Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Detský rehabilitačný tábor pre deti po termickom úraze opäť na Šírave

25.7.2016

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, tento rok opäť zorganizovala tábor pre deti po termickom úraze. Šesťdňový rehabilitačný pobyt, ktorý sa uskutočnil v hoteli Granit na Medvedej hore pri Zemlínskej Šírave, v termíne 20. – 25. júna 2016, aj tentokrát prebiehal pod vedením MUDr. Sone Babjákovej, lekárky Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie za účasti sestier a najmladšej lekárky MUDr. Eszter Balogh. Tábor organizuje Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie už od roku 1994 ako posthospitalizačnú starostlivosť a podporu pre deti z celého Slovenska, ktoré v minulosti utrpeli viac alebo menej závažný termický úraz, následkom ktorého im na tele aj na duši zostali mnohopočetné jazvy.

Skúsený tím z Nemocnice Košice-Šaca pod vedením MUDr. Sone Babjákovej priniesol deťom intenzívny rehabilitačný program. Ten, okrem hlavnej rehabilitácie v bazéne, zvyčajne zahŕňa aj návštevu Hippocentra s jazdou na koňoch, plavbu výletnou loďou po Šírave, turistickú vychádzku k Vinnému jazeru, výlet do chránenej oblasti Morské oko a nespočetné množstvo športových a spoločenských hier.  Na záver nesmie chýbať táborák s opekačkou a rozdávanie diplomov a sladkostí za výkony v rôznych športových disciplínach. „Intenzívny rehabilitačný program pod dozorom lekára a zdravotných sestier má pomôcť znovu nadobudnúť sebadôveru v oblasti výzoru, získať radosť zo života, zvýšiť sebavedomie, zmenšiť pocit izolácie, zlepšiť fyzickú kondíciu. Toto všetko sú benefity, ktoré môžu deti získať počas takýchto rehabilitačných pobytov, ktoré sa dajú v stredoeurópskom meradle považovať v podstate za ojedinelé,“ uviedla MUDr. Soňa Babjáková, lekárka Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie.

Myšlienka detských táborov pre deti po termickom úraze vznikla v USA, kde to má na starosti celá sieť profesionálov, neskôr túto myšlienku prebrala aj EUROPEAN BURNS ASSOCIATION. Medzi detskými pacientmi sú naozaj obľúbené. Je to miesto, kde ich nik nesúdi a kde vedia, že nie sú na svete sami. Spoločnosť rovesníkov s podobným osudom môže prispieť k zlepšeniu psychickej kondície a v neposlednom rade odbúrať bariéry, s ktorými si v bežnom prostredí tieto deti vedia poradiť len veľmi ťažko, a často to nezvládajú ani rodičia či psychológovia. Detský rehabilitačný tábor pre deti po termickom úraze chystá v prípade záujmu Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie aj budúci rok. „Veríme, že prostredníctvom rehabilitačného tábora sa naša starostlivosť o detského pacienta nekončí v nemocnici, ale pokračuje aj za jej múrmi. Termické úrazy sú špecifické tým, že naši pacienti u nás trávia dlhý čas a stávajú sa členmi rodiny Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Ich zranenia si často vyžadujú návrat a niekedy aj viac následných rekonštrukčných zákrokov. Patrí preto veľká vďaka najmä lekárom, sestrám a rehabilitačným pracovníkom, ktorí sa na organizácii rehabilitačného tábora rok čo rok zúčastňujú,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik.

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie je výučbovou základňou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V roku 1971 založil generál MUDr. Štefan Šimko toto pôvodne Centrum pre liečbu popálenín ako prvé na Slovensku a  v priebehu 45 rokov svojej existencie prešlo niekoľkými etapami. Dnes je to moderné  klinické pracovisko, ktoré sa podieľa na výučbe študentov medicíny a taktiež doškoľuje lekárov z rôznych chirurgických odborov v rámci predatestačnej prípravy. Spádovú oblasť nášho pracoviska tvorí  viac ako polovica Slovenska.

Späť