Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Pozor na pľuzgiere: Dôležité fakty o opaľovaní, spálení a prvej pomoci po dlhom pobyte na slnku

19.5.2022

Stúpajúca teplota priam láka tráviť voľný čas vonku, na slnku, ktoré vyhrieva kožu a zasahuje ju žiarením celého spektra, od ultrafialového po infračervené. Okrem výhrevného účinku ide aj o pigmentáciu, prehrievaním zároveň dochádza k odparovaniu vody a jej stratám, čo pri nedostatku príjmu tekutín môže viesť i k dehydratácii organizmu. Tá predisponuje človeka k možnosti, že sa na slnku spáli. Aj preto je dôležité vedieť, ako postupovať, keď to s opaľovaním preženieme? Téme sa venuje prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD.

Vplyv slnka je odlišný u ľudí rôznych fototypov kožného krytu. Čo to vlastne je? „Fototyp je daný množstvom kožného pigmentu melanínu, ktorý sa považuje za ochranu pred ultrafialovým žiarením. Fototyp vyjadruje množstvo pigmentácie a určuje sa reakciou na poludňajšie slnečné pôsobenie v jarnom alebo včasnom letnom pôsobení. Táto reakcia súvisí s farbou kože, očí a vlasov. Čím má človek svetlejšiu farbu kože, očí a vlasov, tým je nižšie číslo fototypu. So stúpajúcim číslom fototypu jeho odolnosť voči slnečnému žiareniu stúpa. Fototypov je podľa Fitzpatricka 6:   I.-II.-III.-IV.-V. a VI.,“ priblížil prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Lengyel, PhD. a zároveň vysvetlil, že na základe dlhodobého vývoja s nutnosťou prispôsobiť sa prírodným podmienkam vznikli v rôznych populáciách rozdiely v pigmentácii kože, ktoré sú dnes už dané geneticky. Podľa jeho slov ide o vec adaptácie ľudstva na vonkajšie podmienky v rôznych oblastiach. Dlhotrvajúci pobyt na slnku vedie po vyčerpaní prispôsobujúcich sa mechanizmov organizmu k spáleniu. Spôsobené je to rozšírením ciev v koži a podkoží, úniku tekutiny z krvného riečiska do medzibunkového priestoru, čo sa prejaví začervenaním, opuchom, neskôr pľuzgiermi, ktoré môžu aj prasknúť a vytvárajú sa rany s ľudovo povedané živinou,“ vyjadril sa odborník, ktorý poukázal na rozdiel medzi popáleninou ohňom a v dôsledku dlhodobého vplyvu slnečného žiarenia. „Popáleniny plameňom sú spravidla hlboké, mnohokrát je nutné aj chirurgické riešenie. Spálenie slnkom len zriedkavo vedie k hlbokým popáleninám, ktoré si vyžadujú chirurgické riešenie. Avšak aj hlboké popáleniny II. stupňa spôsobené spálením na slnku s predĺženým hojením spravidla vedú k trvalým následkom v zmysle hyperpigmentácie, hypopigmentácie alebo jazvy. Pôsobenie slniečka sa preferuje a má veľa pozitívneho pôsobenia na organizmus, vrátane tvorby D vitamínu. Je však potrebné opatrne pristupovať  k časovej expozícii, pretože dlhotrvajúci pobyt na slnku, hlavne v poludňajších hodinách, vedie k zvýšenému riziku spálenia. Dehydratácia, zvracanie, bolesti hlavy a nevoľnosť s možnosťou zvracania sú tiež stavy, ktoré by nás mali varovať pred nestriedmym slnením. Niekedy, u starších ľudí a detí, sa stav môže zhoršiť a je nutná infúzna liečba s hospitalizáciou,“ vysvetľuje prednosta.

Prvá pomoc

V prípade spálenia slnkom je potrebné zamieriť s postihnutým do tieňa. Odporúčajú sa studené obklady, ktoré odvedú škodlivo pôsobiace teplo a uľavia postihnutému, ďalej dostatočný prísun tekutín pitím nápojov, podľa možnosti nesladených a nealkoholických. V prípade miestneho ošetrenia sa môžu použiť studené harmančekové obklady, začervenanie po chladení môžeme v prípade suchosti kože a svrbenia natrieť aj spomenutým sprayom alebo krémom s obsahom panthenolu. Siahať po mliečnych výrobkoch, ktoré môžeme nájsť v chladničke, nemá podľa prednostu až taký význam. „Podľa našich skúseností, len nižšia teplota, v zmysle chladenia týmito potravinami, má nejaký uľavujúci efekt. Samotný obsah, teda  jogurt alebo smotana, nepôsobí pri miestnom použití hojivo.“

Po slnení je potrebné natrieť sa rehydratačným krémom alebo pleťovým mliekom, v prípade začervenania sú vhodné studené obklady a pobyt v tieni s dostatočným príjmom tekutín. Na druhý deň sa slneniu odporúča vyhnúť alebo, ak je to nevyhnutné, siahnuť po kréme s vyšším ochranným faktorom (40 a viac), pokrývke hlavy, chrániť sa šatstvom a slnečnými okuliarmi. Na lokálne ošetrenie sa používajú harmančekové obklady alebo prípravky s obsahom panthenolu. Obozretnosť je na mieste aj v jeseni či v zimnom období, napríklad pri odraze slnečného pôsobenia od snehovej pokrývky.

Pľuzgiere neprepichovať

MUDr. Peter Lengyel, PhD. zároveň upozornil, že po vytvorení pľuzgierov nie je správne ich prepichnúť, pretože to môže viesť k infikovaniu rany a možnosti prehĺbeniu popálenín. Podľa odborníka je najlepšie, ak sa na postihnuté miesto priložia studené obklady, ak vznikne rana, odporúča naložiť sterilný obväz alebo náplasť a vyhľadať odbornú pomoc, ideálne popáleninovú ambulanciu. „V prípade, že ide o otvorené mokvavé rany po spálení II. stupňa po prasknutých pľuzgieroch so začervenaním okolia po slnení, je nutné neodkladne navštíviť lekára, najlepšie ambulanciu pre liečbu popálenín (Košice-Šaca, Bratislava-Ružinov),“ priblížil lekár. Výhodou odborného ošetrenia je posúdenie stavu postihnutého s ošetrením jeho rán, včasným záchytom prípadných komplikácií, nasadením správnej liečby, niekedy aj s hospitalizáciou v prípade špecifickej starostlivosti, nutnosti infúznej liečby alebo zvládnutia aj ostatných ochorení okrem spálenia, ktorými disponujú určití pacienti, napr. vysoký tlak, cukrovka, ochorenie srdca..., lebo tieto zhoršujú jeho vyhliadky na zhojenie.

Späť