Neurológovia v Šaci dostali ocenenie za starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou

19.6.2019

Neurologické oddelenie Nemocnice Košice-Šaca dostalo opäť ocenenie GOLD STATUS medzinárodnej európskej spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia - The European Stroke Organisation (ESO). Predmetom ocenenia je správny manažment starostlivosti o pacienta s náhlou cievnou mozgovou príhodou (NCMP) ktorý si vyžaduje viacodborovú spoluprácu.

Náhla cievna mozgová príhoda je život ohrozujúci náhly stav, pri ktorom dôjde z cievnych príčin k výpadku  funkcie časti mozgu. Je treťou najčastejšou príčinou smrti na Slovensku,“ vysvetľuje primárka Neurologického oddelenia v Nemocnici Košice-Šaca, MUDr. Eva Rozprávková. „Ide o najzávažnejšie akútne ochorenie v neurológii, ktoré postihuje pacientov vo vyššom veku, nad 60 rokov, avšak v posledných rokoch pozorujeme pokles vekovej hranice a nie sú výnimkou aj pacienti vo veku 45 - 50 rokov, výnimočne aj menej,“ dodala primárka Rozprávková.

Najväčším nepriateľom lekárov pri pomoci pacientom s NCMP je čas. „Príčinou náhlej cievnej mozgovej príhody je v asi 15% prasknutie cievy a krvácanie do mozgu. V cca 85% ide o nedokrvenie určitej časti mozgu - najmä z dôvodov upchatia mozgovej tepny,“ vysvetľuje primárka, MUDr. Eva Rozprávková a dodáva, že  „pri zastavení prívodu krvi a tým kyslíka a dôležitých živín do mozgu, po krátkom čase niekoľkých minút dôjde o odumieraniu mozgových buniek,  až odumrie tá časť mozgu, ktorú daná tepna zásobuje.“  Dôležité je, aby pacient alebo jeho príbuzní poznali príznaky tejto závažnej choroby a ihneď vyhľadali lekára. Liečba patrí do rúk neurológa. V prípade, že pacientovi nie je urýchlene poskytnutá odborná zdravotnícka pomoc, môže dôjsť  k ochrnutiu a iným trvalým závažným príznakom, dokonca aj smrti.

Európska spoločnosť združujúca vedcov, lekárov a národné odborné spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia The European Stroke Organisation (ESO) každoročne monitoruje a oceňuje lekárske tímy, ktoré denne bojujú o záchranu pacientov postihnutých týmto zákerným ochorením.

Neurológovia zo Šace si ocenenie GOLD STATUS prevzali počas kongresu ESOC 2019 (European Stroke Organisation Conference) v Miláne v máji 2019, ktorého sa zúčastnilo vyše 5.500 účastníkov z celého sveta. „Naše  Neurologické oddelenie bolo po splnení kritérií ESO Angels Award ocenené za úroveň starostlivosti o pacientov v akútnom štádiu NCMP za rok 2018“ približuje primárka Rozprávková. „Toto ocenenie si nesmierne vážim a chcem poďakovať najmä všetkým  mojim lekárom a sestričkám. Je to zásluha ich vedomostí, stáleho vzdelávania, šikovnosti, akčnosti a najmä nesmiernej snahy za každú cenu zachrániť pacienta.“