Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Naučme sa počúvať svoje telo a srdce, oni sa totiž nemýlia

29.9.2020

Keďže 29. septembra si každoročne pripomíname Svetový deň srdca, oslovili sme kardiologičku Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Natáliu Vaňovú, EMBA, ktorá poukázala na fakty, ktoré rozhodne netreba ignorovať. Taktiež sa s nami podelila o tipy, ako podporiť činnosť srdca a možno Vás aj prekvapí, prečo je pitie kávy ešte zdravšie, ako si myslíte.

Ako na úvod zhrnula: „Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú zodpovedné za takmer polovicu všetkých úmrtí nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Sú hlavnou príčinou invalidity a zníženej kvality života. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že mierny pokles tlaku krvi, obezity, cholesterolu a používania tabaku by incidenciu kardiovaskulárnych ochorení znížil o viac než polovicu.“

Medzi najčastejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patria fajčenie, stres, nadváha, poruchy metabolizmu tukov, inzulínová rezistencia, neliečený vysoký tlak, pohybová inaktivita.

WHO pomenovala sedem hlavných rizikových faktorov:

  1. vysoký krvný tlak,
  2. fajčenie,
  3. zvýšená hladina celkového cholesterolu v krvi,
  4. nadváha/obezita,
  5. nedostatočná telesná aktivita,
  6. nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny,
  7. nadmerná konzumácia alkoholu.

Najväčší vplyv na výskyt KVO má však životný štýl, t. j. výskyt modifikovateľných rizikových faktorov. Veľké epidemiologické štúdie ukazujú, že najčastejšími rizikovými faktormi ischemickej choroby srdca sú faktory – artériová hypertenzia, dyslipidémia a fajčenie.

Aterosklerotický proces začína vo veľmi mladom veku. Jeho prevencia by sa mala začať tak skoro, ako je to len možné. V čím mladšom veku sa zistia rizikové faktory, tým intenzívnejšie musia byť terapeutické a preventívne postupy. Ak sa vyššie riziko odhalí včas, pomocou intenzívnej úpravy životného štýlu je možné oddialiť alebo zabrániť vzniku KVO v neskoršom veku.

Jedincom s nízkym kardiovaskulárnym rizikom (< 5 %) radíme, ako tento priaznivý stav udržať. U jedincov s vysokým kardiovaskulárnym rizikom (≥ 10%) a u tých, ktorí vysoké riziko dosiahnu vo veku do 60 rokov života, ihneď začíname s preventívnymi opatreniami.

Primárna prevencia kardiovaskulárnych ochorení v modernej podobe je rýchla, neinvazívna a dokáže predchádzať prevažnej väčšine ochorení, ktoré skracujú život. Cielenou intervenciou zameranou na ovplyvniteľné rizikové faktory KVO môžeme zabrániť vzniku ireverzibilných zmien. Moderná preventívna medicína dokáže zachytiť ochorenie v jeho „subklinickom štádiu“, čiže ešte skôr, než sa ochorenie prejaví.

Jedným z najčastejších rizík kardiovaskulárnej morbidity, mortality a predčasnej smrti je dnes obezita. Pandémia obezity je zodpovedná nielen za zvýšené kardiovaskulárne riziko, stúpajúci výskyt cukrovky 2. typu, ale je aj významným rizikovým faktorom zhubných onkologických ochorení, ktoré sú na druhom mieste v úmrtnosti – hneď za kardiovaskulárnymi príčinami. Odmerať si obvod pásu a vydeliť tento údaj výškou môže predstavovať jednoduchý stimul k absolvovaniu preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre dospelých. Kľúčovú úlohu v prevencii KVO má kontinuálna starostlivosť, stratifikácia pacientov do skupín podľa stupňa kardiovaskulárneho rizika.

Pripomíname si Svetový deň srdca. Viete ako kardiologička zhodnotiť, ako sa ľudia správajú k svojim srdciam? Dbajú na preventívne prehliadky?

Dôslednými pravidelnými lekárskymi prehliadkami, zameranými na srdcovocievny aparát, a to najmä u rizikovej skupiny obyvateľstva (pozitívna anamnéza KVO, cukrovka, vysoký krvný tlak, pacienti s ťažkosťami ako zadýchavanie, búšenie srdca, bolesti na hrudníku, závraty, vysoký cholesterol, fajčenie, sedavý spôsob života) môžeme zásadným spôsobom znížiť riziko vzniku komplikácií ako je infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda a iné. Sme svedkami toho, že v súčasnej dobe sa mnoho ľudí  začalo viac venovať svojmu srdcu, úprave životného štýlu, zmenou spôsobu stravovania a zaradením pohybu do každodenného života. Mnohí majú sedavé zamestnanie, sociálne siete nás pripútavajú na stoličky, gauče, moderný trend nás ale, našťastie, núti" športovať. Skutočne IN" je beh, jogging, bicyklovanie, plávanie, turistika - jednoducho každý druh pohybu.“ 

Ak sa to dá porovnať s minulosťou, vidíte v rámci stavu civilizácie a chorobnosti nejaký rozdiel?

Populácia starne, a to aj vďaka pokroku v medicíne a kardiológii vieme lepšie liečiť mnohé srdcovo-cievne ochorenia, máme k dispozícii nemedikamentóznu liečbu vo forme kardiostimulátorov a iných prístrojov. V dôsledku toho sa pacienti dožívajú vyššieho veku ako v minulosti, s lepšou kvalitou života.“

Poradíte nám zopár tipov na prevenciu, akým spôsobom si môžeme posilniť srdce a podporiť jeho zdravé fungovanie?

Každému z nás je jasné, že zdravý životný štýl, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je pravidelná fyzická aktivita a zdravé stravovanie, neprejedanie sa, vyhýbanie sa sladeným nápojom a fast foodom, sa pozitívne podpíšu pod naše zdravie a ako prevencia srdcovocievnych chorôb. Nezabúdajme však aj na mnohé iné faktory, ktoré sa podpisujú na zdraví srdca, ako napríklad psychosociálne, preto sa nezabúdajme každý deň usmievať, byť spokojný, šťastný, obmedziť stres, dostatočne dlho spávať.“

Existuje aj nejaká odporúčaná strava, vitamíny, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca?

Dobrým pomocníkom pre naše zdravie je aj kúsok kvalitnej čokolády či káva. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pijú najmenej štyri šálky kávy denne, majú o 64 percent nižšie riziko úmrtia na akúkoľvek chorobu, vrátane kardiovaskulárnych, než tí, ktorí kávu nepijú. A s každou druhou šálkou kávy navyše tento priaznivý účinok silnie, zvlášť u tých osôb, ktoré prekročili 45. rok. Univerzálnym liekom pre srdce a cievy je kvalitná čokoláda, orechy, to má vplyv na pomalší vývoj aterosklerózy, ktorá je príčinou srdcovocievnych chorôb. Zo štúdií najlepšie vyšla čokoláda s olivovým olejom.“

Aké ťažkosti riešite v Nemocnici AGEL Košice-Šaca najčastejšie?

Naša nemocnica kráča s dobou, snažíme sa byť pacientovi naozaj blízko, preto už niekoľko rokov u nás vykonávame prehliadky pre jednotlivcov v rámci prevencie, ale poskytujeme komplexnú starostlivosť aj pre profesionálnych, ale aj rekreačných športovcov, športové kluby, aktívne sa zúčastňujeme domácich, ale aj zahraničných kongresov, prednášok.

Obdobie nečakanej pandémie a obmedzenia s tým súvisiace nás na chvíľu donútili sa ešte viac zamyslieť nad našimi životmi, životným štýlom, mnohí práve v tomto období začali po rokoch opäť športovať, objavovať krásy prírody.

Nenechávajme preto nič na náhodu, žime zdravo, pravidelne športujme a hlavne s úsmevom, starajme sa o seba, o svoje telo aj dušu, lebo to sú jediné veci, s ktorými musíme prežiť celý náš život.“

Späť