Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

Ďalšie unikátne operačné zákroky na východnom Slovensku. Chirurgovia z Nemocnice AGEL Košice-Šaca pomocou robota operovali žlčník a herniu

27.9.2024

Nemocnica AGEL Košice-Šaca rozširuje robotickú operatívu. Po zavedení robotickej chirurgie v gynekológii pokračuje operáciami pomocou systému da Vinci aj v ďalších operačných odboroch. Pod vedením primára MUDr. Víta Pribulu, PhD. boli realizované prvé robotické operácie na Chirurgickej klinike.

Chirurgická klinika Nemocnice AGEL Košice-Šaca, ako prvé chirurgické pracovisko na východnom Slovensku, úspešne zaviedla robotické operácie. Pod vedením primára Chirurgickej kliniky MUDr. Víta Pribulu, PhD. boli vykonané prvé robotické operácie systémom da Vinci. „Realizovali sme dve operácie žlčníka a operáciu hernie (pruhu). V nasledujúcich dňoch budú nasledovať robotické operácie hrubého čreva a konečníka u pacientov s nádorových chorením, čo predstavuje obrovský pokrok v tejto oblasti medicíny,“ uviedol Vít Pribula. Robotickým operáciám predchádzali intenzívne školenia, tréningy a následná certifikácia operatérov v Karolinska Institutet v Štokholme.

„Ako päťnásobný držiteľ titulu najlepšia všeobecná nemocnica cítime nielen hrdosť, ale aj záväzok voči našim pacientom a klientom. Pokračujeme vo vysoko nastavených štandardoch poskytovania zdravotnej starostlivosti a vďaka zavádzaniu moderných postupov neustále napredujeme. Zároveň plníme náš sľub rozširovať robotickú operatívu o ďalšie zdravotné odbory. Som veľmi rád, že vďaka spoločnosti AGEL môžeme s robotickým systémom da Vinci realizovať čoraz viac operačných zákrokov. Veľká vďaka a uznanie patrí operatérom a všetkým členom tímu podieľajúcim sa na zabezpečení robotickej operatívy, vďaka ktorej sme našu zdravotnú starostlivosť posunuli na vyššiu úroveň,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA.

Robotický systém da Vinci sa skladá z troch základných častí – ovládacej konzoly, operačnej konzoly a video veže. Operatér sedí za ovládacou konzolou, pomocou ktorej vzdialene ovláda robotické ramená. Konzola umožňuje cez optický systém zobraziť snímanú scénu v 3D pohľade s HD rozlíšením a zároveň obraz podľa potreby niekoľkonásobne zväčšiť. Chirurgická konzola je umiestnená nad pacientom a do jeho tela sa pripája cez porty podobne ako pri laparoskopických chirurgických metódach. Na konci troch ramien sú pripojené nástroje a cez jeden port je zavedený kamerový systém.

Operačné zákroky využívajúce robotickú technológiu predstavujú najvyšší stupeň miniinvazívnej chirurgie. V porovnaní s klasickými a laparoskopickými operáciami je robotom asistovaný zákrok efektívnejší, šetrnejší k tkanivám, minimalizuje rozsah krvácania, eliminuje pooperačné komplikácie a výrazne skracuje čas rekonvalescencie pacienta.