Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Keď sa šťastie násobí: Mamička z dvojičiek porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca dvojičky

9.6.2022

Miriama Vincová vždy túžila po dvojičkách. Sama je z dvojčiat a svoj sen o dvoch uzlíčkoch v perinke si splnila pred pár dňami v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, kde koncom mája priviedla na svet vytúžených synov. Romanko a Damiánko sú siedmymi dvojičkami narodenými v šačianskej pôrodnici od začiatku tohto roka. K pravdepodobnosti viacplodového tehotenstva a jeho možným rizikám sa vyjadruje lekár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Juraj Gimera.

„Som z dvojčiat a predstava mať dvojčatá sa mi vždy páčila. Čiastočne aj z dôvodu, ako sa hovorí, zabiť jednou ranou dve muchy,“ smeje sa čerstvá mamička Miriama. „Nikdy som sa tým netajila. Všetci moji blízki vedeli, že túžim po dvojčatách a vždy som verila, že ich budem mať. Moja predstava bola ešte konkrétnejšia. Mať jedno dievčatko a dvoch chlapcov. To sa mi do bodky splnilo. Mám teda všetko. Úžasného muža a tri deti, za čo som veľmi vďačná a šťastná zároveň,“ žiari Miriama z Poproča, ktorej sa pred pár dňami v Nemocnici AGEL Košice-Šaca narodili vytúžené dvojičky. Romanko s mierami 3030 g, 47 cm a Damiánko s váhou 2970 g a výškou 49 cm. Chlapcov doma už netrpezlivo čaká 1,5-ročná sestrička Elisabeth a šťastný otec, ktorý sa príchodu dvojčiat nevedel dočkať.

Zatiaľ, čo väčšina rodičov má z predstavy, že by sa im narodili dve deti súčasne obrovský rešpekt, Miriam s manželom sa netaja nadšením. „Samozrejme, isté obavy v súvislosti s tým, ako to s tromi deťmi zvládnem, tu sú. Zažila som situácie, kedy mi rástli rohy aj pri jednom dieťati,“ priznáva čerstvá trojnásobná mamička a dodáva, že dôležité je nastavenie človeka. „My sme skrátka nastavení, že to zvládneme a hotovo. Zvládli to moji rodičia a množstvo iných. Je dôležité si to hlavne užiť, nie len sa stresovať. Veľakrát si rodičia to najkrajšie obdobie nestihnú užiť. Deti vyrastú rýchlo. Mojou osobnou víziou je materstvo si vychutnávať, pretože čas zbehne rýchlo a nikdy viac sa to nevráti,“ konštatuje Miriama, ktorej jedinou opodstatnenou obavou je zdravie detí. „Želám si, aby boli chlapci zdraví a nemali v živote vážnejšie zdravotné problémy.“ Tesne po pôrode musel byť jeden z chlapčekov pár dní v inkubátore. „Romanko trochu ťažšie dýchal a bol umiestnený na vyhrievanom lôžku. Obaja veľa spia a málo papajú. Domov nás preto pustia, až keď sa trochu rozjedia a priberú na váhe,“ opisuje situáciu čerstvá mamička. A na čo sa teší najviac? „Pri dcérke som si ako prvorodička nedokázala rodičovstvo ešte tak užiť. Veľakrát som prežívala veci stresujúco. Teraz, napriek tomu, že chlapci majú len pár dní na sebe vnímam, že si materstvo dokážem viac vychutnať. S manželom sa tešíme na moment, ako Elisabethke ukážeme jej súrodencov. K deťom veľmi inklinuje, preto sme zvedaví na jej prvú reakciu. V predstavách skrátka vidím peknú rodinnú idylku,“ netají sa šťastná Miriama.

„S mojim dvojčaťom k sebe máme veľmi blízko. Od detstva sme boli neustále spolu a aj teraz, už ako dospelí, sme denne v kontakte,“ opisuje súrodenecký vzťah s bratom Milanom. Pri otázke, či medzi nimi funguje to špecifické spojenie typické pre dvojčatá, potvrdzuje, že určité prepojenie vníma. „Áno, prežívame veci spoločne, bežne myslíme na to isté a stalo sa nám aj, že nás v rovnakom čase bolelo to isté. Sme si naozaj veľmi blízki. Mať dvojča je jednoducho úžasné a verím, že aj naši dvaja drobci si budú rozumieť tak, ako ja so svojim bratom,“ hovorí Miriama.

Pri výbere pôrodnice bola Nemocnica AGEL Košice-Šaca jednoznačnou voľbou. „Aj prvorodenú dcérku som rodila v Šaci. Bola som spokojná s pôrodníkom, službami aj prostredím, preto sme o inej pôrodnici neuvažovali,“ konštatuje.

Pravdepodobnosť viacplodového tehotenstva je približne 1:80. Šanca na počatie dvojičiek sa zvyšuje za predpokladu, že sa v rodine dvojičky v minulosti už vyskytli. V takom prípade sú vyhliadky 4 až 10-krát vyššie. Viacplodové tehotenstvo so sebou automaticky prináša vyššie riziko. Aké komplikácie môžu nastať v priebehu tehotenstva či samotného pôrodu?Najvýznamnejším je riziko predčasného pôrodu, s ktorým sa stretávame v 30 - 50 percentách prípadov. Medzi závažnejšie komplikácie I. trimestra patrí napríklad syndróm miznúceho dvojčaťa, kedy dôjde k odumretiu jedného z plodov. Neskôr to môže byť takzvaný twin to twin transfúzny syndróm, pri ktorom je jeden plod vyživovaný na úkor druhého. Typický je pre monochoriálne (jednovaječné) dvojčatá,“ vysvetľuje lekár z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Juraj Gimera, ktorý priviedol na svet dvojičky pani Miriamy. „Tehotenstvo pani Vincovej bolo ukončené plánovaným cisárskym rezom, vzhľadom na priečnu polohu druhého plodu. Operačný výkon a následná pooperačná starostlivosť prebiehali bez komplikácií,“ skonštatoval pôrodník.

Späť