Na čom si pochutia pacienti 24. decembra v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

22.12.2020

Niekedy zdravotný stav nedovoľuje, aby pacienti Nemocnice AGEL Košice-Šaca strávili tie najkrajšie sviatky roka doma, v kruhu svojej rodiny. Personál sa im ale snaží navodiť vianočnú atmosféru aspoň výzdobou či chutnou štedrou večerou. Čo si nájdu na tanieri?

Ako vyzerá štedrovečerné menu v našej nemocnici? Podobá sa tomu, ktoré si mnohí chystajú aj doma. „Samozrejme, pri príprave jedál berieme ohľad na to, či majú pacienti nejaké stravovacie obmedzenia, napríklad šetriacu diétu. Tým, ktorí diétu nemajú, servírujeme kapustnicu, zemiakový šalát, vyprážané filé a tzv. bobaľky s makom. V prípade diéty dostanú rybu na prírodno a bobaľky s tvarohom,“ vysvetlil manažér Odboru liečebnej výživy a stravovania Ing. Štefan Šoltész, ktorý dodal, že presné počty, pre koľkých pacientov budú variť, sa v kuchyni dozvedia až pár dní pred samotným Štedrým dňom.

„Počas vianočných sviatkov bude Nemocnica AGEL Košice-Šaca fungovať v obmedzenom režime, obsadených bude menej ako 50 percent lôžkového fondu. Našou snahou je, aby pacienti, ktorých zdravotný stav to dovoľuje, strávili záver roka so svojimi rodinami a zároveň si naši zamestnanci pracujúci na oddeleniach s nepretržitou prevádzkou mohli oddýchnuť. Samozrejme, akútna zdravotná starostlivosť bude zabezpečená,“ priblížil začiatkom decembra riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA a dodal, že pacientom, ktorí zostanú hospitalizovaní a pre pretrvávajúci zákaz návštev nebudú môcť  byť so svojimi rodinami, môžu ich blízki doniesť malé darčeky. Spostredkované doručenie zabezpečí personál nemocnice.