Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta

17.6.2021

Slnečné lúče sú čoraz intenzívnejšie, a preto je nevyhnutné myslieť nielen na ochranu kože, ale aj očí. Existuje rozdiel medzi starostlivosťou o zrak počas zimných mesiacov a v lete? Podľa čoho si vybrať správne slnečné okuliare? Sú lepšie „obyčajné“ sklá alebo polarizačné? Prečo je ochrana proti UV žiareniu dôležitejšia u detí? Očná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jaroslava Zlacká v nasledujúcom rozhovore odpovedá na všetky otázky.

Ako si správne chrániť oči pri prudkom slnečnom žiarení?

Slnečné žiarenie má tri zložky - ultrafialové, viditeľné svetlo a infračervené svetlo. Z týchto zložiek vnímame iba viditeľné svetlo, no na naše oko pôsobia všetky tri zložky. Ultrafialové žiarenie má vysokú energiu a jeho účinok je škodlivý. Ultrafialové lúče sa delia na UV-A, UV-B, UV-C žiarenie podľa vlnovej dĺžky. Čím kratšia vlnová dĺžka, tým vyššia úroveň svetelnej energie a tým väčšie potenciálne poškodenie. UV-A lúče opaľujú pokožku a s ich vplyvom dochádza k predčasnému starnutiu pokožky, UV-B lúče zapríčiňujú spálenie pokožky a bývajú príčinou rakoviny kože a očných problémov, ako je napríklad sivý zákal. UV-C lúče sú najnebezpečnejšie, no sú blokované ozónovou vrstvou a na zemský povrch sa nedostanú.

Existuje rozdiel medzi starostlivosťou o oči počas zimných mesiacov a v lete?

Je všeobecne známe, že dlhodobý pobyt na slnku môže poškodiť pokožku, ale netreba zabúdať ani na to, že naše oči sú rovnako náchylné na poškodenie UV žiarením. To platí nielen v lete, keď sa venujeme letným športom, ale aj v zime, keď lyžujeme alebo snowboardujeme.

Čo je lepšie - slnečné okuliare, alebo prirodzené žmúrenie?

Slnečnými okuliarmi si chránime oči pred škodlivým žiarením, čím sa znižuje riziko vzniku sivého zákalu. Znižuje sa intenzita svetla, ktorá dopadá na oko, čím sa eliminuje slzenie a žmúrenie očí.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými kategóriami filtrov. Aké odporúčate na bežné nosenie a aké napríklad šoférom?

Veľmi tmavé okuliare, európska norma 4, poskytujú výbornú ochranu proti slnečnému žiareniu, odporúčajú sa k moru, počas pobytu na horách či snehu, ale sú nevhodné na šoférovanie. Európska norma číslo 3, čiže tmavé, sú silnou ochranou proti slnečnému žiareniu. Číslom 2 sa označuje stredne tmavý farebný odtieň a takéto slnečné okuliare sú ideálne na bežné použitie. Mierne tmavá jednotka poskytuje miernu filtráciu slnečného žiarenia a takzvaná nula je veľmi svetlá, ktorá len veľmi mierne filtruje žiarenie.

Z pohľadu lekára, sú lepšie „obyčajné" sklá alebo polarizačné?

Polarizačné slnečné okuliare sú ideálnou voľbou pre šoférov, rybárov, lyžiarov a tak ďalej. To znamená, pre každého, koho ruší zrkadlenie a odlesky. Polarizačné slnečné okuliare pohlcujú odlesky z vodnej hladiny, snehu, asfaltu, skla a piesku, no z kovových povrchov nie.

Môže dlhodobé nenosenie slnečných okuliarov v čase priameho slnečného žiarenia poškodiť zrak?

Dlhodobé vystavenie očí žiareniu môže poškodzovať očné viečka, rohovku a šošovku. Akútne vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie predného segmentu oka, ktoré je veľmi podobné popáleninám kože. UV žiarenie môže vyvolať aseptický, neinfekčný zápal rohovky - fotokeratitídu. Môžu sa vyskytovať ťažkosti ako bolesť oka, začervenanie očí, pocit cudzieho telieska, pocit piesku v očiach, svetloplachosť a nadmerné slzenie. Pri dlhodobom vystavení UV žiareniu sú dôsledky závažnejšie, ako napríklad výskyt katarakty, poškodenie sietnice, rakovina kože v oblasti očného viečka, výskyt pterygia (spojovková duplikatúra prerastajúca na rohovku), zmeny rohovky alebo spojovky. Ochrana proti UV žiareniu je zvlášť dôležitá u detí a mládeže, pretože majú širšiu zrenicu a priehľadnú šošovku, preto sú ich oči UV lúčmi zraniteľnejšie.

Dokážu aj bežné dioptrické okuliare ochrániť oko pred žiarením alebo, naopak, keď svieti prudké slnko, odporúčate dioptrie skladať?

Väčšina renomovaných svetových značiek vyrába okuliarové šošovky s UV filtrom, pri týchto nie je nutné si dioptrické okuliare skladať.

Pri akých problémoch je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

Pri akýchkoľvek zmenách v kvalite videnia, ako sú zahmlené videnie, zhoršenie videnia, rezanie, pálenie, začervenanie očí. Ťažkosti netreba podceňovať a vždy je vhodné vyhľadať odborníka.

Späť