Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Košice-Šaca dostalo život zachraňujúce prístroje pre novorodencov

1.3.2017

Vďaka projektu spoločnosti Lidl a Nadácie Pontis „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“ v týchto dňoch prevzalo novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1 súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, set prístrojov na záchranu života rizikového novorodenca.

Zostava prístrojov obsahuje univerzálne využiteľné výhrevné lôžko, mobilnú resuscitačnú sadu pre podporu dýchania – Neopuff, odsávaciu jednotku, fibrooptický laryngoskop, pulzný oxymeter s diagnostickým softvérom na odhalenie vrodených vývojových chýb srdca u novorodencov a injekčný dávkovač pre kontinuálne podávanie liekov a roztokov.

Špičkovú techniku uvítala primárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Slávka Virágová, PhD.: „Veľmi ma potešilo, že sme dostali možnosť zapojiť sa do projektu spoločnosti Lidl a uchádzať sa o set na záchranu života novorodenca. Naše pracovisko tak mohlo obnoviť prístrojové vybavenie zachraňujúce životy tých najbezbrannejších.

Na výhrevné lôžko sa uloží  každé  bábätko na prvé ošetrenie a vyšetrenie hneď po narodení. V minulom roku si ho na novorodeneckom oddelení Nemocnice Košice-Šaca vyskúšalo 1 980 detičiek. „Určite budeme efektívne využívať všetky prístroje, ktoré nám Lidl daroval. Poslúžia nám pri resuscitácii a sledovaní novorodencov so sťaženou popôrodnou adaptáciou a tiež pri skríningu srdcových chýb,“ dodala primárka MUDr. Slávka Virágová, PhD.

V nemocnici Košice-Šaca, ktorá je držiteľom certifikátu Baby Friendly Hospital, sa narodilo v minulom roku 1 980 detí, 50 z ktorých bolo resuscitovaných, odsávanie po narodení potrebovalo viac ako 300 novorodencov, 640 detí bolo sledovaných na pulzoximetri, infúziu dostalo viac ako 250 detičiek.

Medicínsku techniku od spoločnosti Lidl a Nadácie Pontis prevzali v rámci skupiny AGEL SK aj novorodenecké oddelenia v NEMOCNICI Bánovce, 3. súkromná nemocnica a Nemocnici Zvolen.