Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Nemocnica AGEL Košice-Šaca poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť

26.11.2021

Nemocnica AGEL Košice-Šaca od včerajška poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku, vrátane spádovej oblasti šačianskej nemocnice. Znamená to úplné zastavenie plánovanej „bielej“ medicíny. Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí navštevujú dialýzu, sa nič nemení.

Aktuálna pandemická situácia sa v Nemocnici AGEL Košice-Šaca zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví covidoví pacienti a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí vyžadujú napojenie na UPV, sú nezaočkovaní a drvivá väčšina aj ostatných hospitalizovaných covidových pacientov. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov, napojených na UPV. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 22 covid pozitívnym pacientom na štandardnom kyslíkovom lôžku, 4 pacientom na high flow a závažný priebeh ochorenia u 3 pacientov si vyžaduje ich napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. 

Od 25. novembra teda, v zmysle príkazu ministra zdravotníctva, prešla nemocnica do mimoriadneho režimu.  „Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie, na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky, sme sprísnili  od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť s výnimkou pacientov, ktorým sa poskytuje onkologická liečba, dialyzačná alebo biologická liečba,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA. Pre pacientov s koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) a poskytuje týmto pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom. Zdravotnícke zariadenie prechádza na režim vykonávania neodkladných operačných výkonov. U pacientov podstupujúcich operačný výkon mimo nemocnicu nevykonáva anestéziologická ambulancia predoperačné anestéziologické vyšetrenie k operačným výkonom. Predoperačné anestéziologické vyšetrenie vykoná ambulancia tej nemocnice, v ktorej bude operačný výkon vykonaný. „Robíme všetko, čo je v našich silách, rád by som vyjadril poďakovanie všetkým mojim kolegom a zároveň poprosil všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky, o pochopenie a trpezlivosť, aby nedochádzalo k zbytočným sťažnostiam, lebo vzniknutá situácia nie je zapríčinená nami“ dodal MUDr. Pavol Rusnák, MBA. 

Mimoriadne opatrenie nijakým spôsobom neovplyvnilo možnosť absolvovať v zdravotníckom zariadení očkovanie proti COVID-19. Vakcinačné centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel je v prevádzke každý utorok a piatok v čase od 7:00 do 15:00 hod. V prípade záujmu o očkovanie proti COVID-19 je potrebné vyplniť registračný formulár na portáli https://korona.gov.sk/  Vakcinácia je realizovaná očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, registrovaným aj neregistrovaným záujemcom. Pre prvoočkovancov nie sú žiadne obmedzenia, zaočkovaní budú aj bez registrácie.

Späť