Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

O nemocnici

Pacientom so sklerózou multiplex dokážu na Klinike liečebnej rehabilitácie v Šaci skvalitniť život

30.5.2023

Sclerosis multiplex, čiže roztrúsená skleróza, je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Ide o zápalovo-degeneratívne ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém a jeho vývoj je často nepredvídateľný. A keďže práve dnes si pripomíname Svetový deň sklerózy multiplex, ktorý má za cieľ na toto závažné neurologické ochorenie upozorniť a zároveň o ňom zvyšovať informovanosť, prinášame vám príbeh pacienta Jozefa, ktorý bol s touto diagnózou hospitalizovaný na Klinike liečebnej rehabilitácie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Skleróza multiplex sa vyznačuje tým, že jej prejavy môžu byť rôzne podľa toho, ktorá časť nervovej sústavy je zasiahnutá. Častým príznakom sú zrakové poruchy, oslabnutie až ochrnutie tváre, končatín alebo až polovice tela, silné závrate a porucha rovnováhy, koordinácie,  strata citlivosti či výrazná únava. Preto je veľmi dôležité venovať pacientom s týmto ochorením pozornosť nielen po neurologickej, ale aj fyzickej stránke. „Sclerosis multiplex (SM) je neurologické ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, čiže mozog a miechu. Cieľom fyzioterapie je realizovať cielený individuálny program, ktorý závisí od klinických príznakov. Zameriava sa na udržiavanie dynamiky kĺbov, udržanie svalovej sily a svalového napätia, zmierňujeme príznaky nestability kĺbov, zlepšujeme stereotyp chôdze a sebestačnosť pri bežných denných a pracovných aktivitách,“ vyjadrila sa vedúca fyzioterapeutka Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca Mgr. Martina Jurčová a dodala: „Na našej klinike poskytujeme týmto pacientom individuálnu pohybovú liečbu, cvičenie s náradím a náčiním, ergoterapiu, liečebný výcvik sebestačnosti, fyzikálnu liečbu, klasickú masáž, vodoliečebné procedúry,“ priblížila ďalej zdravotníčka.

Príbeh pacienta

Jedným z pacientov so sklerózou multiplex, ktorý uvedené procedúry na Klinike liečebnej rehabilitácie v Šaci absolvoval, je aj Jozef. Keď nastúpil na hospitalizáciu, trápil ho najmä postupne zhoršujúci sa stav, bolestivé kŕče, výrazná slabosť a stuhnutosť svalov. „Prvé náznaky sklerózy som mal pred takmer 30 rokmi, no choroba si ma naplno našla až v roku 2014. Zo začiatku som ešte dokázal prejsť aj pár stoviek metrov, no teraz som už viac-menej odkázaný na invalidný vozík a najmä na pomoc mojej manželky, ktorá mi pomáha so všetkým, aj pri činnostiach, ktoré sú pre mnohých ľudí samozrejmosťou. Vtedy si uvedomujem, ako veľmi pre mňa znamenajú slová: v dobrom aj v zlom, v chorobe i zdraví.  Niekedy mi je o niečo lepšie, ale potom prídu ataky, kŕče do nôh či šklbanie,“ vyjadril sa 59-ročný pacient, ktorý bol pre chorobu hospitalizovaný už v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Nielen na neurológii, ale napríklad aj na očnom oddelení, pretože v istom období prestával aj vidieť. „Keď príde atak, nevládzem sa ani pohnúť. Vykročím, ale nie som schopný dokončiť krok a spadnem. Kým som nezačal bojovať so sklerózou, bol som aktívny človek. Hrával som v dychovke a počas pracovného života som sa naplno venoval svojmu zamestnaniu. Najprv ako zamestnanec v závodoch ťažkého strojárstva či bagrista, neskôr ako školník na základnej škole a pomedzi to som sa venoval umeleckému kováčstvu,“ približuje ďalej Jozef, ktorý si hospitalizáciu na Klinike liečebnej rehabilitácie v Šaci nevie vynachváliť. „Ďakujem personálu za príkladnú starostlivosť. Pani primárka MUDr. Mária Katuščáková je vynikajúcou odborníčkou s profesionálnym a ľudským prístupom. Rovnako tak vyjadrujem poďakovanie každému, kto sa o mňa staral. Nielen zdravotnícky, ale aj nezdravotnícky personál mi denne spríjemňoval pobyt, ktorý mi naozaj pomohol. Po preliečení a rehabilitáciách som sa cítil oveľa lepšie a samostatnejšie, keďže ma takpovediac rozhýbali,“ dodal na záver Jozef, ktorý síce bojuje s ťažkých ochorením, ale úsmev na tvári mal počas celej hospitalizácie.

„Pacient bol na Kliniku liečebnej rehabilitácie prijatý vzhľadom na progredujúci imobilizačný syndróm pri základnom ochorení, indikovaná mu bola komplexná ústavná rehabilitačná liečba. Dvakrát denne absolvoval pohybovú liečbu v trvaní spolu 60 minút, klasickú masáž dolných končatín, vodoliečebnú vaňu – vírivý kúpeľ na horné končatiny, elektroliečebný program na krčnú chrbticu a pravý plecový kĺb, magnetoterapiu, quaruped - s bio feet back monitorom, liečebný výcvik sebestačnosti a nácvik chôdze. Výsledky výstupného vyšetrenia poukázali na ústup kŕčov, na zlepšenie hodnotenia stupňa svalovej sily dolných končatín, taktiež na značné zlepšenie dynamiky predpaženia hornej končatiny a mobility. Pacient odchádzal s preukázateľne lepším objektívnym pohybovým stavom a kondíciou,“ zhodnotila vedúca fyzioterapeutka Mgr. Jurčová.

 

Späť