Svetový deň hygieny rúk: Keď sa dotýkame kľučiek a nákupných košíkov, akoby sme si podávali ruky s neznámymi ľuďmi

5.5.2021

Boj s pandémiou ochorenia COVID-19 sa už dlhé mesiace nesie v znamení rúšok, odstupov a umývania rúk. A práve dnes, 5. mája, si prostredníctvom každoročného Svetového dňa hygieny rúk pripomíname, aká dôležitá je prevencia pri spomalení šírenia infekcií. Svetový deň hygieny rúk je súčasťou iniciatívy Svetovej zdravotníckej organizácie SAVE LIVES: Clean your hands. Cieľom kampaní WHO je pripomenúť význam hygieny rúk nielen pre zdravotníkov, ale aj širokú laickú verejnosť. Hygienička Nemocnice AGEL Košice-Šaca MVDr. Ľubomíra Bodnárová v nasledujúcich riadkoch podrobne vysvetľuje, kedy a ako často si je potrebné umývať ruky a ktorý spôsob je ten správny?

Hygiena rúk patrí medzi základné preventívne protiepidemické opatrenia, a to nielen počas pandémie COVID-19. „Je známe, že nedostatočnou hygienou rúk sa prenášajú rôzne respiračné kožné ochorenia alebo ochorenia zažívacieho systému. Musíme priznať, že pandémia nás veľa naučila a „pomohla“ aj v osvete hygieny rúk. Paradoxne, vďaka koronavírusu sme pokročili,“ vyjadrila sa nemocničná hygienička, ktorá následne priblížila, kedy a ako často je potrebné umývať si ruky. „Vždy, keď máte pocit znečistenia. Dôležité je umyť si ruky po príchode na pracovisko a po príchode domov. Treba si uvedomiť, že ak sme cestovali v prostriedkoch hromadnej dopravy alebo sme boli u lekára či nakúpiť v obchode, dotýkali sme sa rôznych kontaktných povrchov (kľučiek, zábradlí, vypínačov, vozíkov, košíkov...), ktorých sa dotýkalo mnoho ľudí pred nami. Je to, akoby sme si so všetkými tými neznámymi ľuďmi podali ruky. Umývanie rúk je nevyhnutnou súčasťou osobnej hygieny, preto si vždy umývajte ruky pred jedlom, po použití toalety, po kontakte s domácimi zvieratami, po manipulácii s peniazmi, po manipulácii so surovými rybami, mäsom, vajíčkami, po akejkoľvek manuálnej práci, zvlášť pri práci v záhrade. V súčasnosti, keď nosíme tvárové rúška, je dôležité umyť si ruky pred ich nasadením, aj po zložení. V prípade, že ste chorí, nezabúdajte na respiračnú hygienu, súčasťou ktorej je umývanie rúk po kýchnutí, zakašľaní alebo čistení nosa. Samozrejmosťou by malo byť umývanie rúk po manipulovaní s odpadkovým košom a odpadom pri starostlivosti o bábätko, teda po výmene znečistenej plienky,“ ozrejmila MVDr. Bodnárová.

Akým spôsobom by sa mali ruky správne umývať? „Ideálne je, aby na rukách neboli prstene a náramky, ktoré znižujú účinnosť umývania a dezinfekcie rúk. Pod prsteňmi a šperkami môžu mikroorganizmy prežívať, nachádzajú tu ochranu a dokonca živnú pôdu pre množenie. Preto je nosenie šperkov v zdravotníctve pri ošetrovaní pacientov zakázané. Po zložení šperkov si ruky navlhčite teplou vodou a naneste dostatočné množstvo tekutého mydla. Dávkovač stlačte určite dvakrát, aby bolo množstvo mydla dostatočné.  Po napenení si ruky umývajte správnou technikou najmenej 30 sekúnd. Najprv dlane, potom chrbty rúk, spojte prsty v medziprstovom priestore a premývajte. Potom prsty zakliesnite oproti sebe, v takzvanom zámku. Pokračujte premývaním oboch palcov krúživým pohybom. Sústreďte sa najmä na priestor medzi prstami a pod nechtami, kde sa mikroorganizmy hromadia najviac. Dôslednosť pri vykonávaní jednotlivých krokov a čas, ktorý na to vynaložíte, sa určite vyplatí. Na vysušenie rúk sú ideálne jednorazové papierové utierky, ktorými zároveň uzavriete vodovodný kohútik,“ priblížila hygienička, ktorá upozornila na to, že sušiče rúk nie sú vhodné a v súčasnej situácii sa používať ani nesmú, pretože prispievajú k šíreniu mikroorganizmov do okolia. Doma je nevyhnutné používať čistý uterák a ten pravidelne a často vymieňať. Najbežnejšími chybami pri umývaní rúk je krátke oplachovanie pod tečúcou vodou bez použitia mydla, nedostatočné množstvo mydla alebo jeho aplikácia na suché ruky, prípadne nedodržanie správnej techniky a času, ktorý si tento úkon vyžaduje. Takisto je dôležité udržiavať pokožku rúk zdravú a v dobrej kondícii, preto netreba zabúdať ani na pravidelné krémovanie rúk. Na otázku, či je účinnejšie umývať si ruky mydlom alebo ich dezinfikovať, odpovedala jasne. „Je rozdiel vo vykonávaní hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach pri ošetrovaní pacientov a v bežnom živote. Pravidlá pre hygienu rúk v zdravotníckych zariadeniach sú dané vyhláškou vydanou Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. V rámci prevencie šírenia prenosných ochorení sa používajú alkoholové dezinfekčné prostriedky určené na hygienickú dezinfekciu rúk. V bežnom živote platí, že správne umývanie rúk mydlom a vodou je postačujúce. Platí však, že použitie alkoholových dezinfekčných prípravkov je alternatívou tam, kde nie je dostupné zariadenie na umývanie rúk, mydlo a voda,“ dodala na záver.