Počas uplynulého týždňa sa v mobilnom odbernom mieste Nemocnice AGEL Košice-Šaca realizovalo viac než 1000 antigénových testov: Koľko bolo pozitívnych?

4.10.2021

Oddnes, 4. októbra 2021, sú okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie podľa COVID automatu zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba) na základe zhoršenia epidemiologickej situácie. Z uvedeného dôvodu sa aj naďalej nariaďuje všetkým osobám prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora a v platnosti zostáva aj zákaz návštev. Ako vyzerá aktuálna situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

„Zdravotnú starostlivosť v súčasnosti poskytujeme 5 COVID-19 pozitívnym pacientom, ktorí potrebujú kyslíkovú liečbu, jednému na high-flow a jednému na umelej pľúcnej ventilácii. Počas uplynulého týždňa sa v mobilnom odbernom mieste realizovalo 1002 antigénových testov, z toho 9 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 0,9 %. Čo sa týka RT-PCR, vykonaných bolo 502 testov, z toho 24 pozitívnych, čo predstavuje 4,8 % pozitivitu,“ vyjadril sa riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA.

So súhlasom riaditeľa spoločnosti sú povolené návštevy len k dlhodobo hospitalizovaným (s predpokladom 14-dňovej hospitalizácie) a ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim pacientom a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí a ostatným duchovným. Návštevy, ktoré spadajú do výnimiek, sú povolené len v režime OTP. Detailné informácie sú zverejnené na webe nemocnice v záložke Pacienti a návštevy/Návštevné hodiny. Prítomnosť otca pri pôrode bude umožnená, ak sa preukáže negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Poučenie pre pacientov, ktoré platí pre všetky ambulantné vyšetrenia, pre SVALZ zložky (MRI, CT, RTG, rehabilitácia a pod.) neplatí pre pacientov urgentného príjmu.

Zdravotnícke zariadenie žiada pacientov, vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a zefektívnenie služieb poskytovania zdravotnej starostlivosti, aby bezodkladne, po výzve zdravotníckeho personálu, predložili k nahliadnutiu doklad o vakcinácii, o prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami alebo doklad o negatívnom výsledku RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 72 hodín od odberu alebo doklad o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 24 hodín. Pacient má právo odmietnuť poskytnúť tieto informácie, v takom prípade môže lekár pacientovi navrhnúť otestovať sa bezodkladne v mobilnom odberovom mieste (MOM) alebo pacienta môže lekár vyšetriť na konci ordinačných hodín. K pacientovi sa bude pristupovať ako k pacientovi s pravdepodobným ochorením COVID-19.

Prípadové situácie:

1. Pacient sa preukáže niektorým z týchto dokladov: doklad o očkovaní, doklad o prekonanom ochorení COVID-19, doklad o negatívnom výsledku antigénového testu nie staršom ako 24 hodín, doklad o negatívnom výsledku RT-PCR testu nie staršom ako 72 hodín.

2. Ak sa pacient nemôže preukázať žiadnym z dokladov uvedených v bode 1, môže požiadať o okamžité otestovanie antigénovým testom, ak mu to odporúča ošetrujúci lekár.

3. Ak pacient nemá žiaden doklad uvedený v bode 1 a odmietne vykonanie antigénového testu na žiadosť lekára, lekár ho vyšetrí na konci ordinačných hodín.

4. Ak ide o osoby podozrivé z ochorenia COVID-19 (musia byť v izolácii alebo v karanténe), môžu navštíviť ambulanciu len v prípade neodkladného zdravotného výkonu.

Každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2, pravidelne si dezinfikovať ruky a dodržiavať všetky protiepidemické opatrenia R-O-R.