Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

Tel: 055 / 7234 111
Fax: 055 / 7234 444 objednavanie@nke.agel.sk

Prsia

Zmenšenie prsníkov

Jednou zo škály nežiaducich tvarových odlišností prsníkov je ich nadmerná veľkosť a neprirodzená veľkosť neúmerná k telesným proporciám. Stav sa môže vyvíjať od puberty alebo môže byť ako pozostatok kojenia, veľkého hmotnostného prírastku, prípadne môže súvisieť s endokrinologickým alebo metabolickým ochorením. Nadmerná veľkosť prsníkov nie je len kozmetickou chybou, ale spravidla je aj druhotnou príčinou ďalších ťažkostí, ako napr. ťažkosti s chrbticou s rizikom dlhodobých a trvalých následkov na zdraví, ťažkostí s dýchaním, môžu sa pridružiť aj kožné ochorenia.

Možnosti zákroku:
Podstatou zmenšenia prsníkov spočíva v zmenšení veľkosti prsnej žľazy, jej modelácie do žiadaného tvaru, posunu prsného dvorca a v odstránení nadbytočnej kože. Je veľa spôsobov operácií, záleží na skúsenosti operatéra a na konkrétnom anatomickom náleze.

Správnu indikáciu ku konkrétnemu výkonu s vami dohodne lekár Estetique centra, ktorý vás súčasne objedná na operáciu vo vami vyhovujúcom čase. Vysvetlí vám možnosti, výhody a nevýhody jednotlivých operačných postupov a spoločne určíte vyhovujúci postup s čo najlepším estetickým efektom.

Hospitalizácia:
Hospitalizácia trvá približne 3 dni.  

Anestéza:
Výkon sa prevádza výhradne v celkovej anestéze.  

Dĺžka zákroku:
Zákrok trvá do 4 hodín.  

Pozákroková starostlivosť:
Za 14 až 21 dní sa pri kontrole odstraňujú stehy, dokedy musíte dodržiavať pokoj, bez fyzickej záťaže. Od tretieho pooperačného týždňa sa môžete zapojiť do bežného pracovného režimu.  

Cena:
Od 440,- € do 1.010,- €.
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia)

Zväčšenie prsníkov je veľmi efektný operačný výkon u žien s nedostatočne vyvinutými prsníkmi či u žien, u ktorých došlo k redukcii žľazového tkaniva pri chudnutí, endokrinologickom ochorení, následkom opakovaného kojenia alebo hormonálnych zmien v klimaktériu. Veľkosť prsnej žľazy je daná objemom tukového tkaniva a prsnej žľazy. Zväčšenie prsníkov je teda operácia, pri ktorej sa nedostatok tkaniva nahradí špeciálnym implantátom, ktorý obsahuje najčastejšie silikónový gél, poprípade fyziologický roztok.

Indikácia k zväčšeniu prsníkov:

 • prsník je malý, ale bez väčšieho poklesu,
 • dvorec s bradavkou by mal byť umiestnený vyššie ako je podprsná ryha.

Priebeh zákroku:
Implantát je možné umiestniť pod veľký prsný sval alebo nad jeho povrch. Pod sval sa vkladá implantát predovšetkým u štíhlych až chudých žien s malými prsníkmi, kde vytvára lepší tvar prsníkov, hlavne v horných kvadrantoch. Sval v tomto prípade prekrýva hornú časť silikónového implantátu.  

Druhou možnosťou je vloženie silikónového implantátu pod mliečnu žľazu, na povrch veľkého prsného svalu, čím sa prsník lepšie vyplní a získa požadovaný tvar a objem. O type operácie rozhodne plastický chirurg na základe konzultačného vyšetrenia. V princípe sú tri možnosti operačného prístupu:

 • po obvode prsného dvorca,
 • z podprsnej ryhy,
 • z pazuchy.

Hospitalizácia:
Hospitalizácia trvá približne 48 hodín.  

Anestéza:
Výkon sa prevádza v celkovej anestéze.  

Dĺžka zákroku:
Zákrok trvá približne 1 až 2 hodiny.

Pozákroková starostlivosť:
Po operácii odporúčame telesné šetrenie, nosenie špeciálnej podprsenky po dobu 2 týždňov. Stehy odstraňujeme cca 14 dní od operácie. Po mesiaci sa môžete zapojiť do bežného životného procesu.  

Cena:
Od 385,- € do 2.000,- €, bez implantátu.
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Modelácia prsníkov (Mammaplastika)

Modelácia prsníka je navrátenie pôvodného tvaru, zdokonaľuje poklesnuté a ochabnuté prsníky ku ktorým dochádza hlavne po pôrode a kojení, ale taktiež po redukcii hmotnosti. Cieľom modelácie je povytiahnutie, spevnenie a celkové zlepšenie tvaru ovisnutých prsníkov. Veľmi často sa súbežne vykonáva aj zmenšenie prsníkov, prípadne korekcia veľkého prsného dvorca.  

Priebeh zákroku:

Pri modelácii prsníka sa odstraňuje prebytok kože, avšak pokiaľ súbežne vykonávame aj zmenšenie prsníkov, tak redukujeme aj časť mliečnej žľazy. Veľkosť a smer jaziev, ktoré zostávajú po modelácii a prípadnom zmenšení, závisí od stupňa poklesu a veľkosti prsníka. Pokiaľ je prítomný len minimálny pokles prsníka, je možné ho nadvihnúť pomocou odstránenia prebytku kože v okolí dvorca. V tomto prípade ostane jazva iba okolo bradavky. Ak je pokles prsníka výraznejší a je prítomný aj prebytok žľazy, jazva je v okolí dvorca súbežne s vertikálnou jazvou smerujúcou k prsnej ryhe.

Hospitalizácia:
Hospitalizácia trvá približne 1 až 2 dni.  

Anestéza:
Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze.

Dĺžka zákroku:
Modelácia pŕs trvá 2 až 3 hodiny.  

Pozákroková starostlivosť:
Druhý deň po operácii sa odstraňujú drene, ktoré odvádzajú z prsníkov zvyšok krvnej tekutiny, prsia sú spevnené elastickým obväzom. Po dvoch dňoch odporúčame špeciálnu podprsenku, stehy sa odstraňujú do 14 dní od operácie, od štvrtého dňa odporúčame sprchovanie. Po 18 dňoch odporúčame tlakovú masáž a aplikovať silikónové náplaste.

Cena:
Záves – od 396,- € do 700,- €.
Korekcia veľkosti – 440,- € do 1.100,- €.
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Vpáčené bradavky

Operácia vpáčených bradaviek sa vykonáva u žien s atypickým postavením prsných bradaviek,  ktoré na prsnom dvorci nevyčnievajú, ale sú prepadnuté smerom do dvorca.

Priebeh zákroku:
Pri plastike vpáčených bradaviek sa prerušia väzivové pruhy, ktoré tiahnu bradavku smerom do vnútra prsa. Tým sa môžu prerušiť mliekovody, čo môže mať za následok v budúcnosti problém s kojením. Prsné bradavky sa potom fixujú stehom do novej polohy.  

Hospitalizácia:
Zákrok môžeme vykonať ambulantne alebo pri celkovej anestéze, pri potrebe väčšieho komfortu s jednodňovou hospitalizáciou.  

Anestéza:
Zákrok sa môže uskutočniť v miestnom znecitlivení alebo v celkovej anestéze.

Dĺžka zákroku:
Podľa náročnosti výkonu približne do 1 hodiny.  

Pozákroková starostlivosť:
Dezinfekcia a výmena gázových štvorcov, sprchovanie. Steh sa odstraňuje cca po 14 dňoch. Fyzická záťaž je možná po 14 dňoch.

Cena:
200,- €
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Vybratie implantátov

V niektorých prípadoch je potrebné odstrániť implantáty. Ide o nenáročný operačný výkon, ktorý je niekedy spojený s modeláciou prsníkov.

Dôvody vybratia implantátov:

 • zdravotný dôvod - tvorba puzdra v okolí implantátu alebo malígny proces v prsníku,
 • nespokojnosť ženy s veľkosťou poprsia,
 • v niektorých  prípadoch môže zohrať negatívnu úlohu pocit cudzieho telesa v organizme, ktoré žena psychicky ťažko nesie.  

Hospitalizácia:
Vzhľadom k charakteru výkonu je nutné rátať s 1 až 3 dňovou hospitalizáciou.  

Anestéza:
Celý zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze. Pred operáciou je potrebné predoperačné vyšetrenie, s ktorým vám vieme pomôcť. Je potrebné vynechať lieky na riedenie krvi.

Dĺžka zákroku:
Vybratie implantátu je relatívne nenáročné, obyčajne trvá cca 30 minút.  

Pozákroková starostlivosť:
Bolestivosť operácie je minimálna, v prípade potreby je možné ju zvládnuť bežnými analgetikami. Pokiaľ je operácia spojená aj s modeláciou prsníkov, odporúčame pooperačný režim odpovedajúci rozsahu operácie. Aj po vybratí implantátov by ste nemali zabúdať na pravidelné mamografické kontroly.  

Cena:
Orientačná 600,-  €
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Výmena implantátov

Prsné implantáty nie sú obyčajne doživotnou záležitosťou. Podľa typu implantátov, odporúčania výrobcu a predovšetkým ošetrujúceho lekára je niekedy potrebné implantát vymeniť. Operácia nie je taká náročná ako samotná augmentácia.

Dôvody výmeny implantátov:

 • Prevencia ruptúry implantátu - najčastejší dôvod, kedy výmena implantátov sa vykonáva podľa konkrétneho odporúčania, najčastejšie v rozmedzí od 10 do 15 rokov od vloženia implantátu.
 • Ruptúra implantátu - jedná sa o náročnejšiu operáciu, vzhľadom k riziku úniku obsahu implantátu do tkaniva. Práve preto sa odporúča preventívna výmena implantátov.
 • Zmena preferencie - V neposlednom prípade môže byť dôvodom výmeny implantátov i zmena preferencii ženy vo veľkosti poprsia. V prípade požiadavky menšieho poprsia je potrebné vykonať aj modeláciu prsníkov.

Hospitalizácia:
Nutné je rátať s 1 až 3 dňovou hospitalizáciou.  

Anestéza:
Celý zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze. Pred operáciou je potrebné predoperačné vyšetrenie, s ktorým vám vieme pomôcť.  

Dĺžka zákroku:
Podľa náročnosti výkonu 1 až 3 hodiny.  

Pozákroková starostlivosť:
Po výmene implantátu je potrebné dodržiavať rovnaký režim ako pri augmentácii, teda nosenie špeciálnej podprsenky, obmedzenie fyzickej záťaže, starostlivosť o jazvy, aby maximálne zmäkli.  

Cena:
Orientačne od 385,-  do 1.010,- € + implantát.
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

Gynekomastia

V prípade prudkých hormonálnych zmien v priebehu dospievania, či pri prudkých zmenách váhy je možné optické zväčšenie tkaniva v oblasti prsníkov aj u mužov. Takéto pseudoprsníky môžu spôsobovať dyskomfort, problémy so spoločenským či športovým uplatnením. Operačné riešenie gynekomastie umožňuje korekciu tkanív okolo bradavky u mužov.

Možnosti zákroku:
Gynekomastia sa odstraňuje klasickou operačnou metódou pri menších rozmeroch, pri väčších si môžeme dopomôcť liposukciou s asistenciou SlimLipo.  

Hospitalizácia:
Pri výkone v lokálnej anestéze a malom rozsahu je možné ambulantné ošetrenie, v prípade väčších výkonov je vhodná hospitalizácia na 1 až 3 noci.  

Anestéza:
Operáciu gynekomastie môžeme vykonávať podľa želania klienta v lokálnej alebo celkovej anestéze.  

Dĺžka zákroku:
Výkon trvá približne 1-2 hodiny.  

Pozákroková starostlivosť:
V čase 1 až 2 týždňov po zákroku je vhodné nosenie kompresívneho prádla pre minimalizáciu opuchov a lepší estetický efekt. Potrebná je pravidelná starostlivosť o operačné rany.  

Cena:
400,-  €
Celková anestéza - cca 200,- € (odvíja sa od dĺžky zákroku).

späť na úvodnú stránku oddelení