Nemocnica AGEL Košice-Šaca oslavuje 50. výročie svojho vzniku

16.12.2020

Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a jej zamestnanci si v týchto dňoch pripomínajú históriu vzniku tohto zdravotníckeho zariadenia, ktoré si za 50 rokov svojej existencie vybudovalo dobré meno medzi pacientmi i zdravotníkmi a prestížnu pozíciu v sieti slovenských nemocníc.

História šačianskej nemocnice sa začala písať spolu s rozhodnutím vybudovať pri Košiciach mohutný metalurgický kombinát. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí stáli pri výstavbe vtedajších Východoslovenských železiarní, vyžadovalo zdravotnú starostlivosť, preto bolo v roku 1959 v obytnej budove na Kováčskej ulici v Košiciach zriadené prvé pracovisko Závodného ústavu národného zdravia pri VSŽ. O dva roky neskôr bola v Šaci otvorená dočasná poliklinika. Budova, v ktorej sídlila, pôvodne slúžila na ubytovanie pracovníkov zúčastnených na výstavbe hutníckej fabriky. Obytný blok Slaná sa prestavbou zmenil na polikliniku s odbornými ambulanciami, operačnou sálou a lôžkovým oddelením  s kapacitou 60 lôžok. Prevádzka dočasnej polikliniky začala v lete roku 1961 a o štyri roky neskôr (20. 9. 1965) bola slávnostne otvorená už definitívna závodná poliklinika vo vstupnom areáli VSŽ. Jej súčasťou bolo moderné zubné oddelenie so zubotechnickým laboratóriom, chirurgické oddelenie s osobitnou ambulanciou pre popáleniny a dešokovaciou izbou pre pacientov po ťažkých úrazoch, oddelenie pre fyzikálnu terapiu a nemocničná lekáreň.

Výstavba samotnej nemocnice začala v roku 1964 s investičným nákladom 100 miliónov česko-slovenských korún. Realizovali ju Hutné stavby Košice a investorom boli opäť vtedajšie Východoslovenské železiarne.  Pôvodne mala byť dokončená v roku 1967, no napokon bola do užívania  slávnostne odovzdaná 15. decembra 1970. Tvorcovia komplexu, trojica architektov z Prahy -  Karol Práger, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht, za toto dielo získali zlatú medailu na svetovej súťaži projektov zdravotníckych zariadení v Izraeli. Dvanásťposchodová budova disponovala 15 odbornými oddeleniami, 461 lôžkami, operačnými sálami, laboratóriami a najmodernejším vybavením.  Oddelenie popálením bolo jediné v Česko-Slovensku a neskôr pribudlo aj oddelenie nukleárnej medicíny. Počas svojej päťdesiatročnej existencie prešla nemocnica viacerými rekonštrukciami. Pribudlo Diagnostické a Operačné centrum. V roku 2019 bola v nemocnici realizovaná kompletná rekonštrukcia Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a Novorodeneckého oddelenia. Najbližším významným krokom v rámci rozvoja nemocnice bude ukončenie aktuálne prebiehajúcej výstavby nového urgentného príjmu, naplánované na január 2022.

Nemocnica v Šaci patrila k najmodernejším zdravotníckym zariadeniam na Slovensku nielen v 70. rokoch. O tom, že k nim bezpochyby patrí dodnes, svedčia mnohé z ocenení, ktoré získala. K najvýznamnejším patria tituly Slovak Gold Exclusive, FIFA Medical Centre of Excellence či GOLD STATUS. V uplynulom roku sa podľa hodnotenia INEKO stala Nemocnicou roka a toto prvenstvo obhájila aj v roku 2020. „Našim cieľom je neustále skvalitňovanie a rozširovanie poskytovaných medicínskych služieb, napredovanie v oblasti zavádzania nových liečebných postupov a zároveň budovanie ekonomicky stabilnej spoločnosti, ktorá je schopná svojim zamestnancom poskytovať zázemie pre zvyšovanie medicínskej odbornosti a kvalifikácie,“ uviedol pri príležitosti okrúhleho jubilea riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA.

Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 120 tisíc obyvateľov. V rámci Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie a tkanivovej banky poskytuje zdravotnú starostlivosť pre Košický, Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj. Zamestnáva viac ako 1000 zamestnancov, ročne realizuje viac ako 10 tisíc operačných výkonov a lieči viac než 850 tisíc pacientov.