Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

O nemocnici

V šačianskej nemocnici pri jednom operačnom zákroku odoperovali onkologickej pacientke časť prsníka a súčasne urobili jeho rekonštrukciu

15.2.2018

Na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, sa na operačnej sále stretli plastickí chirurgovia so špecialistami z Mamárneho centra, aby pri jednom operačnom zákroku onkologickej pacientke odoperovali časť prsníka postihnutého zhubným nádorom a súčasne urobili jeho rekonštrukciu. Workshop viedli prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD. spolu s prednostom Kliniky plastickej a estetickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Nemocnice Ružinov MUDr. Drahomírom Palenčárom, PhD. Spoločne odovzdávali svoje skúsenosti a prehlbovali vedomosti mladým plastickým chirurgom a lekárom z Mamárneho centra.

Chirurgia prsníka predstavuje neodmysliteľnú súčasť praxe plastického chirurga. V povedomí laickej verejnosti sa takmer vždy spája so zväčšením prsníka implantátmi. Pravdou je, že dôvodov operácií je skutočne mnoho. Od vývojových vrodených chýb ako Polandov syndróm, pri ktorom jeden prsník nie je dostatočne vyvinutý, cez hypertrofiu prsníka, teda zväčšenie prsnej žľazy, sa dostávame ku rekonštrukciám kvôli nádorovému ochoreniu. Inými slovami, spomínané výkony smerujú od estetiky a nadobudnutia pocitu sebadôvery, po zlepšenie kvality života, až vrátenie ženskosti.

Workshop, ktorý sa konal na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Šaci, bol zameraný na rekonštrukciu prsníka z dôvodu onkologického ochorenia. Vďaka spolupráci s Mamárnym centrom Nemocnice Košice-Šaca dokážu lekári pacientkam poskytnúť plnú škálu rekonštrukčných výkonov. Pri onkologických rekonštrukciách je kľúčová individualizácia a výber zákroku šitého na mieru pre konkrétnu pacientku. „Témou workshopu bola okamžitá rekonštrukcia prsníka expandérom po čiastočnom odstránení prsníka. Použitie expandéra predstavuje spoľahlivú a jednoduchú metódu rekonštrukcie ženského tvaru prsníka“, ozrejmil prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Šaci MUDr. Peter Lengyel, PhD. „Okamžitá rekonštrukcia má svoje prísne onkologické indikácie a nie je možná u každej pacientky,“ doplnil vedúci lekár Mamárneho centra v Šaci, MUDr. Ladislav Saksun, PhD. Tieto indikácie boli splnené u pacientok, ktoré počas workshopu operovali špecialisti na rekonštrukciu prsníka Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD. a MUDr. Juraj Gajdoš. „Rekonštrukcia expandérom prebieha ako viacstupňová. Pacientky čaká výmena expandéra za implantát s rekonštrukciou bradavky a dvorca,“ uzavrel hosť workshopu prednosta  Kliniky plastickej a estetickej  chirurgie UNB, Nemocnice Ružinov MUDr. Drahomír Palenčár, PhD.

Rakovina prsníka patrí na Slovensku k najčastejším zhubným ochoreniam u žien. Ročne pribudne viac ako 2000 nových prípadov. Mamárne centrum Nemocnice Košice-Šaca je špecializované odborné pracovisko poskytujúce komplexnú diagnosticko-terapeutickú a poradenskú starostlivosť o pacientky a pacientov s ochorením prsníka.

Späť