Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

O nemocnici

Ortopéda Petra Polana naučila práca trpezlivosti: Úspech v medicíne nie je len o talente či príležitostiach

12.3.2025

Prednostu Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny UPJŠ LF a Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Petra Polana, PhD., MPH zaradil magazín Forbes medzi Top osobnosti medicíny za rok 2025. Kariéru košického špecialistu na endoprotetiku, artroskopiu a športovú medicínu formovali cenné skúsenosti získané počas mnohých zahraničných pracovných pobytov. V súčasnosti vedie popredné ortopedické pracovisko, ktoré sa môže pochváliť zavádzaním nových techník a viacerých pokrokových operačných postupov. V rozhovore okrem iného informuje o pripravovanom unikátnom projekte šačianskej nemocnice v oblasti športovej medicíny, ktorý na Slovensku nemá obdobu.

Magazín Forbes Slovensko vás zaradil do výberu Top osobností medicíny 2025. Teda do rebríčka špičkových lekárov prinášajúcich inovatívne metódy, vykonávajúcich zložité operačné výkony a spĺňajúcich kritériá vysokej odbornej, ale aj etickej úrovne práce. Ako túto nomináciu vnímate?

Priznám sa, že ma zaradenie medzi popredné osobnosti slovenskej medicíny v rebríčku magazínu Forbes príjemne prekvapilo. V našej krajine pôsobí mnoho vynikajúcich odborníkov, vrátane mojich kolegov a spolupracovníkov, ktorí by si toto ocenenie zaslúžili rovnako. Vnímam ho však nielen ako individuálne uznanie, ale predovšetkým ako ocenenie práce celého tímu, s ktorým denne pracujem. Ortopédia je kolektívne úsilie, kde každý článok tímu zohráva kľúčovú úlohu. Zvlášť si cením, že nominácia prišla od odborných spoločností a nezávislých autorít v oblasti medicíny, čo toto uznanie robí pre mňa ešte hodnotnejším.

Čo vás viedlo k štúdiu medicíny? Uvažovali ste aj o inom povolaní?

Na strednej škole ma zaujímali rôzne oblasti, od architektúry a dizajnu až po medicínu. Nakoniec však práve medicína najlepšie odrážala môj záujem o fungovanie ľudského tela a možnosť poskytovať ľuďom reálnu pomoc. Konečné rozhodnutie prišlo v momente, keď som dostal potvrdenie o prijatí na lekársku fakultu. Bol to začiatok cesty, ktorá mi dodnes prináša výzvy, neustály rozvoj, nové poznatky a hlboký zmysel.

Lekársku prax vykonávate viac ako 25 rokov. Ak by ste mali bilancovať, ktoré momenty vašej kariéry sa vám vybavia? 

Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte UPJŠ som nastúpil na ortopedické oddelenie v Nemocnici Košice-Šaca, kde som mal to šťastie pracovať pod vedením vynikajúcich starších kolegov-mentorov. Nielenže mi poskytli pevné odborné základy, ale formovali ma aj po ľudskej stránke. Ich cenné rady a usmernenia si dodnes pamätám a mnohé z nich stále využívam aj v súčasnej praxi. V rovnakom období nastúpilo na oddelenie viacero mladých lekárov. Boli sme si zdravou konkurenciou, ale zároveň aj silnou motiváciou. Tento dynamický kolektív mi pomohol rýchlo napredovať, a s mnohými z nich ma dodnes spája priateľstvo aj profesionálna spolupráca. Jedným z kľúčových momentov môjho profesionálneho rastu tiež bolo, keď ma vtedajší primár už po dvoch mesiacoch na oddelení poveril úlohou lekára ženského hádzanárskeho klubu v Košiciach, ktorý práve postúpil do extraligy. Táto skúsenosť vo mne prehĺbila záujem o športovú medicínu, ktorej som verný dodnes. 

Máte svoj lekársky vzor?

Áno, jedným z mojich najväčších vzorov bol primár Blaško, ktorý v čase môjho nástupu do nemocnice v Šaci pôsobil ako emeritný primár. Bol nielen výnimočným odborníkom a učiteľom, ale predovšetkým človekom s hlbokým záujmom o svojich pacientov. Snažil sa pomôcť aj tam, kde už iní riešenie nevideli. Práve on ma priviedol k endoprotetike, ktorej sa venujem dodnes. Počas svojej kariéry som mal možnosť stretnúť množstvo výnimočných osobností v medicíne, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Osobitne musím spomenúť profesora Kokavca, pod ktorého vedením som absolvoval doktorandské štúdium, s ktorým ma dnes spája cenné priateľstvo. Veľmi si vážim aj svojich najbližších spolupracovníkov, ktorí patria medzi popredné osobnosti slovenskej ortopédie. Spomenúť musím primára Dr. Totkoviča a Dr. Vargu, s ktorými mám tú česť dlhé roky spolupracovať.

Ak by bola možnosť, aby ste sa ako skúsený lekár stretli so svojim mladším ja, teda začínajúcim doktorom Polanom, čo by ste mu poradili?

Ak by som mal možnosť stretnúť sa so svojím mladším ja, poradil by som mu predovšetkým trpezlivosť a vytrvalosť. Medicína je celoživotná cesta učenia a nie všetko príde hneď. Každý úspech aj každá chyba sú súčasťou procesu, ktorý z človeka robí lepšieho odborníka. Dnešná moderná medicína ponúka mladým lekárom oveľa širšie možnosti, než mala naša generácia, a preto by som každému odporučil využiť príležitosť vycestovať do zahraničia, či už na krátkodobé stáže alebo dlhšie študijné či pracovné pobyty. Skúsenosti získané v iných krajinách môžu výrazne obohatiť ich odborný rast a pomôcť im priniesť nové poznatky späť do každodennej praxe. Sám musím povedať, že moje pracovné pobyty v Spojených štátoch, Nemecku, Rakúsku a Spojenom kráľovstve mali zásadný vplyv na moje ďalšie profesijné smerovanie a pohľad na medicínu. Práve tieto skúsenosti mi ukázali rôzne prístupy k liečbe, organizácii zdravotnej starostlivosti a využívaniu inovatívnych postupov, ktoré sa snažím aplikovať aj vo svojej praxi.

Ak by sme mali porovnať vaše niekdajšie očakávania začínajúceho lekára so skutočne absolvovanou praxou a dnešnými skúsenosťami, je medzi tými dvoma obrazmi veľký rozdiel?  

Ako každý mladý človek, aj ja som mal veľké očakávania a ambície. Na začiatku sa mi zdalo, že všetko ide príliš pomaly, že nedostávam toľko priestoru, koľko by som si želal a možno aj zaslúžil. Dnes už viem, že všetko má svoj čas a že úspech v medicíne nie je len o talente či príležitostiach, ale predovšetkým o vytrvalosti, trpezlivosti a neustálom učení. Medicína je dynamický odbor, ktorý si vyžaduje neustále vzdelávanie a schopnosť prispôsobovať sa novým výzvam. Každý lekár musí byť pripravený rozvíjať sa, hľadať nové poznatky a prijímať zmeny, ktoré medicína neustále prináša. A čo je najdôležitejšie, vždy musí mať na pamäti, že stredobodom jeho práce je pacient.

Čo považujete za svoj najväčší kariérny úspech?

Keď som nastúpil na ortopedické oddelenie v Košiciach-Šaci, bolo to malé pracovisko, ktoré len postupne prechádzalo z konzervatívneho ortopedického zamerania na operačné oddelenie. V tom čase sa prioritne venovalo endoprotetike bedrového kĺbu. Za niekoľko desaťročí sa nám  podarilo vybudovať modernú kliniku, ktorá dnes komplexne pokrýva široké spektrum ortopédie od artroskopických zákrokov, cez endoprotetiku, chirurgiu ruky, nohy a členka až po traumatológiu pohybového aparátu. Boli sme priekopníkmi viacerých operačných postupov na Slovensku a zaviedli sme nové techniky, ktoré sú v našich podmienkach dodnes unikátne. Naše pracovisko sa stalo významným centrom aj v oblasti športovej medicíny. Súčasťou kliniky je ambulancia telovýchovného lekárstva, ktorá sa zameriava na preventívne prehliadky a funkčnú diagnostiku športovcov. Dnes patríme medzi popredné ortopedické pracoviská na Slovensku. Stali sme sa klinickým pracoviskom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a v roku 2016 sme boli zaradení  medzi  FIFA Medical Centre of Excellence, čo považujem za jeden z našich najvýznamnejších úspechov. Výnimočnosť nášho pracoviska vždy spočívala v úzkej špecializácii každého atestovaného lekára. Tento prístup umožnil, aby sa viacerí moji kolegovia stali poprednými odborníkmi v oblastiach, ako sú artroskopia, endoprotetika, chirurgia ruky, nohy a členka či ďalšie špecifické disciplíny ortopédie. Osobne sa v súčasnosti venujem predovšetkým endoprotetickým operáciám kolena a bedra, vrátane revíznych výkonov. Okrem toho sa špecializujem na artroskopické rekonštrukčné operácie, najmä v oblasti kolenného kĺbu.

Boli ste pritom, keď v roku 2016 získala Nemocnica AGEL Košice-Šaca titul FIFA Medical center of excellence, vďaka čomu bola zaradená medzi najprestížnejšie športovo-medicínske centrá vo svete. Čo sa odvtedy udialo a aké sú ďalšie plány nemocnice v oblasti športovej medicíny?

Myšlienka uchádzať sa o zaradenie medzi najprestížnejšie športovo-medicínske pracoviská FIFA Medical Centre of Excellence vznikla v roku 2015. Musím priznať, že málokto z nás veril, že sa nám to môže podariť. Našou hlavnou výhodou bola už vtedy komplexnosť starostlivosti o športovca. V tom čase sme viacerí pracovali ako reprezentační lekári pre hokejovú, hádzanársku a basketbalovú reprezentáciu. Začínali sme spoluprácu s LF UPJŠ a v oblasti ortopédie sme už vtedy pracovali s najmodernejšími technológiami. Veľkým prínosom boli kolegovia z kardiológie, rehabilitácie a ďalší, ktorí sa rovnako venovali športovej medicíne a samozrejme kvalitné prístrojové vybavenie rádiodiagnostického pracoviska. Mali sme vždy veľmi silnú podporu v rozvíjaní aktivít u  vedenia nemocnice i celej spoločnosti AGEL. Veľkú podporu nám dal Slovenský futbalový zväz a primár Malovič, ktorý  bol v tom čase hlavným lekárom SFZ a dlhodobo spolupracoval s FIFA a UEFA. V športe sa hovorí, že náročnejšie je titul obhájiť, ako ho získať. Platí to aj pre futbalovú medicínu. Každé dva roky prebieha reakreditácia centier, kedy je potrebné dokladovať našu prácu  v oblasti športovej medicíny. Spoluprácu so SFZ, reprezentačnými výbermi rôznych vekových kategórii, prácu na klubovej úrovni, zabezpečenie preventívnych prehliadok športovcov, prínos v zavádzaní nových operačných postupov pri  ošetrovaní športových úrazov. Ďalšou z podmienok je odprezentovanie našej  práce v oblasti vedy, výskumu a v neposlednej miere aj publikačnú a pedagogickú aktivitu pracoviska. Zástupcovia FIFA Medical centre of Excellence sa každoročne stretávajú na kongrese futbalovej medicíny, kde máme vlastné pracovné stretnutie. To najbližšie sa uskutoční 3. – 5. mája na štadióne Metropolitano v Madride. 

Naše plány na najbližšie obdobie sú mimoriadne ambiciózne. Vďaka významnej finančnej investícii zo strany akcionára našej nemocnice začíname s výstavbou nového moderného centra  športovej medicíny. Tento jedinečný projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu, zahŕňa aj FIFA centrum – špičkovo vybavené pracovisko určené na komplexné testovanie zdravotného stavu športovcov, špecializovanú terapiu a následnú starostlivosť. Súčasné vedenie nemocnice, na čele s generálnym riaditeľom prof. MUDr. Františkom Sabolom, PhD., MPH, MBA, aktívne podporuje rozvoj športovej medicíny, ortopédie, športovej kardiológie, rehabilitácie a ďalších odborov, ktoré zabezpečujú komplexnú zdravotnú starostlivosť o športovcov.

Ako povolanie lekára ovplyvnilo váš osobný život?

Práca lekára nepochybne výrazne ovplyvňuje aj súkromný život. Mal som však veľké šťastie, že moja manželka je tiež lekárka a zároveň pedagogička na Lekárskej fakulte v Košiciach, takže vždy mala pochopenie pre čas, ktorý som venoval práci či pôsobeniu v športovej medicíne. Napriek pracovnej vyťaženosti som sa vždy snažil svoj voľný čas venovať rodine a mojim dvom deťom. Máme krásne vzťahy, za čo som nesmierne vďačný. Veľkú radosť mi prináša to, že zdieľame množstvo spoločných záľub a koníčkov. Rodina je pre mňa zdrojom rovnováhy a energie, vďaka ktorej môžem s nadšením pokračovať v práci, ktorá ma napĺňa.

Ako reprezentačný lekár ste pracovali pri národných tímoch v hádzanej, basketbale a vo futbale. V súčasnosti ste klubovým lekárom Young Angels Košice, HK Košice a futbalového klubu FC Košice. Spomeniete si na svoj najsilnejší športovo-lekársky zážitok?

Veľkým zážitkom pre mňa bola účasť na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta  vo všetkých troch športoch – hádzanej, basketbale a futbale. Každý takýto turnaj bol jedinečnou skúsenosťou a obrovskou výzvou. Na klubovej úrovni som mal možnosť niekoľkokrát osláviť titul majstra Slovenska, čo boli tiež nezabudnuteľné momenty. Najviac si však vážim, že vďaka športovej medicíne som mohol stretnúť množstvo výnimočných osobností. Nielen skvelých hráčov, ale aj trénerov, masérov a fyzioterapeutov. S viacerými z nich ma dnes spájajú priateľské vzťahy, ktoré si nesmierne cením.

Zastrešujete rôzne druhy športov, ktoré prinášajú špecifické druhy úrazov. Dá sa povedať, ktorý z nich je z pohľadu počtu a vážnosti zranení najrizikovejší?

Z pohľadu výskytu úrazov považujem hádzanú za jeden z najrizikovejších športov. Pre môj profesionálny rast bolo mimoriadne cenné, že som mal možnosť byť priamo na ihrisku v momente zranenia, následne sa podieľať na diagnostike, vykonať operačný zákrok a sledovať celý proces rehabilitácie až po návrat športovca do tréningového a súťažného režimu.

Čo vás vo vašej práci najviac inšpiruje?

Každý úspešný návrat hráča na ihrisko bol pre mňa veľkou motiváciou. Práca s profesionálnymi športovcami ma neustále posúvala vpred, pretože aj nároky na našu medicínsku starostlivosť museli byť na najvyššej úrovni. Veľmi ma potešila spolupráca s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach, ktorá priniesla nové možnosti vo vzdelávaní budúcich lekárov. Okrem výučby predmetu ortopédia v 6. ročníku sme vytvorili dva nové voliteľné predmety. Jeden zameraný na artroskopiu a športovú medicínu a druhý na ortopédiu a traumatológiu nohy a členka. Tieto predmety si vyberajú študenti vyšších ročníkov, ktorí majú záujem o ortopédiu, traumatológiu alebo športovú medicínu. Je veľmi inšpirujúce učiť študentov, ktorí majú o náš odbor záujem a pomáhať im rozvíjať odborné znalosti ešte počas štúdia. Viacerí absolventi týchto predmetov sú dnes mojimi kolegami na klinike, niektorí pracujú na iných ortopedických a traumatologických pracoviskách na Slovensku, mnohí dokonca v zahraničí. Stretávam ich na odborných konferenciách, čo ma nesmierne teší. V posledných rokoch sme organizovali viacero významných medzinárodných konferencií, seminárov a workshopov zameraných najmä na artroskopiu a športovú medicínu. Tieto podujatia prinášajú nielen nové poznatky, ale aj cenné príležitosti na výmenu odborných skúseností.

Predpokladám, že ako športový lekár sa vo voľnom čase venujete vlastným pohybovým aktivitám. Ktoré sú vaše obľúbené?

Pri mojom pracovnom vyťažení nemám na vlastné športové aktivity toľko času, koľko by som si predstavoval, no snažím sa im venovať pravidelne. Hrávam tenis, bicyklujem, behávam a v zimných mesiacoch si rád užívam lyžovanie. Okrem toho obľubujem plávanie a turistiku, ktoré mi pomáhajú udržať sa v kondícii. Neodmysliteľnou súčasťou môjho režimu je aj pravidelná návšteva sauny s priateľmi. Je to tradícia, ktorú dodržiavame už takmer 20 rokov. Pohyb a regenerácia sú pre mňa nielen formou relaxu, ale aj dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu.

Vďaka medicíne a športu veľa cestujete. Ktoré krajiny či konkrétne miesta na vás najviac zapôsobili?

V súvislosti s mojou prácou som mal možnosť navštíviť množstvo zaujímavých krajín a miest. Počas služobných a športových pobytov som však často nemal dostatok času na ich bližšie spoznávanie. O to viac si cestovanie užívam vo voľnom čase, ktorý mu venujem veľmi rád a často. Pre moju rodinu je cestovanie jednou z najväčších záľub, a tak sme spolu objavili množstvo krásnych destinácií. Okrem Austrálie som navštívil všetky kontinenty a splnil si mnoho cestovateľských snov, vrátane niektorých netradičných. Jednou z mojich posledných nezabudnuteľných ciest bola dvojtýždňová cesta po západnom pobreží USA, počas ktorej sme navštívili šesť národných parkov, ako aj mestá Los Angeles, Las Vegas a San Francisco. Každá návšteva nových miest mi priniesla jedinečné zážitky a inšpirácie, ktoré si nesmierne cením.

Slovenské zdravotníctvo trápi odliv lekárov do zahraničia. Vás pri pracovných cestách nikdy nelákala myšlienka na zmenu pôsobiska?

Počas mojich pobytov v zahraničí som mal viackrát príležitosť zostať pracovať mimo Slovenska, pričom najviac som zvažoval ponuku počas svojho pôsobenia v Spojených štátoch.  Rodina a pocit zodpovednosti ma však vždy prinavrátili späť na Slovensko. Občas sa zamýšľam nad tým, ako by sa moja kariéra vyvíjala, keby som niektorú z ponúk prijal a zostal pracovať v zahraničí. Teraz, keď mám dospievajúce deti sa táto téma znovu otvára a prináša nové perspektívy. Mladým lekárom určite odporúčam, aby si prácu v zahraničí vyskúšali. Je to skúsenosť, ktorá im môže výrazne rozšíriť odborný obzor. Zároveň je však pre Slovensko nesmierne dôležité, aby sa aspoň časť z nich vrátila späť a získané vedomosti a zručnosti využila na ďalší rozvoj našej medicíny.

Späť

Kontakt pre médiá

[email protected]

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL