Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Operovať koleno a rameno sa učili na trenažéri

14.8.2019

Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je výučbovou základňou Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravila v spolupráci s Lekárskou fakultou unikátny workshop nielen pre budúcich ortopédov. Medici, ale aj lekári, ktorí chceli zlepšiť svoje chirurgické zručnosti potrebné pri artoskopii kolena a ramena, si ich mohli natrénovať na trenažéri Virtamed. Tento workshop bol jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

Trenažér VirtaMed je unikátnou pomôckou pre chirurgov. Pomáha preklenúť "priepasť" medzi teóriou naučenou v škole a praxou na operačnej sále za pomoci virtuálnej reality. Je to pomôcka, ktorá slúži na trénovanie chirurgických zručností študentov medicíny, budúcich operatérov, či tých, ktorí chcú svoje zručnosti jednoducho zdokonaliť.

Primárne je model určený medikom alebo úplným začiatočníkom. Simuluje medicínsky problém v kolene či ramene, ktoré je potrebné operovať. Funguje na princípe virtuálnej reality, ktorá sleduje jednotlivé kroky budúceho operatéra a až po správnom zvládnutí jedného kroku, ho pripustí k tomu nasledujúcemu. „Všetko vyhodnocuje počítač, ktorý ponúka študentovi, či operatérovi možnosť natrénovať jednotlivé úkony tak, aby reálnu operáciu zvládol bez najmenšieho zaváhania,“ vysvetľuje MUDr. Maroš Varga, MPH, ktorý kurz sám absolvoval a dopĺňa, že „zároveň si študenti či operatéri vedia porovnávať určité parametre. Napríklad, kto danú operáciu z časového hľadiska zvládne rýchlejšie alebo aj kvalitnejšie. Prístroj je teda zaujímavý nielen pre začiatočníkov, ale aj stredne pokročilých chirurgov, ktorí chcú zistiť, ktoré kroky počas operácie robia zbytočne, navyše, koľko času venujú veciam, ktoré nie sú až také podstatné alebo na druhej strane venujú málo času tým, ktoré podstatné sú.“ Sekundárne využitie trenažéra Virtamed je teda pre operatérov, ktorí chcú pri zákrokoch zlepšiť napríklad svoj operačný čas.

Trenažér Virtamed sa využíva na najlepších pracoviskách vo svete. Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny v spolupráci s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach zapožičala model kolena a ramena od firmy DePuy Synthes, ktorej materskou organizáciou je firma Johnson & Johnson, pre mladých medikov, čerstvých absolventov a všetkých, ktorí sa chcú vo svojej odbornosti zlepšovať. Ponúkla im tak možnosť vyskúšať si získané vedomosti v praxi či sa vo svojej práci zdokonaliť.

Momentálne máme na klinike simulátor na artroskopické výkony v oblasti ramena a kolena, ale tak isto existujú simulátory na bedrový kĺb, zápästie a členok. Mimo ortopédie sa trenažér využíva na laparoskopické operácie či už v oblasti chirurgie alebo gynekológie. Preto je možné ho využiť pri viacerých odboroch, akými sú ortopédia, traumatológia, chirurgia, gynekológia,“ uzatvára MUDr. Maroš Varga, MPH.

Na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny v Nemocnici Košice-Šaca sa vzdelávajú počas školského roka študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a to najmä medici v šiestom ročníku štúdia, ktorí sa stanú ortopédmi. Na klinike sa ročne vykoná cca 2 500 operačných výkonov a viac 30 000 ambulantných vyšetrení. Klinika takisto zabezpečuje komplexnú diagnostiku a preventívnu starostlivosť o profesionálnych športovcov a stará sa o viaceré športové kluby.

Späť