Slovenka roka Helena Kapturová radí: Základné tipy, ako predísť popáleninám a ako poskytnúť prvú pomoc
28.7.2025
Ako sa vyjadrila absolútna Slovenka roka 2025 Helena Kapturová: „Práca s popálenými deťmi je tá najbolestivejšia.“ Sestra z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa za 52 rokov praxe stretla s množstvom utrpenia, ktorému by sa v niektorých prípadoch dalo aj predísť. A preto majú nasledujúce odporúčania v čase letných prázdnin a voľnejšieho pohybu detí ešte väčší význam.
Podľa slov Heleny Kapturovej niekedy stačí iba moment a nešťastie je na svete. „Nedá sa povedať, že by vždy išlo o zanedbanú starostlivosť. Spomínam si na Magdušku, ktorá sa popálila pri upratovaní záhrady, kedy v ohni zbĺkla plastová fľaša s chemikáliou. Bola popálená na viac ako 60-percentách plochy tela. Našťastie, zachránila sa a dnes je z nej úspešná žena. Takýchto detských pacientov je mnoho. Jakubko, Romanko, Lacko, nedá sa na nich zabudnúť,“ priblížila v relácii Interview :24 obetavá sestra, ktorá sa aj v súkromí snažila myslieť hlavne na prevenciu. „Keď som bola na materskej, vždy som varila len na zadných platničkách. Vpredu varte len vtedy, ak po celý čas stojíte pri sporáku. Mnohokrát rodič alebo osoba, ktorá deti stráži, nevie predvídať, a preto, ak máte malé deti a stolujete, nikdy nepoužívajte obrusy a vriace tekutiny dávajte dozadu. V súčasnosti sa už menej používajú fritézy, čo je dobré, lebo aj z toho sme mali veľa úrazov. Dieťa potiahne za šnúru, fritéza spadne a celá sa vyleje... Ďalším prípadom sú rýchlovarné kanvice. Toto sú také drobnosti, na ktoré treba veľmi veľa myslieť,“ doplnila.
Prvá pomoc pri popáleninách
Ak už dôjde k úrazu, hlavnou zásadou je popálené miesto vždy schladiť. Najlepšie je použiť slabý prúd tečúcej studenej vody a ak ide o končatinu, tak ju do nej aj namočiť. Následne zobrať zeleninu alebo mäso z mrazáku, zabaliť do utierky, „naložiť“ a vyhľadať prvú pomoc. Ak v danom mieste nie je popáleninové pracovisko, pomoc vyhľadajte na traumatológii či chirurgii. „Nie vždy je vhodné dodržiavať rady, ktoré nájdete na internete. Vajíčko, jogurt, horčica a tomu podobné potraviny na rany nepatria. Aj malá popálenina, ak sa napríklad dotknete varnej dosky alebo plynového sporáka, môže spôsobiť hlbokú popáleninu. Tu je dôležité upozorniť, že pľuzgiere sa nemajú prepichovať. Pľuzgier je totiž kryt rany, ktorý zabraňuje infekcii. Do 48. hodín pľuzgiere neprepichujeme ani my. Nastrihne sa až pri druhom preväze, ale stále sa dočasne ponecháva na rane. Až pri ďalších preväzoch sa dá dole to, čo je odlúčené. Ak sa pľuzgiere zvlečú, znamená to, že popálenina je hlbšia, vtedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. U malých detí sa na popálené plochy dávajú takzvané amniá, ktoré zabraňujú vzniku infekcie. Tie získavame z placenty v spolupráci s našou Gynekologicko-pôrodníckou klinikou, v prípade súhlasu rodičiek,“ dodala na záver Kapturová, ktorá prácu na popáleninách považuje za náročnú, ale každý zachránený život, či je zjazvené telo alebo nie, považuje za veľký moment pre osobnostný rast zdravotníkov.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL