200403 Koronavírus

3.4.2020

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, pripravuje vysunuté pracovisko pre vykonávanie triáže – triedenia pacientov pred vstupom do areálu nemocnice. Rovnako tak má v príprave zabezpečenie odberového miesta pre testovanie na COVID-19. V týchto dňoch sa realizuje postavenie stanov pred areálom a pracuje sa na zabezpečení materiálno-technického vybavenia.

Nemocnica v Šaci funguje tak ako ostatné zdravotnícke zariadenia v tomto období v špeciálnom režime. „V nemocnici sa zrušili plánované operačné zákroky, tvz. odkladná operatíva. Vykonávame len neodkladné operačné zákroky. Lekári v ambulanciách pracujú v obmedzenom režime, avšak všetky neodkladné vyšetrenia prebiehajú štandardným spôsobom za sprísnených hygienických opatrení,“ hovorí riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Nemocnica prijala viacero opatrení, ktorých cieľom je prevencia zanesenia nákazy vírusom COVID-19 do zdravotníckeho zariadenia. Pacient vstupuje do nemocnice cez zadný vchod do nového operačného centra, kde musí prejsť tzv. triážou. „Pri vstupe čaká pacienta vyškolený zdravotnícky pracovník, ktorý sa ho v prvom kroku opýta na dôvod návštevy a či sa v poslednom období nedostal do priameho kontaktu s ochorením COVID-19. V prípade negatívnej odpovede ho pustí dovnútra, odmeria pacientovi telesnú teplotu a vypíše s ním tlačivo, v ktorom pacient deklaruje, že nebol v kontakte s vírusom a nemá klinické príznaky,“ vysvetľuje námestník pre ambulantnú starostlivosť MUDr. Maroš Varga, MHA. Tento vchod slúži pacientom, ktorí prichádzajú do nemocnice na neodkladné vyšetrenie, prípadne vyšetrenie konzultované telefonicky s lekárom, pre tehotné ženy, ktoré musia navštíviť pre pôrodom poradňu alebo pre rodičov, ktorí musia s novorodencami absolvovať návštevu ambulancie rizikových novorodencov. Vchod je otvorený od 6.00 hod. ráno do 15.00 hod. poobede.

Po 15.00 hod. sa pacient do nemocnice dostane vchodom vyčleneným pre urgentný príjem. Vchod slúži pre rýchlu zdravotnú pomoc a pacientov v život ohrozujúcom stave. Postup vstupu pacienta do budovy prebieha rovnako ako cez deň.

V nemocnici sú v súčasnosti v prevádzke všetky ambulancie. Niektoré fungujú v zníženom režime. Pacient sa však všetky informácie dozvie po telefóne, prostredníctvom našej webovej stránky a našich sociálnych sietí. Pracovníčky v call centre majú denne aktualizované informácie,“ dodáva MUDr. Maroš Varga.

V týchto dňoch prebiehajú prípravné práce na presun triáže pacientov pred areál nemocnice. „Pred areálom nemocnice sme postavili stany. Jeden z nich bude slúžiť na triáž, teda triedenie pacientov pred vstupom do areálu nemocnice. Zvyšné dva pripravujeme ako odberové miesto pre testovanie na ochorenie COVID-19. Momentálne pracujeme na materiálno-technickom vybavení týchto stanov. Predpokladáme, že ako prvá bude spustená triáž pred areálom, a to v priebehu budúceho týždňa,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA. „Testovanie pacientov na COVID-19 sa v našom zdravotníckom zariadení momentálne nevykonáva. Pacient, ktorý má pozitívnu epidemiologickú anamnézu, klinické príznaky ochorenia alebo bol v priamom kontakte s ochorením, je na základe 6. vydania usmernenia hlavného hygienika odklonený na Kliniku infektológie v Košiciach.“

Príloha

Prehľad ambulancií a miest ich prevádzok.

Ambulancie v budove Nemocnice Košice-Šaca, Lúčna 57, 040 15 Košice-Šaca

• AMBULANCIA RIZIKOVÝCH NOVORODENCOV
  • KARDIOLOGICKÁ AMBULANCIA
  • LIPIDOVÁ AMBULANCIA
  • UROLOGICKÁ AMBULANCIA
  • ENDOKRINOLOGICKÁ AMBULANCIA
  • GASTROENTEROLOGICKÁ AMBULANCIA
  • ANGIOLOGICKÁ AMBULANCIA
  • PLASTICKÁ AMBULANCIA
  • REUMATOLOGICKÁ AMBULANCIA
  • CHIRURGICKÁ AMBULANCIA
  • TK / EKG / HOLTER
  • MRI
  • CT
  • USG
  • MAMÁRNE CENTRUM

Ambulancie v budove Nemocnice Košice-Šaca, Lúčna 57 a poliklinika Nemocnice Košice-Šaca na vstupnom areáli US STEEL Košice

• INTERNÁ AMBULANCIA (na PLK vedia zrealizovať iba EKG,  v rámci UP v nemocnici)
  • PĽÚCNA AMBULANCIA (momentálne sa realizujú iba spirometrie do ukončenia PN lekára)
  • AMBULANCIE VŠEOBECNÉHO LEKÁRSTVA
  • GYNEKOLOGICKO-PÔRODNÍCKA KLINIKA A JEJ AMBULANCIE
  • ORL AMBULANCIA
  • OČNÁ AMBULANCIA
  • RDG

Ambulancie iba v budove polikliniky Nemocnice Košice-Šaca na vstupnom areáli US STEEL Košice

• DENTÁLNA KLINIKA
  • HEMATOLOGICKÁ AMBULANCIA
  • NEUROLOGICKÁ AMBULANCIA

Informácie aktualizujeme priebežne a každú zmenu sa snažíme komunikovať prostredníctvom našej webovej stránky a sociálnych sietí nemocnice.