S akými výzvami vstúpila Nemocnica AGEL Košice-Šaca do druhého polroka?

27.7.2021

Vedenie nemocnice AGEL Košice-Šaca bilancuje polročné obdobie ovplyvnené epidémiou koronavírusu. V nemocnici hospitalizovali 7 628 pacientov, odobrali 23 610 vzoriek na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19, podali 21 724 očkovacích dávok a na svet prišlo 1 030 bábätiek. Aké výzvy čakajú zdravotnícke zariadenie v najbližšom období?

Vstup do druhej polovice roka je príležitosťou obzrieť sa a zhodnotiť uplynulé obdobie, ktoré významným spôsobom ovplyvnila pretrvávajúca koronakríza. Nemocnica AGEL Košice-Šaca na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR vstupovala do nového roka ako subjekt hospodárskej mobilizácie, ktoré umožňovalo vykonávať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. „Počas druhej vlny pandémie sme nastavili jasné procesy starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19. Vyriešila sa reprofilizácia lôžok pre covidových pacientov a v podobnej štruktúre sme pripravení reprofilizovať aj v prípadnej tretej vlny epidémie,“ hodnotí uplynulý polrok riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA. Zaťažkávacie skúšky majú napriek svojej náročnosti aj svoje pozitívne stránky. „Výrazne sa zlepšila spolupráca s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami z nášho regiónu, s ktorými sme na dennej báze komunikovali preklady pacientov,“ uvádza riaditeľ šačianskej nemocnice.

Vo Vakcinačnom centre, v ktorom sa denne zaočkuje približne 300 ľudí, bolo od jeho otvorenia v marci 2021 podaných takmer 22 tisíc očkovacích dávok. Nemocnica naďalej prevádzkuje vlastné mobilné odberové miesto, kde realizuje PCR a antigénové testovanie. „Jeho cieľom je minimalizovať riziko zavlečenia infekcie do nemocnice, čo môžeme dosiahnuť len pravidelným testovaním pacientov a zamestnancov, a čo najviac podporovať očkovanie personálu, pacientov a klientov, ktorí nás navštevujú,“ myslí si riaditeľ Rusnák. Za prvých šesť mesiacov bolo v zdravotníckom zariadení realizovaných 9 469 antigénových a 14 141 PCR testov.

S minimálnym, vzhľadom na pandemickú situáciu akceptovateľným, časovým sklzom pokračujú v nemocnici práce na výstavbe nového Urgentného príjmu. Jeho slávnostné otvorenie je predpokladané v apríli 2022. „V súvislosti s otvorením urgentného príjmu vytvárame tím lekárov, ktorí budú kmeňovými zamestnancami tohto pracoviska, nakoľko v rámci pripravovanej stratifikácie nemocníc, navrhovanej Ministerstvom zdravotníctva SR, očakávame nárast počtu pacientov ošetrovaných na urgentnom príjme,“ približuje plány na najbližšie obdobie riaditeľ nemocnice.

Za prvých šesť mesiacov bolo v zdravotníckom zariadení hospitalizovaných 7 628 pacientov a vykonaných 4 826 operačných výkonov. Covidové obdobie však štatistiky neovplyvnilo iba negatívne. Život ide ďalej aj napriek nepríjemným okolnostiam a nezastavil sa ani na Gynekologicko-pôrodníckej klinike, kde mamičky v prvom polroku priviedli na svet 1030 bábätiek, čo je o 138 viac ako v rovnakom období minulého roka.

Pozitívnym a nepochybne motivujúcim momentom bolo nedávne získanie ocenenia Zlatý Aeskulap v kategórii Spoločnosť roka, ktoré udelila Skupina AGEL Nemocnici AGEL Košice-Šaca za rok 2019.