Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

Svetový deň darcov krvi: V Nemocnici AGEL Košice-Šaca poskytli poradenstvo a bezplatné vyšetrenia

14.6.2024

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca dnes informovali o darovaní krvi a bezplatne realizovali orientačné vyšetrenie krvnej skupiny. Hematologicko-transfúziologické oddelenie počas Svetového dňa darcov krvi (14. jún) navštívilo 32 dobrovoľníkov, vďaka ktorým sa podarilo získať viac ako 14 litrov vzácnej tekutiny.

Štrnásty jún je venovaný darcom krvi, na ktorých nezabudli ani v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Zamestnanci hematologicko-transfúziologického oddelenia pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi zorganizovali aktivitu na podporu darcovstva. Záujemcom o poradenstvo poskytli podrobné informácie o priebehu darovania krvi, jeho benefitoch a zdravotných podmienkach, ktoré musí darca spĺňať. Najväčší záujem ľudia prejavili o informácie, či ich diagnózy a lieky, ktoré užívajú umožňujú darovanie krvi alebo sú prekážkou. Možnosť absolvovať orientačné vyšetrenie krvnej skupiny využili desiatky záujemcov. Na hematologicko-transfúziologické oddelenie dnes okrem pravidelných darcov krvi zavítali aj prvodarcovia. Spoločne darovali viac ako 14 litrov život zachraňujúcej tekutiny. Okrem dobrého pocitu z ušľachtilého činu si domov odnášali malú sladkú pozornosť s poďakovaním.

Krv môže darovať každý vo veku od 18 do 60 rokov s váhou minimálne 50 kilogramov, kto nebol posledných šesť mesiacov tetovaný. Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA US Steel je darcom k dispozícii v pondelok, stredu, štvrtok a piatok v čase od 6:30 do 11:00 hod. V prípade otázok je možné kontaktovať zdravotníkov na čísle 055/7234 333 alebo na adrese [email protected].