Motorkári a hutníci pustili žilou: Darovali desiatky litrov krvi

18.6.2021

Hematologicko-transfúzne oddelenia zaznamenávajú pokles darcov krvi. Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa v rámci šírenia osvety pripojila k projektu „SOM TVOJA KRV, ZACHRÁNIM TI ŽIVOT,“ zameranému na účastníkov cestnej premávky. Najvzácnejšiu tekutinu darovali už tradične aj hutníci.

Nedostatok krvi súvisiaci s epidemickou situáciou posledných mesiacov sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca rozhodli riešiť realizáciou projektu „SOM TVOJA KRV, ZACHRÁNIM TI ŽIVOT.“ Symbolicky počas Svetového dňa darcov krvi upriamili pozornosť na účastníkov cestnej premávky nosiacich prilby, predovšetkým motorkárov, ale tiež cyklistov a korčuliarov. Krvi nie je nikdy dostatok a práve skupina, ktorej bola výzva adresovaná, patrí k najviac zraniteľným účastníkom cestnej premávky. Darovať krv znamená pomôcť si navzájom, pretože nikdy nevieme, kedy život zachraňujúcu tekutinu budeme sami potrebovať.

„Situáciu s darovaním krvi negatívne ovplyvnila koronakríza. Už viac ako rok evidujeme nižší počet darcov, než na aký sme boli v minulosti zvyknutí,“ hovorí Mgr. Henrieta Horváthová z Hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca. „Za prvých päť mesiacov tohto roka prišlo darovať krv 1114 dobrovoľných darcov, pričom za rovnaké obdobie v roku 2019 bolo darcov 1353,“ vyčíslila manažérka dennej zmeny. Najpočetnejšou darovanou krvnou skupinou v tomto roku je krvná skupina A pozitív, ktorú odobrali 360 darcom.

K pravidelným darcom krvi patria aj zamestnanci šačianskej nemocnice. Aj medzi nimi sa nájdu priaznivci motoriek, ktorí v letných mesiacoch dochádzajú do práce na dvoch kolesách. Neváhali sa preto zapojiť do projektu a hneď po odbere svoje motorky a prilby označili nálepkou svojej krvnej skupiny a sloganom „SOM TVOJA KRV, ZACHRÁNIM TI ŽIVOT.“

Druhou aktivitou, realizovanou na Hematologicko-transfúznom oddelení Polikliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca vo Vstupnom areáli U. S. Steel, bola Hutnícka kvapka krvi.  Zamestnanci košických železiarní patria k pravidelným darcom a hromadný odber krvi organizujú každoročne v rámci firemných dobrovoľníckych aktivít.

Aj vďaka obom podujatiam sa k odberu dostavilo 74 darcov a podarilo sa získať vyše 33 litrov krvi. „Vítame každú aktivitu motivujúcu ľudí prísť darovať krv, ktorá nám pomôže rozšíriť databázu o nových darcov.  Potrebujeme ju pre pacientov po úrazoch, pri  operáciách a pacientov trpiacich rôznymi vážnymi ochoreniami,“ uviedla primárka Hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Annamária Bratková.

V rámci aktuálne platných podmienok darovania krvi v súvislosti s ochorením COVID-19 je dôležité vedieť, že odber je možné realizovať 28 dní po prekonaní ochorenia. Po očkovaní vakcínou Astra Zeneca môže darca darovať krv 28 dní po prvej alebo 28 dní po druhej dávke. Po očkovaní  vakcínami  Pfizer a Moderna je možné darovať krv 2 týždne po podaní prvej aj druhej dávky. Pracovisko Hematologicko-transfuziologického oddelenia na Poliklinike v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je darcom k dispozícii každý deň, okrem utorka, v čase od 6:30 – 11.00 hod.