Mladí ľudia môžu osláviť Valentína darovaním krvi aj priamo vo svojich školách

13.2.2017

Sviatok svätého Valentína je dňom, kedy obdarúvame ľudí, ktorých nosíme vo svojich srdciach. Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, už tradične posúva význam tohto sviatku a zapája sa do kampane Slovenského červeného kríža Valentínska kvapka krvi. Dobrovoľní darcovia môžu prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu na hematologicko-transfúzne oddelenie (HTO), ktoré sa nachádza na poliklinike vstupného areálu USS, každý deň okrem utorka, v čase od 6.30 do 11.00 hodiny. Zdravotníci HTO absolvujú počas akcie 4 mobilné odbery na stredných a vysokých školách a študentských domovoch.

Darovanie krvi nie je študentom stredných škôl cudzie. Zdravotníci z HTO Nemocnice Košice-Šaca sa rok čo rok vracajú na mnohé stredné školy a darovať krv pravidelne prídu aj absolventi, ktorí v danej škole darovali krv po prvý krát. V rámci kampane Valentínska kvapka krvi navštívia naši zdravotníci postupne 4 miesta: Strednú priemyselnú školu stavebnú a geodetickú v Košiciach presne v deň svätého Valentína 14. februára, Študentský domov Technickej univerzity 21. februára, Hotelovú akadémiu 28. februára a Fakultu verejnej správy UPJŠ v Košiciach 7. marca 2017. „Mobilné odbery na stredných školách sú podnetnými stretnutiami s mladými ľuďmi, ktorí cítia potrebu pomôcť ľuďom v núdzi a nás teší, že ich nie je málo. Uvítame každého ďalšieho mladého darcu,“ povedala primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Annamária Bratková.

Darcom sa môže stať každý vo veku od 18 do 60 rokov, kto váži aspoň 50 kíl. Dôležité je, aby darca nebol v posledných 6 mesiacoch tetovaný a v posledných 2 týždňoch chorý. „Ak sa rozhodnete prísť darovať krv na niektoré z uvedených miest, dostanete od nás kávu, čaj alebo minerálku ako podporu pitného režimu, ktorý je pri darovaní krvi veľmi dôležitý, malé občerstvenie a stravný lístok. Zamestnaní dostanú paragraf do práce a študenti ospravedlnenie do školy. V neposlednom rade získate výnimočný pocit z vykonaného dobrého skutku a nádej, že vaša krv môže zachrániť život,“ dodáva primárka MUDr. Annamária Bratková.

Príloha: