Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca začína byť kritická: Mortalita covidových pacientov je vyššia ako v 2. vlne

16.11.2021

S ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2.

„Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je veľmi vážna až kritická. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme 21 pacientom na kyslíku, z toho až 81 % nie je zaočkovaných. Obsadené máme všetky 3 reprofilizované lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV), pričom 100 % týchto pacientov nie je zaočkovaných. Každou hodinou sa situácia mení, zatiaľ k horšiemu. V okolí nie sú voľné UPV, ani kyslíkové lôžka. Mortalita je vyššia ako v 2. vlne, klinický stav pacientov sa vyvíja nevyspytateľne a často končí fatálne,“ vyjadril sa riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA, ktorý dodal, že denne čelia vážnym rozhodnutiam. „Dostávame sa do situácie, kedy sa musíme rozhodovať, ako bude smerovať ďalšia liečba, zvažuje sa, ktorý pacient môže byť prepustený domov, aby sa uvoľnili lôžka, obrat pacientov je neskutočný,“ priblížil MUDr. Rusnák, MBA, ktorý zároveň pripomenul, že z dôvodu zabezpečenia chodu COVID oddelenia sa s platnosťou od uplynulého piatka, t. j. 12. 11. 2021, uzatvorila Klinika liečebnej rehabilitácie a v prevádzke zostala len jej ambulantná zložka.

Očkovanie

Vakcinačné centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel je v prevádzke každý utorok a piatok v čase od 7:00 do 15:00 hod.. V prípade záujmu o očkovanie proti COVID 19 je potrebné vyplniť registračný formulár na portáli https://korona.gov.sk/ Záujemcovia môžu prísť aj bez registrácie, musia mať ale odporúčanie od lekára a pred príchodom si overiť, či na daný deň nie je naplnená kapacita vakcinačného centra registrovanými záujemcami. Uvedenú informáciu Nemocnica AGEL Košice-Šaca zverejňuje na sociálnych sieťach, pričom pre prvoočkovancov neplatia žiadne obmedzenia. Vakcinácia je realizovaná očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, registrovaným aj neregistrovaným záujemcom. Zdravotnícke zariadenie pripomína, že vakcinačné centrum sa nachádza na Poliklinike na Vstupnom areáli U. S. Steel na prvom poschodí. Parkovanie pri poliklinike je zabezpečené. 

Návštevy a opatrenia

So súhlasom riaditeľa spoločnosti sú povolené návštevy len k dlhodobo hospitalizovaným (s predpokladom 14-dňovej hospitalizácie a viac) a ťažko chorým pacientom,  k zomierajúcim pacientom a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí a ostatným duchovným. Návštevy, ktoré spadajú do výnimiek, sú povolené len v režime ,,OTP“. Detailné informácie sú zverejnené na webe nemocnice v záložke Pacienti a návštevy/Návštevné hodiny. Prítomnosť otca pri pôrode bude umožnená, ak sa preukáže negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Zdravotnícke zariadenie žiada pacientov, vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a zefektívnenie služieb poskytovania zdravotnej starostlivosti, aby bezodkladne, po výzve zdravotníckeho personálu, predložili k nahliadnutiu doklad o vakcinácii, o prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami alebo doklad o negatívnom výsledku RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 72 hodín od odberu alebo doklad o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 24 hodín. Pacient má právo odmietnuť poskytnúť tieto informácie, v takom prípade môže lekár pacientovi navrhnúť otestovať sa bezodkladne v mobilnom odberovom mieste (MOM) alebo pacienta môže lekár vyšetriť na konci ordinačných hodín. K pacientovi sa bude pristupovať ako k pacientovi s pravdepodobným ochorením COVID-19. Každý pacient pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať riadne prekryté horné cesty dýchacie (nos a ústa) použitím respirátora FFP2, pravidelne si dezinfikovať ruky a dodržiavať všetky protiepidemické opatrenia R-O-R.

 

Späť