V Nemocnici AGEL Košice-Šaca zaočkovali prvých záujemcov o tretiu dávku vakcíny proti COVID-19

25.10.2021

Situácia v Nemocnici AGEL Košice-Šaca je aj naďalej ovplyvnená pandémiou koronavírusu. Na základe epidemiologickej situácie zostávajú podľa COVID automatu okresy Košice I. – IV. a Košice-okolie zaradené do II. stupňa ohrozenia (bordová farba). V zdravotníckom zariadení naďalej platí zákaz návštev a sprísnené opatrenia.

„V súčasnosti poskytujeme zdravotnú starostlivosť 9 pacientom s ochorením COVID-19 na kyslíkovej liečbe a jednému na umelej pľúcnej ventilácii. Z radov zamestnancov evidujeme k dnešnému ránu 9 pozitívnych a jedného v karanténe,“ uviedol riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA.

Uplynulý týždeň začalo zdravotnícke zariadenie s očkovaním imunokompromitovaných osôb treťou dávkou vakcíny proti COVID-19. Za dva dni bolo zaočkovaných prvých približne 60 záujemcov.  Vakcinácia prebieha vo Vakcinačnom centre Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel každý utorok a piatok vo vyhradenom čase od 13:00 – 14:00 hod. Záujemcovia nemusia byť vopred registrovaní, postačuje preukázanie sa odporúčaním od lekára. Otváracia doba vakcinačného centra zostáva nezmenená: v utorok a piatok, od 7:00 – 15:00 hod. Vakcinácia je realizovaná očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, registrovaným aj neregistrovaným záujemcom. V prípade záujmu o očkovanie proti COVID-19 je potrebné vyplniť registračný formulár na portáli https://korona.gov.sk/.

V priestoroch nemocnice je požadované prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom FFP2. Pacienti prichádzajúci na ambulantné vyšetrenia sú povinní preukázať sa dokladom o vakcinácii, o prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami alebo dokladom o negatívnom výsledku RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 72 hodín od odberu alebo dokladom o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 24 hodín. Pacienti, ktorí sa nedokážu preukázať ani jedným z požadovaných dokumentov majú možnosť nechať sa otestovať v nemocničnom mobilnom odberovom mieste, prípadne im lekár navrhne vyšetrenie na konci ordinačných hodín. Uvedené neplatí pre pacientov Urgentného príjmu.

Návštevy sú povolené len k dlhodobo hospitalizovaným (s predpokladom 14-dňovej hospitalizácie) a ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim pacientom, na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí a ostatným duchovným, pričom pre uvedené výnimky platia striktné pravidlá. Prichádzajúci musia byť kompletne zaočkovaní, 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní; testovaní: od odberu PCR 72 hodín, Ag 24 hodín, osoby po prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami.

Detailné informácie týkajúce sa aktuálnych opatrení sú zverejnené na internetovej stránke nemocnice.