Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Aké „nástrahy" na nás číhajú pri zapnutej klíme či ventilátore? Môžeme sa ochladzovať po celý deň?

25.6.2021

Teploty sa aktuálne šplhajú na extrémne hodnoty a ľudia sa snažia schladiť rôznymi spôsobmi. Napriek horúčavám to ale netreba preháňať. Je vhodnejšia klimatizácia alebo ventilátor, ako sa zbaviť bolestí spôsobených prievanom a na čo nesmieme zabúdať pri ochladzovaní? Odpovedá všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

Aké spôsoby ochladenia organizmu odporúčate v čase horúčav?

Ľudské telo je schopné samostatnej termoregulácie, teda má schopnosť udržiavať stálu telesnú teplotu organizmu napríklad potením. Z vonkajších spôsobov je vhodné znižovať teplotu v miestnosti, v ktorej sa ľudský organizmus nachádza, pomocou klimatizácie. Taktiež je účinné znižovanie telesnej teploty pomocou letnej, ale nie ľadovej sprchy či schladenie cievneho systému pomocou vlhkej handry alebo prúdu vlažnej vody na krk, zápästie alebo stehná, teda miesta, kadiaľ prechádzajú väčšie tepny. V horúcich dňoch treba redukovať svalovú aktivitu, dodržiavať pitný režim či konzumovať ľahšie jedlá, ovocie a zeleninu.

Z pohľadu lekára je vhodnejšia klimatizácia, napr. v miestnosti či aute, alebo ventilátor?

Z lekárskeho hľadiska nám ide o schladenie vzduchu a priestoru, v ktorom sa človek nachádza, a nie o rozvírenie teplého vzduchu v miestnosti, ako je to pri ventilátoroch. Čiže z tohto hľadiska je vhodnejšia klimatizácia.

Na čo nesmieme zabúdať pri ochladzovaní?

Pri ochladzovaní je dôležité postupné znižovanie teploty ľudského tela, aby sme predišli šoku organizmu z náhleho poklesu telesnej teploty. Napríklad teplota vody pri sprchovaní by mala byť len o maximálne 2°C chladnejšia ako teplota tela. 

Na koľko stupňov by mala byť nastavená klimatizácia s ohľadom na vonkajšie teploty a organizmus?

Teplota ľudského tela sa pohybuje v rozpätí od 36 do 37° C. Zvýšená teplota organizmu priamo úmerne vzrastá s teplotou prostredia, v ktorom sa nachádza. Preto správne nastavenie klimatizácie by sa malo pohybovať maximálne 6° C pod teplotou, ktorú dosahuje okolitý priestor. 

Môže byť človek po celý deň v klimatizovanom priestore alebo mu to škodí?

Ľudia dlhodobo pracujúci v klimatizovanom prostredí sú až 2,5-násobne náchylnejší na respiračné ochorenia. Klimatizácia znižuje vlhkosť prostredia, čím vysušuje sliznicu dutiny nosa a úst, ktorá je preto náchylnejšia na baktérie, vírusy alebo plesne. Tie sa nachádzajú vo filtroch alebo voľne cirkulujú v ovzduší. Preto je vhodnejšie striedanie používania klimatizácie aspoň v hodinových intervaloch.

Aké nástrahy" na nás číhajú pri zapnutej klíme/ventilátore?

Pri ventilátore ide len o prúdenie vzduchu a v kombinácii s otvoreným oknom dochádza k víreniu prachových a peľových častí, ktoré sa dostanú cez nosovú sliznicu do dýchacích ciest, čo môže byť pre alergikov či astmatikov veľmi nepríjemné až nebezpečné. Taktiež sa treba vyhnúť, či už pri ventilátore alebo klimatizácii, priamemu prúdeniu chladného vzduchu, aby sa predišlo zápalovým ochoreniam ako sú sinusitídy, otitídy alebo konjuktivitídy, či v kombinácii so studeným potom v krížovej oblasti chrbtice môže dôjsť až k akútnemu vertbebrogénnemu algickému syndrómu, laicky povedané seknutiu a bolesti chrbtice.

Čo odporúčate pri rôznych bolestiach spôsobených prievanom - kĺby, bolesť uší, očí, hlavy...

V prvom rade sa človek musí vzdialiť od priameho prúdu chladného vzduchu. Pri očiach je najvhodnejší výplach daného oka pod tečúcou vodou. Pri bolesti chrbtice je vhodné použiť na miesto bolesti analgetické mazadlá s aplikáciou teplých obkladov na miesto bolesti po dobu 15 minút. Ľahké ťažkosti prejdú spontánne, pri ťažších komplikáciách treba vyhľadať lekársku pomoc.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri očividnom prehriatí organizmu alebo šoku pri teplotných rozdieloch?

V prípade príznakov, ako sú výrazné potenie, červeň tváre, bolesti hlavy, dýchavičnosť, zvracanie až kolaps z prehriatia organizmu, treba začať s aktívnym ochladzovaním. Vhodná je studená vaňa, sprcha, či aspoň chladný mokrý uterák na hrudník, nutné je zabezpečiť zvýšené prúdenie vzduchu a doplniť stratené tekutiny. Ak príznaky do 30 minút neustúpia, treba vyhľadať lekársku pomoc.

Späť