Svetový deň proti rakovine si zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca pripomenú edukáciou širokej verejnosti spolu s Ligou proti rakovine

3.2.2017

Medzinárodná únia proti rakovine vyhlásila v roku 2002 svetový deň boja proti rakovine. Každoročne si ho pripomíname 4. februára. Prostredníctvom rôznych projektov a iniciatív sa zdôrazňuje prevencia rakovinových ochorení a zdravý životný štýl. Zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromnej nemocnice, ktorá je členom skupiny AGEL, spolu s Ligou proti rakovine tento rok pripravili informačno-edukačné podujatia pod názvom „Prevencia je cesta“.

V rámci kampane „Prevencia je cesta“ zorganizujú zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca spolu s Ligou proti rakovine 3 podujatia v mesiaci február – 8.2. vo vestibule Nemocnice Košice-Šaca, 16.2. na poliklinike Vstupného areálu USS a 23.2. v Cassovar Business Centre, vždy v čase od 9.00-12.00, kde budú informovať o možnostiach preventívnych prehliadok, samovyšetrovacích metódach na včasnú diagnostiku nádorového ochorenia hrubého čreva, za pomoci makety umelých prsníkov edukovať ženy ako si vyšetriť prsník v pohodlí domova a nezabudnú ani na rady ohľadom zdravého stravovania. Návštevníci si odnesú OK test na vyšetrenie okultného krvácanie hrubého čreva aj brožúru s postupom samovyšetrenia prsníkov. Akcie budú prebiehať priamo v nemocnici, na poliklinike vstupného areálu USS a v AGEL ambulantnom centre v Cassovare. Ďalšie informácie nájdete na webe nemocnice Košice-Šaca a Ligy proti rakovine a na FB stránkach.

Rakovina sa zaraďuje medzi hlavné príčiny chorobnosti a úmrtnosti na celom svete. U mužov je najčastejšie diagnostikovaná rakovina na pľúcach, prostate, konečníku, žalúdku a na pečeni. „Rakovina prsníka je najčastejším typom rakoviny u žien. Ročne vyšetríme v našom Mamárnom centre stovky pacientov, v minulom roku sme diagnostikovali 226 prípadov karcinómu prsníka,“ povedala MUDr. Marta Marcinová, PhD. lekárka Mamárneho centra v Nemocnici Košice-Šaca.

Ďalšími najčastejšie diagnostikovanými typmi rakoviny u žien je nádorové ochorenie na konečníku, pľúcach, krčku maternice a na žalúdku. Asi 30% úmrtí na rakovinu je spôsobených nesprávnym, rizikovým životným štýlom. Ide o vysoký index telesnej hmotnosti, nízku spotrebu ovocia a zeleniny, nedostatok fyzickej aktivity, užívanie tabaku a alkoholu.

Ochorenie podchytené v začiatočnom štádiu má pri akejkoľvek chorobe vyššiu šancu úspešnosti liečby, či vyliečenia. Pri rakovine to platí rovnako. Preto sa zdravotníci Nemocnice Košice-Šaca rozhodli prostredníctvom kampane „Prevencia je cesta“ hovoriť najmä o tom, ako tomuto ochoreniu predchádzať či dopomôcť lekárom včasne ho diagnostikovať. Na pulty lekární pribudli testy na odhalenie rakoviny hrubého čreva, ženy si vedia samé vyšetriť prsníky, nemocnice a súkromné kliniky ponúkajú preventívne programy na odhalenie nádorového ochorenia. Nemocnica Košice-Šaca ponúka v špecializovanom diagnostickom centre rôzne programy preventívnych prehliadok, medzi ktorými je aj špeciálny program onkoprevent na odhalenie práve nádorového ochorenia. Lekári v dnešnej stresujúcej dobe  apelujú na ľudí, aby nepodceňovali preventívne prehliadky, ktoré sú zamerané na včasnú diagnostiku civilizačných ochorení, akými sú srdcovo-cievne, onkologické, metabolické ochorenia, ako aj ochorenia, ktoré vznikajú dôsledkom rizikových profesií.

Príloha: