Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

O nemocnici

Štedrovečerný stôl láka kombináciou jedál, ktoré môžu ohroziť naše zdravie

22.12.2017

Máme pred sebou posledné dni pred tým, ako sadneme za spoločný sviatočný štedrovečerný stôl. Lekárka Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca, člen skupiny AGEL, MUDr. Katarína Hricová radí, ako predísť prejedeniu sa, problémom s trávením, ktoré by nás mohli priviesť k lekárovi.

Na štedrovečernom stole nesmie chýbať ryba, kapustnica, majonézový šalát a koláčiky. Chceme si dopriať, no ako tieto jedlá kombinovať tak, aby sme si neprivodili zažívacie ťažkosti.

Základné pravidlo je počúvať svoje telo a neprejedať sa. Sústredila by som sa skôr na množstvo ako kombinácie, tie sú špecifické pre každého jedného z nás. Snáď jedna naozaj nebezpečná kombinácia je veľa "mastného" s "tvrdým", čiže opatrne s rezňom, majonézou a alkoholom. Tento mix nemá rád náš žlčník a jeho nerozlučný kamarát pankreas,“ vystríha lekárka a dopĺňa, že „zápal žlčníka a pankreasu je veľmi nepríjemný a v niektorých prípadoch môže ohroziť aj život. Aby sme však len nestrašili - pohár aperitívu pred jedlom a pohár digestívu po jedle môže pozitívne vplývať na naše trávenie. Samozrejme nie pred a po každom chode.“

Pitný režim je dôležitý v každom období, nielen v lete. Nezabúdajme naň ani počas sviatočných dní. Sladené perlivé nápoje nemusia byť tou najlepšou voľbou. „Stále platí, že čistá voda, slabšie čaje či riedené ovocné šťavy sú pre nás to najlepšie. Mnoho ľudí si neuvedomuje koľko kalórií do tela dostáva sladenými perlivými nápojmi,“ vystríha Katarína Hricová.

Vianoce bez sladkých dobrôt by asi neboli Vianocami. Lekárka odporúča uprednostniť koláčiky domáce. „Spravidla obsahujú menej cukru a viac vlákniny. Oriešky či sušené ovocie sú počas týchto sviatkov ideálne na maškrtenie.“ 

Čo ale v prípade, že si to predsa len neustrážime a doprajeme si viac ako by sme mali? „Ak sa už stane, že je nám po jedle ťažko, pomôže krátka prechádzka, pohyb. V neposlednom rade môže pomôcť tabletka s tráviacimi enzýmami, nie však preventívne. Ak má niekto chronické ťažkosti, mal by postupovať podľa odporučení svojho lekára.“

Alkohol a jeho prehnané množstvo dokáže rozhádzať náš organizmus aj na niekoľko dní. Aj tu lekárka odporúča to staré známe „všetko s mierou“.

"Opica" po alkohole je spôsobená najmä dehydratáciou, rozhádzanými minerálmi a spomaleným uvoľňovaním metabolitov alkoholu. Aj tu platí, že lepšia je prevencia ako liečba. Počúvajme telo, k jedlu použime viac rozumu a srdce s citmi si nechajme pre blízkych. “ dodáva na záver MUDr. Katarína Hricová  

 

Späť