Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku s osobnými skúsenosťami v Nemocnici AGEL Košice-Šaca

28.4.2021

Len pred pár dňami sa z pani Henriety stala dvojnásobná mamička. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca priviedla na svet dcérku Zoe a na rozkošné bábätko už doma čakal starší braček Adamko (3), ktorý sa narodil v roku 2017 v Nemecku. Práve preto sme sa Henrietu rozhodli vyspovedať. Ako hodnotí pôrod v zahraničí a na Slovensku? V čom vidí rozdiel a kam by išla rodiť do tretice?

Aké máte skúsenosti s pôrodom v Nemecku? Ako hodnotíte zdravotnú starostlivosť?

Musím povedať, že možno ako jedna z mála žien som si pôrod v Nemecku veľmi užila. Rodila som v roku 2017 v meste Viersen. Ako prvorodička som sa pôrodu bála a ešte, keď som si predstavila, že som v inej krajine a bez rodiny..,. ale starostlivosť bola skvelá. Pôrod trval dlho a dlho som sa neotvárala, tak mi ponúkli, či by som chcela ísť do vane. Po cca troch hodinách ležania vo vani som sa začala otvárať a nakoniec som porodila za pomoci pôrodnej asistentky. Mňa osobne to prekvapilo, lebo som si myslela, že pri pôrode bude doktor, ale doktorka prišla až po pôrode. Manžel bol so mnou, ale pridelili mi ešte jednu pôrodnú asistentku, ktorá mi pomáhala predýchavať kontrakcie po celý čas, až do pôrodu bola pri nás. Veľmi ma podporovala a pomáhala mi s predýchavaním. 

Boli ste spokojná so samotným prístupom a komunikáciou?

Ak by som si mala spomenúť na niečo konkrétne, tak za celý pobyt v nemocnici nekúpali novorodencov. Viem, že to malo dôvod, ale už si ho nepamätám, tuším, že kvôli imunite bábätka. Čo sa týka personálu, všetci boli príjemní, na chodbách sa mi zdravili a vždy sa predstavili, kto je kto, podali mi ruky, povedali, čo sa ide robiť a čo má kto na starosti. Moji rodičia, ktorí v tom čase prišli na návštevu, sa smiali, že som ako na dovolenke. Ráno nás nechali spať a sestričky, ak chodili, chodili potichu, aby nás nezobudili. Počas pobytu som bola na gynekologickej prehliadke len raz, bábätká sme si samé nosili v postieľkach na váženie počas noci. 

Dá sa pôrod v Nemecku porovnať s tým na Slovensku? V čom vidíte najväčšie rozdiely? 

Som veľmi rada, že sa ma pýtate túto otázku, lebo, keď som otehotnela, moja prvá obava bol pôrod na Slovensku. Počula som rôzne skúsenosti žien, prečítala si zopár článkov a Slovensko bolo hodnotené vždy viac negatívne ako pozitívne. Dokonca, ešte aj priateľky mi vraveli: veď uvidíš, na Slovensku to budeš mať iné. Úprimne, na moje prekvapenie a som za to veľmi vďačná, rozdiel nebol žiaden.

Aké máte skúsenosti po všetkých stránkach s pôrodom v Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

Skúsenosti s Nemocnicou AGEL Košice-Šaca mám pozitívne. Aj napriek COVID opatreniam som bola veľmi rada, že mohol byť pri pôrode aj môj manžel, veľmi mi pomáhal, mali sme náš súkromný box, kde bola sprcha a tú som veľmi intenzívne využívala na uvoľnenie kontrakcií, takisto fit loptu. Aj sestričky boli ústretové, ak som chcela zmeniť polohu na predýchanie, aj keď som bola na „pásoch”, kde monitorovali srdiečko malinkej, vždy sme sa vedeli dohodnúť na kompromise. Doktori, ktorí sa pri mne vystriedali, tuším boli traja, keďže som rodila viac ako 30 hodín, boli veľmi profesionálni a milí. Pri každom jednom som mala pocit, že vie, čo robí a verila som im. Upokojilo ma, že som sa s doktorom dohodla na polohe pri pôrode a že sme nerobili, ako sa hovorí, „rutinný” nástrih hrádze a že sa prihliadalo na to, že som cvičila s aniballom. Na oddelení šestonedelia sa mi páčilo, že chodila laktačná poradkyňa, ukázala nám, ako kojiť, čo je dobré a čo treba zmeniť a aj sestričky sa o nás dobre starali. 

Čo vám na Slovensku z toho, čo ste zažili v Nemecku, chýbalo a naopak? Čo v Nemecku nebolo a na Slovensku áno?

Na Slovensku mi nechýbalo vôbec nič. Práve naopak, v nemocnici na Slovensku mi pán doktor nechal dotepať zopár minút pupočník. V Nemecku mi táto možnosť ponúknutá nebola.

Ak by ste plánovali ešte tretie dieťatko, kam by ste išli rodiť? Nemecko alebo Slovensko?

Ak by sme tretie dieťatko plánovali, určite by som volila opäť nemocnicu AGEL Košice-Šaca. Ale zatiaľ neplánujeme, no nikdy nevieme, možno nás život prekvapí.

Chceli by ste k pobytu v Nemocnici AGEL Košice-Šaca ešte niečo dodať?

Pôvodne som chcela ísť do nadštandardnej izby, ale keď ma priviedli do klasickej izby, kvôli nedostatku miesta v ten deň, ostala som už v tej, lebo sme boli s mamičkami dobrá partia. Ak by nebola táto COVID situácia, určite by sme využili s manželom vašu súkromnú izbu, ak by to bolo možné. Nemala som ani žiadneho doktora zazmluvneného, ani som nebola s nikým dohodnutá na pôrode a starostlivosť bola na profesionálnej úrovni. Som rada, že môžem aj ja porovnať starostlivosť na Slovensku a v zahraničí, pretože viem, že slovenské zdravotníctvo je vo veľa prípadoch podceňované a skôr vykreslené v negatívnejšom svetle. Z mojich skúseností je, našťastie, opak pravdou.

Späť