Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Nemocnice siete AGEL postupne uvoľňujú opatrenia a rušia covidové lôžka

20.5.2020

Dvanásť nemocníc, patriacich do siete AGEL, v súvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR postupne uvoľňuje opatrenia, ktoré boli prijaté vzhľadom na pandémiu koronavírusu COVID-19. Nemocnice naplno rozbiehajú plánované operácie, obnovuje sa činnosť ambulancií, ktorých činnosť bola z časti obmedzená a vyčlenené, tzv. covidové lôžka sa postupne rušia a môžu ich opäť využívať pacienti na bežných oddeleniach nemocníc.

"Celkový počet lôžok, ktoré boli za všetky zdravotnícke zariadenia skupiny AGEL SK reprofilizované v zmysle nariadenia Ministerstva pre pacientov s COVID- 19, bol takmer 450. V rámci organizačných zmien sa v jednotlivých nemocniciach pre pacientov s koronavírusom vyčlenili buď samostatné pavilóny alebo budovy, podľa toho, ako to umožňovala konkrétna situácia v danom zdravotníckom zariadení. Napríklad v Nemocnici Košice-Šaca to bola klinika liečebnej rehabilitácie, v Levoči  samostatná budova slúžiaca urológii a pod.  Bolo to najlepšie riešenie z epidemiologického hľadiska,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ spoločnosti AGEL SK a riaditeľ Nemocnice Košice – Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA.

Po rozhodnutí ministerstva zdravotníctva sa tieto tzv. červené, covidové zóny začali v týchto dňoch znovu transformovať na bežné oddelenia, resp. časti oddelení. "Naďalej však ponechávame triáž pacientov a ambulancie pre suspektné prípady s COVID-19. Chceme  otvárať systém poskytovania zdravotnej starostlivosti  postupnými krokmi, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ. Za celú sieť AGEL je predpoklad, že minimálna reprofilizácia lôžok potrvá do skončenia mimoriadnej situácie (predpoklad je, že to bude do 15.6.2020). "Pokiaľ nedôjde k zrušeniu núdzového stavu, nie je možné úplne otvoriť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Obozretnosť je vždy na mieste,“ dodáva MUDr. Slávik.

Najviac lôžok pre covid pacientov bolo reprofilizovaných v najväčšej nemocnici siete AGEL SK, v Nemocnici Košice – Šaca. Táto začala s ich uvoľňovaním ako prvá. "Dňom 11. mája sme zrušili 20 reprofilizovaných lôžok v našej nemocnici a 18. mája sme otvorili ďalších 20 lôžok pre plánované hospitalizácie či operácie. Naďalej však máme reprofilizovaných 9 lôžok pre pacientov so suspektným COVID-19, jednu operačnú sálu a 2 ambulancie v rámci urgentného príjmu,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Košice – Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA.   

Späť