Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Ochrana očí počas leta: Pozor na dlhodobé vystavenie UV žiareniu

9.8.2022

Počas horúcich letných dní je dôležité myslieť nielen na ochranu kože, ale aj očí. Tie sú totiž rovnako náchylné na poškodenie UV žiarením. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta? Téme sa venuje očná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jaroslava Zlacká.

Slnečné žiarenie má tri zložky - ultrafialové, viditeľné svetlo a infračervené svetlo, z nich síce vnímame iba viditeľné svetlo, no na naše oko pôsobia všetky tri. „Ultrafialové žiarenie má vysokú energiu a jeho účinok je škodlivý. Ultrafialové lúče sa delia na UV-A, UV-B, UV-C žiarenie podľa vlnovej dĺžky. Čím kratšia vlnová dĺžka, tým vyššia úroveň svetelnej energie a tým väčšie potenciálne poškodenie. UV-A opaľujú pokožku a s ich vplyvom dochádza k predčasnému starnutiu pokožky, UV-B lúče zapríčiňujú spálenie pokožky a bývajú príčinou rakoviny kože a očných problémov, ako je napríklad sivý zákal. UV-C sú najnebezpečnejšie, no sú blokované ozónovou vrstvou a na zemský povrch sa nedostanú,“ vyjadrila sa MUDr. Jaroslava Zlacká, ktorá poukázala na to, že oči si treba chrániť nielen v letných mesiacoch, ale aj počas tých zimných, kedy lyžujeme alebo snowboardujeme.

Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže poškodzovať očné viečka, rohovku a šošovku. Akútne vystavenie  UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie predného segmentu oka, ktoré je veľmi podobné popáleninám kože. UV žiarenie môže vyvolať aseptický, neinfekčný zápal rohovky-fotokeratitídu. Môžu sa vyskytovať ťažkosti ako bolesť oka, začervenanie očí, pocit cudzieho telieska, pocit piesku v očiach, svetloplachosť a nadmerné slzenie. „Pri dlhodobom vystavení UV žiareniu sú dôsledky závažnejšie, ako napríklad výskyt katarakty, poškodenie sietnice, rakovina kože v oblasti očného viečka, výskyt pterygia (spojovková duplikatúra prerastajúca na rohovku), zmeny rohovky alebo spojovky. Ochrana proti UV žiareniu je zvlášť dôležitá u detí a mládeže, pretože majú širšiu zrenicu a priehľadnú šošovku, preto sú ich oči UV lúčmi zraniteľnejšie. Pri akýchkoľvek zmenách v kvalite videnia, ako sú zahmlené videnie, zhoršenie videnia, rezanie, pálenie, začervenanie očí netreba ťažkosti podceňovať a vždy je vhodné vyhľadať odborníka,“ vyjadrila sa MUDr. Zlacká. Netreba preto zabúdať na prevenciu. „Slnečnými okuliarmi si chránime oči pred škodlivým žiarením, čím sa znižuje riziko vzniku sivého zákalu, znižuje sa intenzita svetla, ktorá dopadá na oko, čím sa eliminuje slzenie a žmúrenie očí,“ uviedla očná lekárka.

Rozdiel medzi jednotlivými kategóriami filtrov

Veľmi tmavé, európska norma 4, poskytujú výbornú ochranu proti slnečnému žiareniu, odporúčajú sa k moru, počas pobytu na horách či snehu, ale sú nevhodné na šoférovanie. Európska norma číslo 3, čiže tmavé, je silnou ochranou proti slnečnému žiareniu. Číslom 2 sa označuje stredne tmavý farebný odtieň a takéto slnečné okuliare sú ideálne na bežné použitie. Mierne tmavá jednotka poskytuje miernu filtráciu slnečného žiarenia a takzvaná nula je veľmi svetlá, ktorá len veľmi mierne filtruje žiarenie. Polarizačné slnečné okuliare sú ideálnou voľbou pre šoférov, rybárov, lyžiarov atď. To znamená pre každého, koho ruší zrkadlenie a odlesky. Polarizačné slnečné okuliare pohlcujú odlesky z vodnej hladiny, snehu, asfaltu, skla a piesku, no z kovových povrchov nie.

Späť