Viac ako tri tisícky realizovaných odberov krvi pomohlo zachrániť životy pacientov šačianskej nemocnice

15.1.2024

Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca v roku 2023 realizovalo viac ako tritisíc odberov krvi. Lekári vďaka nej zachránili životy pacientov s úrazmi, ženám po komplikovaných pôrodoch a liečili onkologických pacientov.

Krv je nenahraditeľná, preto je život pacientov, ktorí ju potrebujú doslova a dopísmena v rukách dobrovoľných darcov. Za ochotu podeliť sa o svoje zdravie im patrí obrovské poďakovanie a uznanie, pretože pri záchrane života by bez krvi boli bezmocní aj tí najlepší lekári.

„Najčastejšie potrebujú krv pacienti pri akútnych operáciách a po úrazoch, kedy dochádza ku krvným stratám, ktoré je potrebné nahradiť transfúziami. V druhom slede sú to ženy podstupujúce gynekologické operácie a mamičky, ktoré môžu mať po pôrode zvýšenú krvácavosť. Ďalej sú to onkologickí pacienti, ktorí potrebujú krv častokrát už pred operáciou, pretože majú takpovediac slabý krvný obraz, ale aj pri a po operácii, keďže pri nich dochádza ku krvným stratám. Významnú skupinu tvoria onkologickí pacienti po onkologickej terapii a hemato-onkologickí pacienti, ktorí mávajú znížené krvinky, pretože ich kostná dreň nevie v dostatočnej miere vytvoriť,“ uvádza primárka Hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Annamária Bratková.

V roku 2023 realizovalo šačianske Hematologicko-transfúziologické oddelenie (HTO) celkovo 3 090 odberov, vďaka ktorým sa podarilo získať takmer 1 400 litrov krvi. Najčastejšie sú darcami muži, ktorých bolo v uplynulom roku 2 538. Ženy darovali krv 552-krát a z celkového počtu uskutočnených odberov zaevidovali 453 prvodarcov. V snahe získať krv potrebnú pre pacientov, zamestnanci HTO pravidelne vyrážajú aj do terénu. V spolupráci so školami a inštitúciami vlani uskutočnili 17 mobilných odberov, v rámci ktorých krv darovalo 415 účastníkov. Zdravotníci na pracovisku vykonávajú tiež odbery krvnej plazmy. V roku 2023 ich uskutočnili 12, pričom získali 6 600 ml vzácnej suroviny.  „Odber krvnej plazmy je realizovaný pomocou špeciálnych prístrojov – separátorov. Tie oddeľujú krvnú plazmu od krviniek, ktoré sa následne vracajú späť do krvného obehu darcu. Plazmu rovnako ako krv nie je možné umelo vytvoriť. Potrebná je pri liečbe chorých a používa sa tiež ako nenahraditeľná surovina vo farmaceutickom priemysle pri výrobe liekov,“ vysvetľuje primárka.

Najviac transfúznych liekov v uplynulom roku bolo v Nemocnici AGEL Košice-Šaca spotrebovaných na Chirurgickej a Internej klinike, ktoré ich pacientom podali dohromady 1 661. Za nimi nasledovali oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny, Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny a Gynekologicko-pôrodnícka klinika s celkovým počtom takmer 1 200 podaných transfúznych liekov.

Vďaka dobrovoľným darcom môžu lekári zachrániť mnoho životov. Darovanie krvi však prináša pozitíva aj pre samotného darcu. Odberom u neho dochádza k oživeniu organizmu, ktorý si musí zásobu krviniek, krvných doštičiek a ostatných zložiek plazmy opätovne doplniť. Pravidelní darcovia majú lepšiu imunitu a zároveň sú trénovaní na krvné straty. Ďalšou z výhod darovania krvi je podľa primárky skutočnosť, že darca získava informácie o svojom zdravotnom stave. „V súvislosti s odberom sa vykonávajú laboratórne vyšetrenia krvného obrazu, sérologické vyšetrenia na HIV, syfilis, vírusovú hepatitídu B a C a pečeňový enzým ALT,“ približuje MUDr. Annamária Bratková.

Záujemcovia o darovanie krvi môžu navštíviť Transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca nachádzajúce sa na Poliklinike, Vstupný areál U. S. Steel, každý pracovný deň okrem utorka, v čase od 6:30 do 11:00.