Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 [email protected]

O nemocnici

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca majú novinku. Stany na testovanie na koronavírus vystriedali moderné kontajnery

5.11.2020

Pociťujete zdravotné ťažkosti a chcete vedieť, či Vaše telo náhodou nebojuje s pandémiou koronavírusu? Plánujete vycestovať do zahraničia alebo sa výsledkami testov musíte preukázať zamestnávateľovi? V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa môžete dať otestovať v úplne nových priestoroch.

Pôvodné stany, v ktorých sa do konca októbra realizovali výtery na dôkaz PCR SARS CoV-2, od 3. novembra nahradili kontajnery. „Keďže sa poskytovanú zdravotnú starostlivosť pre pacientov a klientov snažíme každým dňom zlepšovať, pred areálom našej nemocnice sme zriadili nové mobilné odberné miesta, ktoré ponúkajú väčší komfort pri odberoch nielen našim klientom, ale aj samotnému zdravotníckemu personálu,“ vyjadril sa riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA.  

Ako vyzerá bežný deň zdravotníckych zamestnancov, ktorí pracujú v mobilnom odbernom mieste, opísala vedúca sestra Ušno-nosno-krčného oddelenia Bc. Mária Šoltésová. „Každé ráno o 7:00 hod. nám doručia zoznamy pacientov, ktorých máme v daný deň vyšetriť, a vopred určený tím ide do mobilného odberového miesta. Každý presne vie, čo má robiť. Zamestnanec, ktorý má na starosti vypisovanie žiadaniek na odber materiálu, poučí pacientov, ktoré údaje potrebujeme zapísať, lekár v spolupráci so sestrou alebo s povereným pracovníkom/sanitárom odoberie výter, sestra zadá potrebné údaje do nášho informačného systému. Po zrealizovaní všetkých odberov sa navzájom členovia tímu dekontaminujú,“ vysvetlila vedúca sestra a ďalej opísala, čo sa deje so vzorkou, keď ju odoberú. „Vzorku po odbere označíme menom pacienta a dátumom narodenia, skúmavku vložíme do 2 obalov a uložíme do chladničky. Súčasne sa vypíše elektronická žiadanka na laboratórne vyšetrenie COVID -19. Transport vzoriek realizujeme 2x denne do našich laboratórií. Pri metóde RT-PCR sa vzorka na vyšetrenie získava výterom z nosohltanu, cez nosovú dutinu a výterom z orofaryngu cez dutinu ústnu. Odber vzorky sa vykonáva na základe stanovených indikácií a za stanovených podmienok pri odbere. Odber sa vykonáva nalačno, bez vykonanej ústnej hygieny. Pacienti v prevažnej miere tieto pokyny rešpektujú a sú poučení, že pred odberom majú zakašľať  a vyfúkajú si nos,“ dodala.

Záujemcovia o testovanie sa môžu aj naďalej objednávať prostredníctvom webovej stránky www.agellab.sk. V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sa v mobilnom odberovom mieste testuje od pondelka do piatka v časoch od 7.30 do 9.30 hod.

Späť