás všetkých ovplyvnila. O dopade koronavírusu na naše duševné zdravie hovorí klinická psychologička Nemocnice AGEL Košice-Šaca PhDr. Mária Humeníková.

Celý článok


Motorkári a hutníci pustili žilou: Darovali desiatky litrov krvi

18.6.2021

Hematologicko-transfúzne oddelenia zaznamenávajú pokles darcov krvi. Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa v rámci šírenia osvety pripojila k projektu „SOM TVOJA KRV, ZACHRÁNIM TI ŽIVOT,“ zameranému na účastníkov cestnej premávky. Najvzácnejšiu tekutinu darovali už tradične aj hutníci.

Celý článok


Lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta

17.6.2021

Slnečné lúče sú čoraz intenzívnejšie, a preto je nevyhnutné myslieť nielen na ochranu kože, ale aj očí. Existuje rozdiel medzi starostlivosťou o zrak počas zimných mesiacov a v lete? Podľa čoho si vybrať správne slnečné okuliare? Sú lepšie „obyčajné“ sklá alebo polarizačné? Prečo je ochrana proti UV žiareniu dôležitejšia u detí? Očná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jaroslava Zlacká v nasledujúcom rozhovore odpovedá na všetky otázky.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca pripravuje pre budúce mamičky novinku

15.6.2021

Čo je potrebné vedieť o dojčení po pôrode a ako sa starať o novorodenca? Vďaka plánovaným edukačným stretnutiam budú mať budúce mamičky odpovede na všetky otázky. Cieľovou skupinou sú ženy, ktoré plánujú rodiť práve v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Chcete sa okúpať v prírodných vodách? Lekárky Nemocnice AGEL Košice-Šaca upozorňujú na možné riziká

7.6.2021

Opatrenia sa uvoľňujú, teplota stúpa a rovnako tak aj záujem ísť sa schladiť. Viacerých lákajú bazény či prírodné vody. Na čo si však treba dávať pozor? Čo je dôležité urobiť po kúpaní a aké zdravotné riziká na nás môžu „číhať“? Na otázky odpovedajú lekárky Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Primár Erik Dosedla: Za mojím úspechom sa skrýva množstvo práce a odriekania

4.6.2021

Primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca zasvätil celý svoj profesijný život tomu najkrajšiemu povolaniu. Za šestnásť rokov priviedol na svet približne 4000 detí. Doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA (39), ktorý sa na pôrodnej sále cíti ako doma, neustále pracuje na svojom rozvoji a najnovšie sa tak môže pochváliť hodnosťou docent. Aké sú jeho ďalšie kariérne méty a čo by poradil dnešným študentom medicíny?

Celý článok


Kristína o pôrode: Prečo si vybrala Nemocnicu AGEL Košice-Šaca a aké má skúsenosti?

2.6.2021

Speváčka Kristína Peláková (33) prežíva to najkrajšie obdobie svojho života. S manželom Mariánom sa začiatkom mája dočkali vytúženého bábätka, ktoré sa vypýtalo na svet v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Ako sa známa Slovenka pripravovala na pôrod a ako vyzerajú ich prvé spoločné chvíle so synčekom Radkom?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca prebieha unikátne podujatie: Artroskopické operácie v špeciálnom kamióne

28.5.2021

Lekárom z Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa naskytla unikátna príležitosť pre nácvik artroskopických operačných techník. Priamo v areáli zdravotníckeho zariadenia sú 28. a 29. mája k dispozícii operačné sály v špeciálnom kamióne, v ktorom si skúšajú najmodernejšie metódy operácií kĺbov na humánnych preparátoch. Na Slovensko dorazilo toto mobilné laboratórium len po druhýkrát.

Celý článok


Študenti na Klinike liečebnej rehabilitácie v Šaci : Prax nám veľmi chýbala

28.5.2021

Na Klinike liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca v týchto dňoch prebieha prax študentov tretieho ročníka diplomovaných fyzioterapeutov. Šiesti študenti sa v zdravotníckom zariadení učia všetko potrebné a netaja sa tým, že z návratu do nemocnice majú radosť.

Celý článok


Lekári o boji s koronavírusom: Naučil nás pokore a vážiť si každú minútu života

26.5.2021

Zdravotníci z Nemocnice AGEL Košice-Šaca za sebou majú niekoľkomesačné obdobie reprofilizácie, kedy zvádzali boj s ochorením COVID-19. Zlepšujúca sa epidemická situácia umožňuje lekárom a sestrám vydýchnuť si po náročnom období a postupný návrat nemocnice do štandardného režimu. O skúsenosti z kritického obdobia sa s nami podelili primár Oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Kamil Kolesár a lekárka oddelenia MUDr. Nikoleta Hamašová. V rozhovore prezradili, ktoré chvíle prežívali najťažšie, čím ich covid prekvapil a prečo sa cítili bezmocní.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa naďalej zlepšuje. Zdravotnícke zariadenie postupne navyšuje operatívu.

24.5.2021

Pacientov s ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej ubúda. Zdravotnícke zariadenie aktuálne eviduje jediného suspektného pacienta. Zlepšujúca sa epidemiologická situácia umožňuje realizovať viac operačných výkonov.

Celý článok


Primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky o preeklampsii: Vieme oddialiť zbytočný predčasný pôrod a ochrániť dieťa pred následkami

21.5.2021

Preeklampsia, ktorá sa vyskytuje u 3-10 percent všetkých tehotných žien, je aj dnes významnou príčinou novorodeneckej a materskej chorobnosti a úmrtí. Stanovenie špecifického rizika rozvoja preeklampsie, včasná predikcia a adekvátny liečebný zásah však môže pozitívne ovplyvniť výsledok tehotenstva. Pri príležitosti Svetového dňa preeklampsie, ktorý pripadá na 22. mája, sme sa na túto tému rozprávali s primárom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca Doc. MUDr. Erikom Dosedlom PhD., MBA.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca získala najvyšší diamantový status ESO ANGELS AWARD za rok 2020

21.5.2021

Neurologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca získalo za rok 2020 DIAMANTOVÝ STATUS ESO ANGELS AWARD. Po troch po sebe nasledujúcich rokoch (2017-2019), kedy nemocnica získala a obhájila GOLD STATUS, sa tak zdravotníckemu zariadeniu podarilo dosiahnuť najvyššie možné ocenenie ANGELS AWARDS, udeľované za liečbu a starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Primárka neurologického oddelenia MUDr. Eva Rozprávková poukazuje na nízke povedomie verejnosti a potrebu edukácie, nakoľko rýchla reakcia a včasná liečba ochorenia môže zachrániť veľa ľudských životov.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej platí zákaz návštev: Výnimky majú stanovené pravidlá

17.5.2021

Počet hospitalizovaných COVID-19 pozitívnych pacientov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej klesá. Rovnako priaznivé sú čísla z mobilného odberného miesta aj Vakcinačného centra.

Celý článok


Posily na Internej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Študentky sa dočkali vytúženej praxe

14.5.2021

Konečne pri pacientoch. Sedem študentiek Lekárskej fakulty UPJŠ Košice, odbor Ošetrovateľstvo, pod vedením PhDr. Renáty Suchanovej, PhD., realizovalo pred záverečnými praktickými štátnicami klinickú ošetrovateľskú prax v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa výrazne zlepšila

11.5.2021

Pacientov s ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca naďalej ubúda. Zdravotnícke zariadenie aktuálne eviduje iba suspektných pacientov. Počet zaočkovaných vo vakcinačnom centre prekročil hranicu 10 tisíc klientov.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca dostala nový inkubátor

10.5.2021

Moderné prístroje pomáhajú lekárom zachrániť tých najmenších. Najnovšie sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca nachádza aj ďalší inkubátor, ktorý zdravotnícke zariadenie dostalo v rámci dlhoročnej spolupráce so spoločnosťou LIDL Slovenská republika.

Celý článok


Svetový deň hygieny rúk: Keď sa dotýkame kľučiek a nákupných košíkov, akoby sme si podávali ruky s neznámymi ľuďmi

5.5.2021

Boj s pandémiou ochorenia COVID-19 sa už dlhé mesiace nesie v znamení rúšok, odstupov a umývania rúk. A práve dnes, 5. mája, si prostredníctvom každoročného Svetového dňa hygieny rúk pripomíname, aká dôležitá je prevencia pri spomalení šírenia infekcií. Svetový deň hygieny rúk je súčasťou iniciatívy Svetovej zdravotníckej organizácie SAVE LIVES: Clean your hands. Cieľom kampaní WHO je pripomenúť význam hygieny rúk nielen pre zdravotníkov, ale aj širokú laickú verejnosť. Hygienička Nemocnice AGEL Košice-Šaca MVDr. Ľubomíra Bodnárová v nasledujúcich riadkoch podrobne vysvetľuje, kedy a ako často si je potrebné umývať ruky a ktorý spôsob je ten správny?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zaznamenávajú znižovanie počtu pozitívnych pacientov

3.5.2021

Aktuálna pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa výrazne stabilizovala. Naďalej platia prísne protiepidemické opatrenia.

Celý článok


Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku s osobnými skúsenosťami v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

28.4.2021

Len pred pár dňami sa z pani Henriety stala dvojnásobná mamička. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca priviedla na svet dcérku Zoe a na rozkošné bábätko už doma čakal starší braček Adamko (3), ktorý sa narodil v roku 2017 v Nemecku. Práve preto sme sa Henrietu rozhodli vyspovedať. Ako hodnotí pôrod v zahraničí a na Slovensku? V čom vidí rozdiel a kam by išla rodiť do tretice?

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

26.4.2021

Situácia v súvislosti s epidémiou koronavírusu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva stabilizovaná. Zdravotnícke zariadenie pokračuje v čiastočne obnovenej operatíve.

Celý článok


Známy futbalista takmer 8 mesiacov po operácii: Popísal, ako sa zranil a vďaka komu sa zbavil bolesti a bariel

22.4.2021

K športu už neodmysliteľne patria aj úrazy. Svoje o tom vie futbalista Filip Maník (záložník, Bardejov), ktorý sa 9. júla 2020 zranil počas tréningu. Keďže bolesť neustupovala, napokon sa musel zveriť do rúk odborníkov a podstúpiť operáciu. Pomoc našiel v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Ako sa cíti po poslednej kontrole?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca postupne obnovuje operatívu

19.4.2021

Aktuálna pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená hospitalizovanými COVID-19 pozitívnymi pacientmi, no pomaly sa začína vracať do normálu.

Celý článok


Svetový deň hlasu: Najdôležitejšie informácie o chorobách, prevencii a v akom prípade je životne nevyhnutné vyhľadať lekára?

16.4.2021

Od roku 2003 si každoročne pripomíname Svetový deň hlasu, ktorý pripadá na 16. apríla. Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť informovanosť verejnosti či poukázať na prevenciu. Aké najčastejšie ochorenia hlasu a hlasiviek poznáme, môže ich ovplyvniť aj koronavírus, treba sa báť, keď si počas dňa opakovane odkašliavame? Na otázky odpovedá MUDr. Valéria Doláková, lekárka Otorinolaryngologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca spúšťa liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom

15.4.2021

Rok od vypuknutia epidémie koronavírusu na Slovensku upriamujeme pozornosť na zdravotné následky ochorenia spôsobeného vírusom Sars-CoV-2. Pacientov, ktorí prekonali COVID-19 trápia rôzne zdravotné komplikácie. Nemocnica AGEL Košice-Šaca preto spúšťa liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom. Zmierniť dopad ochorenia a prinavrátiť zdravie pacientom po prekonaní koronavírusu pomôže rehabilitačný program. S primárkou Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Máriou Katuščákovou sme sa rozprávali o tom, ako bude rehabilitácia týchto pacientov vyzerať v praxi.

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Počty zaočkovaných a informácie k termínom druhého očkovania

12.4.2021

Situácia v súvislosti s epidémiou koronavírusu je v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aktuálne stabilizovaná. Za mesiac od spustenia vakcinačného centra podstúpilo očkovanie 4430 záujemcov.

Celý článok


Svetový deň zdravia: Aké preventívne prehliadky odporúča Nemocnica AGEL Košice-Šaca s ohľadom na vek a pohlavie?

7.4.2021

V roku 1950 bol Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vyhlásený Svetový deň zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla. Inak tomu nie je ani teraz, pričom téma tohtoročnej kampane je „Budovanie spravodlivejšieho a zdravšieho sveta“. Práve dnes si pripomíname, že zdravie máme len jedno a treba si ho chrániť. Ako? Najlepšie prevenciou.

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Počty zaočkovaných a výskyt britskej mutácie

6.4.2021

Situáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj naďalej ovplyvňuje pandémia koronavírusu a hospitalizovaní COVID-19 pozitívni pacienti.

Celý článok


Prevádzka Nemocnice AGEL Košice-Šaca počas veľkonočných sviatkov

1.4.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca bude počas veľkonočných sviatkov fungovať v plnom režime. Aká bude prevádzka mobilného odberového miesta a očkovacieho centra?

Celý článok


Pôrody v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Testovanie rodičiek a pandemické opatrenia

30.3.2021

Ako hrozba koronavírusu ovplyvnila pôrody a aké opatrenia prijalo zdravotnícke zariadenie? Odpovede poskytol MUDr. Daniel Kelij, lekár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Počty pozitívnych a pokyny k očkovaniu

29.3.2021

Situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je v Nemocnici AGEL Košice-Šaca nateraz stabilizovaná. Spustilo sa očkovanie záujemcov nad 60 rokov.

Celý článok


Otvorene o epilepsii – neurologickom ochorení mozgu, ktoré je aj v dnešnej dobe spájané s mnohými predsudkami

26.3.2021

S diagnózou epilepsia vo svete aktuálne žije viac ako 65 miliónov ľudí. Na Slovensku sa na ochorenie lieči asi 60 tisíc pacientov. O živote s touto chorobou, jej diagnostike a liečbe sme sa pri príležitosti Svetového dňa epilepsie (26. marec) zhovárali s primárkou neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Evou Rozprávkovou, ktorá poskytla informácie aj o tom, ako sa zachovať v prípade, že sme svedkom epileptického záchvatu človeka a poradila, ako poskytnúť prvú pomoc.

Celý článok


Farmaceutky AGEL lekární o boji s pandémiou: „Sme zásobení a pripravení na všetky možnosti“

25.3.2021

Koronavírusu čelí celý svet už viac než rok a výrazne zasiahol do všetkých sfér. Zmena sa prejavila aj v správaní zákazníkov AGEL lekární, ktorí čoraz častejšie začali siahať po výživových doplnkoch, čo farmaceutky považujú za pozitívny trend. Ktoré vitamíny sa predávajú najviac a o čo sa v lekárňach snažia?

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca a informácie k očkovaniu náhradníkov

23.3.2021

Situácia v súvislosti s epidémiou koronavírusu je v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aktuálne stabilizovaná. Lekári z očkovacieho centra podali vakcínu 1726 registrovaným uchádzačom o očkovanie. Veľký záujem je o zaradenie do zoznamu náhradníkov, nemocnica čakateľom odporúča využiť registráciu v „Čakárni“ portálu korona.gov.sk.

Celý článok


Svetový deň Downovho syndrómu: Výskyt ochorenia na Slovensku, akým vyšetrením sa dá odhaliť?

22.3.2021

Vďaka včasnej liečbe môžu deti s Downovým syndrómom žiť dlhšie. Čo je jeho príčinou a ako vyzerá život týchto usmievavých detí? Na otázky odpovedá primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca ďakuje košickým hokejistom za finančný dar

22.3.2021

Hokejový klub HC Košice venuje Nemocnici AGEL Košice-Šaca časť finančného výťažku z aukcie dresov, v ktorých Oceliari odohrali zápas na podporu zdravotníkov. Nemocnica darované prostriedky použije na dofinancovanie nákupu vybavenia pre ambulantnú liečbu pacientov po prekonaní koronavírusu.

Celý článok


Prvé reakcie na očkovacie centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca

19.3.2021

Vakcinačné centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca je v prevádzke už týždeň. Jeho denná kapacita je 200 očkovancov. Od uplynulého štvrtka teda vakcináciu absolvovalo viac ako tisíc záujemcov. Aké mali s prístupom na Poliklinike VA U. S. Steel skúsenosti?

Celý článok


Známy hádzanár Dominik Krok hovorí o skúsenostiach s Nemocnicou AGEL Košice-Šaca

19.3.2021

Nepríjemné úrazy sa nevyhýbajú ani športovcom. Svoje o tom vie aj Dominik Krok, ľavá spojka hádzanárskeho tímu Tatran Prešov, ktorý sa ocitol v rukách lekárov a fyzioterapeutov Nemocnice AGEL Košice-Šaca po tom, ako mu na tréningu nečakane „prasklo“ v ramene a spustil sa kolotoč problémov.

Celý článok


Výstavba moderného urgentného príjmu napreduje napriek pandémii

17.3.2021

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je ovplyvnená pandémiou a počtom hospitalizovaných COVID-19 pozitívnych pacientov. Rušno je však aj pred hlavnou budovou, pred ktorou už pár mesiacov prebieha výstavba urgentného príjmu. Ako bude vyzerať a v čom bude výnimočný?

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca a informácie o očkovacom centre

15.3.2021

Aktuálna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je v Nemocnici AGEL Košice-Šaca momentálne stabilizovaná. Od štvrtka 11. marca 2021 patrí zdravotnícke zariadenie k oficiálnym očkovacím centrám.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa stala vakcinačným centrom

11.3.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa od dnes stala oficiálnym vakcinačným centrom. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky národnej vakcinačnej stratégie, môžu od dnes, t.j. od 11. marca 2021 absolvovať očkovanie aj na Poliklinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva stabilizovaná

8.3.2021

Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca klesá, situácia v zdravotníckom zariadení je stabilizovaná. Prinášame aktuálne čísla z pondelka, 8. marca.

Celý článok


Deň pandémie, na ktorý lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca nikdy nezabudne

5.3.2021

Presne pred rokom, 6. marca 2020 bol na Slovensku potvrdený prvý prípad koronavírusu. Pandémia COVID-19 zmenila naše životy od základov. Svoje o tom vie aj MUDr. Adriána Maceášiková, všeobecná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorá dnes vôbec nemusela byť tam, kde je. Opatrenia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 dramaticky ovplyvnili jej nástup do práce.

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je nateraz stabilizovaná

1.3.2021

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená počtom hospitalizovaných COVID-19 pozitívnych pacientov, momentálne sa ju ale darí držať pod kontrolou. Ako vyzerajú najnovšie čísla mapujúce stav v zdravotníckom zariadení?

Celý článok


Čo sa stane, ak na mesiac úplne vylúčime alkohol a ako zistiť, že človek je už závislý?

25.2.2021

Čísla hovoria za všetko. Až 400 000 ľudí na Slovensku je závislých od alkoholu. O tom, že cesta za triezvym životom nie je jednoduchá, no oplatí sa na ňu vykročiť, sme sa zhovárali s klinickou psychologičkou Nemocnice AGEL Košice-Šaca PhDr. Máriou Humeníkovou.

Celý článok


Aktuálna pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

23.2.2021

Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca mierne klesol, situácia v zdravotníckom zariadení je stabilizovaná. Ako vyzerajú aktuálne čísla z pondelka, 22. februára?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca darovala 38 postelí ľuďom v núdzi

19.2.2021

Pandémia koronavírusu zasiahla všetkých a mnohým skomplikovala už aj tak náročnú situáciu. V týchto časoch je o to nevyhnutnejšie podávať pomocnú ruku a prejavovať ľudskosť. Práve preto sa Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s. rozhodla, že 38 pôvodných postelí daruje neziskovej organizácii OÁZA – nádej pre nový život, n.o., ktorá je útočiskom pre ľudí v krajnej núdzi a bez domova.

Celý článok


Aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Počet pozitívnych zamestnancov klesá

16.2.2021

Pandémia koronavírusu neobišla ani Nemocnicu AGEL Košice-Šaca. Momentálne je však situácia stabilizovaná. Dobrou správou taktiež je, že počet pozitívnych prípadov v radoch zamestnancov sa zmenšuje.

Celý článok


Aktuálna pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

8.2.2021

Počet zamestnancov s ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca mierne klesol, aktuálne zdravotníckemu zariadeniu chýba 219 zamestnancov, prevádzka na viacerých oddeleniach preto zostáva naďalej obmedzená.

Celý článok


Počet onkologických pacientov stúpa. Lekári zvádzajú boj nielen s ochorením, ale aj dezinformáciami z internetu

4.2.2021

Zhoršujúce sa životné prostredie, nesprávna životospráva a vysoká miera stresu spôsobujú nárast civilizačných ochorení, ktoré trápia čoraz väčšiu časť populácie. Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine (4. február) sme sa zhovárali s lekárom z Mamárneho centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Ladislavom Saksunom, PhD., ktorý sa venuje liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami prsníkov.

Celý článok


Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zostáva nezmenená

1.2.2021

Počet pacientov a zamestnancov s ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca mierne stúpol. Kapacita covidového oddelenia je plne využitá. Nemocnici aktuálne chýba 254 zamestnancov, v dôsledku čoho boli zrušené ďalšie plánované výkony a obmedzená prevádzka na viacerých oddeleniach, vrátane Kliniky liečebnej rehabilitácie.

Celý článok


Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj darcovstvo krvi

26.1.2021

Ako je známe, krv je najvzácnejšia tekutina na svete. Bez nej by sme nemohli žiť a potreba darovania krvi je aktuálna celoročne. Bez ohľadu na to, či nás sužuje pandémia alebo nie. Za uplynulých 12 mesiacov ale na Hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca zaznamenali menší počet darcov.

Celý článok


Aktuálna pandemická situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je stabilizovaná

25.1.2021

Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca vzrástol. Vedenie zdravotníckeho zariadenia pozastavilo výkony na krčnom oddelení a všetky výkony plastickej chirurgie. Napriek nárastu pozitívnych prípadov v radoch zamestnancov a navýšeniu hospitalizovaných pacientov na COVID oddelení je situácia v nemocnici naďalej stabilizovaná.

Celý článok


Magický dátum v Nemocnici AGEL Košice-Šaca: Ako prvá sa na svet vypýtala Emka

21.1.2021

O tom, že práve dnes máme v kalendári magický dátum, niet pochýb. Žijeme v 21. storočí, píše sa rok 2021 a zobudili sme sa do 21. januára. Počas tohto výnimočného dňa sa ako prvá v Nemocnici AGEL Košice-Šaca narodila rozkošná Emka, ktorá svojim rodičom urobila obrovskú radosť.

Celý článok


Očkovanie zamestnancov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

19.1.2021

O pacientov sa starajú s obdivuhodným nasadením aj v náročnej pandemickej situácii. Keďže však nemôžu zabúdať ani na svoje zdravie, zamestnanci Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa rozhodli pre vakcináciu. Všetci, ktorí o ňu požiadali, už prvú očkovaciu dávku prijali.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca pandemickú situáciu zvláda

18.1.2021

Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca prijalo viaceré organizačné opatrenia, aby čo najkvalitnejšie zvládlo zdravotnú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 a takisto aj o pacientov s inými diagnózami.

Celý článok


Príhovor riaditeľa Nemocnice AGEL Košice-Šaca a najvýraznejšie momenty roka 2020

12.1.2021

Prelom rokov je obdobím, kedy aspoň na chvíľu spomalíme a ponoríme sa do seba. Premýšľame o tom, čo nám uplynulý rok dal, čo si vzal a aké emócie v nás zanechali udalosti, ktoré priniesol. O výnimočnosti roku 2020 niet pochýb. Nielen slovenské zdravotníctvo zažíva veľký nápor a pravdepodobne najťažšiu skúšku vo svojej histórii. Ako uplynulý rok hodnotí a s čím vstupuje do roku 2021, na to sme sa opýtali riaditeľa Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jána Slávika, MBA.

Celý článok


Reprofilizácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

11.1.2021

Keďže Nemocnica AGEL Košice-Šaca bola zaradená medzi subjekty hospodárskej mobilizácie, aj v tomto zdravotníckom zariadení sa realizovala potrebná reprofilizácia lôžok pre covid pozitívnych pacientov.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa v roku 2020 narodilo viac dievčat: O koľko „vyhrávajú“ nad chlapcami?

7.1.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca patrí medzi tie zdravotnícke zariadenia, ktoré budúce mamičky s obľubou vyhľadávajú. A svedčia o tom aj čísla za uplynulých dvanásť mesiacov.

Celý článok


Majster sveta vo vodnom lyžovaní Miroslav Hríbik chodí za svojím lekárom nerád, ale ak musí, tak jedine do Nemocnice AGEL Košice-Šaca

5.1.2021

Košičan Miroslav Hríbik, majster sveta vo vodnom lyžovaní a wakeboardingu sa do Nemocnice AGEL Košice-Šaca pravidelne vracia a na svojho lekára nedá dopustiť. Túto zimu sa pripravuje pravdepodobne na svoju poslednú športovú sezónu. Pred sviatkami stihol absolvovať operáciu menisku a porozprávať sa s nami o svojich skúsenostiach s lekármi.

Celý článok


Lekár z Nemocnice AGEL Košice-Šaca spomína na svoju najťažšiu silvestrovskú službu

30.12.2020

Hoci každý túži po tom, aby najkrajšie sviatky roka strávil v kruhu svojej rodiny, niekedy si nešťastná udalosť vyžiada svoju daň a na Silvestra sa v nemocniciach objavia pacienti, ktorí potrebujú urgentnú zdravotnú starostlivosť. Oslavy Nového roka tak so sebou prinášajú nielen radosť, ale v prípade hazardu a nepozornosti aj poranenia, ktoré sú neraz vážne. Naozaj sú najkritickejším obdobím roka práve silvestrovské oslavy?

Celý článok


Farmaceutky AGEL lekární o skúsenostiach z roku 2020: „Nič podobné sme nezažili“

29.12.2020

Pandémia koronavírusu zasiahla mnohé odvetvia a nevyhla sa ani lekárňam. O tom, čo všetko so sebou priniesol rok 2020 a aké zmeny zaznamenali, sme sa rozprávali so zodpovednými farmaceutkami PharmDr. Katarínou Sklenárovou a Mgr. Luciou Vargovou, ktoré sa vôbec netajili tým, že uplynulých 12 mesiacov bolo naozaj neštandardných. Prečo?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca má novú magnetickú rezonanciu. Najväčšia logistická operácia nemocnice za posledné desaťročia

28.12.2020

Ťažká technika, dva kamióny a personál v pohotovosti. Presne tak to vyzeralo počas utorka 8. decembra 2020, kedy sa v areáli Nemocnice AGEL Košice-Šaca realizovala výnimočná „operácia“. Úloha bola náročná, ale jasná – presunúť 8 tonovú magnetickú rezonanciu do priestorov Šport-artro centra. Kompetentní nenechali nič na náhodu a ešte predtým, ako sa začalo s náročným prevozom, statik skontroloval samotný nadjazd, ktorý musel udržať až 23 ton. Nový prístroj začne slúžiť pacientom už od januára 2021.

Celý článok


Na čom si pochutia pacienti 24. decembra v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

22.12.2020

Niekedy zdravotný stav nedovoľuje, aby pacienti Nemocnice AGEL Košice-Šaca strávili tie najkrajšie sviatky roka doma, v kruhu svojej rodiny. Personál sa im ale snaží navodiť vianočnú atmosféru aspoň výzdobou či chutnou štedrou večerou. Čo si nájdu na tanieri?

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca obhájila titul Nemocnica roka

16.12.2020

Nemocnica AGEL Košice-Šaca, ktorá bola odovzdaná do užívania presne 15. decembra 1970, v týchto dňoch oslavuje nielen 50. výročie svojho vzniku, ale zároveň aj svoj ďalší obrovský úspech. Nemocnica sa podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) stala Nemocnicou roka 2020 v kategórii všeobecných nemocníc, čím obhájila titul z minulého roka.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca oslavuje 50. výročie svojho vzniku

16.12.2020

Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a jej zamestnanci si v týchto dňoch pripomínajú históriu vzniku tohto zdravotníckeho zariadenia, ktoré si za 50 rokov svojej existencie vybudovalo dobré meno medzi pacientmi i zdravotníkmi a prestížnu pozíciu v sieti slovenských nemocníc.

Celý článok


Posledné testovanie pred Vianocami: Aké sú výsledky a aký režim bude v Nemocnici AGEL Košice-Šaca platiť počas sviatkov?

4.12.2020

Ku koronavírusu je potrebné pristupovať zodpovedne, a preto aj tento štvrtok a piatok patril v Nemocnici AGEL Košice-Šaca antigénovému testovaniu zameranému na zamestnancov. Ako to dopadlo?

Celý článok


Tri kroky ku krásnemu úsmevu alebo ako na správnu starostlivosť o zuby

27.11.2020

Krúžiť či prechádzať po zuboch zhora nadol? Ktorá zubná pasta a aká kefka? Fungujú domáce recepty na bielenie zubov? Pýtali sme sa MDDr. Borisa Verbu, primára I. Dentálnej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorý okrem odpovedí na spomínané otázky vymenoval najčastejšie chyby, ktorých sa pri starostlivosti o zuby dopúšťame a vysvetlil, ako ich kvalitu ovplyvňuje nevhodné stravovanie.

Celý článok


Odpovedáme na najčastejšiu otázku: Môže byť otecko pri pôrode

26.11.2020

Keďže pandémia koronavírusu ovplyvnila aj samotné pôrody, často sa na Nemocnicu AGEL Košice-Šaca obraciate s otázkou, prostredníctvom ktorej zisťujete, či pri pôrode môže byť aj otecko. Preto sme sa tejto téme rozhodli venovať podrobnejšie.

Celý článok


Čo sa deje s odpadom po plošnom testovaní v Nemocnici AGEL Košice-Šaca a aké sú výsledky?

23.11.2020

Zdravotníci, ktorí vykonávajú odbery počas testovania antigénovými testami, sú zahalení od hlavy až po päty v osobných ochranných pracovných pomôckach. Takýmto spôsobom sa chránia, aby v prípade kontaktu s pozitívnou osobou neochoreli aj oni sami. Čo sa však deje so samotným odpadom, ktorý sa vyprodukuje? Napríklad aj počas dnešného plošného testovania v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

Celý článok


Lekár z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Za 50 rokov pomohol 26 000 pacientom

20.11.2020

Vynikajúci a obdivuhodný odborník MUDr. Ján Babík, CSc., ktorý stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku, doslova žije pre svoju prácu. Na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca pracuje úctyhodných 50 rokov. Ako si spomína na svoje profesijné začiatky, ktoré dni sú pre neho tie najkrajšie či najhoršie a aké „zázraky“ sa mu s kolegami podarili?

Celý článok


Lekár z urgentného príjmu: ,,Ako ma ovplyvnila epidémia koronavírusu“

18.11.2020

Prísne epidemické opatrenia, obavy pacientov i personálu a v podvedomí neustále prítomná myšlienka na možnosť nákazy. To všetko so sebou priniesla pandémia koronavírusu, ktorá nás v prvej vlne vystrašila, a s ktorou sme sa postupne naučili žiť. O tom, ako ovplyvňuje každodenný život zdravotníkov sme sa rozprávali s vedúcim lekárom Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jurajom Mikom.

Celý článok


Dnešná (ne)sloboda z pohľadu lekárov Nemocnice AGEL Košice-Šaca

16.11.2020

K 17. novembru už neodmysliteľne patrí aj fakt, že práve v tento moment si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Pri tejto príležitosti sme oslovili lekárov Nemocnice AGEL Košice-Šaca a spýtali sa ich, ako z pohľadu zdravotníkov vnímajú dnešnú slobodu i neslobodu a opatrenia v súvislosti s koronavírusom.

Celý článok


Svetový deň diabetu: Ako môžete nástup ochorenia znížiť alebo oddialiť?

14.11.2020

Epidémia tretieho tisícročia. Aj tak by sa dala nazvať cukrovka, ktorá patrí k chronickým ochoreniam. Ako sa prejavuje, čo má na diabetes vplyv a či sa ho môžeme úplne zbaviť, k tomu sa v nasledujúcom rozhovore pri príležitosti dnešného Svetového dňa diabetu vyjadrila MUDr. Kamila Babjaková, lekárka z Diabetologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Medzinárodný deň nevidiacich: Aké sú príčiny vrodenej slepoty a pri akých úrazoch môžeme stratiť zrak?

13.11.2020

Keďže si práve dnes pripomíname Medzinárodný deň nevidiacich, ktorý oslavujeme už od roku 1946, oslovili sme MUDr. Moniku Lischkovú z Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Lekárka z Očného oddelenia v nasledujúcom rozhovore vysvetlila, ktoré úrazy sú pre zrak nebezpečné a ako vyzerá starostlivosť o nevidiaceho pacienta.

Celý článok


Aké sú príznaky rakoviny prostaty a kedy je najvyšší čas navštíviť odborníka?

12.11.2020

Všimli ste si, že počas novembra sa niektorí muži vôbec neholia a nie je to len záležitosťou imidžu? Týmto spôsobom upozorňujú na vážne mužské ochorenia, ako je napríklad rakovina prostaty či semenníkov. Kampaň MOVEMBER, ktorej názov vznikol spojením slov noVEMBER a anglického MOustache (preklad fúzy), pomáha podporovať aj samotnú prevenciu. O tom, ako prebieha diagnostika a aké sú prognózy, sme sa rozprávali s vedúcim lekárom Urocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Igorom Milichovským.

Celý článok


Mobilný odberový tím Nemocnice AGEL Košice-Šaca testoval členov orchestra Štátnej filharmónie Košice

10.11.2020

Zamestnanci Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa včera v rámci mobilného odberu presunuli do priestorov Domu umenia, kde na prítomnosť ochorenia Covid-19 otestovali 50 členov orchestra Štátnej filharmónie Košice.

Celý článok


Výsledky druhého plošného testovania v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

9.11.2020

Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa k testovaniu stavia zodpovedne. Rovnako tak aj zamestnanci a pacienti, ktorí v piatok 6. novembra podstúpili pretestovanie na koronavírus COVID-19. Ako to dopadlo?

Celý článok


Výstavba nového urgentného príjmu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca pokračuje podľa plánu

6.11.2020

Nemocnica AGEL Košice-Šaca pokračuje vo výstavbe nového urgentného príjmu. Stavebné práce napredujú podľa schváleného harmonogramu, nakoľko ani druhá vlna pandémie koronavírusu nemala na ich priebeh doposiaľ negatívny vplyv. Nový urgentný príjem by mal byť hotový najneskôr v januári 2022. Zhotoviteľom stavby je na základe výsledku verejného obstarávania spoločnosť MARCUS INDUSTRY, a.s.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca majú novinku. Stany na testovanie na koronavírus vystriedali moderné kontajnery

5.11.2020

Pociťujete zdravotné ťažkosti a chcete vedieť, či Vaše telo náhodou nebojuje s pandémiou koronavírusu? Plánujete vycestovať do zahraničia alebo sa výsledkami testov musíte preukázať zamestnávateľovi? V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa môžete dať otestovať v úplne nových priestoroch.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca otestovali 3570 ľudí. Do celoplošného testovania sa zapojilo 127 zdravotníkov nemocnice

2.11.2020

Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa zapojila do celoplošného testovania obyvateľov na koronavírus COVID-19. Netestovali však iba počas víkendu, ale už koncom uplynulého týždňa. Celkovo sa im podarilo odobrať a vyhodnotiť 3570 vzoriek, pričom pozitívny výsledok testu zaznamenali v 29 prípadoch. Pomocnú ruku pri testovaní podalo 127 zdravotníkov nemocnice, ktorí pomáhali nielen na svojom pracovisku, ale aj ako dobrovoľníci odberových tímov v rámci mesta a okolia.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca pomáha pri celoplošnom testovaní

30.10.2020

Na plošnom testovaní obyvateľov Slovenska, ktoré sa uskutoční počas víkendu, participuje aj Nemocnica AGEL Košice-Šaca. V prvom kole testovania boli na prítomnosť ochorenia COVID-19 otestovaní všetci hospitalizovaní pacienti a zamestnanci nemocnice. Následne antigénové testovanie podstúpia aj rodinní príslušníci zamestnancov.

Celý článok


Prejavy psoriázy je možné potlačiť natoľko, že pacienti dosahujú až bezpríznakový stav

29.10.2020

Napriek tomu, že psoriáza nepatrí k život ohrozujúcim ochoreniam, kvalitu života pacientov, ktorí sa na ňu liečia, ovplyvňuje veľmi výrazne. O úskaliach tohto kožného ochorenia a možnostiach jeho liečby sme sa pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, pripadajúceho na 29. október, zhovárali s MUDr. Katarínou Drotárovou, primárkou Estetique centra z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Z darovania krvi netreba mať obavy ani v čase pandémie. Lekári ju potrebujú pri operáciách akútnych stavov, úrazoch, pre onkologických pacientov aj rodičky

23.10.2020

Hematologicko-transfúzne oddelenie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca od začiatku roka zaregistrovalo viac ako 2200 darcov, vďaka ktorým sa podarilo získať takmer tisíc litrov život zachraňujúcej tekutiny. Vplyvom pandémie koronavírusu evidujú pokles darcov. O aktuálnej situácii, epidemických opatreniach, ale aj zdravotných pozitívach darovania krvi sme sa rozprávali s primárkou Hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Annamáriou Bratkovou.

Celý článok


Život prvého bariatrického pacienta Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa po operácii radikálne zmenil: Smrť mu dýchala na krk, teraz bez problémov behá

20.10.2020

Marian Manasil (54) bol prvým pacientom, ktorý v roku 2018 v Nemocnici AGEL Košice-Šaca podstúpil bariatrickú operáciu. A pred pár dňami sa sem opäť vrátil - na kontrolu. Pri tejto príležitosti sme ho vyspovedali a Marian, z ktorého je dva roky po zákroku celkom iný človek, na všetky naše otázky odpovedal naozaj úprimne. Rozhodol sa totiž vyrozprávať svoj príbeh, aby sa ostatní ľudia mohli poučiť na jeho chybách.

Celý článok


Všetko, čo by ste mali vedieť o menopauze

19.10.2020

Keďže menopauza je pre mnohé ženy obávaným obdobím, primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti MUDr. Otto Tomašu z Nemocnice AGEL Košice-Šaca nám pri príležitosti Svetového dňa menopauzy poskytol rozhovor. Dozviete sa v ňom, s akými negatívnymi sprievodnými javmi sa stretáva v praxi, ako sa dajú mierniť a čo má vplyv na priebeh samotnej menopauzy?

Celý článok


Ako škodíme našej chrbtici a prečo by sme mali sedieť na labilnej stoličke?

16.10.2020

Vedeli ste, že 16. október patrí Svetovému dňu chrbtice, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť o chrbtici a problémoch spojených s ňou? A keďže si tento medzinárodný deň pripomíname práve dnes, prinášame vám rozhovor s prednostom Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Ľudovítom Želinským, PhD., ktorý v nasledujúcich riadkoch vysvetlil, prečo chrbtica nie je geneticky pripravená na vekové kategórie, aké máme dnes, kedy je najvyšší čas vyhľadať pri problémoch odborníka a popísal chyby, ktoré najčastejšie robíme.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca odštartovali antigénové testovanie

16.10.2020

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca dnes spustili antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 už aj pre verejnosť. Prvé vzorky rýchleho testovania patrili hráčkam basketbalového klubu Young Angels Košice. Po zamestnancoch a pacientoch vyžadujúcich urgentnú zdravotnú starostlivosť ide o prvý komerčný subjekt, ktorý v šačianskej nemocnici podstúpil testovanie týmto spôsobom.

Celý článok


Ako na správnu hygienu rúk

15.10.2020

Učíme to malé deti, no spôsob, ako si umývať ruky správne a dôkladne, si častokrát potrebujú osvojiť aj dospelí. A to nielen v dobe, kedy bojujeme s pandémiou. Svetový deň umývania rúk (15. október) určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2008 s cieľom zvyšovať povedomie o význame uplatňovania hygienických návykov. O tom, prečo je hygiena rúk dôležitá a ako ju správne vykonávať, sme sa rozprávali s hygieničkou Nemocnice AGEL Košice-Šaca MVDr. Ľubomírou Bodnárovou.

Celý článok


Kto sa skrýva pod „maskou“

13.10.2020

Vykonávajú prácu, ktorú im rozhodne nikto nezávidí a zaslúžia si obdiv širokej verejnosti. Reč je o zdravotníkoch, ktorí si každé ráno obliekajú ochranné obleky, aby zabezpečili testovanie ľudí. Napríklad aj pred Nemocnicou AGEL Košice-Šaca, kde sa v mobilnom odberovom mieste vykonávajú výtery na dôkaz PCR SARS CoV-2. Ak ste rozmýšľali nad tým, kto sa vlastne skrýva pod „maskou“ a ako vyzerá ich bežný deň, vedúca sestra Ušno-nosno-krčného oddelenia Bc. Mária Šoltésová nám prezradila nielen to.

Celý článok


Stresová reakcia je ako plynový pedál v aute

9.10.2020

Rýchle životné tempo, pracovná záťaž, povinnosti, stres. Je čoraz náročnejšie zvládnuť tlak, ktorý prirodzene vyplýva z veľkého množstva úloh a vysokých nárokov, ktoré sú na človeka kladené. Chceme byť dobrými rodičmi, pozornými partnermi, úspešnými v práci, žiť zdravým životným štýlom a zároveň mať čas aj na seba. Je vôbec možné skĺbiť toto všetko plnohodnotne dohromady a zachovať si pritom duševné zdravie?

Celý článok


Nové lekárky zhodnotili prvé dni v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

8.10.2020

Začiatkom septembra rady našich lekárov posilnili dve doktorky. Jedna nastúpila na Kliniku muskuloskeletárnej a športovej medicíny a druhá na Očné oddelenie. A keďže obe už majú za sebou svoj prvý mesiac v práci, spýtali sme sa ich, ako sa im v Nemocnici AGEL Košice-Šaca páči?

Celý článok


Október – mesiac úcty k starším. Na zamyslenie: „Starneme tak, ako sme žili…“

6.10.2020

Keďže október je mesiacom úcty k starším, prinášame Vám príhovor kolektívu z Oddelenia dlhodobo chorých, ktorí sú s našimi seniormi v dennom kontakte.

Celý článok


Nemocnica v Košiciach-Šaci je nielen najlepšia, ale aj voňavá

6.10.2020

V útrobách Nemocnice AGEL Košice-Šaca by ste márne hľadali typický nemocničný pach. Jej chodbami sa totiž nesú vône od výmyslu sveta. Okrem nedávno získaného víťazstva v ankete Košičan roka by jej preto pokojne mohol prináležať aj štatút „prvej voňavej nemocnice.“

Celý článok


Moderné prístroje pomáhajú zachrániť tých najbezbrannejších

5.10.2020

Pomáhajú lekárom v boji o záchranu života tých najmenších. Na Novorodeneckom oddelení Nemocnice AGEL Košice-Šaca majú lekári k dispozícii modernú resuscitačnú jednotku. Nemocnica ho dostala v rámci dlhoročnej spolupráce so spoločnosťou LIDL Slovenská republika.

Celý článok


O zdravie pacientov v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa stará 236 lekárov

1.10.2020

Hoci si každý želá, aby bol hlavne zdravý, bez lekárov si náš život už nevieme ani len predstaviť. A aj preto oslavujeme ich prácu, ktorá ide ruka v ruke s poslaním, 1. októbra, kedy si pripomíname Medzinárodný deň lekárov. Pri tejto príležitosti sme sa pozreli na to, ako to vyzerá u nás - v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Naučme sa počúvať svoje telo a srdce, oni sa totiž nemýlia

29.9.2020

Keďže 29. septembra si každoročne pripomíname Svetový deň srdca, oslovili sme kardiologičku Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Natáliu Vaňovú, EMBA, ktorá poukázala na fakty, ktoré rozhodne netreba ignorovať. Taktiež sa s nami podelila o tipy, ako podporiť činnosť srdca a možno Vás aj prekvapí, prečo je pitie kávy ešte zdravšie, ako si myslíte.

Celý článok


Prešovskí extraligoví volejbalisti testovali svoju výkonnosť

29.9.2020

Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov dnes absolvovali v Košiciach každoročné diagnostické vyšetrenia. Lekári z ambulancie športového lekárstva na poliklinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca si pred začiatkom extraligovej volejbalovej sezóny „posvietili“ na ich výkonnosť.

Celý článok


Prešovskí extraligoví volejbalisti testovali svoju výkonnosť

28.9.2020

Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov dnes absolvovali v Košiciach každoročné diagnostické vyšetrenia. Lekári z ambulancie športového lekárstva na poliklinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca si pred začiatkom extraligovej volejbalovej sezóny „posvietili“ na ich výkonnosť.

Celý článok


Nemocnica Agel Košice-Šaca vyhrala anketu Košičan roka

25.9.2020

Ďalšie významné ocenenie. Anketu Košičan roka 2019 v kategórii Subjekty ovládla vo štvrtok 24. septembra Nemocnica AGEL Košice-Šaca. A že konkurencia bola naozaj vysoká, o tom svedčia samotní nominovaní, ktorí sa ocitli v kategórii Subjekty. O prvenstvo sa totiž uchádzala spoločnosť Labaš, občianske fórum Verejnosť proti násiliu, košické Gymnázium Poštová, kníhkupectvo ArtForum a Nemocnica AGEL Košice-Šaca, ktorá toto prestížne ocenenie napokon aj získala.

Celý článok


Biele srdce putovalo aj do Košíc

25.9.2020

Pre niekoho bežný deň, pre sestry, ktoré aj v čase neutíchajúcej pandémie koronavírusu pracujú s plným nasadením, viac než výnimočný. Piatok 25. september patril v Senci slávnostnému galavečeru a odovzdávaniu prestížneho ocenenia Biele srdce, ktoré sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky. A jedno také ocenenie putovalo aj do Nemocnice AGEL KošiceŠaca.

Celý článok


Hutníci darovali najvzácnejšiu tekutinu

21.9.2020

Dobrovoľníci z košických oceliarní dnes v rámci Hutníckej kvapky krvi, organizovanej už tradične v rámci podujatia Hutníci pre Košice 2020 – Dni dobrovoľníkov U. S. Steel Košice, darovali krv na Hematologicko-transfuziologickom oddelení polikliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca dostala stovky plienok

18.9.2020

Aj napriek tomu, že je tento rok kvôli pandemickej situácii náročnejší a hektickejší, sú ľudia a občianske združenia ochotní si pomáhať. Dôkazom toho je dar od Nadácie Križovatka, ktorá nezištne venovala Nemocnici AGEL Košice-Šaca takmer 370 plienok.

Celý článok


V nemocnici AGEL Košice-Šaca vysterilizujú denne materiál v objeme viac ako 21 tisíc litrov

10.9.2020

Je skryté pred zrakmi pacientov, ale mimoriadne dôležité pre všetkých. Reč je o centre sterilizácie v nemocniciach. Sterilizáciu zdravotníckeho materiálu v nemocnici AGEL Košice-Šaca zabezpečuje pracovisko Centrálnej sterilizácie vybavené prístrojovou technikou, počítačovým zariadením a informačným systémom patriacim k najmodernejším na Slovensku. Súčasťou deväťčlenného ženského kolektívu pracoviska sú certifikované sestry, odborníčky na dezinfekciu a sterilizáciu.

Celý článok


Koronavírus vs. chrípka: Základné odporúčania, rozdiely, tipy na posilnenie imunity a kedy je lepšie nechať deti doma!

9.9.2020

Začína sa chrípkové obdobie a epidemiologická situácia stále nie je priaznivá. Preto sme vyspovedali praktického lekára pre dospelých MUDr. Kristiána Bucsaya z Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ktorý spolu s farmaceutom Mgr. Dávidom Ferkom zodpovedal základné otázky – ako sa dá rozoznať chrípka od koronavírusu? Kedy vyhľadať lekára? Aký má názor na očkovanie a pomôžu nám aj „babské recepty“?

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zasadala Rada Asociácie nemocníc Slovenska

9.9.2020

Členovia Rady Asociácie nemocníc Slovenska sa dnes zišli na pôde Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Hlavnou témou tretieho výjazdového zasadnutia bola výmena informácií k aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou Covid-19 a príprava rokovaní o rozpočte pre rok 2021 v rezorte zdravotníctva.

Celý článok


Aké pohybové ťažkosti nás trápia najviac a prečo je rehabilitácia tak dôležitá?

8.9.2020

Svetový deň fyzikálnej terapie (8. september) je príležitosťou pripomenúť si prácu tých, ktorí nám pomáhajú zostať mobilnými a aktívnymi. História fyzioterapie sa v Šaci začala písať ešte v roku 1961, kedy v priestoroch starej nemocnice vznikol úsek fyziatrie určený pre rehabilitáciu hospitalizovaných pacientov. Neskôr, v roku 1973, bolo v Šaci otvorené 1. lôžkové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie v Československu, ktoré funguje doteraz. V dnešnej podobe už ako Klinika liečebnej rehabilitácie nemocnice AGEL Košice-Šaca. Ročne tu preliečia viac ako 8 tisíc pacientov ambulantne a tisíc formou hospitalizácie.

Celý článok


Adela Olšavská z Nemocnice AGEL Košice-Šaca Slovenkou roka Obrovský úspech po 44 rokoch práce

31.8.2020

Konkurencia bola naozaj vysoká, no prvenstvo jej patrí zaslúžene. Vedúca pôrodná asistentka Nemocnice AGEL Košice-Šaca Bc. Adelka Olšavská, ktorá o inej práci nikdy ani neuvažovala a venuje sa jej neuveriteľných 44 rokov, si v nedeľu večer odniesla z Bratislavy ocenenie Slovenka roka v kategórii ZDRAVOTNÍCTVO.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca denne vyperú tonu bielizne

4.8.2020

Nemocnica AGEL Košice-Šaca si ako jedna z mála nemocníc sama perie nemocničnú bielizeň. O celý servis sa starajú trinásti zamestnanci nemocnice a už takmer mesiac používajú aj novú práčku, ktorá zabezpečuje ergonomicky vhodnejšiu a technicky ľahšiu manipuláciu s bielizňou. Práčka vykonáva aj automatické váženie nemocničnej bielizne, čo tiež uľahčuje fyzicky náročnú prácu zamestnancov.

Celý článok


Praktické sestry si s podporou AGEL SK zvyšujú kvalifikáciu Diplomy má prvých 24 absolventiek

28.7.2020

AGEL SK, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, už 4 roky úzko spolupracuje s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a aj vďaka tomu si 24 praktických sestier z nemocníc siete AGEL SK na východnom Slovensku zvýšilo prostredníctvom štúdia kvalifikáciu na všeobecnú sestru. Vzhľadom na to, že promócie sú momentálne zrušené, vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a vedenie spoločnosti AGEL SK im slávnostne odovzdalo diplomy v priestoroch nemocnice.

Celý článok


V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa za polroka narodilo takmer 900 bábätiek Počet pôrodov stúpol

22.7.2020

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je stále viac a viac vyhľadávaným miestom, kde mamičky zo širokého okolia privádzajú svoje deti na svet. Dôkazom toho je fakt, že aj napriek šíriacej sa epidémii v prvom polroku sa narodilo o 40 bábätiek viac, ako v rovnakom období minulého roka.

Celý článok


Nemocnica AGEL Košice-Šaca prijala mimoriadne opatrenia, od zajtra budú zakázané návštevy

21.7.2020

Vzhľadom na zhoršenie epidemiologickej situácie súvisiacej s pandémiou COVID-19 Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne sprísnila režim a prijala opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu a kvôli ochrane pacientov aj zamestnancov nemocnice.

Celý článok


Namiesto cvičenia darovali 13 litrov krvi

24.6.2020

Športovci z Moldavy nad Bodvou a okolia v utorok ráno prišli do fitness centra, ale činky vymenili za ihly. Veľmi obľúbený mobilný odber krvi sa v Grizzly Fitness Club konal už piatykrát. Mladí ľudia opäť nesklamali a prišli v hojnom počte. 29 darcov sa spolu podelilo o 13 litrov krvi.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca pokračuje vo výstavbe nového urgentného príjmu

22.6.2020

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, pokračuje vo výstavbe nového urgentného príjmu. Táto stavba nebola situáciou vyvolanou novým koronavírusom zasiahnutá tak, ako projekty v iných zdravotníckych zariadeniach siete AGEL, a to predovšetkým z dôvodu, že sa vykonávali zväčša výkopové práce a prekládky sietí. Nový urgentný príjem by mal byť hotový najneskôr v januári 2022. Zhotoviteľom stavby je na základe výsledku verejného obstarávania spoločnosť MARCUS INDUSTRY, a.s.

Celý článok


Príďte darovať krv, vyšetria vám aj protilátky na koronavírus

16.6.2020

Každý rok si 14. júna celý svet pripomína svetový deň darcov krvi. Cieľom je vyzvať čo najviac ľudí, aby sa darcami stali a krv darovali pravidelne. Pri tejto príležitosti zdravotníci z Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, pozývajú širokú verejnosť na dva mobilné odbery počas mesiaca jún.

Celý článok


Ortopédi v Šaci si zdokonaľujú chirurgické zručnosti na suchých modeloch

10.6.2020

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je výučbovým strediskom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, má k dispozícii výučbové pracovisko pre medikov, absolventov, ale aj mladých lekárov. Operáciu ramenného či bedrového kĺbu si môžu vyskúšať na trenažéri.

Celý článok


Ortopédi v Šaci si zdokonaľujú chirurgické zručnosti na suchých modeloch

5.6.2020

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je výučbovým strediskom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, má k dispozícii výučbové pracovisko pre medikov, absolventov, ale aj mladých lekárov. Operáciu ramenného či bedrového kĺbu si môžu vyskúšať na trenažéri.

Celý článok


V hyperbarickej komore sa liečia poruchy sluchu, ale aj otravy oxidom uhoľnatým

29.5.2020

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, má na svojom špecializovanom pracovisku k dispozícii 13 miestnu hyperbarickú komoru. Hyperbarická oxygenoterapia slúži ako jediná účinná a rýchla liečba pri otravách oxidom uhoľnatým, liečia sa ňou však aj pacienti z oddelenia otorinolaryngológie a neurológie, či potápači a športovci.

Celý článok


Košická rehabilitácia funguje naplno, opatrenia ale naďalej platia

28.5.2020

Klinika liečebnej rehabilitácie Nemocnice Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, zaznamenala po uvoľnení epidemiologickej situácie zvýšený počet pacientov. Klinika fungovala aj v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, avšak v obmedzenom režime, v týchto dňoch sa už vracia do bežného režimu.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca opäť môžete absolvovať preventívnu prehliadku

22.5.2020

Diagnostické centrum Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, na základe uvoľňovania opatrení v súvislosti s pandémiou spúšťa od pondelka 25. mája 2020 preventívne prehliadky pre klientov. Vyšetrovať sa bude v plnom rozsahu, avšak za sprísnených hygienických opatrení.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca vyšetria protilátky na COVID-19 z krvi aj samoplatcom

21.5.2020

V Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, vyšetria zdravotníci prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 v krvi aj samoplatcom. Svoj záujem o vyšetrenie je nutné nahlásiť na telefónne číslo 055 7234 333. Samoplatca zaplatí za vyšetrenie 19,- EUR priamo na recepcii nemocnice.

Celý článok


Nemocnice siete AGEL postupne uvoľňujú opatrenia a rušia covidové lôžka

20.5.2020

Dvanásť nemocníc, patriacich do siete AGEL, v súvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR postupne uvoľňuje opatrenia, ktoré boli prijaté vzhľadom na pandémiu koronavírusu COVID-19. Nemocnice naplno rozbiehajú plánované operácie, obnovuje sa činnosť ambulancií, ktorých činnosť bola z časti obmedzená a vyčlenené, tzv. covidové lôžka sa postupne rušia a môžu ich opäť využívať pacienti na bežných oddeleniach nemocníc.

Celý článok


V nemocniciach stále platí prísny zákaz návštev, zdravotnícke zariadenie však môže udeliť výnimku

13.5.2020

Od 11. februára 2020 platí v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, prísny zákaz návštev. Od utorka 12. mája je vo výnimočných prípadoch návšteva blízkej osoby povolená. Potrebný je predchádzajúci súhlas lekára.

Celý článok


Primátorská kvapka krvi pripomenula oslavy Dní mesta Košice

7.5.2020

Na hematologicko-transfúznom oddelení Nemocnice Košice-Šaca, ktorá je členom skupiny AGEL, sa dnes ráno uskutočnila Primátorská kvapka krvi. Krv daroval primátor mesta Jaroslav Polaček, námestníčka Lucia Gurbáľová aj zamestnanci mesta Košice.

Celý článok


Pôrodnica v Šaci opäť povoľuje otca pri pôrode

7.5.2020

Pôrodnica v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, od pondelka 11. mája 2020 opätovne povolí prítomnosť otca, alebo inej sprevádzajúcej osoby, pri pôrode.

Celý článok


Nemocnica v Košiciach - Šaci spúšťa triáž pacientov v stane pred areálom nemocnice od stredy 15. apríla

14.4.2020

Zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, budú od stredy, 15. apríla, triediť pacientov v stane pred areálom nemocnice. Triedenie, tzv. triáž pacientov budú vykonávať zamestnanci nemocnice a študenti medicíny, ktorí pôsobia v nemocnici ako dobrovoľníci.

Celý článok


Krv potrebujú onkologickí pacienti, ale aj pacienti s úrazmi a tehotné ženy po komplikovanom pôrode

9.4.2020

Transfúzie krvi sú v nemocniciach potrebné aj v súčasnom období. Napriek tomu, že plánované operačné výkony boli v nemocniciach pozastavené do odvolania, neodkladnú operatívu lekári vykonávať musia. Pomoc darcov krvi na transfuziologických oddeleniach je preto nevyhnutná aj v tomto období. Krv potrebujú onkologickí pacienti, ale aj pacienti s úrazmi a tehotné ženy po komplikovanom pôrode.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca pomáha aj dobrovoľníčka

3.4.2020

Šíriaca sa epidémia koronavírusu COVID-19 si žiada vo všetkých nemocniciach maximálne nasadenie lekárov, sestier, ošetrovateľov. Vzhľadom na mimoriadne opatrenia, ktoré boli v zdravotníckych zariadeniach prijaté, sú potrebné aj väčšie personálne kapacity na zvládnutie zmenenej organizácie každodenného chodu nemocníc počas mimoriadneho režimu. Jednou z možností, ako sa s touto situáciou vysporiadať, je aj nezištná pomoc zo strany dobrovoľníkov, prevažne z radov študentov medicíny. V Nemocnici Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, už prvá dobrovoľníčka prikladá ruku k dielu a okrem získania cenných skúseností pomáha nášmu personálu zvládať nápor, ktorý táto aktuálna epidemiologická situácia prináša.

Celý článok


200403 Koronavírus

3.4.2020

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, pripravuje vysunuté pracovisko pre vykonávanie triáže – triedenia pacientov pred vstupom do areálu nemocnice. Rovnako tak má v príprave zabezpečenie odberového miesta pre testovanie na COVID-19. V týchto dňoch sa realizuje postavenie stanov pred areálom a pracuje sa na zabezpečení materiálno-technického vybavenia.

Celý článok


Odsúdení ušili pre potreby našej nemocnice už 400 bavlnených rúšok

26.3.2020

Spolupráca Nemocnice Košice-Šaca a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia v mestskej časti Košice-Šaca funguje dlhé roky. Odsúdení v rôznych obdobiach počas roka pomáhajú s prácami v areáli nemocnice, ako je kosenie trávy v nemocničnom parku či čistenie vonkajších plôch v okolí jednotlivých budov. V týchto dňoch by sme ich, za normálnych okolností, mohli stretnúť v nemocničnom parku, kde by prebiehali jarné práce. Koronavírus ovplyvnil aj túto spoluprácu. „Vzhľadom na prvotné prepuknutie ochorenia COVID-19 boli prijaté osobitné opatrenia na všetkých pracoviskách, kde vykonávajú akúkoľvek pracovnú činnosť obvinení a odsúdení. Prijaté opatrenia súvisia a nadväzujú na vývoj šírenia ochorenia. Dočasne bolo pozastavené vykonávanie prác na niektorých vonkajších pracoviskách z objektívnych dôvodov, a to najmä z dôvodov zabezpečenia ich ochrany, aby sme v maximálnej miere eliminovali riziko ich nakazenia vírusom. O pozastavení a opätovnom spustení pracovných činností na vonkajších pracoviskách sa rozhoduje individuálne, a to vzhľadom na typ pracoviska a prípadnú možnosť ohrozenia vírusovým ochorením,“ uviedla kpt. Mgr. Monika Kacvinská, hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže. Preto v týchto dňoch odsúdení šijú bavlnené rúška. „Doposiaľ nám Ústav na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia v mestskej časti Košice-Šaca dodal 400 ks rúšok, ktoré sú distribuované aj medzi našich zamestnancov na rôznych úsekoch. Táto forma spolupráce nás veľmi teší aj vzhľadom na fakt, že jednorazové ochranné tvárové masky sa v tomto období v nemocnici spotrebúvajú v oveľa väčších množstvách ako zvyčajne,“ uviedol riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Celý článok


V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí

26.3.2020

V pôrodnici Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, sa v tomto roku narodilo už 436 bábätiek. Je to o 74 viac ako v rovnakom období v minulom roku.

Celý článok


Darca krvi

25.3.2020

Oznam!

Celý článok


Endokrinologická ambulancia

24.3.2020

Oznam!

Celý článok


Informácie pre pacientov a náštevy

20.3.2020

Oznam!

Celý článok


Informácie pre pacientov a náštevy

18.3.2020

Od dnešného dňa, 18.3.2020, zriadila Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica pre pacientov 2 vstupy do budovy nemocnice. Vstup od lesa, zo zadnej strany nového operačného centra, je určený pacientom, ktorí idú na plánované vyšetrenie a do ambulancií všeobecného lekárstva. Vstup z bočnej strany nového operačného centra slúži pre sanitky a pacientov, ktorí idú na urgentný príjem. Pri obidvoch vchodoch stojí zamestnanec nemocnice, ktorý s pacientom vypíše tlačivo "Prehlásenie pacienta" o klinickom stave a cestovateľskej anamnéze a odmeria mu telesnú teplotu.

Celý článok


Informácie pre pacientov a náštevy

13.3.2020

Oznam!

Celý článok


AGEL lekáreň v Košiciach získala štatút "Výučbová lekáreň“

3.3.2020

Slovenská lekárnická komora pridelila štatút ,,Výučbová lekáreň“ verejnej lekárni Nemocnice Košice-Šaca, ktorá patrí do celoslovenskej siete nemocníc skupiny AGEL SK. Vďaka tomuto štatútu je možné, aby sa študenti v magisterskom študijnom programe v študijnom odbore farmácia uchádzali v tejto lekárni o odbornú prax.

Celý článok


Zmena v prístupe na urgentný príjem v nemocnici Košice-Šaca

27.2.2020

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, informuje širokú verejnosť o zmene vstupu na urgentný príjem. Zmena je nevyhnutná v súvislosti so začatím prípravných prác na výstavbu nového urgentného príjmu.

Celý článok


Pôrod v pôrodnom boxe je intímnejší a pomáha navodiť domácu atmosféru

29.11.2019

Budúce mamičky môžu v pôrodnici Nemocnice Košice-Šaca priviesť na svet svoje dieťa v pohodlí a intimite tzv. pôrodného boxu. Rodičku môže sprevádzať otec dieťaťa, prípadne iná doprevádzajúca osoba, ktorá prichádza do pôrodnice spolu s budúcou mamičkou a zostane pri nej po celý čas až do skončenia pôrodu a preloženia matky a dieťaťa na oddelenie šestonedelia.

Celý článok


Na vzdelávacom podujatí V Nemocnici Košice-Šaca sa stretli sestry z celého Košického kraja

22.11.2019

XIII. ročník vzdelávacieho podujatia pre sestry Košického kraja zorganizovala Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, v spolupráci s Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice III. Podujatie sa každoročne koná na pôde nemocnice v Šaci a je určené všetkým sestrám, ktoré majú záujem rozširovať si vedomosti v oblasti ošetrovateľskej starostlivosti.

Celý článok


Mamičky sa učili poskytnúť prvú pomoc novorodeniatkam a malým deťom

6.11.2019

Poskytnúť niekomu prvú pomoc je náročné. O to viac, keď ide o naše vlastné dieťa. Dnes si to v praxi vyskúšalo pätnásť mamičiek, ktoré do Nožičkova v Košiciach prišli aj so svojimi deťmi.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca najlepšou v prieskume INEKO za rok 2019

14.10.2019

Nemocnica Košice - Šaca 1.súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, sa podľa hodnotenia INEKO stala Nemocnicou roka 2019 v kategórii všeobecných nemocníc. Po predchádzajúcich druhých miestach tento rok na základe výborných výsledkov u všetkých šiestich hodnotených kritériích nemocnica spomedzi troch desiatok konkurentov vyhrala.

Celý článok


Deň otvorených dverí prilákal do nemocnice v Šaci 700 návštevníkov

10.9.2019

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, pripravila už III. ročník obľúbeného podujatia Deň otvorených dverí. V sobotu, 7. septembra, ponúkla zamestnancom a ich rodinám, ale aj širokej verejnosti kardiologické, očné a kožné vyšetrenia zdarma, ukázala budúcim mamičkám a oteckom zrekonštruované priestory pôrodnice a šestonedelia, hyperbarickú komoru a moderné pracovisko magnetickej rezonancie. Deti si prišli na svoje vďaka športovo-zábavným aktivitám v nemocničnom parku. Program spestrili partneri podujatia, ktorí prispeli vlastnou ponukou rôznych aktivít.

Celý článok


Operovať koleno a rameno sa učili na trenažéri

14.8.2019

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je výučbovou základňou Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravila v spolupráci s Lekárskou fakultou unikátny workshop nielen pre budúcich ortopédov. Medici, ale aj lekári, ktorí chceli zlepšiť svoje chirurgické zručnosti potrebné pri artoskopii kolena a ramena, si ich mohli natrénovať na trenažéri Virtamed. Tento workshop bol jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

Celý článok


Žije v Bratislave, ale už 3 krát prišla rodiť do Šace

24.7.2019

„Bol deň, keď som sa zobudila, vykonala bežné procedúry a pocítila neprekonateľnú radosť. Prvá, vtedy ročná dcérka, tancovala na nejakú komerčnú hiphopovinu, ja som sedela a užívala si chvíľku kedy sedím a spomenula som si na pocit, keď prišla na svet. Zavialo ma rodiť ďaleko od Bratislavy. A zavialo ma správne. A nie. Nechcela som to nechať len na báze “rozprávanie príbehu kamoške pri káve”. Založila som si blog, napísala článok a prišli ohlasy, otázky, záujem. Nasledovali cesty s našou prvorodenou.“ (https://luciahussar.com/nezaradene/moj-pribeh/) Lucka Hussar je mladá mamina, dnes už troch detí. Žijú v Bratislave, ale všetky 3 deti prišli s manželom priviesť na svet do pôrodnice v Nemocnici Košice-Šaca. Prečo si vybrala pôrodnicu na východe, ako sa tu cítila a prečo sa rozhodla opakovane k nám vrátiť, to sme zisťovali v rozhovore s ňou krátko po jej treťom pôrode začiatkom júla.

Celý článok


V šacianskej pôrodnici pomohli k vytúženému dieťatku mamičke s cystickou fibrózou

2.7.2019

V Nemocnici Košice-Šaca sa narodilo zdravé dieťatko pacientke s cystickou fibrózou. Ide o unikátny prípad. Štatistiky udávajú doposiaľ 3 takéto prípady na Slovensku, Veľká Británia eviduje 8 prípadov za posledných 10 rokov. Tehotenstvo a pôrod rodičky Katky je unikátny aj tým, že Katka donosila zdravé bábätko v stanovenom termíne pôrodu. Ochrannú ruku nad plánovaním tehotenstva, celým jeho priebehom a samotným pôrodom držal primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Nemocnici Košice-Šaca, MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Celý článok


Neurológovia v Šaci dostali ocenenie za starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou

19.6.2019

Neurologické oddelenie Nemocnice Košice-Šaca dostalo opäť ocenenie GOLD STATUS medzinárodnej európskej spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia - The European Stroke Organisation (ESO). Predmetom ocenenia je správny manažment starostlivosti o pacienta s náhlou cievnou mozgovou príhodou (NCMP) ktorý si vyžaduje viacodborovú spoluprácu.

Celý článok


Oceliarska kvapka priniesla 16 litrov krvi

18.6.2019

Nemocnica Košice-Šaca a HC Košice zorganizovali už V. ročník Oceliarskej kvapky krvi. Darovať krv prišlo celkovo 35 darcov, z toho 17 hráčov klubu, medzi ktorými boli aj úplní nováčikovia, fanúšikovia, zamestnanci klubu a rodinní príslušníci našich hokejistov.

Celý článok


Dodržiavanie zásad hygieny rúk je najefektívnejším nástrojom v prevencii nemocničných nákaz v zdravotníckych zariadeniach

10.5.2019

V týchto dňoch sme si pripomenuli „Svetový deň hygieny rúk“, ktorý sprevádza 11. ročník kampane WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) pod heslom „Bezpečná zdravotná starostlivosť pre všetkých – je to vo vašich rukách“. V prevencii šírenia infekčných ochorení zohráva významnú úlohu správne a v správnom momente vykonávaná hygiena rúk. Práve dodržiavanie zásad hygieny rúk je prioritou a najefektívnejším nástrojom v prevencii nemocničných nákaz v zdravotníckych zariadeniach.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca kompletne zrekonštruovala pôrodnicu a oddelenie šestonedelia

29.4.2019

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica uviedla do prevádzky 5 nových pôrodných boxov, 2 nové operačné sály a kompletne zrekonštruované priestory šestonedelia. Výška investície do zrekonštruovania Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a Novorodeneckého oddelenia presiahla 2 mil EUR. Spoločnosť AGEL a.s., do skupiny ktorej nemocnica v Šaci patrí, ich hradila z vlastných zdrojov.

Celý článok


V Košiciach sa stretli odborníci na liečbu ochorení chrbtice

26.4.2019

Klinika liečebnej rehabilitácie LF UPJŠ v Košiciach, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, v spolupráci so Slovenskou neurochirurgickou spoločnosťou a Technickou univerzitou v Košiciach usporiadali 25.-26. apríla už v poradí XVI. ročník Košických vertebrologických dní.

Celý článok


Nádory obličiek prenasledujú hlavne fajčiarov a obéznych ľudí

11.4.2019

Štúdium medicíny na UPJŠ ukončil v roku 2012. Vlani získal atestáciu z urológie. Počas atestačnej prípravy pôsobil na urologickej klinike v Košiciach a Prešove. Od roku 2018 je zaradený do špecializačného štúdia - onkologická urológia. Pravidelne sa zúčastňuje na vzdelávacích aktivitách, prednáškach a kurzoch doma, ale aj v zahraničí. Vo svojom odbore sa špecializuje na urologické operácie, vrátane onkologických. MUDr. Kmak Michal.

Celý článok


16. rokov Košických vertebrologických dní

27.3.2019

Klinika liečebnej rehabilitácie LF UPJŠ v Košiciach, Nemocnica Košice Šaca, 1.súkromná nemocnica v spolupráci so Slovenskou neurochirurgickou spoločnosťou a Technickou univerzitou v Košiciach usporiadajú 25.-26.4.2019 už v poradí 16. ročník Košických vertebrologických dní - konferencie s medzinárodnou účasťou. Na podujatí bude prezentovaná celá škála multidisciplinárnej diagnostiky, prevencie a najmodernejšej liečby ochorení chrbtice v podaní špecialistov zo Slovenska i zo zahraničia.

Celý článok


Chrípka na Slovensku neutícha. Viete ako sa brániť?

4.3.2019

Preplnené ambulancie ukýchaných pacientov, zákaz návštev v nemocniciach, zatvorené základné a materské školy. Jar nám už klope na dvere, no typicky zimné ochorenie - chrípka - nás aj v týchto dňoch ešte dokáže poriadne potrápiť.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca zomrela pacientka na chrípku

28.2.2019

V Nemocnici Košice-Šaca zomrela šesťdesiat dva ročná žena na chrípku. Potvrdila to patologicko-anatomická pitva.

Celý článok


Zdravotníci z nemocnice v Šaci sa podelili s bezdomovcami

12.12.2018

Zdravotníci z Nemocnice Košice-Šaca v rámci tradičnej predvianočnej aktivity NADÁCIE AGEL, vyzbierali deky, posteľné prádlo, uteráky a obuv. Tie smerovali do zariadenia pre ľudí v núdzi a bez domova Oáza – nádej pre nový život, v Bernátovciach. Zariadenie poskytuje prístrešok takmer tristo bezdomovcom.

Celý článok


Na vzdelávacom podujatí v šačianskej nemocnici sa zišlo viac ako 260 sestier

28.11.2018

Nemocnica Košice-Šaca v spolupráci s Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Košice III usporiadali v týchto dňoch XII. ročník vzdelávacieho podujatia Šačiansky deň ošetrovateľstva. Odborný program si prišlo vypočuť viac ako 260 sestier z Košického a Prešovského kraja.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca pomohla bariatria prvým dvom extrémne obéznym pacientom

24.10.2018

Chirurgická klinika v Šaci rozšírila portfólio chirurgických výkonov o bariatrické operácie. Tie pomáhajú extrémne obéznym pacientom, u ktorých nemala priaznivý účinok alebo úplne zlyhala konzervatívna liečba. Prvé operačné výkony v Šaci absolvovali dvaja pacienti naraz. Realizované boli v spolupráci s doc. MUDr. Pavlom Holéczym, CSc z partnerskej Vítkovickej nemocnice a.s. v Ostrave.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca je druhou najlepšou na Slovensku

10.10.2018

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, je podľa hodnotenia inštitúcie INEKO jednou z najlepších nemocníc na Slovenku. Spomedzi všeobecných nemocníc sa Nemocnica Košice-Šaca už po štvrtýkrát umiestnila na druhom mieste zo zariadení, ktoré boli zaradené do hodnotenia vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti. Ocenenie od neziskovej organizácie INEKO prevzal námestník riaditeľa LPS pre internistické odbory, MUDr. Ivan Skalina.

Celý článok


Tri behy naprieč Slovenskom podporia prevenciu zdravia

17.9.2018

V nedeľu 16. septembra odštartoval v Bratislave, beh zdravia, ktorého cieľom je motivovať ľudí k pohybu a zdravému životnému štýlu. Podujatie, ktoré naprieč Slovenskom prepojí Bratislavu s Banskou Bystricou a Košicami, podporia viaceré zdravotnícke zariadenia a známe tváre.

Celý článok


Budúce mamičky budú v Šaci rodiť v nadštandardných pôrodných boxoch

14.8.2018

Pôrodnica v Nemocnici Košice-Šaca, člen skupiny AGEL, spúšťa veľkú rekonštrukciu. Tá bude prebiehať v dvoch etapách a neobmedzí rodičky ani bábätká. Kompletné ukončenie rekonštrukčných prác je naplánované na druhý štvrťrok 2019. Nemocnica Košice-Šaca vyčlenila na rekonštrukciu viac ako dva milióny eur z vlastných zdrojov.

Celý článok


Nemocnici v Šaci darovali hokejisti 10 litrov krvi

19.6.2018

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, spolu s hokejovým klubom HC Košice zorganizovali už IV. ročník Oceliarskej kvapky krvi. Verejné darovanie prinieslo 10 litrov toho najvzácnejšieho, čo nám koluje v žilách. Krv prišli darovať nielen hokejisti a manažment klubu, ale aj široká verejnosť.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca si uctili prácu zdravotných sestier

21.5.2018

Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek Košice III. spolu s vedením Nemocnice Košice-Šaca, člen skupiny AGEL, pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek udelili ocenenie Biele srdce štyrom zdravotným sestrám. Pripomenuli si tak dôležitosť povolania sestier celého sveta.

Celý článok


Zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca získali najvyššie ocenenia primátora mesta Košice

11.5.2018

Oslavy Dní mesta Košice vyvrcholili 7. mája, kedy námestník primátora mesta Košice, Martin Petruško, na slávnostnom ceremoniály odovzdal vybraným jednotlivcom a kolektívom najvyššie mestské ocenenia. Dve z nich putovali do Nemocnice Košice-Šaca. Cenu primátora mesta Košice, ktorá sa každoročne udeľuje vybraným jednotlivcom i kolektívom, ktorí sa svojou činnosťou zaslúžili o rozvoj mesta, v ktorom žijú a pôsobia si prebral MUDr. Jozef Kubašovský, aj celý kolektív Muskuloskeletálnej a športovej medicíny.

Celý článok


Sety život zachraňujúcich prístrojov od Lidla pomáhajú v Šaci aj dvojčatám

29.3.2018

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, má k dispozícii 2 život zachraňujúce sety pre novorodencov, na kúpu ktorých prispeli zákazníci Lidla prostredníctvom projektu Rozprávky, ktoré potešili všetky deti. Výhrevné lôžka, fototerapeutické LED lampy na liečbu žltačky a vysokoprietoková kyslíková terapia, sú pripravené zabezpečiť potrebnú starostlivosť aj dvojčatám, ktorých sa v Šaci rodí každým rokom viac.

Celý článok


V šačianskej nemocnici pri jednom operačnom zákroku odoperovali onkologickej pacientke časť prsníka a súčasne urobili jeho rekonštrukciu

15.2.2018

Na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, sa na operačnej sále stretli plastickí chirurgovia so špecialistami z Mamárneho centra, aby pri jednom operačnom zákroku onkologickej pacientke odoperovali časť prsníka postihnutého zhubným nádorom a súčasne urobili jeho rekonštrukciu. Workshop viedli prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD. spolu s prednostom Kliniky plastickej a estetickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Nemocnice Ružinov MUDr. Drahomírom Palenčárom, PhD. Spoločne odovzdávali svoje skúsenosti a prehlbovali vedomosti mladým plastickým chirurgom a lekárom z Mamárneho centra.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca sa v roku 2017 narodilo 1 946 detí a dostali aj mená ako Achiles či Shanaya

4.1.2018

V roku 2017 sa v pôrodnici Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, narodilo 1 946 detí. Oproti predošlému roku mali mierny náskok dievčatá, ktorých sa narodilo 977. Chlapcov sa narodilo 969. Tím lekárov Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pomohol na svet v uplynulom roku aj dvojčatám a to v dvadsiatich troch prípadoch.

Celý článok


Silvestrovské úrazy, spravidla devastačné, majú na svedomí výbuchy pyrotechniky

27.12.2017

Úrazy spôsobené petardami, výbušnou pyrotechnikou, otvoreným ohňom alebo vriacim nápojom môžu znepríjemniť nielen začiatok nového roka, ale v lepšom prípade zanechať celoživotné estetické následky, v horšom spôsobiť invaliditu alebo smrť.

Celý článok


Štedrovečerný stôl láka kombináciou jedál, ktoré môžu ohroziť naše zdravie

22.12.2017

Máme pred sebou posledné dni pred tým, ako sadneme za spoločný sviatočný štedrovečerný stôl. Lekárka Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca, člen skupiny AGEL, MUDr. Katarína Hricová radí, ako predísť prejedeniu sa, problémom s trávením, ktoré by nás mohli priviesť k lekárovi.

Celý článok


Inovatívny nápad praktikanta Kliniky liečebnej rehabilitácie v Šaci vyhral na medzinárodnom sympóziu

11.10.2017

Nové techniky a technológie v medicíne boli nosnou témou XI. ročníka vedeckého kongresu AGEL Sympózium, ktoré sa konalo v dňoch 5. - 6. 10. 2017 v Olomouci. Priestor dostala aj prezentácia študenta vyššieho odborného vzdelávania strednej zdravotníckej školy v Košiciach, ktorý vykonáva prax na Klinike liečebnej rehabilitácie Nemocnice Košice-Šaca, Patrika Konrádyho. Vedeckú radu zloženú z lekárov najviacej zaujal poster prezentujúci návrh mobilnej aplikácie na diagnostiku pohybového aparátu.

Celý článok


Neurologické oddelenie šačianskej nemocnice bolo ocenené za starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou

9.10.2017

Neurologické oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, dostalo ocenenie GOLD STATUS za starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou. Ocenenie európskej spoločnosti združujúcej vedcov, lekárov a národné odborné spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia The European Stroke Organisation (ESO) bolo nemocnici udelené počas 45. slovenského a českého cerebrovaskulárneho kongresu, ktorý prebiehal od tretieho do šiesteho októbra v Košiciach.

Celý článok


Druhý ročník mobilného odberu krvi športovcom vo fitku prekvapil rekordnou účasťou darcov

13.9.2017

Zdravotníci z Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, sa opäť vybrali za darcami do terénu. Do Grizzly Fitness Clubu v Moldave nad Bodvou prišlo 47 dobrovoľných darcov, čo je o 14 viac, ako v minulom roku. Druhý ročník tejto úspešnej akcie vyniesol takmer 19 litrov krvi.

Celý článok


Gynekologicko-pôrodnícka klinika dostala nový mobilný USG prístroj

23.8.2017

Gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UPJŠ, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, dnes dostala nový mobilný USG prístroj. Slúžiť bude lekárom na pôrodníckej sále, na jednotke intenzívnej starostlivosti pri lôžku pacientok, ale aj pri gynekologických operáciách na operačnej sále. Nový mobilný ultrazvuk odovzdal nemocnici generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Celý článok


Preventívne prehliadky sú stále podceňované, zdravotníci zo Šace šíria osvetu v teréne

19.8.2017

Zdravotníci z Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, aj počas letných mesiacov neúnavne šíria osvetu o dôležitosti preventívnych prehliadok. S rôznymi diagnostickými meraniami sa zúčastňujú na športových podujatiach venovaných nielen športovcom, ale aj deťom, či celým rodinám. Merajú, vyhodnocujú, odporúčajú, odpovedajú na otázky a snažia sa presvedčiť ľudí, že zdravie je to najdôležitejšie v živote človeka a pritom tak málo sa oň staráme.

Celý článok


Prvý mobilný robot novej generácie v nemocničnom prostredí

26.7.2017

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach, Katedrou eletrotechniky a mechatroniky, dnes slávnostne uviedli do procesu mobilného robota novej generácie, ktorý preberie časť práce zdravotníckeho personálu. Pathfinder je unikátny autonómny robot novej generácie určený na transport materiálu medzi jednotlivými pracoviskami v medicínskom prostredí.

Celý článok


Oceliari nesklamali, darovali 14 litrov krvi

27.6.2017

Hokejisti HC Košice si dnes na ZŠ Považská v Košiciach nechali napichnúť žily a darovali krv ľuďom v núdzi. Mnohí z nich sa vrátili do svojej školy, aby išli príkladom mladým nádejným kolegom, ktorých na škole v súčasnosti vyrastá sto štyridsať. Oceliarskej kvapky krvi sa zúčastnilo 30 darcov. Medzi dobrovoľnými darcami boli okrem hokejistov aj funkcionári HC Košice, pedagógovia školy, rodičia detí a fanúšikovia.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca privítala v Deň otvorených dverí stovky návštevníkov

23.6.2017

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, privítala vo štvrtok 22. júna, na 1. ročníku Dňa otvorených dverí, stovky návštevníkov. Bezplatné vyšetrenia vo vybraných ambulanciách a prehliadku hyperbarickej komory využili dospelí návštevníci, deťom sa viac páčili aktivity v nemocničnom parku, ktoré pripravil partner podujatia Projekt Active life.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca si v piatok uctili prácu zdravotných sestier. Ocenenie Biele srdce si odniesli 4 zdravotné sestry

22.5.2017

12. máj je Medzinárodným dňom sestier a pôrodných asistentiek. Vedenie nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, a Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek Košice III. udelili ocenenie Biele srdce tento rok až štyrom zdravotným sestrám. Pripomenuli si tak dôležitosť povolania sestier nielen Nemocnice Košice-Šaca, ale celého sveta.

Celý článok


V Košiciach sa uskutočnil 15. ročník KOŠICKÝCH VERTEBROLOGICKÝCH DNÍ

28.4.2017

Klinika liečebnej rehabilitácie UPJŠ LF Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, usporiadala v spolupráci so Slovenskou neurochirurgickou spoločnosťou a Technickou univerzitou v Košiciach už v poradí 15. ročník Košických vertebrologických dní. Konferencia s medzinárodnou účasťou sa konala v týchto dňoch, 27. - 28. apríla 2017. Na podujatí sa prezentovala celá škála multidisciplinárnej diagnostiky, prevencie a najmodernejšej liečby ochorení chrbtice v podaní špecialistov zo Slovenska i zo zahraničia.

Celý článok


Lekárky zo Šace realizovali kardiovaskulárny skríning u športovcov na športovom podujatí Liptov RIDE

13.4.2017

Lekárky Internej kliniky UPJŠ LF Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, si zriadili provizórnu kardiologickú ambulanciu v telocvični, priamo v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka, na Liptove a vyšetrovali športovcov, ktorí sa zúčastnili podujatia Liptov RIDE. Cyklisti, bežci, skialpinisti, ale aj rekreační športovci, ktorí prišli podporiť svojich kolegov, si nechali natočiť 12 kľudové zvodové EKG + EKG automatický modul na vyhodnotenie rizika náhlej srdcovej smrti počas športu.

Celý článok


15. rokov Košických vertebrologických dní

12.4.2017

Klinika liečebnej rehabilitácie LF UPJŠ v Košiciach, Nemocnica Košice Šaca, 1.súkromná nemocnica v spolupráci so Slovenskou neurochirurgickou spoločnosťou a Technickou univerzitou v Košiciach usporiadajú 27.-28.4.2017 už v poradí 15. ročník Košických vertebrologických dní - konferencie s medzinárodnou účasťou. Na podujatí bude prezentovaná celá škála multidisciplinárnej diagnostiky, prevencie a najmodernejšej liečby ochorení chrbtice v podaní špecialistov zo Slovenska i zo zahraničia.

Celý článok


Najlepšou všeobecnou nemocnicou na Slovensku je Nemocnica Košice-Šaca

7.4.2017

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, je podľa hodnotenia pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera najlepšou všeobecnou nemocnicou na Slovenku. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 7000 poistencov, ktorí ohodnotili najlepšou známkou služby práve v šačianskej nemocnici.

Celý článok


Košice navštívilo takmer 200 odborníkov v rámci Seminára športovej medicíny

7.4.2017

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, v úzkej spolupráci s Internou klinikou UPJŠ LF v nemocnici Košice-Šaca usporiadali 7. apríla 2017, priamo v centre Košíc, vysoko odborné podujatie pod názvom Seminár športovej medicíny. Takmer 200 telovýchovných lekárov, ortopédov, internistov, fyzioterapeutov i zdravotných sestier z celého Slovenska i zo zahraničia si vymenilo odborné poznatky a skúsenosti z oblasti, o ktorej sa tak málo rozpráva a pritom je v dnešnej dobe tak aktuálna – športová medicína. Hlavnými témami stretnutia sú Nové trendy v športovej medicíne a Návrat k športu po úrazoch a operáciách muskuloskeletálneho aparátu.

Celý článok


Na seminári Športovej medicíny budú prednášať aj špecialisti zo Švédska

30.3.2017

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je FIFA Medical Centre of Excellence, usporiada v dňoch 7. - 8. apríla 2017 odborné podujatie venované športovej medicíne. Účastníci sa môžu tešiť na bohaté skúsenosti a poznatky prednášajúcich zo Slovenska, Čiech, ale aj Švédska či Slovinska.

Celý článok


V rámci Valentínskej kvapky krvi prišlo darovať krv až 447 dobrovoľných darcov

17.3.2017

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, dnes, 17. marca 2017, ukončila kampaň Červeného kríža „Valentínska kvapka krvi“, ktorá trvala celý mesiac. Počas tohto obdobia sa zdravotníci z Hematologicko-transfúzneho oddelenia zúčastnili štyroch mobilných odberov na stredných a vysokých školách v Košiciach. Dobrovoľní darcovia sa podelili o viac ako 200 litrov krvi.

Celý článok


Zelený zákal vyšetrili za 3 hodiny 165 ľuďom

17.3.2017

V rámci svetového týždňa glaukómu (zeleného zákalu) usporiadali zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, bezplatné meranie vnútroočného tlaku. V priebehu 3 hodín vyšetrili 165 záujemcov v nemocnici v Šaci, v očnej ambulancii na poliklinike, Vstupný areál U.S. Steelu a v AGEL ambulantnom centre v Košiciach. Až 28 pacientov dostalo na základe výsledku meraní odporučenie navštíviť odborníka a podstúpiť ďalšie vyšetrenie.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca otvorila úplne novú AGEL LEKÁREŇ

16.3.2017

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL dnes, 16. marca 2017, slávnostne otvorila druhú AGEL LEKÁREŇ v Košiciach. Nová lekáreň sa nachádza na poliklinike Nemocnice Košice-Šaca, Vstupný areál U.S. STEEL a ponúkne klientom profesionálny prístup, kvalitné služby, väčší komfort a rýchlejšiu obsluhu v nových, moderných priestoroch. Svojou rozlohou, 240 m2, sa AGEL LEKÁREŇ zaraďuje medzi najväčšie na Slovensku. Celkové investície do rekonštrukcie priestorov a modernizácie interiéru tvoria viac ako 100 000 EUR.

Celý článok


Športová medicína bude predmetom medzinárodného stretnutia ortopédov, telovýchovných lekárov či traumatológov v Košiciach

8.3.2017

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, usporiada v dňoch 7. – 8. apríla tohto roku 1. Seminár športovej medicíny s medzinárodnou účasťou v Košiciach.

Celý článok


Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Košice-Šaca dostalo život zachraňujúce prístroje pre novorodencov

1.3.2017

Vďaka projektu spoločnosti Lidl a Nadácie Pontis „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“ v týchto dňoch prevzalo novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1 súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, set prístrojov na záchranu života rizikového novorodenca.

Celý článok


Mladí ľudia môžu osláviť Valentína darovaním krvi aj priamo vo svojich školách

13.2.2017

Sviatok svätého Valentína je dňom, kedy obdarúvame ľudí, ktorých nosíme vo svojich srdciach. Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, už tradične posúva význam tohto sviatku a zapája sa do kampane Slovenského červeného kríža Valentínska kvapka krvi. Dobrovoľní darcovia môžu prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu na hematologicko-transfúzne oddelenie (HTO), ktoré sa nachádza na poliklinike vstupného areálu USS, každý deň okrem utorka, v čase od 6.30 do 11.00 hodiny. Zdravotníci HTO absolvujú počas akcie 4 mobilné odbery na stredných a vysokých školách a študentských domovoch.

Celý článok


Svetový deň proti rakovine si zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca pripomenú edukáciou širokej verejnosti spolu s Ligou proti rakovine

3.2.2017

Medzinárodná únia proti rakovine vyhlásila v roku 2002 svetový deň boja proti rakovine. Každoročne si ho pripomíname 4. februára. Prostredníctvom rôznych projektov a iniciatív sa zdôrazňuje prevencia rakovinových ochorení a zdravý životný štýl. Zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromnej nemocnice, ktorá je členom skupiny AGEL, spolu s Ligou proti rakovine tento rok pripravili informačno-edukačné podujatia pod názvom „Prevencia je cesta“.

Celý článok


V Šaci sa rodí dobre, svedčí o tom fakt, že sa tu v roku 2016 narodilo o 124 detí viac ako v roku predchádzajúcom

3.1.2017

V Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, sa narodilo v roku 2016 až 1 980 detí, čo je o 124 detičiek viac v porovnaní s rokom predošlým. Prvé novorodeniatko roku 2017 privítal tím lekárov a sestier Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v nedeľu 1. januára o 8.25, kedy sa na svet vypýtal Peťko. Prvorodené dieťatko mamičky Viktórie a otecka Petra z Košíc je zdravý chlapček s ideálnymi mierami 3 830 gr. a 52cm. Nový rok na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Šaci bol v porovnaní s bežnými dňami v roku pokojný, narodili sa iba 4 bábätká, pričom zvyčajne sa tu narodí aj 7 detí denne. 4 bábätká sa narodili na Silvestra aj na Vianoce.

Celý článok


Zdravotníci z AGEL ambulantného centra vyšetrovali oči a znamienka deťom aj dospelým

12.12.2016

Zdravotníci z AGEL ambulantného centra v Cassovare, ktoré je členom skupiny AGEL, v sobotu, 10. decembra 2016, vyšli do terénu a vyšetrovali zrak a znamienka dospelým i deťom. Spolu s nimi sa mikulášskej akcie v Cassovar Business Centre zúčastnil aj 1. Lions Club Košice a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorí zdravotníkom poskytli prístroj na meranie detského zraku. Spoločnými silami sme tak mohli vyšetriť viac ako 130 detí, z ktorých 17 dostalo odporúčanie navštíviť oftalmológa.

Celý článok


Minister zdravotníctva SR navštívil Nemocnicu Košice-Šaca

2.12.2016

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky JUDr., Ing. Tomáš Drucker navštívil dnes, 2. decembra 2016, Nemocnicu Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL. Prijal ho predseda predstavenstva AGEL SK Ing. Michal Pišoja, podpredseda predstavenstva AGEL SK a riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA a predseda predstavenstva nemocnice RNDr. Tomislav Jurik, CSc. Spoločne absolvovali prehliadku nového operačného centra a unikátnej magnetickej rezonancie.

Celý článok


Zdravotníci Nemocnice Košice–Šaca zmerali glykémiu takmer 400 záujemcom

15.11.2016

Zdravotníci z Nemocnice Košice-Šaca 1. súkromnej nemocnice, ktorá je členom skupiny AGEL, počas Svetového dňa diabetu bezplatne zmerali glykémiu – hladinu cukru v krvi takmer 400 záujemcom. Včera 14. novembra sestry z internej kliniky a diabetologickej ambulancie venovali dopoludnie širokej verejnosti priamo v nemocnici a dnes na poliklinike U.S. Steel. Záujem o bezplatné meranie prejavili nielen pacienti, ale aj samotní zamestnanci nemocnice a spoločnosti U.S. Steel, ktorí myslia na svoje zdravie.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca je jednou z najlepších na Slovensku

3.11.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, je podľa hodnotenia inštitúcie INEKO jednou z najlepších nemocníc na Slovenku. Spomedzi všeobecných nemocníc sa Nemocnica Košice-Šaca opätovne umiestnila na druhom mieste zo zariadení, ktoré boli zaradené do hodnotenia vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2012-2015. Podpredseda predstavenstva a riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA, prevzal dnes, 3.11.2016, od neziskovej organizácie INEKO diplom.

Celý článok


V Nemocnici Košice-Šaca vznikla prvá klinika všeobecného lekárstva na Slovensku a nová klinika muskuloskelektálnej a športovej medicíny

2.11.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, sa môže pochváliť prvou klinikou všeobecného lekárstva na Slovensku a novou klinikou muskuloskelektálnej a športovej medicíny. Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., odovzdal slávnostný dekrét prednostovi Kliniky všeobecného lekárstva UPJŠ LF v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica prof. MUDr. PhDr. Petrovi Kalaninovi, PhD., a prednostovi Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica MUDr. Petrovi Polanovi, PhD., MPH, priamo na pôde nemocnice, dnes 2. novembra 2016. Slávnostného odovzdania dekrétov sa zúčastnilo vedenie nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA, námestník liečebno preventívnej starostlivosti (LPS) pre internistické odbory MUDr. Ivan Skalina, námestník LPS pre chirurgické odbory MUDr. Andrej Vrzgula, PhD., námestník pre ambulancie MUDr. Maroš Varga a námestníčka pre ošetrovateľstvo dipl. sestra Mária Vinterová.

Celý článok


Nemocnica v Košiciach-Šaci rozšírila parkovacie kapacity pre pacientov

20.10.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, rozšírila parkovacie kapacity pre pacientov a od 1. novembra 2016 zníži poplatky za parkovanie na vonkajšom parkovisku pred nemocnicou i za parkovanie v areáli nemocnice. Vedenie nemocnice sa rozhodlo riešiť nedostatok parkovacích miest pre pacientov a návštevníkov tak, že doteraz vyhradené parkovacie miesta pre zamestnancov sprístupnilo širokej verejnosti. Počet parkovacích miest pre pacientov sa tak zvýšil o viac ako 70. Investícia do modernizácie nového parkovacieho systému stála nemocnicu takmer 15 000 Eur.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca rozdala seniorom 100 balíčkov pomôcok a množstvo cenných rád

18.10.2016

Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, oslávila mesiac úcty k starším, ktorým je už tradične október. Lekári a sestry z oddelenia dlhodobo chorých, ktorí so starobou, jej krásou i trápeniami prichádzajú do úzkeho kontaktu denne v práci dnes, 18. októbra 2016, zorganizovali v spolupráci s firmou Hartmann doobedie venované poradenstvu seniorom. Ústrednou myšlienkou zdravotníckych pracovníkov bola „Staroba sa nás týka, my ju chceme vidieť, počuť, objať a pomôcť niesť“. Na akcii sa zastavila celá stovka pacientov, ktorí si odniesli balíček s kozmetikou, pomôckami pre inkontinenciu, prospekty týkajúce sa rôznych typov diét podľa konkrétneho ochorenia i cenných rád ohľadom starostlivosti o seniorov.

Celý článok


Unikátny mobilný odber krvi vo fitness centre prispel hematologicko-transfúznemu oddeleniu Nemocnice Košice-Šaca 14 litrami

11.10.2016

Celý tím hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, sa už 10. krát tento rok vydali na mobilný odber krvi, aby doplnili zásoby najvzácnejšej tekutiny, ktorá zachraňuje život. Tento raz ich pozvali majitelia Grizzly Fitness Club v Moldave nad Bodvou, Zoltán Kiss, Tomáš Kiss a Roland Szabó, ktorí zároveň krv aj darovali. Tento mobilný odber prispel štrnástimi litrami životodarnej tekutiny.

Celý článok


Zubná ambulancie otvorila svoje dvere všetkým, ktorí chcú rozdávať zdravý úsmev

7.10.2016

Zubná ambulancia MUDr. Barbary Petríkovej v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, otvorila dnes svoje dvere všetkým, ktorí túžia po krásnom, ale hlavne zdravom úsmeve. Urobili tak na oslavu Svetového dňa úsmevu, ktorý sa každoročne oslavuje v prvý októbrový piatok.

Celý článok


V Košiciach si 330 odborníkov z celého sveta vymenilo najnovšie poznatky z oblasti popáleninovej medicíny

23.9.2016

7. stredoeurópsky popáleninový kongres a XXI. Výročná konferencia spoločnosti popáleninovej medicíny, ktoré zorganizovala Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, zahájili vysoko odborné podujatie určené lekárom aj zdravotným sestrám 22. septembra 2016 o 9:00 hod. v hoteli Doubeltree by Hilton, v Košiciach. Až 330 dborníkov z oblasti popáleninovej medicíny si počas dvoch dní naplnených odbornými prednáškami súbežne pre lekárov aj sestry vymenili svoje poznatky a odovzdali skúsenosti s termickými úrazmi a ich následnou liečbou u detí aj dospelých.

Celý článok


Zdravotníci z Nemocnice Košice–Šaca pomáhajú, aj športujú

14.9.2016

Lekári aj sestričky z Nemocnice Košice-Šaca 1. súkromnej nemocnice, ktorá je členom skupiny AGEL, počas trvania Európskeho týždňa športu pomáhajú športovcom na rôznych podujatiach ako zdravotnícky dozor. Starajú sa o bezpečnosť aj prípadné úrazy, ošetrujú rozbité kolená či tržné rany. Do športových podujatí sa zapájajú aj ako rekreační športovci.

Celý článok


Odborníci na popáleniny z celého sveta sa stretnú v Košiciach

9.9.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, usporadúva v spolupráci s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach už 7. Stredoeurópsky popáleninový kongres. Tento rok sa očakáva účast viac než 150 lekárov a sestier z celého sveta, ktorí si odovzdajú najnovšie poznatky z oblasti popáleninovej medicíny a rekonštrukčnej chirurgie, ako aj z oblasti ošetrovania popálením postihnutých pacientov 22. a 23. septembra 2016 v hoteli Doubletree by Hilton, v centre Košíc, so začiatkom o 09:00 hodine. Vzdelávacieho podujatia, ktorého odborným garantom je MUDr. Peter Lengyel PhD., prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca, sa zúčastnia významné autority zo Slovenska, Českej republiky, Poľska aj Maďarska.

Celý článok


Nemocnica Košice–Šaca zaviedla ako jediná na Slovensku preventívny program na odhalenie rizika náhlej srdcovej smrti v športovej medicíne

6.9.2016

Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, obohatila program preventívnych prehliadok pre rekreačných, ale aj profesionálnych športovcov o vyšetrenie rizika náhlej srdcovej smrti. Stala sa tak jediným zdravotníckym zariadením na Slovensku, ktoré v súčasnosti toto vyšetrenie ponúka. Od začiatku augusta 2016 vyšetrenie náhlej srdcovej smrti absolvovali desiatky športovcov rôznych športových klubov, ako napríklad basketbalistky Good Angels Košice, hokejisti HC Košice či basketbalisti KB Košice, ktoré plne využívajú služby nemocnice v oblasti prevencie či následnej liečby. Program preventívnych prehliadok pre rekreačných, ale aj profesionálnych športovcov prebieha pod dohľadom celého tímu skúsených lekárov z oblasti ortopédie, telovýchovného lekárstva, kardiológie či internistov.

Celý článok


Detský rehabilitačný tábor pre deti po termickom úraze opäť na Šírave

25.7.2016

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, tento rok opäť zorganizovala tábor pre deti po termickom úraze. Šesťdňový rehabilitačný pobyt, ktorý sa uskutočnil v hoteli Granit na Medvedej hore pri Zemlínskej Šírave, v termíne 20. – 25. júna 2016, aj tentokrát prebiehal pod vedením MUDr. Sone Babjákovej, lekárky Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie za účasti sestier a najmladšej lekárky MUDr. Eszter Balogh. Tábor organizuje Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie už od roku 1994 ako posthospitalizačnú starostlivosť a podporu pre deti z celého Slovenska, ktoré v minulosti utrpeli viac alebo menej závažný termický úraz, následkom ktorého im na tele aj na duši zostali mnohopočetné jazvy.

Celý článok


V pôrodnici Nemocnice Košice-Šaca sa rodí čoraz viac detí

14.7.2016

V pôrodnici Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromnej nemocnici, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa rodí čoraz viac detičiek. Presne 944 novorodencom, medzi ktorými bolo celkom 469 chlapčekov a 475 dievčatiek pomohli na svet zdravotníci v Šaci od začiatku roka 2016. Podľa tohtoročnej štatistiky sa tu narodilo už o 40 bábätiek viac ako v minulom roku za rovnaké obdobie. Najplodnejším mesiacom bol február, kedy na svet priviedlo svojho potomka až 172 mamičiek, čo je v porovnaní s minulým rokom o 30 detí viac.

Celý článok


Lekári z Nemocnice Košice-Šaca ošetrovali Sparťanov

11.7.2016

Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, participovala na sobotňajšom športovom podujatí SPARTAN RACE v centre Košíc. Zraneným pretekárom pomáhal 12 členný tím lekárov, sestier a záchranárov, ktorí ošetrili 47 účastníkov preteku.

Celý článok


Medzinárodná futbalová federácia FIFA udelila Nemocnici Košice-Šaca prestížny titul FIFA Medical Centre of Excellence

1.7.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, získala prestížny titul FIFA Medical Centre of Excellence. Rozhodnutie o jeho udelení je v rukách medzinárodnej futbalovej federácie FIFA a udeľuje sa iba najlepším pracoviskám sveta. Na Slovensku sa Nemocnica Košice-Šaca týmto ocenením dostáva do spoločnosti najprestížnejších svetových športovo-medicínskych centier. Slávnostná inaugurácia FIFA Medical Centre of Excellence Nemocnice Košice-Šaca sa uskutočnila dnes, 1. júla 2016 v priestoroch nemocnice.

Celý článok


Oceliarska kvapka krvi na ploche STEEL ARÉNY priniesla 12 litrov krvi

28.6.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, a HC Košice sa aj tento rok spojili pre dobrú vec a zorganizovali druhý ročník Oceliarskej kvapky krvi. Darovať krv priamo na plochu STEEL ARÉNY, prišli dvanásti hráči, hokejoví fanúšikovia aj zamestnanci HC Košice. Dobrovoľní darcovia tak odovzdali viac ako dvanásť litrov krvi.

Celý článok


Hokejisti HC Košice darujú krv priamo v Steel aréne, pridať sa môžu aj fanúšikovia

14.6.2016

Svetový deň darcov krvi sa pripomína od roku 2004 a patrí mu 14. jún. Hokejisti HC Košice si ho spolu s Hematologicko-transfúznym oddelením Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, pripomenú v utorok 28. júna 2016 v čase od 9.00 do 12.00 priamo na hokejovej ploche Steel arény dobrovoľným darovaním krvi. Už tradične sa stanú nielen hokejovým vzorom, ale aj záchrancami životov. Tentoraz sa k nim budú môcť pridať aj všetci fanúšikovia a široká verejnosť.

Celý článok


Barokomora v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica hostila potápačov, ktorí si vyskúšali ponor „nasucho“

1.6.2016

Šiesty ročník ECO akcie Čistenie Bukovca, ktorú každoročne organizuje POTÁPAČské centrum CMAS Košice bol opäť spojený s návštevou hyperbarickej komory na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica.

Celý článok


V Nemocnici Košice- Šaca liečia bolesti chrbta a pohybového aparátu unikátnou terapiou

31.5.2016

Klinika liečebnej rehabilitácie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, ako jediné pracovisko na východnom Slovensku, ponúka pacientom unikátnu nukleárnu magnetickú rezonančnú terapiu (NMR-T) prístrojom MBST®KernSpin OPENSYSTEM, zameranú na liečenie degeneratívnych ochorení chrbtice a pohybového aparátu.

Celý článok


Ocenenie BIELE SRDCE získali v Nemocnici Košice-Šaca až štyri sestry

23.5.2016

Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek Košice III si aj tento rok uctila neľahkú prácu sestier Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, ocenením BIELE SRDCE, ktoré vyjadruje charakter starostlivosti, vedomosti a humanitu, ktorá napĺňa prácu a ducha ošetrovateľstva. Na regionálnej úrovni boli v piatok, 20.5.2016, za rozvoj na úseku ošetrovateľstva ocenené Mgr. Monika Sitárová, Timea Danielová, Anna Výrostková a Emília Homoľová.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca uviedla do prevádzky pracovisko magnetickej rezonancie s unikátnym otvoreným magnetom a novo vybudovanú Výdajňu zdravotníckych potrieb

23.5.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, otvorila dnes, 23. mája 2016, pre pacientov nové pracovisko magnetickej rezonancie (MRI) s unikátnym otvoreným magnetom, jediným svojho druhu na Slovensku. Celková výška investície na projekt pod názvom "Kompletizácia ambulantných röntgenologických vyšetrení zriadením pracoviska MR" predstavuje sumu 1.983.422 Eur. V rámci operačného programu Zdravotníctvo, spolufinancovaného fondom ERDF (Európsky fond regionálneho rozvoja) nemocnica získala, z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu, nenávratný finančný príspevok vo výške 1.422.834 Eur. V rámci otvorenia MR bola do prevádzky slávnostne uvedená aj nová Výdajňa zdravotníckych potrieb, ktorá sa nachádza v priestoroch nemocnice.

Celý článok


Do Hutníckej kvapky krvi sa zapojilo 89 dobrovoľných darcov

13.5.2016

Zamestnanci Hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, privítali v piatok, 13. mája 2016, na Poliklinike vstupného areálu U.S.Steelu, 89 dobrovoľných darcov krvi. Dobrovoľníci boli z radov zamestnancov spoločnosti U.S.STEEL, ale aj verejnosti.

Celý článok


Hutnícka kvapka krvi oslavuje 10. výročie

11.5.2016

Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, pozýva v piatok, 13. mája 2016, na Polikliniku vstupného areálu U. S. Steelu dobrovoľných darcov nielen z radov zamestnancov spoločnosti U. S. Steel, ale aj verejnosti. Akcia Hutnícka kvapka krvi, ktorá oslávi tento rok svoje okrúhle 10. výročie, už tradične otvorí Dni dobrovoľníkov, ktoré sa uskutočnia 13. - 14. mája 2016.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca participovala na podujatí SPORT&FAMILY DAY v košickom Kulturparku

9.5.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa počas uplynulého víkendu zúčastnila na podujatí SPORT&FAMILY DAY v košickom KULTURPARKU v rámci projektu Košice Európske mesto športu. Nemocnica zabezpečila zdravotnícku pomoc počas bohatého programu určenému rodinám s deťmi, ktorého súčasťou bola v druhý májový víkend už tradične oslava Dňa matiek.

Celý článok


Kolektív Chirurgickej kliniky UPJŠ LF a Nemocnice Košice-Šaca bol ocenený primátorom mesta Košice

9.5.2016

Prednosta Chirurgickej kliniky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v Nemocnici Košice-Šaca a.s., MUDr. Andrej Vrzgula, PhD. v sobotu, 7. mája 2016, prebral Ocenenie primátora mesta Košice. Cenu udelil primátor mesta Košice MUDr. Richard Raši celému kolektívu lekárov a sestier Chirurgickej kliniky UPJŠ LF, pod vedením MUDr. Andreja Vrzgulu, PhD., za prínos v rozvoji miniinvazívnej chirurgie na Slovensku, za aktivity vo výučbovej, prednáškovej, publikačnej činnosti. Ďalej za pracovné aktivity, výsledky práce a vzdelávacie aktivity lekárov a sestier, za aktívnu spoluprácu s inými odbornými ustanovizňami, organizáciami, vzdelávacími inštitúciami, a za skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti v odbore chirurgia nielen pre obyvateľov mesta Košíc a východného Slovenska, ale i celého Slovenska.

Celý článok


Nové AGEL AMBULANCIE v priestoroch Cassovar Business Center sú od dnes v plnej prevádzke

2.5.2016

V priestoroch nových moderných AGEL ambulancií na 1. poschodí obchodného centra Cassovar Business Center, na Žriedlovej 11, Košice, môžete od dnes, 2. mája 2016, vyhľadať pomoc všeobecného lekára, stomatológa, diabetológa, gynekológa, internistu, neurológa, chirurga či urológa. Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa kvalitou svojich služieb presunula bližšie k Vám, svojim pacientom, do centra mesta. Celková investícia do nových ambulancií, optiky a lekárne stála nemocnicu necelých 500 tisíc eur.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca participovala na podujatí TVRĎÁK 2016

2.5.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa v sobotu, 30. apríla 2016, zúčastnila na podujatí TVRĎÁK 2016 v rámci projektu Košice Európske mesto športu. Nemocnica vyslala na akciu dvoch záchranárov, ktorí spolupracovali s dobrovoľníkmi na trati a zamestnankyňu diagnostického centra, ktorá merala súťažiacim tlak a množstvo tuku v tele. Tento rok sa zúčastnilo viac než 800 „tvrďákov“, ktorí si otestovali svoju vytrvalosť, silu a trpezlivosť.

Celý článok


Viac než 250 odborníkov sa zíde na XIV. KOŠICKÝCH VERTEBROLOGICKÝCH DŇOCH

12.4.2016

Už po štrnástykrát usporiada Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, a Klinika liečebnej rehabilitácie prestížnu celoslovenskú konferenciu špičkových osobností z rôznych zdravotníckych oblastí s medzinárodnou účasťou. Tento rok sa očakáva účasť viac než 250 lekárov, ktorí sa budú vzájomne inšpirovať pri hľadaní a získavaní skúseností z praxe. Konferencia „XIV. KOŠICKÉ VETEBROLOGICKÉ DNI“ sa uskutoční 14. až 16. apríla 2016 v priestoroch Technickej univerzity Košice, so začiatkom o 9.30 hodine. Vzdelávacieho podujatia, ktorého odborným garantom je prednosta Kliniky liečebnej rehabilitácie MUDr. Ľudovít Želinský, PhD., sa zúčastnia okrem významných slovenských autorít aj účastníci zo zahraničia.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca bude so svojimi kvalitnými službami „Bližšie k Vám“

7.4.2016

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa kvalitou svojich služieb presúva Bližšie k Vám, svojim pacientom. Slávnostné otvorenie nových AGEL Ambulancií, AGEL Lekárne a AGEL Optiky Nemocnice Košice-Šaca sa uskutočnilo dnes, 7. apríla 2016, za účasti vedenia Nemocnice Košice-Šaca a vedenia spoločnosti AGEL. Nové AGEL Ambulancie otvorila nemocnica pre verejnosť v centre mesta Košice v priestoroch Cassovar Business Centra, Žriedlová č. 11, 1. poschodie. AGEL Lekáreň a AGEL Optika sa nachádzajú na prízemí centra. Celková investícia do nových ambulancií, optiky a lekárne stála nemocnicu necelých 500 tisíc eur.

Celý článok


Nemocnica Košice-Šaca bola obdarovaná Valentínskymi pohľadnicami s venovaním a poďakovaním od darcov krvi

5.4.2016

Riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, MUDr. Ján Slávik, MBA v týchto dňoch prijal z rúk riaditeľky ÚzS SČK Košice-mesto MVDr. Lucie Cangárovej zbierku 150 Valentínskych pohľadníc. Sú na nich venovania od darcov krvi, ktorí darovali krv, zachraňujú tak život a zdravie našim pacientom.

Celý článok


Novým riaditeľom Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica je MUDr. Ján Slávik, MBA

3.3.2016

Nemocnica Košice-Šaca, ktorú od novembra minulého roka manažérsky riadi spoločnosť AGEL, má od 1. marca 2016 nového riaditeľa. Stal sa ním MUDr. Ján Slávik, MBA, ktorý doposiaľ zastával funkciu medicínskeho riaditeľa nemocnice. Nahradil vo funkcii Ing. Michala Pišoju, ktorý riadil nemocnicu od decembra 2014, a ktorý aj naďalej ostáva v jej vedení ako podpredseda predstavenstva.

Celý článok


V Šaci opäť zaostríme na glaukóm - zelený zákal

1.3.2016

Po roku majú naši pacienti a návštevníci opäť možnosť nechať si vyšetriť zrak, aby zistili, či sa u nich prejavuje glaukóm, teda zelený zákal. V utorok 8. marca v čase od 8.00 – 13.00 hod. si môžu nechať odmerať očný tlak a zanalyzovať očný nerv priamo v priestoroch recepcie v Nemocnici Košice-Šaca, ktorú manažérsky riadi spoločnosť AGEL. Nemocnica sa tým zapojí do celosvetovej kampane Svetový týždeň glaukómu, ktorý vyhlásila Svetová glaukómová asociácia (WGA).

Celý článok


K Valentínskej kvapke krvi v Šaci sa pridajú aj študenti

11.2.2016

Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, sa tento rok opäť zapojí do Valentínskej kvapky krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK). Tohtoročná kampaň SČK s mottom „Príďte sa rozdať pre druhých“ bude trvať päť týždňov, až do 11.3.2016. Transfuziologické pracovisko - Hematologicko-transfuziologické oddelenie (HTO) v Šaci, kde sa odbery realizujú, sa nachádza vo Vstupnom areály U. S. Steel. Nielen v rámci kampane, ale prakticky kedykoľvek môžete darovať krv počas pondelka, stredy až piatka od 6:30 do 12.30 hodiny.

Celý článok