Ambulancia anestéziológie a intenzívnej medicíny (predanestéziologická)
Epidurálna analgézia
Pôrodná epidurálna analgézia (PEDA)
Pôrod je významný emocionálny zážitok. Intenzívne prežívanie bolesti môže spôsobiť u rodičky nadmernú psychickú a fyzickú záťaž, rodička prestane spolupracovať, nesprávne dýcha, a tak hrozí vyčerpanie energetických zásob a kyslíka potrebných pre plod. Epidurálna analgézia pôsobí miestne na prenos bolestivých podnetov a pri dodržiavaní podmienok je spoľahlivou a vysoko bezpečnou ako pre matku, tak pre dieťa. Z pohľadu tíšenia bolestí patrí k najefektívnejším a najúčinnejším, preto sa hovorí aj o " bezbolestnom pôrode". PEDA zníži alebo skôr odstráni reakciu tela na bolesť, preto sa neobjavujú účinky rýchleho dýchania ako je tŕpnutie prstov, mdloby, rodička je schopná uvoľniť ľahšie svalstvo, nedochádza k vzostupu krvného tlaku, normalizuje sa chemické zloženie krvi, je znížená záťaž srdca, ako aj požiadavky na kyslík.
Komu sa môže podať PEDA?
V prvom rade je to vaše želanie, na základe odporúčania pôrodníka budete vyšetrená anestéziológom. PEDA sa môže následne aplikovať, priaznivo však ovplyvňuje aj priebeh rizikových pôrodov (predčasný pôrod, pôrod koncom panvovým, pôrod u matiek s cukrovkou, s vysokým tlakom). Túto metódu neodporúčame pri alergii na lokálne anestetiká, ťažkých infekčných ochoreniach, poruchách krvného zrážania, nadmernej hmotnosti.
Ako sa analgézia podáva?
Výkon spočíva v zavedení tenkej cievky (katétra) k nervom v bedrovej oblasti zodpovedajúcim za prenos bolestivých impulzov. Cez túto cievku sa podávajú lokálne anestetiká (znecitlivujúce látky) a to samotné alebo v kombinácii s opioidmi (látky tíšiace bolesť). Činnosť maternice nie je ovplyvnená, kontrakcie prebiehajú ďalej, len pre vás už nie sú bolestivé. Koncentrácia anestetika je znížená, aby prevažne ovplyvnila vnímanie bolesti, nie schopnosť pohybu a aktívnej spolupráce. Ak je umiestnená cievka a ukáže sa, že je nutné vykonať cisársky rez, je možné podať lieky vo vyššej koncentrácii na miestnu anestéziu (znecitlivenie), zároveň sa dá využiť pre pooperačné tlmenie bolesti.
Aké sú vedľajšie účinky?
Výskyt a závažnosť závisí od veľkosti dávky anestetika, sú predpovedateľné a odoznejú po určitom čase. Zväčša sú viac nepríjemné, ako škodlivé.
- strata citlivosti - pri vyšších dávkach môže rodička pociťovať oslabenie dolných končatín, nemusí cítiť kontrakcie ani plný močový mechúr
- svalová slabosť - vyššia koncentrácia anestetika môže spôsobiť svalovú slabosť dolných končatín, takže je ťažké nimi pohybovať. Mnoho žien ju pociťujú nepríjemne. Oslabenie sa môže týkať aj svalstva panvového dna, ktoré spoluúčinkuje pri otáčaní hlavičky dieťaťa v pôrodných cestách, takže je nutné umelo dopomôcť otočeniu. Použitím nízkych koncentrácií je možné tejto komplikácii predchádzať
- pokles tlaku krvi - príčiny sú dve. Prvá, fyziologická je pokles tlaku pri odstránení bolesti, čiže ide o normalizáciu zvýšeného tlaku pri bolesti. Druhou príčinou je, že povolením svalstva v cievach v postihnutej oblasti dôjde k poklesu tlaku, pretože krv prúdi cez otvorenejšie riečisko. Ak nedôjde k úprave tlaku pri zmene polohy tela, môžeme upraviť tlak liekmi, ktoré sú bezpečné pre matku aj dieťa. Opäť platí, že k výraznejšiemu poklesu tlaku dochádza pri použití vyšších dávok.
Aké sú možné komplikácie?
Tak ako akýkoľvek medicínsky zákrok, aj PEDA môže byť spojená s možnými komplikáciami. Väčšina je prechodná a nezávažná. Život ohrozujúce komplikácie sú veľmi zriedkavé, väčšina dobre odpovedá na liečbu a je možné im predísť.
- Náhodná punkcia (prepichnutie) tvrdej pleny
- v tomto prípade ihla sa dostane hlbšie akoby mala a prepichne tvrdú plenu (obal v chrbticovom kanáli). Závisí od skúseností lekára, ako aj od anatomických pomerov rodičky. Samotné prepichnutie nie je závažnou komplikáciou, môže však spôsobiť silné bolesti hlavy. Táto bolesť vzniká až nasledujúci deň, zhoršuje sa pri vzpriamení, nepodobá sa na bolesti hlavy pociťovaných v minulosti. Bolesť hlavy je liečiteľná liekmi alebo v prípade neúspechu podaním krvi do epidurálneho priestoru, tzv. "krvnej zátky", čo znamená opakovanie postupu "pichania do chrbta" s podaním vlastnej krvi do tohto priestoru.
- Náhodný vysoký spinálny blok
- môže vzniknúť, ak sa podajú lieky pri nespoznanej punkcii tvrdej pleny. Ide o závažnú komplikáciu, pri správnom postupe je nepravdepodobná. Takýto prípad sa zatiaľ na Slovensku nestal.
- Infekcia
- extrémne zriedkavá, pri správnej liečbe nezanechá žiadne následky.
- Bolesti chrbta
- niekoľko dní môže žena pociťovať bolesti v mieste vpichu. Väčšinou odoznejú spontánne. Mnohé epidurálne katétre sú obviňované zo všetkých bolestí chrbta. Pri pôrode však dochádza k uvoľneniu panvových kĺbov, počas posledného trimestra gravidity dochádza k zvýšenej záťaži bedrovej chrbtice s následnou bolesťou chrbta.
- Poškodenie nervov
- neurologické komplikácie sú extrémne zriedkavé. Ihla pri epidurále je umiestnená po zakončením miechy.
Aké sú účinky na dieťa?
Množstvo lieku, ktoré prejde cez placentu je minimálne. Nezistil sa žiadny negatívny účinok na dieťa, skôr sa predpokladá, že epidurál má pozitívny vplyv na dieťa. Aj niekoľkokrát vyššie dávky nutné pri cisárskom reze nevyvolajú u dieťaťa žiadne negatívne účinky.
zpět na stránku ambulanceKontakty:
055/7234 333 | ||
Nemocničné centrum I, prízemie |
Personál:
Lekári:
kolektív OAIM
Sestra:
Mgr. Mária Grácová